Şırnak Toplu Açılış Töreni’nde Yaptıkları Konuşma

18.10.2020

Sevgili Şırnaklılar,

Çok Değerli Vatandaşlarım,

Kıymetli Hanımefendiler,

Aydınlık yarınlarımızın teminatı sevgili gençler; sizleri en kalbi duygularımla, hürmetle, muhabbetle selamlıyorum. Buradan Şırnak’ın tüm ilçelerine, köylerine, hanelerine selamlarımı, sevgilerimi gönderiyorum.

Yaklaşık 1,5 yıllık aranın ardından Şırnak’ta bulunmaktan, tekrar siz Şırnaklı kardeşlerimle beraber olmaktan büyük bir bahtiyarlık duyuyorum. Bugün bizi heyecanla, büyük bir coşkuyla bağrına basan Şırnak halkına gönülden teşekkür ediyorum.

Mahalli idareler seçimlerinden 20 gün önce Şırnak’a geldiğimizde sizlerle AK Parti’yi zirveye çıkarmak üzere ahitleşmiştik, Şırnak’tan bize, davamıza, adayımıza sahip çıkmasını rica etmiştik. Allah’a hamdolsun, Şırnaklı kardeşlerim 31 Mart’ta bizi mahcup etmedi, ülkemizin en kritik seçimlerinden birinde Şırnak adeta destan yazdı, yüzde 62’lik rekor oy oranıyla Şırnaklı kardeşlerim tercihini AK Parti’den, AK Parti’nin hizmet ve eser siyasetinden yana kullandı. Şırnak basiretiyle, ferasetiyle, dik ve sağlam duruşuyla tüm Türkiye’ye örnek oldu. 31 Mart seçimleri sadece Şırnak’ta değil, bölgemizde ve sınırlarımızın ötesinde yeni bir dönemin kapılarını aralamıştır. Bu seçimlerle beraber ülkemizin terörle mücadelesini çok daha kararlı, çok daha etkin bir şekilde yürütmeye başlamıştır. Terörden mağdur olan kardeşlerimiz bölücü örgüte karşı tepkilerini çok daha gür bir sesle ifade eder oldular. 31 Mart seçimlerindeki tavrınızla, evlatları zorla dağa kaçırılan Diyarbakır annelerine siz cesaret aşıladınız. Bölücü heveslerin bu topraklarda barınamayacağını siz gösterdiniz. Bölgemizin geleceğinde teröre şiddete yer olmadığını siz haykırdınız. İstismar siyasetiyle bir yere varılamayacağını tüm dünyaya siz ilan ettiniz. Demokrasi dışında yol arayanlara, tehditle, şantajla halkın iradesini gasp etmek isteyenlere 31 Mart’ta esaslı bir ders verdiniz. Baskılara rağmen Şırnaklılar olarak terör örgütünün siyasi uzantılarına iradenizi çiğnetmediniz. Bize ve tüm Türkiye’ye bu iftiharı, gururu yaşattığınız için her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Bize güvendiğiniz, bize inandığınız, 11 Mart’ta Adliye Meydanı’nda verdiğiniz söze sahip çıktığınız için hepinize şükranlarımı sunuyorum. Rabbim kardeşliğimizi, birliğimizi, muhabbetimizi daim eylesin. 31 Mart seçimlerinde siz bize sahip çıktınız, inşallah biz de size sahip çıkacağız. Sizi-bizi özellikle birbirine bağlayan o bağlara sahip çıkacağız. Sizler nasıl bizi mahcup etmediyseniz biz de sizleri mahcup etmeyeceğiz. Kimseyi ayırmadan, kimseyi ötekileştirmeden tüm gücümüz ve imkânlarımızla Şırnak halkı için çalışmaya devam edeceğiz. Eserlerimizle, hizmetlerimizle, yatırımlarımızla Şırnak’ı büyütmeyi, Şırnak’ı daha da güzelleştirmeyi sürdüreceğiz. İşte Toplu Konut İdaremizin yaptığı konutları Şırnak’ta görüyorsunuz, nereden nereye geldik. Bir zamanlar Şırnak’ta caddelerin ortasından maalesef fosseptik akıntıları vardı, ama şimdi bunlar artık yok, tarih oldu.

Bugün Şırnak’a gelirken biz yine de elimiz boş gelmedik. İl kongremizi vesile ederek hem sizlerle dertleşelim, hem Şırnaklı kardeşlerime teşekkür edelim, hem de yapımı tamamlanan eserlerin açılış heyecanını hep beraber yaşayalım istedik.

Bugün burada eğitimden sağlığa, spordan altyapıya,  enerjiden güvenliği kadar pek çok alanda Şırnak’a kazandırdığımız yaklaşık 3,5 milyarlık 591 proje, eser ve yatırımın resmi açılışını gerçekleştiriyoruz. Eğitimde 568 derslik, 2 öğretmen konutu, 2 spor salonu ve 3 atölyeden oluşan 578 projeyi şehrimize kazandırıyoruz. Gençlik ve sporda merkez ve ilçelerimizde inşası tamamlanan spor salonlarını, belde stadyumlarını, semt sahalarını devreye alıyoruz. Sağlıkta 75 yataklı kadın doğum ve çocuk hastanesini, Uludere Yemişli Aile Sağlık Merkezi ve 112 hizmet istasyonunu, hemodiyaliz ünitesiyle personel lojmanlarını Şırnak’la buluşturuyoruz.  Çevre ve şehircilikte 10 bin 137 konutun, 506 adet iş yerinin, 9 cami, 9 taziye eviyle altyapı ve çevre düzenlemesinin, 356 derslikli 16 okulun açılışını yapıyoruz. Ulaştırma ve altyapıda bir viyadük ve 2 adet tünel ile PTT Baş Müdürlüğü hizmet binasını şehrimizin istifadesine sunuyoruz. Tarım ve ormanda zirai karantina hizmet binasından soğuk hava depolarına, meyve-sebze paketleme tesisinden içme suyu arıtma tesis işlerine, taşkın korumalardan içme suyu ishale hatlarına kadar toplamda 21 projeyi hizmete açıyoruz. Ayrıca, Şırnak Belediyemizin tamamladığı Belediye hizmet binasıyla sosyal tesislerin açılışını yapıyoruz. İl Özel İdaremizce yapımı tamamlanan fabrika, muayene istasyonu, 51 adet içme suyu ve sulama kanallarıyla 355 kilometre uzunluğundaki yol yapım işini de bugün sizlerin istifadesine sunuyoruz.

KÖYDES projesi kapsamında tamamlanan yüzlerce projeyle emniyet birimlerimize ait hizmet binalarını, kuleleri, karakolları, 126 kilometre uzunluğundaki güvenlik yollarını da bugün Şırnak’a kazandırıyoruz. Çalışma ve sosyal hizmetlerde İdil Sosyal Hizmet Merkezi’ni, Cizre Vakıf Binası’nı, 25 adet aile destek merkezini açıyoruz. Gümrükte 230 adet lojmanın resmi açılışını bugün gerçekleştiriyoruz.

Böylece toplam yatırım tutarı 3,5 milyar lirayı aşan yüzlerce projeyi siz Şırnaklı kardeşlerimle buluşturmuş oluyoruz. Bu hizmet ve eserlerin şehrimize hayırlı olmasını Cenabı Allah’tan niyaz ediyorum. Açtığımız eser ve hizmetlerin Şırnak’a kazandırılmasında emeği geçen bakanlıklarımızı, kurumlarımızı, belediyemizi, işçisinden mühendisine herkesi tebrik ediyorum.

Bundan sonraki gelişlerimizde de hükümetimizle, Belediyemizle inşallah yatırım seferberliğinin ürünlerini sizlerle birlikte hizmete açmaya devam edeceğiz.

Değerli Kardeşlerim,

Şırnak bizim gözbebeğimiz, biz Şırnak’ı ve Şırnaklı kardeşlerimize sevdalıyız. Biz sizi çıkar için, 3 kuruluşluk dünya menfaati için değil, sadece ve sadece Allah için seviyoruz. Biz Allah’ın rızasını, milletin rızasını kazanmanın mücadelesi içindeyiz. Her zaman söylüyorum, biz milletimize efendi olmak için değil hizmetkâr olmak için geldik. Bizim hizmet anlayışımızda partizanlık yoktur, ötekileştirmek yoktur. Bizim siyaset anlayışımızda insanları etnik kökenlerine, inançlarına, dillerine göre tasnif etmek yoktur. Bizim hizmet anlayışımızda Türkiye haritasını farklı renklere ayırmak yoktur. Biz hizmet götürürken aldığımız oy oranına değil, ihtiyaca bakarız. Biz yatırım yaparken kökene değil, şehirlerin durumuna bakarız. Biz proje geliştirirken başka hiçbir şeye değil, ülkemize ve şehirlerimize yapılan katkıya bakarız. Tam 18 yıldır hiçbir ayrım yapmadan Türkiye genelinde siyasi tercihine, etnik kökenine, diline, inancına asla aldırmadan hizmet üretiyoruz. Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz diyerek, 81 vilayetimizin tamamına eserlerimizle mührümüzü vuruyoruz. Yaratılanı severiz, Yaratan’dan ötürü, şiarıyla 83 milyonun tüm fertlerini kucaklıyor, bağrımıza basıyoruz. Çünkü biz gök kubbede baki kalan hoş sedaların en güzellerinin işte bu hizmetler, işte bu eserler olduğunu gayet iyi biliyoruz.

Hiç uzağa gitmeye gerek yok, son 18 yılda Şırnak’a kazandırdıklarımız samimiyetimizin, gayretimizin en somut göstergesidir. 18 yılda Şırnak’ın kat ettiği mesafe bizim en büyük referansımızdır. Sizler zaten yakinen şahitsiniz, bugüne kadar kamu yatırımlarıyla özel sektör yatırımlarına verdiğimiz destekle daima Şırnak’ın yanında olduk. Eğitimden sağlığa, ulaşımdan enerjiye, tarımdan ticarete kadar her alanda Türkiye’ye birlikte Şırnak’ı da gerçekten ileri bir noktaya taşıdık. Önce hayal ettik, sonra Şırnak için kurduğumuz tüm bu hayalleri tek tek gerçeğe dönüştürdük. Başta terör örgütü olmak üzere kurduğumuz hayallerle aramıza kimsenin girmesine müsaade etmedik. Bahanelere sığınmadan, zorluklara aldırmadan Şırnak’ı tarihinin en büyük kalkınma hamlesiyle tanıştırdık. Son 18 yılda, dikkatinizi çekiyorum, Şırnak’a toplam eski rakamla 12,5 katrilyon lira tutarında yatırım gerçekleştirdik.

Eğitimde 3 bin 792 adet yeni derslik inşa ettik, Şırnak Üniversite şehrimize kazandırdık, yükseköğrenim öğrencileri için 1019 kişi kapasiteli yurt binaları açtık. Sporda 3 gençlik merkezi ve Şırnak Şehir Stadyumuyla birlikte 10 tesisi hizmete sunduk. Cizre Gençlik Merkezi ve Cizre Stadyumuyla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Şırnak millet bahçemizin yer seçimi gerçekleştirildi, inşallah en kısa sürede yapımına başlıyoruz. Şırnaklı ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza toplam 3,6 katrilyon lira tutarında kaynak aktardık.

Kardeşlerim,

Sağlık, hükümetlerimizin en başarılı olduğu alanların başında geliyor. Koronavirüs salgını döneminde Türkiye’nin bu alandaki gücü ve başarısı çok daha iyi anlaşılmıştır. Ülkemiz 18 yılda yaptığı sağlık yatırımlarının meyvesini sadece son 8 ayda katbekat toplamıştır. Dünyanın gelişmiş ülkelerinin dahi hazırlıksızlık yakalandığı bu sağlık krizini hamdolsun biz anlımızın akıyla yürüttük. Sosyal güvenlik sistemimizin kapsayıcılığı sayesinde vatandaşlarımıza testten teşhis, tedavi ve ilaca kadar gereken her şeyi ücretsiz sunduk. Muhalefetin ve gözünü hırs bürümüş meslek odalarının sabotajlarına rağmen sağlık sistemimizin aksamasına izin vermedik.

Diğer 80 vilayetimizle beraber son 18 yılda Şırnak’a da salık alanında çağ atlattık. Şehrimize 7’si hastaneden oluşan toplam 59 sağlık tesisi kazandırdık. Silopi Devlet Hastanemizin 50 yataklı ek binasının ve 40 yataklı Uludere Devlet Hastanemizin inşası sürüyor. Şehir hastanesi standartlarındaki 500 yataklı Şırnak Bölge Hastanesi’nin proje çalışması devam ediyor. TOKİ aracılığıyla Şırnak’ta bugüne kadar 11 bin 111 konut uygulaması başlattık, bu konutların hepsini tamamladık. Bölünmüş yol uzunluğunu 26 kilometreden devraldık, 165 kilometre ilaveyle toplamda 191 kilometreye çıkardık. Uludere yolunu, Cizre-Silopi yolunu ve şehir içindeki muhtelif yol çalışmalarımızı seneye tamamlıyoruz. Cizre-Şırnak yolu projemizdeki Şehit Güvenlik Korucu Dündar Page Tüneli’ni, Şehit Jandarma Yüzbaşı Mustafa Erdal Tüneli’ni ve Cudi Viyadüğü ’nü bitirdik. Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanımızı şehrimize kazandırdık. Havalimanımızın yolcu trafiği geçtiğimiz yıl 366 bini buldu.

Şırnak’a bir lojistik merkezi yapmak için çalışmalarımızı başlattık. Lojistik merkezinin proje hazırlama ihalesine çıkılması için çalışmalar devam ediyor.

Salgın süreciyle birlikte kullanım potansiyeli artan internet ve haberleşme altyapısına ilişkin yatırımlarımız daha da ehemmiyet kazandı. Biz geldiğimizde şehrimizde hızlı internet kullanıcısı adeta yok iken, bugün 312 binin üzerinde hızlı internet abonesi bulunuyor. Fiberoptik kablo uzunluğu ise 2116 kilometreye çıktı.

Enerjide şehrimizi doğal gazın konforuyla tanıştırdık. Şimdiye kadar 100 bin metre uzunluğunda hat döşeyerek 3500 konut ve iş yerine doğal gaz verdik.

Şırnak ve Silopi barajlarını ilimize kazandırdık. Çetintepe, Uludere, Kavşaktepe, Musatepe ve Ballı barajlarının yapımları sürüyor. Tamamladığımız içme suyu tesisleriyle Şırnak, Silopi, İdil ve Cizre’ye içme suyu temin ettik. Proje çalışmaları devam eden Cizre projesi ve Silopi Ovası sulamasıyla toplam 850 bin dekar zirai araziyi suyla buluşturacağız. Şırnaklı çiftçilerimize toplam 770 milyon lira tutarında tarımsal destek verdik.

Kardeşlerim,

Allah’ın inayeti, sizlerin de desteğiyle 18 yıldır ülkemize hizmet ediyoruz. Son 18 senede ülkemizi prangalarından, korkularından, iradesine vurulan zincirlerden kurtardık. Milletin iradesine ne demokrasi düşmanı vesayet odaklarına, ne de FETÖ’den PKK’sına kadar eli kanlı katil sürülerine ezdirmedik.

18 yıllık mücadelenin sonunda şu gerçeği artık herkesin gördüğüne inanıyorum: Türkiye’de sandık ve demokrasi dışında hiçbir meşruiyet alanı yoktur. Milletten yetki almayan hiçbir gücün milletin iradesine el uzatmasına asla müsaade etmeyiz. Terörle, baskıyla, aba altından sopa göstererek siyasetin dizayn edildiği günler tamamen eskide kalmıştır. Türkiye’nin geleceğinde terör örgütlerine yer olmadığı gibi, darbe heveslisi yapılara da yer yoktur. Sırtını millet iradesi dışında güç odaklarına yaslayanlar, silahı hak arama aracı olarak görenler, dün olduğu gibi bugün de kaybetmeye mahkumdur. Şiddet yoluyla ülkemizin önünü kesme girişimleri nasıl başarısız olmuşsa, yurt dışı patentli senaryolarla iktidara gelme planları da boşa çıkacaktır. Bunun için hepimizin birlik ve beraberlik içinde olması gerekiyor. Kardeşliğimizi yücelteceğiz, dayanışmamızı büyüteceğiz, kimsenin aramıza nifak tohumları ekmesine müsaade etmeyeceğiz. Kardeşliğimize yönelik saldırılar karşısında birbirimize kenetlenerek fitne odaklarına gereken cevabı yine hep birlikte vereceğiz. Tarih boyunca olduğu gibi, Türk, Kürt, Arap, Gürcü, Boşnak, Roman, Laz, Arnavut vasfımızla tek millet olarak birbirimize sahip çıkacağız.

Rengini ecdadımızın kanından alan tek bayrak altında geleceğe yürüyeceğiz. Her karışı için büyük bedeller ödediğimiz tek vatan üzerinde ameliyata asla izin vermeyeceğiz. Binlerce yıllık geleneğimizin son temsilcisi Türkiye Cumhuriyeti’nde vücut bulan tek devlet sınırlarımızda huzurlarımızla yaşayacağız.

Rabbim yar ve yardımcımız olsun diyor, bir kez daha açılışını yaptığımız eser ve hizmetlerin şehrimize hayırlı olmasını diyorum.

Yeniden buluşmak, yeniden kucaklaşmak dileğiyle sizleri Allah’a emanet ediyor, hepinizi sevgiyle, saygıyla selamlıyorum.