HSK Kura Çekme Töreni’nde Yaptıkları Konuşma

20.05.2020

Aziz Milletim,

Adalet Camiamızın Kıymetli Temsilcileri,

Değerli Hâkim ve Cumhuriyet Savcısı Adayları,

Sizleri en kalbi duygularımla, muhabbetle selamlıyorum. Mesleğe kabulleri yapılan 23. Dönem Hâkim ve Cumhuriyet Savcılarımızın Kura Töreni’nin ülkemize, Adalet Teşkilatımıza ve yargı mensuplarımıza hayırlı olmasını diliyorum.

Bugün görev yerleri belli olacak 1379 Hâkim ve Cumhuriyet savcımıza meslek hayatlarında başarılar temenni ediyorum. Görev yapacağınız mahkeme salonlarının ve adliye binalarında yazan “Adalet Mülkün Temelidir” sözü daima sizlerin rehberi olmalıdır. İnsanlığın varoluş mücadelesinin en temel unsurunun adalet olduğuna, dünyanın adalet üzere ayakta kaldığına inanmayan hiç kimsenin bu mesleği hakkıyla yapması mümkün değildir.

Hâkim ve savcı elbette Anayasa, kanunlar ve diğer mevzuata göre görevini icra eder. Ama unutmayınız, hâkim ve savcının asıl murakıbı kendi vicdanıdır. Kendi iç dünyasında Hakk’a, hakikate, ahlaka ve bütün bunlarla kuşatılmış adalet anlayışına sahip olmayan için kâğıt üzerindeki yazıların anlamı yoktur. Vasat bir kanunla iyi hâkim ve savcılar adaleti tesis edebilir, ama vicdanı olmayan hâkim ve savcıların elinde en mükemmel kanunlar bile birer zulüm aracına dönüşebilir. Adaletle zulüm arasındaki ince çizgiye dair kadim inançların temel kaynakları yanında pek çok filozofun, pek çok devlet adamının ikazları, görüşleri vardır. İnsanların adalete güvenmediği bir toplumda, ne huzur ve emniyet iklimi korunabilir, ne de devlet düzeni sağlanabilir. Türkiye geçmişte çeşitli dönemlerde maalesef bu sıkıntıları yaşamıştır. Kimi zaman darbe ve vesayet güçlerinin, kimi zaman FETÖ gibi terör örgütlerinin etkisi altına giren adalet sistemimiz milletimizin gözünde epeyice örselenmiştir.

Milletimizin hafızasında ve kalbinde rahmetli Menderes’in ve arkadaşlarının idamı da, 12 Eylül yargılanmaları da, FETÖ ihanet çetesinin kumpasları da, acı izler bırakmıştır. Bunun için sizlerden vicdanınızı ve imzanızı Allah korkusu ve uygulamakla yükümlü olduğunuz kanunlar dışında asla hiçbir kimsenin, hiçbir gücün emrine vermemenizi istiyorum.

Böyle ilkeli davrandığınızda hayatın sizin için daha zor olacağından şüpheniz olmasın. Ama gece başınızı yastığa koyduğunuzda içinizde hissedeceğiniz huzurun ve mutluluğun bedeli bu sıkıntıların hiçbiriyle mukayese edilemez. Evlatlarınıza bırakacağınız en büyük miras, tüm ömrünü adalete adamış, onurlu, saygın tertemiz bir isim olacaktır. İçinizde çok para kazanmak isteyen varsa yanlış mesleği seçtiğini bilmelidir. Gidip işadamı, girişimci, profesyonel üst düzey yönetici olmalıydı. İçinizde şan şöhret peşinde olan varsa, o da yanlış mesleği seçtiğini bilmelidir. Gidip sanatçı, sporcu, siyasetçi, herhangi bir alanın fenomeni olmalıydı. Hâkim ve cumhuriyet savcısı olarak size düşen görev; şahsınıza emanet edilen adalet kulesini sessiz sedasız bir şekilde tıpkı Merhum Şehit Mehmet Selim Kiraz savcımız gibi gerektiğinde hayatınız pahasına korumanızdır. Görevinizi hakkıyla yerine getirdiğinizde sadece iyi bir hâkim, iyi bir savcı olarak anılacaksınız. Buna karşılık Hazreti Mevlana’nın tarifiyle, üzerinize düşenleri yapmadığınızda zalim sıfatıyla yaftalanacaksınız.

Her birimizin bu mesleği seçerken üstleneceğiniz ağır yükün bilincinde olduğunu biliyorum. Bugün burada yaptığım hatırlatmaların sebebi; fiilen mesleğe başlamak üzere olan sizlere itimadımı, sizlerden olan beklentimi ifade etmektir. Fırat’ın kıyısında gezen kuzuların sorumluluğunu üzerinde hisseden yöneticilere ve bunun hakkıyla yapılıp-yapılmadığını gözetecek adalet sistemine sahip olduğumuz sürece geleceğimize hep güvenle bakabiliriz. Her ne kadar yüz yüze olamasak da tüm hâkim ve cumhuriyet savcısı arkadaşlarımın yüreğinin de aynı hislerle kaplı olduğuna inanıyorum.

Bu ülkenin Cumhurbaşkanı olarak Anayasaya, kanunlara ve en önemlisi vicdanımıza göre attığınız her adımda, verdiğiniz her kararda yanınızda olacağımdan şüpheniz bulunmasın. Rabbim sizleri de, bizleri de utandırmasın.

Hâkim ve savcılarımıza güvenmenin yanında kamuoyuna açıkladığımız yargı reformu strateji çerçevesinde ülkemizdeki mevzuat ve uygulama standartlarını yükseltmenin de gayreti içindeyiz. İlk iki reform paketi Meclis’te kabul edilerek yürürlüğe girdi. İnşallah Meclis’in yeni yasama döneminde yeni reform paketleriyle milletimizin huzurunda olacağız.

Sözlerime son vermeden önce ülkemizin ve milletimizin bekası için mücadele ederken şehit düşen güvenlik görevlilerimize, Adalet Teşkilatı mensuplarımıza ve tüm kamu personelimize Allah’tan rahmet diliyorum.

Gece gündüz vazife başında olan Adalet Teşkilatı mensuplarımıza kolaylık diliyor, gayretleri ve fedakârlıkları için teşekkür ediyorum.  Sizlere biraz sonra belli olacak görev yerlerinizde başarılar temenni ediyorum. Özellikle de hepinize sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum.

Bu vesileyle şimdiden Ramazan Bayramınızı tebrik ediyorum. Tüm İslam aleminin birlik ve beraberliğine vesile olmasını diliyorum.

Evet, şimdi kura çekme işlemine geçebiliriz.

Ya Allah, Bismillah.