Filyos Limanı Açılışı ve Doğalgaz İşleme Tesisleri Temel Atma Töreni’nde Yaptıkları Konuşma

04.06.2021

Kıymetli Zonguldaklılar,

Değerli Misafirler,

Sizleri en kalbi duygularımla, muhabbetle selamlıyorum. Bugün Zonguldak’ta her biri birbirinden güzel bir dizi program vesilesiyle biraraya gelmiş bulunuyoruz.

Cuma Namazı’nı, hemen akabinde açılışını yaptığımız Uzun Mehmet Cami’nde kıldık. Deniz kıyısında inşa edilen bu camimizin şehrimize kazandırdığı mehabet önemli bir medeniyet eseri olarak Zonguldak’ımıza farklı bir zenginlik kazandıracaktır. Bir kez daha bu güzel eseri inşa ederek Zonguldak halkının istifadesine sunan hayırseverlerimize şahsım, milletim adına teşekkür ediyorum.

Buradan Zonguldak Belediyemize ayrıca bu süreci yakından takip ettiği için teşekkür ediyor ve akabinde Belediyemizi de ziyaret etmek suretiyle şehrimize yapılan hizmetleri ve projeleri dinleme imkânını bulduk.

Bu ziyaret sırasında Denizkurdu 2021 Tatbikatı’na bağlanarak, kahraman askerlerimize başarılar diledik. Türk Silahlı Kuvvetlerimizin en kapsamlı tatbikatlarından biri olan Denizkurdu sayesinde denizlerimizdeki harekât kabiliyetimizi görme ve geliştirme imkânı elde ediyoruz. Barbaros’ların, Turgut Reis’lerin, Seydi Ali Reis’lerin, Oruç Reis’lerin torunlarının daha nice şanlı, şerefli zaferlere imza atacaklarına inanıyoruz.

Belediyedeki programımızın ardından kendi alanında Avrupa’nın en büyük entegre tesislerinden olan MFA Maske Fabrikasının açılış heyecanını yakaladık ve yaşadık. Kocayusuf adı verilen bu fabrikada, diğer ürünlerin yanı sıra Türkiye’nin ilk biyomaskesiyle Türk polisinin kullanımına sunulan tam ve yarım yüz gaz maskeleri de burada üretilecek.

Zonguldak’ın 2020 senesinde ihracat şampiyonu bu fabrikamızın şehrimize kazandırılması ve bu süreç içerisinde emeği olan iki sahibini de ayrı ayrı tebrik ediyorum.

Şimdi de tarihi bir ana şahitlik etmek üzere Filyos’tayız. Heyecanlıyım, zira bu eser 10 yıllık değil, 20 yıllık değil, bu eserin mazisi 150 yıl, ta Sultan Abdülhamid’e dayanıyor, ama o günden bugüne ihmallerle geldi dayandı. Buraya gelmeden önce limanı ve gaz işleme tesislerimizin inşa edileceği alanı gezdik, sunumları dinledik. Büyük tonajlı gemilerin yükleme ve boşaltma yapabileceği uluslararası bir ticaret ve sanayi alanı kurma projesi olan Filyos Limanı nihayet hayata geçti.

Şöyle bir arkadaşlarımız VTR’siyle bize bir gösteri versinler.

Evet, güzelliği görüyorsunuz, mendireğiyle, limanıyla ve burası aynı anda 13 gemiyi tanker hariç alabilecek durumda ve 13 gemi buraya yanaşabilecek durumda. Yani draftı itibarıyla da gayet yüksek bir derinliğe sahip bu limanımız Türkiye’nin en büyük limanı konumunda ve bu da şu anda Batı Karadeniz’de. Yerini görüyorsunuz, gayet muhteşem mendireğiyle olsun ve iç-dış yanaşma alanlarıyla olsun Batı Karadeniz’de böyle güzel bir limana Zonguldak’ımızın sahip olması demek, artık buradan dünyaya açılma şansını Zonguldak’ta yakalayacağız.

Bu liman aynı zamanda 2023 hedeflerimiz arasında yer alan ülkemizi dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına çıkarma projemizin de önemli altyapılarından biridir. Laf ola beri gele yok, icraat, icraat, icraat. Ülkemizin en büyük 3 limanından biri olan Filyos, yılda 25 milyon tonluk kapasitesiyle ihracatımıza çok önemli katkı sağlayacaktır. Dört diyorum ya, yatırım, istihdam, üretim, ihracat, işte şimdi bütün bunların hepsinin temerküz edeceği yer burası.

İşte önce ilk çeyrek büyüme rakamlarımız, ardından Mayıs ihracat rakamlarımız yine yeni rekorlarla açıklandı. Yine ilk çeyreğindeki yüzde 7’lik büyümenin devam edeceğinin ispatı Mayıs ayında 16,5 milyar dolar olarak gerçekleşen ihracattır. Bay Kemal, bu rakamları iyi takip et. Böylece yılın ilk 5 yayındaki ihracat rakamımız bir önceki yılın aynı döneminde göre yüzde 38 artışla 85 milyar doların üzerine çıkmıştır. İhracatın ithalatı karşılama oranının yüzde 80’ler düzeyinde gerçekleşmesi, yakaladığımız ivmenin sağlıklı ve kalıcı olduğunu gösteriyor. İnşallah yılsonunda 200 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaşmanın ışığını görmeye başladık.

Enflasyondaki düşüşün sürmesi de başka bir sevindirici haberdir. Ülkemizin artan ihracatı bakımından kritik öneme sahip şu Filyos Limanı, Türkiye yanında tüm doğu Avrupa’nın konteyner, dökme yük ve kuru yük ticaretini yürütebilecek potansiyele sahiptir, hamdolsun Allah’a, bunu da yakaladık.

Limanın altyapı inşaatı kamu kaynaklarıyla tamamlanırken, üst yapı, ekipman ve işletme süreçleri yap-işlet-devret modeliyle hayata geçecektir. Bunu herkes bilmez ha, bunu bizim ekibimiz bilir. Bugün limanın inşası tamamlanan şu mendirek, geri saha ve rıhtım bölümlerini hizmete açıyoruz. Karadeniz’in çıkış kapısı olacak Filyos Limanı hem Marmara limanlarının ve Boğazların yükünü hafifletecek, hem de Orta Asya ve Karadeniz kaynaklı dış ticaretin demir yolu ağımız üzerinden güneye ve Ortadoğu’ya ulaşmasını sağlayacaktır.

Filyos Limanı’nın ülkemize, bölgemize, sektörlerimize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Limanın inşasında emeği geçen Bakanlığımızdan yüklenici firmaya, mühendisinden işçisine herkesi tebrik ediyorum.

Değerli Misafirler,

Bugün açılışını yaptığımız Filyos Limanı, aslında Filyos Vadisi projesinin bir parçasıdır. Endüstri bölgesi, limanı, demir yolu ve diğer ulaşım imkânlarıyla Filyos Vadisi ulusal ve uluslararası yatırımcılara entegre sanayi konsepti sunuyor. Bu vadide yatırımcılarımıza birçok imkan vaat ediyoruz. Milli teknoloji hamlesi vizyonu ışığında yüksek katma değerli üretimin arttırılması ve verimliliğin yükseltilmesi için sanayi ve teknoloji yatırımlarımıza devam ediyoruz. Filyos Vadisinin -görüyorsunuz- göbeğinde yer alan yaklaşık 600 hektarlık alana sahip Türkiye’nin ilk mega endüstri bölgesi olan Filyos Endüstri Bölgesi’ni işte bu vizyonla ne yaptık, ilan ettik. Bölge, 350 kilometre çapındaki bir alanda 30 milyon nüfus ve 80 milyar dolarlık ekonomiye erişim imkânı sağlıyor. Ayrıca, havalimanı, demir yolu ve kara yolu bağlantılarına sahip stratejik konumu ile muazzam bir lojistik fırsatı içerisinde barındırıyor.

Filyos Endüstri Bölgesi büyük yatırımcıları bölgeye çekerek, iç piyasa talebinin karşılanması ve dış ticaret açığının azaltılması noktasında üretim üssü olarak çalışacak. Yenilikçi ve çevre dostu bir yaklaşımla tasarlanan endüstri bölgesi başarılı dünya örneklerinde olduğu gibi, özel sektörün liderliğinde profesyonel bir şekilde faaliyetlerine başladı. Endüstri bölgesi orta-yüksek ve yüksek teknoloji odaklı yatırımlara ev sahipliği yapacak. Yer tahsisleri yapıldıktan sonra temel atma faaliyetleri başlayacak. İnşallah Filyos Vadisi entegre yapısıyla önümüzdeki dönemde bölgenin ve Türkiye’nin üretimine, ihracatına ve istihdamına çok önemli bir katkı sunacak.

Filyos Vadisi projesinin de şimdiden ülkemize hayırlı olmasını diliyor, burada kurulacak tesislere bereketli ve bol kazançlı çalışmalar temenni ediyorum.

Değerli Misafirler,

Bu bölgenin stratejik özelliğini arttıran bir diğer hususta, evet biliyorum heyecanla bekliyorsunuz. Karadeniz’deki Sakarya Gaz Sahası’nda tespit ettiğimiz doğalgazın kara bağlantı ve işleme tesisine ev sahipliği yapacak olmasıdır. Bilindiği gibi Karadeniz’de çalışmalara başlayan Fatih Sondaj Gemimiz görüyorsunuz. Geçtiğimiz yıl toplamda 405 milyar metreküplük doğalgaz rezervi keşfettik. Bu sonuç dünyada 2020 yılında denizlerde yapılan en büyük keşif olarak kayıtlara geçmiştir. Biz yıllar yılı kiralama usulü bu işleri yapıyorduk, ama şimdi artık kiralama usulü geride kaldı. Şimdi kendi gemilerimizle hem sismik araştırmaları yapıyoruz hem de sondaj araştırma çalışmalarımızı yapıyoruz. Ve artık bütün bunları yaparken acaba kim ne der yok? Ya biz ne deriz var, karar bizim. Ülkemizin hidrokarbon kaynakları konusundaki uzun arayışların nihayet yüz güldüren bir neticeye ulaşması olarak gördüğümüz bu keşfin yeni müjdelerin öncüsü olması dileğimizi her fırsatta ifade etmiştik. İşte şimdi milletimizle yeni bir müjdeyi daha paylaşıyoruz, heyecanlıyım. Fatih Sondaj Gemimiz yine Sakarya Gaz Sahasındaki Amasra-1 kuyusunda hazırsanız, 135 milyar metreküplük yeni bir doğalgaz keşfi daha yaptı, hayırlı olsun. Böylece Karadeniz’deki toplam gaz keşfimiz 540 milyar metreküpe ulaştı. Bu güzel haberin ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Amasra-1 kuyusunun çevresindeki yeni aranma ve sondajlama çalışmalarımız sürüyor, durmak yok yola devam. İnşallah bu bölgeden yeni müjdeli haberlerde bekliyoruz.

Biraz sonra canlı bağlantı kuracağımız Kanuni Sondaj Gemimiz, Fatih’in açtığı kuyuları üretime hazır hale getirmek üzere faaliyete başlayacak. Milletimize söz verdiğimiz şekilde Karadeniz gazını 2023’te kullanıma sunmak için arkadaşlarımız görüyorsunuz gece-gündüz çalışıyor. Filyos’daki tesisi de hızla tamamlayarak hem denizde hem karada bu işi bir an önce bitirmekte kararlıyız. Türkiye’yi en büyük cari açık kalemi olan enerji ithalatından kurtararak, kalkınma hamlemizi hızlandırmak en büyük hedefimizdir. Denizdeki doğalgazı karaya üç etapta çıkarmayı planlıyoruz. Birinci aşama, deniz tabanında kurulacak doğalgaz üretim sistemleridir. İkinci aşama, karada doğalgazı işleyecek ve kullanıma hazır hale getirecek olan tesistir. Üçüncü aşama ise denizdeki sistemle karadaki tesis arasındaki bağlantıyı sağlayacak boru hattıdır. Doğalgaz kullanıma hazır hale geldiğinde zaten ekonomimize büyük katkı sağlayacaktır. Bu aşamaya kadar karada ve denizde yapılan her işlem, her yatırım, her çalışma milli ekonomimize ilave katkı sağlayacak, imkânlar ortaya çıkartacaktır. İlk etapta 10 kuyunun sondajını ve tamamlama işlemini bitirecek ardından yeni sahalara açılacağız. Türkiye’nin denizdeki ve karadaki doğalgaz arama faaliyetlerinde bugün geldiği yer dikkatli, sabırlı, azimli çalışmaların ürünüdür. Nice sıkıntılara, nice tuzaklara, nice sabotajlara, nice ihanetlere göğüs gererek baş koyduğumuz bu yolda adım adım ilerledik. Ecdadımız Fatih aşılmaz denilen surlarla çevrili İstanbul’u gemileri karadan yürüterek fetih etmişti. Biz de maruz kaldığımız gizli açık nice ambargoyu, siyasi baskıyı, ekonomik engeli, sinsi ayak oyunları aşarak ülkemizi 2023 hedeflerinin eşiğine getirdik. Bugün topladığımız meyvelerin gerisinde işte böyle bir arka plan vardır. Temelini attığımız Doğalgaz Kara Bağlantı ve İşleme Tesisi’nin bir an önce tamamlanması ümidiyle şimdiden ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Doğalgazın bulunmasından, milletimizin hizmetine sunulmasına kadar tüm aşamalarda emeği geçen, katkısı olan herkese ülkem ve milletim adına şükranlarımı sunuyorum.

Değerli Misafirler,

Enerjide elde ettiğimiz başarılar Karadeniz’deki doğalgaz keşfiyle de sınırlı değildir. Geçtiğimiz haftalarda Diyarbakır ve Kırklareli’ndeki üç kuyuda günlük 6 bin 800 varillik yeni petrol keşfi yapmıştık. Sadece son üç yılda bu tür gayretlerle günlük petrol üretimimizi yüzde 35 arttırarak, 61 bin varile çıkardık. Böylece yıllık petrol üretimimiz 54 milyon varil sınırına dayandı.

Yenilenebilir enerji kaynak alanlarını YEKA kapsamındaki güneş ve rüzgâr enerjisi üretimini her geçen yıl arttırıyoruz. Bugün enerjide Türkiye’nin toplam kurulu gücü olan 96 bin megavatın 61 bin megavatını yerli enerji kaynaklı olarak hallettik. Bu 61 bin megavatın 50 bin megavatı da yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilmektedir. İthal kaynaklara dayalı kurulu gücümüz ise 35 bin megavat civarındadır. Yenilenebilir enerji konusunda önemli atılımlarımız var. Hali hazırda 1000 megavatlık güneş enerjisi yatırımıyla ilgili süreci tamamladık. Bu yıl 2 bin megavatı güneş ve 2 bin megavatı rüzgar olmak üzere toplamda 4 bin megavatlık yenilenebilir enerji yatırımını harekete geçirmiş olacağız. Akkuyu Nükleer Güç Santralinin üçüncü reaktörünün temel atma törenini Rusya Devlet Başkanı Sayın Putin’le birlikte gerçekleştirdik. İnşallah bu santralin ilk reaktörünü 2023 yılında hizmete alacağız. Vadeli elektrik piyasasını da devreye alarak elektriğin ileri tarihli alım ve satımına imkan sağlıyoruz. Her alanda olduğu gibi enerjide de çalışmaya, üretmeye, gelecek nesillere eser bırakmaya devam edeceğiz.

Değerli Misafirler,

Kamil odur ki, koya dünyada bir eser, eseri olmayanın yerinde yeller eser. Evet, biz eser ve hizmet siyasetiyle 19 yıldır milletimizin emrinde gece-gündüz çalışıyoruz. Yaptığımız işlerin şahidi bizatihi milletimizin ta kendisidir. Demokrasiyi ve özgürlükleri toplumun her kesimine, her bireye yayan bir yönetim anlayışının sahipleri olarak kalkınma atılımlarımızı da ülkemizin 81 vilayetini kapsayacak şekilde genişlettik. Batı Karadeniz’in tüm şehirlerini yatırım, üretim, ticaret, ihracat merkezi yapacak Filyos Projesi işte bu anlayışın örneklerinden biridir.

Filyos’u ülkemizin kara, demir ve hava yollarına bağlayacak ulaştırma altyapıları tüm bölgeye de hizmet verecektir. Artık Batı Karadeniz’de yeni bir dönem başlıyor. Zonguldaklı, Bartınlı, Karabüklü ve bölgedeki diğer şehirlerde yaşayan kardeşlerimiz her geçen yıl bu yatırımların faydasından daha çok istifa edeceklerdir. Türkiye’nin yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve büyüme odaklı kalkınma hamlelerinin somut neticeleri birer birer ortaya çıktıkça 2023 hedeflerinin, 2053 vizyonunun afaki söylemler olmadığı çok daha iyi anlaşılacaktır.

Ülkemizin terör örgütleri ve bölgesindeki kriz merkezleri üzerinden köşeye sıkıştırdığını, hedeflerinden uzaklaştırdığını sananlara cevabımız, işte bugün burada açılışını yaptığımız, temelini attığımız tesisler, müjdesini paylaştığımız haberlerdir.

Büyük ve güçlü Türkiye’nin ayak sesleri giderek daha yakından gelmeye başladıkça birilerinin telaşı da artıyor. Ama ne yaparlarsa yapsınlar bu kutlu yürüyüşü engelleyemeyecekler.

Bu duygularla hepinizi sevgiyle, saygıyla selamlıyorum.

Şimdi ülkemizle birlikte tüm dostlarımızın da sevinçle takip ettiğine inandığım açılış ve temel atma törenlerimize geçiyorum. Ve önce Kanuni Sondaj Gemimizle bağlantımızı gerçekleştiriyoruz.

Bilindiği gibi ülkemiz Yavuz, Fatih, Kanuni isimlerini taşıyan üç derin deniz sondaj gemisine sahiptir. Maşallah üst üste keşifler yapan Fatih Gemimiz, halen Türkali-2 kuyusunda sondaja devam ediyor. Ve Kanuni Gemimiz, Fatih Gemimizin doğalgaz keşfettiği kuyularda üretim için gereken testleri ve tamamlama faaliyetlerini yürütecek.