Konya Şehir Hastanesi Açılış Töreni’nde Yaptıkları Konuşma

02.10.2020

Sevgili Konyalılar,

Değerli Misafirler,

Hanımefendiler, Beyefendiler,

Sizleri en kalbi duygularımla, hasretle, muhabbetle selamlıyorum. Bir yılı aşkın bir aranın ardından yeniden Konya’da olmaktan, sizlerle hasret gidermekten büyük bir memnuniyet duyuyorum.

Konya her zaman bize en büyük desteği vermiş, her mücadelemizde en ön safta yer almış bir şehrimizdir, bu bakımdan Konyalılarla ayrı bir gönül bağımız var. Rabbim muhabbetimizi, kardeşliğimizi, birlikteliğimizi son nefesimize kadar muhafaza eylesin diyorum.

Bugün hasret gidermenin yanında, inşası tamamlanan 5 ayrı yatırımı da şehrimizin hizmetine sunmak üzere biraradayız. Bunlardan biri, Konya Şehir Hastanemizdir. Sağlık alanında ülkemizin dört bir yanında yaptığımız hizmetlerin zirve noktasını oluşturan şehir hastanelerimizin en büyüklerinden birini Konya’da inşa ettik.

Hastanemiz ilk etapta 838 yataklı olarak planlanmıştı, biz bu kapasitenin Konya için az olduğunu görerek, temel atma töreni sırasında talimatımızı verdik ve hastanemizin yatak sayısını 1250’ye çıkarttık. Bunun yanında, hastanemiz 240 yoğun bakım yatağı, 49 ameliyathanesi, 17 yanık ünitesiyle gerçekten iftihar vesilesi bir eser olmuştur.

Ağustos’ta hasta kabulüne başlayan hastanemizin sadece geçen ay 100 bine yakın kişiye hizmet vermiş olması yapılan yatırımın isabetinin işaretidir. Bugün ilk etabın açılışını yapıyoruz, inşallah kalan kısmı da yılbaşından hemen sonra hizmete sunacağız.

Açılışını yapacağımız ikinci proje tarihi Buğday Pazarı ve çevre düzenlemesi işidir. Dükkânları, camisi, gezinti alanları, 900 araçlık otoparkıyla bu proje Konya’mıza yeni bir güzellik kazandıracak, yeni bir soluk aldıracaktır. Buram buram tarih kokan Anadolu Selçuklu Devleti’nin kadim başkenti Konya’nın tarihine sahip çıkıyor olmasından ayrıca memnuniyet duydum.

Üçüncü projemiz, büyüyen ve gelişen Konya’nın şehir içi trafiğini rahatlatmak için yaptığımız çevre yoludur. Bugün çevre yolunun Konya-Karaman ve Konya-Ereğli yolları arasındaki bağlantıyı sağlayan 22 kilometrelik birinci etabını hizmete açıyoruz, çevre yolunun diğer kısımları da peyderpey hizmete sunulacaktır.

Konya sanayisinin dünyaya açılan kapısı olarak gördüğüm Kayacık Lojistik Merkezi’nin açılışını yapıyoruz. Toplam 1 milyon metrekarelik alanda kurulan bu lojistik merkezi şehrin istihdamına da önemli katkıda bulunacaktır.

Resmi açılışını yapacağımız son yatırım Sarayönü ilçemizde 2 ayrı proje halinde inşa edilen 1682 konut ile cami, sosyal tesis, ticaret merkezi, altyapı ve çevre düzenlemesi işleridir. Bu konutlarda oturan vatandaşlarımıza huzurlu ve esenlik dolu bir hayat diliyorum.

Sanayisiyle, tarımıyla, hizmetler sektörüyle ülkemizin parlayan yıldızı Konya, bu yatırımla çok daha büyük atılımlara hazırlandığını göstermiştir. Biz de tüm gücümüz ve imkânlarımızla Konya’nın yanında yer almayı sürdüreceğiz.

Açılışını yaptığımız bu eserlerin şehrimiz ve ülkemize hayırlı olmasını Allah’tan diliyorum.

Konya‘mıza bu yatırımların kazandırılmasında emeği geçen bakanlıklarımızı, kurumlarımızı, belediyemizi, işçisinden mühendisine herkesi tebrik ediyorum.

Değerli Kardeşlerim,

Türkiye Büyük Millet Meclisimizin dün başlayan yeni yasama yılı vesilesiyle ülkemizin önemli gündem konularını milletimizle ve dünya ile paylaşma imkânı bulduk.

Dünyanın yaşadığı dönüşüm koronavirüs salgının etkisiyle fevkalade hızlanmış ve görünür hale gelmiştir. Ülkemizin son dönemde içeride ve dışarıda yürüttüğü mücadele bu küresel değişim sürecinden bağmışız değildir. Türkiye, tıpkı bir asır önce, tıpkı yarım asır önce yapıldığı gibi yeniden kurulmaya çalışılan dünya düzeninden dışlanmak isteniyor. Dikkat ederseniz, bugün dünyayı meşgul eden kriz alanlarını neredeyse tamamına yakını ülkemizin etrafında yer alıyor. Suriye’den Akdeniz’e ve Kafkaslar’a kadar uzaman bu kriz noktalarını birleştirdiğinizde ortaya çıkan tablo, Türkiye’nin açık bir kuşatma altına alınmaya çalışıldığıdır. Biz bu oyunu çok önceden gördük, bir yandan ülkemizin bütünlüğünü, milletimizin birliğini, devletimizin gücünü korurken, diğer yandan bu kuşatmayı yaracak adımları birer birer hayata geçirdik. Sadece bununla kalmadık, dünya 5’ten büyüktür çıkışımızla küresel sistemi adeta bloke edenlere bunun o kadar kolay olmayacağının mesajını verdik.

Önce ülkemizi dikkate almayarak, sözlerimize kulaklarını kapatarak, gayretlerimizi küçümseyerek eski alışkanlıklarını sürdürmeye çalışanlar sonunda kazın ayağının öyle olmadığını gördüler Bugüne kadar ne dediysek yaptık, ne söylediysek arkasında durduk, ne taahhüt ettiysek yerine getirdik. Bu kararlı, aktif ve tavizsiz tutumumuz karşısında uluslararası toplumun tüm aktörleri bölgesel ve küresel denklemlerde Türkiye’yi hesaba katmak mecburiyetinde kalmıştır, artık hem sahada, hem de masada asli yeri bir ülke durumundayız. Elbette bunun bir bedeli oldu, kimi zaman terör örgütleriyle, kimi zaman ekonomik tuzaklarla, kimi zaman uluslararası baskılarla bizim yolumuzdan döndürmeye çalıştılar. Allah’ın yardımı ve milletimizin desteğiyle hamdolsun bu yoldan dönmedik, dönmeyeceğiz. Hep söylediğimiz gibi, başaramadılar, başaramayacaklar.

Bugün Türkiye terör örgütleriyle mücadelesinde tarihinin en başarılı günlerini yaşıyor. Hangi örgütten olursa olsun, hiçbir teröriste nefes aldırmıyor, adım attırmıyoruz. Sınırlarımıza dayanarak vatan topraklarına gözlerini dikenlere cevabımızı mücadeleyi sınırlarımız ötesine taşıyarak verdik. Bugün Suriye’de 8 bin 200 kilometrekarelik bir alanı kontrol altında tutuyoruz, bunu keyfi yapmadık, zevkten değil, sadece oralardan yapılacak saldırıları ta merkezinde kontrol altına almak için yaptık. Hâlâ Suriye toprakları üzerinde terör adacıkları oluşturarak ülkemizi tehdit etme hesabı yapan artık bu oyunun başarı şansı kalmadığını görmelidir. Ülkemize tehdit oluşturan her yer bizim için hareket alanıdır.

Benzer bir oyunu Akdeniz’de de oynamak istediler. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti deniz sahasının ardından Libya’yla vardığımız anlaşma sayesinde Doğu Akdeniz’in önemli bir bölümünü meşru faaliyet alanı

Hâlâ Suriye toprakları üzerinde terör adacıkları oluşturarak ülkemizi tehdit etme hesabı yapanlar artık bu oyunun başarı şansı kalmadığını görmelidir. Ülkemize tehdit oluşturan her yer bizim için hareket alanıdır. Benzer bir oyunu Akdeniz’de de oynamak istediler, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet deniz sahasının ardından Libya ile vardığımız anlaşma sayesinde Doğu Akdeniz’in önemli bir bölümünü meşru faaliyet alanımız haline dönüştürdük. Bu arada Karadeniz’de keşfettiğimiz büyük doğal gaz rezervi hem emeklerimizin karşılığını almamıza hem de millet olarak moral bulmamıza vesile oldu. Doğu Akdeniz’deki tartışmalarda ülkemize kurusıkı tehditlerle, içi boş şantajlarla, komik gövde gösterileriyle geri adım attıramayanlar nihayet diyalog çağrılarımıza kulak vermek zorunda kaldı. Doğu Akdeniz’deki sular durulmamışken bu defa Kafkasya’da kritik gelişmeler yaşanmaya başlandı. Ermenistan aşağılık katliamlarla işgal ettiği Karabağ sorunu henüz çözülmemişken yeniden Azerbaycan topraklarına saldırdı. Ama bu defa hiç beklemediği bir neticeyle karşılaştı. Kardeş Azerbaycan devleti hem kendi topraklarını savunmak, hem işgal altındaki Karabağ’ı kurtarmak üzere büyük bir harekât başlattı. Şu ana kadar cephede başarıyla ilerleyen Azerbaycan ordusu pek çok yeri işgalden kurtardı. Türkiye olarak tüm imkânlarımızla ve tüm kalbimizle dost ve kardeş Azerbaycan’ın yanındayız, yanında olacağız. İnşallah Karabağ işgalden kurtulana kadar bu mücadele sürecektir.

Değerli Kardeşlerim,

Ülkemizin yeniden inşa edilen küresel siyasi ve ekonomik düzende hak ettiği yeri alması, içeride ve dışarıda verdiğimiz mücadelenin zafere ulaşmasına bağlıdır. Bunun her fırsatta 2023 hedeflerimize ulaşmanın önemine işaret ediyor, bu konudaki kararlılığımızı ortaya koyuyoruz. Geçmişte bu tür kritik dönemlerin hepsinde Türkiye’nin vaktini ve enerjisini kendi iç mücadelesiyle yitirmesini sağlayanlar bu defa hüsrana uğradılar. Milletimizin gösterdiği birlik ve beraberlik sayesinde tüm bu oyunları boşa çıkardık, tüm tuzakları bozduk. Bir yandan 83 milyon vatandaşımızın her birinin geleceğini güvence altına alan bu büyük mücadeleyi verirken, diğer yandan kalkınma hamlelerimizi de ihmal etmiyoruz. Özellikle ekonomide geçtiğimiz yıl ve bu yılın ilk çeyreğinde güçlü bir toparlanma yaşanmıştı. Salgının etkisiyle ikinci çeyrekte biraz durakladık. Şimdi üçüncü çeyrekle ilgili her gün yeni ve güzel haberler alıyoruz. Dün Eylül ayı ihracatımızın 16 milyar doların üzerine çıkarak Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdığının müjdesini milletimizle paylaştık. Bugün de otomotiv satışlarının 90 binin üzerine çıkarak yine tüm zamanların rekorunu kırdığını görüyoruz. Ayrıca organize sanayi bölgelerimizdeki elektrik tüketimi de geçtiğimiz ay yılın rekorunu kırdı. Biliyorsunuz daha geçen hafta Gaziantep’teki organize sanayi bölgemizde 300’ün üzerinde tesisin birden açılışını yaptık. Gerçi bu güzel gelişmeyi bile gölgelemeye kalktılar, ama ne yaparlarsa yapsınlar Türkiye’nin büyüme, gelişme, kalkınma yolunda yeniden hızlandığı gerçeğini değiştiremeyecekler. Bu güzel tablonun olumlu yansımalarını şehir şehir ülkemizin her köşesinde görüyoruz. Şehirlerimize yaptığımız hizmetleri her fırsatla milletimizle paylaşıyoruz.

Son 18 yılda Konya’ya da toplamda 60 milyar, eski rakamla 60 katrilyon lirayı aşan yatırım yaptık. Bu Konya’ya olan aşkımızdandır, sevdamızdandır. Bu rakamı güncellersek en az 3 katıyla ifade etmemiz gerekir. Eğitimde 8 bin 604 adet yeni derslik inşa ettik, şehrimize biri devlet üniversitesi olmak üzere üç yeni üniversite kazandırdık. Üniversite öğrencilerimiz için 20 bin 537 kişi kapasiteli yükseköğrenim yurt binaları açtık. Toplamda 7 bin yatak kapasiteli üç yükseköğrenim yurdumuzun inşası ise devam ediyor. Stadyum ile birlikte toplam 70 adet spor tesisi, gençlik merkezi gibi eserleri tamamlayıp eskileri yenileyip, Konya’nın hizmetine sunduk. İnşallah Beşinci İslam Dayanışma Oyunları önümüzdeki yıl Konya’da yapılacak. Bu kapsamda jimnastik salonu, olimpik yüzme havuzu, atletizm pisti gibi bütün bu tesislerin yanı sıra, ülkemizin ilk veledromu, yani bisiklet pisti yarışmalarının yapılacağı alan da Konya’da inşa edilecek.

Meram Millet Bahçemizi şehrimize kazandırdık, Merkez Seydişehir, Sarayönü, Karapınar Millet Bahçelerinin inşası, Beyşehir, Ereğli, Yalıhüyük, Tuzlukçu, Kadınhanı, Çumra ve Ilgın Millet Bahçelerinin ise ihale ve proje süreçleri devam ediyor. Selçuk Üniversitesi’nin koronavirüs salgınıyla mücadelede hayatını kaybeden altıncı sınıf öğrencisi Merve Mercan kızımızın adını kampüs içinde inşa edeceği parkta yaşatacak olmasını da takdirle karşılıyorum, Allah rahmet eylesin, mekânı cennet olsun.

Sağlıkta 33’ü hastaneden oluşan toplam 95 adet sağlık tesisini şehrimizin hizmetine verdik. İşte bugün de Şehir Hastanemizin resmi açılışını yaptık. Bunun yanında 10 sağlık tesisimizin yapımı, 31 sağlık tesisimizin ise proje ve ihalesi sürüyor. Şehrimizde son 18 yılda 23 bin 575 konut projesini hayata geçirdik.

Ulaşımda 167 kilometrede devraldığımız bölünmüş yol uzunluğunu 1185 kilometreye çıkardık. Çevre yolunun 22 kilometrelik birinci kesiminin resmi açılışını bugün gerçekleştirdik, kalan kesimleri de inşallah seneye bitiriyoruz. Konya’nın dört bir yönüyle ulaşımını kolaylaştıracak pek çok bölünmüş yol inşaatını da önümüzdeki yıl tamamlıyoruz. Konya’yı Ankara, İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Bilecek ve Eskişehir illerine yüksek hızlı tren hatlarıyla bağladık. Kayacık lojistik merkezinin açılışını bugün yaptık. Buğday Pazarı Yüksek Hızlı Tren Garı’nı da tamamlamak üzereyiz. Konya-Karaman Hızlı Tren Hattı’nın altyapı, üstyapı, elektrifikasyon ve istasyon düzenlemeleri tamamlayarak elektrikli olarak işletmeye açtık. Sinyalizasyon çalışmalarının bitmesiyle bu hatta seneye hızlı tren işletmeciliğine de geçiyoruz. Ayrıca Konya-Karaman hattının devamında Karaman-Ulukışla-Yenice-Mersin-Adana-Osmaniye-Gaziantep arasındaki hızlı tren çalışmalarına devam ediyoruz. Konya için bir diğer hızlı tren projesi Antalya-Konya-Aksaray-Nevşehir-Kayseri hattıdır. Bu hat üzerinden ülkemizin turizm merkezleri olan Antalya-Konya ve Kapadokya bölgesini Kayseri’ye ve oradan da diğer hızlı tren ağlarına bağlıyoruz. Tüm bu projelerle Konya ülkemizin hızlı tren hatlarının en önemli bağlantı merkezlerinden biri haline gelecek. Aynı şekilde şehir içi ulaşımında da raylı sistemleri geliştiriyoruz. Necmettin Erbakan Üniversitesi, Yeni Gar, Fetih Caddesi, Meram Belediyesi Raylı Sistem Hattı’nın inşasına yılsonuna kadar başlamayı hedefliyoruz. Selçuk Üniversitesi Kampüs, Yeni Gar, Meram Belediyesi Raylı Sistem Hattı’nın Etüt Projesi de tamamlandı. Mevcut tren yolu hatları üzerinde çalışacak Konya Ray’ı şehrimize kazandırmak için de kolları sıvadık.

Kayacık ile Gar arasındaki 17,4 kilometrelik kesimi iki hattan yüksek hızlı tren, iki hattan banliyö ve konvansiyonel hat işletmeciliği yapılabilecek şekilde genişletmeyi planlıyoruz. Projenin birinci etabının proje çalışmaları tamamlandı, hattın ikinci etabı organize sanayi bölgesi içerisine girecek, üçüncü etabı ise Kadın Hanı, Gar, Kayacık Lojistik, Pınarbaşı arasında yapılacak.

Hava yolu ulaşımını da ihmal etmeyerek, yıllık 3 milyon yolcu kapasiteli yeni terminal binasını şehrimize kazandırdık. Hava limanımızın 2003 yılında 76 bin olan yolcu trafiği geçtiğimiz yıl 1 milyonu geçti. Abdülhamit Han’ın hayali olan Konya Ovası projesini gerçekleştirmek hamdolsun o da bize nasip oldu.

Bu kapsamda inşa ettiğimiz Mavi Tünel projesiyle Konya’nın topraklarını ve şehirlerini suya kavuşturduk. Konya’ya 21 baraj ve 28 gölet inşa ettik. 9 baraj ve 5 gölet daha inşa ediyoruz, durmak yok yola devam. Biz kurak bir Konya Ovası istemiyoruz, bereketli bir Konya Ovası istiyoruz, adımlarımızı da buna göre atıyoruz. Son 18 yılda inşa ettiğimiz sulama projeleriyle 800 bin dekar zirai araziyi sulamaya açarak çiftçilerimize 610 milyon liralık gelir artışı sağladık. İnşaatı devam eden sulama tesisleriyle 361 bin dekar arazi daha sulamaya açılacak. 400 bin dekar arazinin de şebeke sistemi dikkat edin açık değil, kapalı sisteme dönüştürülecek bunun adımını da atıyoruz. Son 18 yılda Konyalı çiftçilerimize toplam 9,7 milyar eski rakamla 9,7 katrilyon liralık tarımsal destek verdik. Ama Ana Muhalefetin başındaki zat çiftçilerimize bir şey verilmiyor, çiftçilerimiz yalnız kaldı, insafın kurusun. Bizim ne yaptığımızdan senin haberin yok. Şöyle gel bu yollardan bir dolaş, bak. Yüksek hızlı trende neler oluyor? Ankara-Konya arasında neler oluyor bir bak, ama işlerine gelmez sağ olsun.

Konya’da toplamdaki 24,2 milyar liralık hayvansal ve bitkisel üretimle ülkemizin tarım başkenti olduğunu tescil ettik.

Organize sanayi bölgelerimizin sayısını 2 ilaveyle 10’a çıkardık. Ayrıca şehrimize 3 endüstri bölgesi kazandırdık.

Temelini geçen yıl bizzat attığımız Konya Teknoloji Endüstri Bölgesi’ndeki ASELSAN Silah Sistemleri Fabrikası’nın inşaatı inşallah yılsonuna kadar tamamlanıyor. Konya sanayicisiyle iş birliği içinde hayata geçen bu fabrikada üretilen silah sistemleri dünyaya ihraç edilecek.

Savunma sanayini güçlendirmek için önümüzdeki yıl Konya’da Türkiye silah test merkezi kuruyoruz.

Konya’da 24 ilçemize doğal gaz arzını sağladık. Yılsonuna kadar Cihanbeyli’ye, 2 yıla kadar da Hadim ilçemize doğal gaz arzı sağlayacağız.

Değerli Kardeşlerim,

Gördüğünüz gibi sadece özetin özeti olarak ifade ettiğim bütün bu yatırımlarımızı ve hizmetlerimizi saymakla bitiremiyoruz. İnşallah Türkiye’yi 2023’e kadar yeni ve çok daha büyük hizmetlere kavuşturarak hedeflerimizi hayata geçirmiş olarak yeni döneme gireceğiz.

Buradan şimdi tüm gençlerimize sesleniyorum, gençler, lütfen şimdiden ülkemizin 2053 vizyonunu şekillendirmek suretiyle çalışmaya başlayın. Sizlerin de gördüğü gibi zaman hızla akıp gidiyor, göz açıp kapayana kadar 2023’e zaten ulaşmış olacağız. Ülkemizin ondan sonraki rotasını içini gençlerimizin dolduracağı 2053 vizyonu belirleyecek. Biz bu konuda gençlerimize her türlü desteği vermeye, katkıyı yapmaya, altyapıyı kurmaya hazırız. Maziden atiye kuracağımız körünün bu dönemdeki en son ve en sağlam ayağı sizler olacaksınız. Türkiye’nin size, sizin enerjinize, gayretinize, cesaretinize, üretkenliğinize ihtiyacı var.

Ve bu vesileyle, bugün dava arkadaşımız, yol arkadaşımız, geçmiş dönemlerde Ulaştırma Altyapı Bakanlığımızı yapmış Bitlis milletvekilimiz Zeki kardeşimiz rahmetli oldu. Allah taksiratını hasenata tebdil etin, mekânı Cennet olsun inşallah. Şöyle gelin hep beraber ruhuna bir Fatiha okuyalım.

Bu duygularla bir kez daha açılışını yaptığımız yatırımların şehrimize hayırlı olmasını temenni ediyor, emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.

Sizleri sevgiyle, saygıyla selamlıyorum.