Kocaeli Toplu Açılış Töreni’nde Yaptıkları Konuşma

08.11.2020

Sevgili Kocaelililer,

Kıymetli Misafirler,

Değerli Kardeşlerim,

Sizleri bir kez daha en kalbi duygularımla, muhabbetle selamlıyorum. Buradan Kocaeli’mizin tüm ilçelerine, mahallerine, hanelerine selamlarımı, sevgilerimi gönderiyorum.

Ağustos ayında TÜBİTAK’ımıza ait Mükemmeliyet Merkezleriyle Kocaeli Üniversitesi’nin Onkoloji Hastanesi ve Rehabilitasyon Merkezi’nin açılış töreni için şehrimize gelmiştik, malum. Üç aylık bir aranın ardından bu kez İl Kongremiz ve toplu açılış törenimiz vesilesiyle Kocaeli’nde bulunmaktan büyük bahtiyarlık duyuyorum. Tüm Kocaeli halkına muhabbetleri dolayısıyla teşekkürlerimi sunuyorum.

İl Kongremizi hamdolsun partimize yakışır bir coşku, kardeşlik ikliminden az önce gerçekleştirdik. Kongrede görev alan tüm kardeşlerimin halka hizmet Hakk’a hizmettir düsturuyla gece-gündüz demeden Kocaeli için, Kocaeli halkı için çalışacağına inanıyorum.

Bizde görev almak, ateşten bir gömlek giymek demektir. Hizmete talip olan kişi, aslında zorluklara, sıkıntılara, yorgunluklara, ülkesi, milleti için, davası için fedakarlıklara talip olduğunu da bilmelidir. Büyük bir güçlü Türkiye davasına gönül vermiş herkese, her bir Kocaelili kardeşimize bu süreçte önemli sorumluluklar düşüyor.

Marmara Bölgemizin sanayi üssü olan Kocaeli, asla ihmal edilmemesi gereken illerimizden biridir. Üretim tesisleriyle, konumuyla, organize sanayi bölgeleriyle, teknoloji merkezleriyle Kocaeli, Türk ekonomisinin gurur kaynağıdır. Biz de Kocaeli’ne gelirken elimizden boş gelmemeye özen gösteriyoruz, şehrimize yaptığımız hemen her ziyareti muhakkak bir açılış töreniyle taçlandırmaya çalışıyoruz. Bugün de bakanlıklarımıza, belediyelerimize ve özel sektörümüze tamamlanmış yatırım, proje ve tesislerin resmi açılışlarını yapıyoruz.

Eğitimde toplam yatırım bedeli 704 milyon lirayı aşan 1527 dersliği, 5 okul spor salonunu, 9 atölyeyi, 180 kişilik pansiyonu ve bir konferans salonunu Kocaeli’mizin hizmetine sunuyoruz. Sağlıkta 400 yataklı Gebze Fatih Devlet Hastanesini, Gölcük Sağlık Kompleksi’ni, Gölcük Devlet Hastanesi ek hizmet binasını ve 112 acil sağlık hizmetleri istasyonunu bugün resmen hizmete açıyoruz.

Ulaştırmada Şehir Hastanesi bağlantı yollarının sanayi ve teknolojide TÜBİTAK ve Türk Standartları Enstitüsü’ne ait teknoloji merkeziyle deney laboratuvarlarının açılışlarını gerçekleştiriyoruz.

Gençlik ve sporda 153 milyon liralık bir yatırımla TOKİ tarafından şehrimize kazandırılan 33 bin kişilik Kocaeli Stadyumu’nun resmi açılışını bugün yapıyoruz. Aslında 3 yılı buldu ve orada maçlar oynanıyordu, ama resmi açılışı yapmak nasip olmadı, onu da bu defa dedik ki, bu açılışlarla beraber resmi açılışı da yapmış olalım. Üç sezondur futbol maçlarının oynandığı bu muhteşem eserin resmi açılışını yapmak ancak bugüne nasip oldu.

Kocaelispor’un yeni stadyumunun hakkını verdiği görmekten de ayrıca memnuniyet duyuyorum. Bu sene şampiyon olarak bir üst lige yükselen Kocaelispor’umuza Ziraat Türkiye Kupası’nda da başarılar diliyorum. Ayrıca çeşitli bakanlıklarımıza bağlı kurumlarımızın şehrimizdeki hizmet binalarının ve yatırımlarının açılışlarını da buradan yapıyoruz.

Maşallah belediyelerimiz Kocaeli halkına hizmette sınır tanımıyor. Bahanelere sığınmadan, zorluklar karşısında yılmadan, yorulmadan aşkla AK Partili belediye başkanlarımız hemşehrilerine hizmet ediyor. Büyükşehir Belediyemizin tamamladığı 1 milyar 170 milyon liralık 50 ayrı yatırım, proje, hizmet ve eserin de Kocaeli’mize hayırlı olmasını diliyorum.

Açılışını yaptığımız Büyükşehir yatırımları arasında bulvar, cadde, yol, üstyapı ve altyapı işleri, içme suyu, kanalizasyon, yağmur suyu, atık su hatları, çevre düzenlemeleri, spor tesisleri yanında ulaşım projeleri de var.  Seka Park-Plajyolu arasındaki 20 kilometrelik tramvay hattı şehir içi ulaşımını fevkalade kolaylaştıracaktır.

Kocaeli Kongre Merkezimiz de şehrimize yakışır bir eser olmuştur. Gerçekten şu anda çatısı altında bulunduğumuz bu eserden ben de gurur duydum. Zira burası geçmişte malum Mannesman Boru Fabrikasıydı, ama bu Mannesman Boru Fabrikası’nı şimdi böyle bir uluslararası kongre merkezine dönüştürmekten dolayı da belediyemizi ayrıca tebrik ediyorum, kutluyorum.

Vatandaşlarımıza yönelik sosyal destek projelerini de önemli görüyorum. İlçe belediyelerimiz de maşallah önemli hizmetler gerçekleştirmişler. Darıca, Gebze, Gölcük, Karamürsel, Kartepe ve Körfez belediyelerimizin yatırımlarını da bugün burada hizmete resmen açıyoruz.

Tüm bu eser ve hizmetlerimizin hayırlı olmasını diliyorum. Emeği geçen kurumlarımız ve belediyelerimizi gönülden tebrik ediyorum.

Kıymetli Dostlar;

Kocaeli sadece belediye hizmetlerinde ve kamu yatırımlarında değil, özel sektör yatırımlarında da farkını ortaya koyuyor. Bu ülkenin potansiyelini çok iyi bilen girişimcilerimiz şeamet tellallarına kulak asmadan Türkiye’nin aydınlık geleceğine yatırım yapıyor. Bizler de müteşebbislerimizi her alanda destekliyor, teşvik ediyoruz. İş dünyamızın her meselesini kendi meselemiz olarak görüyor, sıkıntılarına, sorunlarına çözüm üretiyoruz.

Kovid-19 salgını dolayısıyla dünyanın birçok ülkesinde ekonomi durma noktasına gelmişken,  biz yeni fabrikalar, yeni sanayi tesisleriyle üretim altyapımızı daha da güçlendiriyoruz. Eylül’de Gaziantep organize sanayi bölgelerinde yapımı tamamlanan ve hizmete giren 300 fabrikamızın resmi açılışını gerçekleştirdik. Öncesinde Ankara’da yine bir özel sektör kuruluşumuza ait Türkiye’nin ilk ve tam entegre güneş paneli üretim tesisini hizmete aldık. Akabinde MESS Teknoloji Merkezi’nin ve farklı sektörlerde 40 fabrikamızın açılış heyecanını yaşadık. Bugün de GEBKİM İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde 3 fabrikanın resmi açılışını, 3 fabrikanın da temel atma törenini gerçekleştiriyoruz. Böylece kimya sektöründe yaklaşık 1,2 milyar liralık bir yatırımın Kocaeli’ne kazandırılmasının heyecanına şahitlik ediyoruz. Açılışını yapacağız GEBKİM Kimya Meslek Lisesi’nin pilot üretim tesisi özellikle gençlerimizin istihdamı, temelini atacağımız GEBKİM Anaokulu ise kadınlarımızın sanayi sektöründeki istihdamı için örnek projelerdir. Teoriyle pratiği birleştiren, sanayiyle okulu biraraya getiren bu tür başarılı projelerin diğer illerimize yayılması kritik öneme sahiptir.

GEBKİM Vakfını ve özel sektör firmalarımızı ülkemizin üretimine, istihdamına, rekabet gücüne yaptıkları katkılar için tebrik ediyorum.

Değerli Misafirler,

Bir ülkeye, bir millete sevginin ölçüsü yapılan hizmetlerdir. Gerçeğe dönüşmeyen fikirler nasıl kaybolup gitmeye mahkumsa, hizmete dönüşmeyen sevgi de kuru bir hamaset olarak kalır. Bizim aşkımız da, sevdamız da Türkiye’dir. Biz can borcumuz olan bu milleti gerçekten çok seviyoruz. Biz bu sevgimizi lafta bırakmıyor, eserlerimizle, projelerimizle, yatırımlarımızla ortaya koyuyoruz. Bizim lügatimizde yapamayacağını söylemenin, boş konuşmanın, hele hele yalan ve iftiranın asla yeri yoktur, olmayacaktır. Hayallerimizi önce projelere, projelerimizi de zaman içinde tek tek gerçeğe dönüştürüyoruz. Ne yapıyorsak Türkiye için yapıyoruz, 83 milyon insanımız için, geleceğimizin teminatı olan evlatlarımız için yapıyoruz.  Siyaset yoluyla 40 yıldır, İstanbul’dan başlatacak olursak fiili hizmet olarak da çeyrek asrı aşkın süredir gece-gündüz milletimizin emrinde çalışıyoruz.

Yurt dışı seyahatlerimizde diğer ülkelerin durumunu gördüğümüzde Türkiye’nin nereden nereye geldiğini çok daha iyi anlıyoruz. Batı ülkelerindeki sefahat perdesinin altındaki zihni sefalete, geri kalmış ülkelerin varlık içinde nasıl yokluğa mahkum edildiklerine bizzat şahit oluyoruz. Özellikle koronavirüs salgını döneminde Batı toplumlarındaki çarpıklıklar, adaletsizlikler çok daha aşikar hale geldi. Sözüm ona dünyanın en gelişmiş ülkelerinde insanlar temel sağlık hizmetlerine ulaşamadığı için göz göre göre can verdi. Sadece sosyal doku ve toplumsal barış açısından değil, ekonomik olarak da Batılı ülkelerin çok ciddi sorunlarla yüzleştiğini görüyoruz. Geldiğimiz noktada mazlum ve mağdurların canı, kanı, malı üzerine inşa edilen refah düzeni çatırdamaktır. Batılı ülkeleri özelikle girdikleri bu çıkmazdan son dönemde sarıldıkları İslam ve yabancı düşmanlığı da kurtaramayacaktır.

Öte yandan, Türkiye koronavirüs salgını sürecinden inşallah ekonomik, siyasi, askeri ve diplomatik olarak çok daha güçlü bir şekilde çıkacaktır. Bu asır Türkiye’nin yıldızının daha da parladığı bir yıl olacaktır. Bunun için hepimizin sorumluluklarının bilinciyle hareket etmesi, işi gücü millete karamsarlık aşılamak olan çapsızlara aldırmadan Türkiye ve Türk milleti için mücadeleyi sürdürmesi gerekiyor. İş dünyasıyla, kamusuyla, üniversitesiyle, sivil toplumuyla, belediyesiyle el ele verdiğimizde yarımız bugünlerimizden çok daha aydınlık olacaktır.

Bu düşüncelerle sözlerime son verirken, bir kez daha açılışını yaptığımız yaklaşık 3 milyar liralık 155 kalem yatırımın şehrimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Tabii biz bunları söylerken, yani biz Osmangazi’yi filan konuşmuyoruz, diğer kara yollarını filan, onları konuşmuyoruz, bunlar sadece Kocaeli sınırları içerisindeki yapılan yatırımlar. Eğer onları da söylemeye kalkarsak bu zaten 10 milyarı filan bulur, hatta aşar.

Türkiye’nin büyümesi, gelişmesi, kalkınması için alın teri döken, emek veren, gayret gösteren özel sektörümüze şükranlarımı sunuyorum.

Tüm bu yatırımların Kocaeli’mize kazandırılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyor, sizleri sevgiyle, saygıyla selamlıyorum, kalın sağlıcakla.