Türkiye-Arnavutluk Fier Dostluk Hastanesi Açılış Programı’nda Yaptığı Konuşma

21.04.2021

Hanımefendiler, Beyefendiler,

Sizleri en kalbi duygularımla, muhabbetle, hürmetle selamlıyorum. Türkiye-Arnavutluk Fier Dostluk Hastanesi’nin açılış töreni vesilesiyle çevrimiçi de olsa sizlerle biraraya gelmekten memnuniyet duyuyorum. Bu vesileyle hepinizin mübarek Ramazan ayını tebrik ediyor, Ramazan-ı Şerif’in Arnavut kardeşlerimize ve tüm İslam alemine sağlık, bereket ve hayırlar getirmesini rabbimden Niyaz ediyorum.

Türkiye-Arnavutluk ilişkileri, ortak kültür ve tarihten aldığı güçle hamdolsun her geçen gelişiyor, derinleşiyor. Türkiye olarak kardeşliğimizin gereğini yerine getirerek 30 yılı aşkın süredir Arnavutluk’un sosyal ve ekonomik kalkınmasına her türlü desteği verdik. Hem 2019 Eylül ve Kasım depremleri sonrasında, hem de koronavirüs salgınıyla mücadelesinde hiçbir karşılık beklemeden tüm imkanlarımızla Arnavut halkının yanında olduk.

Sizlere son olarak 23 Aralık’ta Türkiye tarafından Laç şehrinde inşa edilen konut projesinin temel atma töreninde hitap etme fırsatım olmuştu. Kıymetli dostum Sayın Başbakan Edi Rama, 21 Eylül ve 26 Kasım 2019 tarihlerinde meydana gelen depremler kapsamında Arnavutluk’un A ve B planlarının yanı sıra yanımızda Türkiye var, demişti. Biz de kısa sürede başlattığımız projeyle Arnavut kardeşlerimizin yanında olduğumuzu göstermiştik. Konutları inşallah Ağustos ayına kadar tamamlayıp, ihtiyaç sahiplerine teslim etmenin bahtiyarlığını da birlikte yaşayacağız.

Bugün de Arnavutluk’un sağlık altyapısına önemli katkı sağlayacak Fier Dostluk Hastanemizin açılış törenini birlikte icra ediyoruz. Sayın Rama’nın Ocak ayında Türkiye’ye gerçekleştirdiği ziyaret vesilesiyle ülkelerimiz arasındaki dostluk ve kardeşlik bağını bir adım daha ileri taşıyarak stratejik ortaklığımızı resmileştirmiştik. Ayrıca, Arnavutluk’ta 150 yataklı bir hastanenin 3 ayda inşa edilmesi hususundaki kararımızı açıklamıştık. Hamdolsun, bugün Arnavut kardeşlerimize verdiğimiz sözü tutmanın gururunu yaşıyoruz. 3 aydan kısa bir sürede hastanemizin inşaatını tamamladık, en modern tıbbi cihazlarla donatıp tefriş ettik. 70 milyon avroya mal olan Fier Dostluk Hastanemiz toplam 50 bin metrekarede 17 bin 425 metrekare kapalı alana sahiptir. 6 ameliyathanesi, 6 polikliniği, 20 yoğun bakım ünitesi ve 130 servis yatağıyla Arnavut kardeşlerimizin hizmetine hazır hale gelmiştir. Hastanede 23 temel branşta 56’sı Türk, 331’i Arnavut toplam 387 sağlık personeli omuz omuza hizmet vereceklerdir. Esasen 5 kişilik sağlık ekibimiz dün itibarıyla göreve başlamıştır.

Kıymetli Kardeşlerim,

Biz Arnavutluk başta olmak üzere tüm Balkanlar’ın barış, huzur, istikrar ve kalkınması için çaba harcıyoruz. Türkiye’yi tehdit ya da rakip olarak görenler ise sadece ve sadece kendi çıkarları temelinde hareket ederek büyük bir yanılgı içerisine düşüyor. İşte bugün köklü ve çok boyutlu Türkiye-Arnavutluk dostluğuna yeni bir halka daha eklediğimize inanıyorum.

Bu düşüncelerle sözlerime son verirken, milletim ve şahsım adına ülkelerimiz arasındaki dayanışmanın yeni bir nişanesi olacak Türkiye-Arnavutluk Fier Dostluk Hastanesi’nin tüm Arnavutluk halkına hayırlı olmasını temenni ediyorum. Kovid-19 virüsüne kurban verdiğimiz tüm Arnavut kardeşlerime Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum.

Hastanemizde görev yapacak tüm sağlık personelimize Rabbimden başarılar niyaz ediyor, sizleri bir kez daha muhabbetle selamlıyorum.

Ve süratle bir de zoom’lamak suretiyle hastane ve çevresini izleyebilirsek çok çok mutlu olurum.

En ileri teknolojiyle donatılmış ameliyathaneler, MR, tomografi cihazları, inanıyorum ki Arnavutluk’a çok büyük bir zenginlik katacaktır ve Fier Hastanesi, dostluk hastanesi olarak Türkiye-Arnavutluk ilişkilerini çok daha ileri taşıyacaktır.

Ben bu vesileyle değerli dostum Edi Rama’ya, Sağlık Bakanıma ve yüklenici firma YDA’ya özellikle teşekkür ediyorum.

Bir an önce çevre düzenlemesini de bitirmek suretiyle inanıyorum ki Fier Dostluk Hastanesi çok daha güzel bir hale gelecektir.

Kalın sağlıcakla.