İzmir’in Bergama İlçesi’nde Halka Hitapları

22.02.2020

Değerli Kardeşlerim,

Hepinizi en kalbi duygularımla, hasretle, muhabbetle selamlıyorum. Bergama’nın tüm mahallelerindeki, hanelerindeki kardeşlerime buradan sevgilerimi, saygılarımı gönderiyorum. Sizlerle beraber olmaktan, sizlerle hasret gidermekten büyük bir memnuniyet duyuyorum.

Öncelikle sizlere 31 Mart seçimlerinde yüzde 49 ile AK Parti’yi özellikle burada iktidar kıldığınız için teşekkür ediyorum. Böylece Bergama AK Parti’nin gönül belediyeciliği ile tanışmış oldu. Bergama’nın önünde çok daha aydınlık günlerin kapıları aralandı. Bu başarıda büyük payı olduğuna inandığım milletvekillerimizi, il ve ilçe teşkilatlarımızı, mahalle temsilcilerimizi, hanım ve gençlik kollarımızı, sandık müşahitlerimizi gönülden tebrik ediyorum. Özellikle de Hakan Koştu kardeşimin Başkanlığında Bergama inşallah kısa sürede belediye hizmetlerinde de hak ettiği konuma gelecektir. Hakan kardeşimiz bir taraftan ilçemizi güzelleştirirken, diğer taraftan da yılların ihmalini giderecek adımlar atacaktır. Bu zorlu ve önemli görevde şahsım, tüm milletvekili arkadaşlarım hep birlikte yanında olacağız, gereken desteği veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz.

Kardeşlerim,

Tam 40 yıldır milletimize hizmetkâr olmanın şerefini yaşıyoruz. 18 senedir bütün Türkiye’ye azimle, aşkla hizmet götürüyoruz. Siyasi hayatımızın hiçbir döneminde yılgınlığa kapılmadık, şehirlerimize hizmet ederken insanların inancına, kılık, kıyafetine, meşrebine, mezhebine, hayat tarzına göre ayrım yapmadık. Hangi siyasi görüşte olursa olsun herkesi bağrımıza bastık, baş tacı ettik. Bizim dönemimizde Türkiye kardeşlikle büyüdü, demokrasiyle güçlendi, özgürlüklerle ilerledi. Sadece ekonomide değil, ulaşımdan sağlığa, tarımdan turizme her alanda ülkemiz destan yazdı. Bizden önce yaklaşık 80 yılda yapılan hizmetlerin kat be kat fazlasını 18 seneye sığdırmayı başardık.

Kardeşlerim,

Şu anda Bergama’nın en büyük meydanı şu meydan bunlara şahit öyle mi? Dış politikada her akşam televizyon ekranlarında dünyada neler oluyor, neler bitiyor, bunları zaten izliyorsunuz ve bunları izlerken de bazı gerçekleri de görüyorsunuz. Bundan 20-30 yıl önce, 40 yıl önce nasıl bir Türkiye vardı, şimdi nasıl bir Türkiye var, bunları görüyorsunuz. Yani el etek öpen değil, el pençe batılı liderlerin karşısında divan duran değil, masaya oturup onlarla beraber ülkelerimizin menfaatini konuşan bir lideriniz var. Sözü dinlenen, pasaportu itibar gören, her adımı dikkatle takip edilen bir ülke konumuna geldik.

Savunma sanayinde biz göreve geldiğimizde yerlilik oranımız neydi biliyorsunuz değil mi? Yüzde 20. Şimdi yüzde 70’lerin üstüne çıktık. Ah benim Bergamalı kardeşlerim, insansız hava aracı için Amerika’ya bize insansız hava aracı verin dediğimiz zaman bize ne dediler biliyor musunuz? Kongre’den geçiremedik. Şimdi ne oldu? Şimdi biz insansız hava aracımızı yapıyor muyuz? Zaten silahlı insansız hava aracını hiç vermiyorlardı. Şimdi biz silahlı insansız hava aracımızı da yapıyor muyuz? Bitmedi şimdi onun bir daha üzerine gittik, inşallah yakında o da test edildi, başarıldı Akıncı devreye giriyor Akıncı. Ve bütün bunlarla beraber işte Cudi Dağında, Gabar’da, Bestler Deresi’nde bu teröristleri ne yapıyoruz? İnlerine tıkıyoruz inlerine. Eğer içeride bugün teröristler kaçacak delik arıyorlarsa, bundan. Eğer bu imkanlarımız olmasaydı işte bunu başaramazdık. Şimdi ne oldu? Şimdi yerli olarak, milli olarak güçlüyüz, daha sağlamız ve her geçen gün daha ileri gidiyoruz.

Şimdi biz savunma sanayinde hamdolsun yılda 3 milyar, 4 milyar dolar ihracat yapıyoruz, bak nereden nereye geldik. Kardeşlerim, şimdi biz artık tankımızı da üretiyoruz, zırhlı taşıyıcılarımızı da üretiyoruz. Bay Kemal konuşuyor, Bay Kemal kafayı Sakarya’ya takmış Sakarya’nın evladı Arifiye’deki Tank Fabrikası’nın ne işe yaradığını çok iyi biliyor. Biz Arifiye’deki Tank Fabrikası’nı satmadık, tam aksine sürekli olarak yenilemeyen, eski teknolojiye mahkûm kalan Arifiye’deki Tank Fabrikası bir defa BMC, yani BMC denilen ki İzmir’dedir bu fabrika, biliyorsunuz şimdi bunun Sakarya’da biz Katar ve Türk şirketleri ortaklaşa olarak yenisini kuruyorlar. İşte bu arada da Arifiye’deki Tank Fabrikasını da yine BMC Katarlılarla ortaklaşa buraya 50 milyon dolar yatırım yapmak suretiyle burayı yeniliyorlar, röneve ediyorlar ve böylece inşallah tanklarımızı elimizdekilerin yenilenmesi, tamiri, bakımı vesairesi orada, üretim orada ve değerli kardeşlerim, bütün bu zırhlı taşıyıcılar yine o Karasu’da Sakarya’da üretimi yapılacak. Aynen şu an da İzmir’deki BMC’de neler üretiliyorsa Sakarya’daki Karasu Fabrikası’nda üretimi devam edecek. Ama yalan Bay Kemal’de bol, akşam yalan, sabah yalan. Onun için bizim tabii yalanda onunla baş etmemiz mümkün değil.

Çarşamba günü grup toplantısında bugün biliyorsunuz Aliağa-Menemen Otoyol açılışı yaptık, ya İzmir Milletvekili olduğu için dedim, belki gelir onu da davet ettim, ya gelmedi be, gelmedi be, bayağı üzüldüm, üzüldüm onu da aramızda görmek isterdim, ama gelmedi kendi bilir.

Bugün dünyanın en büyük savunma şirketleri listesinde 5 firmamız var. Ekonomiyle ilgili kararlarımızı alırken de terörle mücadele yürütürken de kimseden icazet almıyoruz. Ülkemizin menfaati neyi gerektiriyorsa onu yapıyor, onu uyguluyoruz. Yurt içinde ve yurt dışında gerçekleştirdiğimiz operasyonlarla bölücü terör örgütüne tarihinin en ağır darbelerini indirdik. Teröristleri açtıkları çukurlara gömmekle kalmadık, aynı zamanda Barış Pınarı, Zeytin Dalı ve Pençe Harekâtları ile Suriye ve Irak’ta örgütü hezimete uğrattık.

Kardeşlerim,

Suriye içerisinde toplam 8 bin 300 kilometrekarelik alanı DEAŞ’lı ve PKK-YPG’li teröristlerden temizledik. Bir dönem PKK’lı canilerin cirit attığı bölgelerde Allah’a hamdolsun şimdi huzur var, barış var, istikrar var. İnşallah aynı sükûnet ortamını 4 milyon insanın yaşadığı İdlib’de de tesis edeceğiz. Bay Kemal diyor ki, ne işinin var orada? Bay Kemal, “partim Atatürk’ün partisidir” diyorsun değil mi? Bak şu anda Atatürk senin bu söylediklerini duyuyor.

Kardeşlerim,

Misak-i Milli denilen bizim bir tarihimiz var değil mi? Misak-i Milli’de sağ olsaydı Misak-i Milli’de bunun ne işiniz var orada dediği yerlerde kim olacaktı? Biz olacaktık. Ama bunun kafası basmaz. Bu bir defa başında olduğu partinin geçmişini bile bilmez, o kadar bu işlerden geri. Zaten bu biliyorsunuz kasetle gelmedi mi? Kasetle geldi. Ve aday değilim dedi, ertesi gün bir kaset, kasetle beraber hop birde baktık ki CHP‘nin başına geçmiş. Herhalde İzmir’in milletvekilidir, diye bu sözlerimi garipsemiyorsunuz inşallah.

Kardeşlerim,

Bizim açımızdan İdlib meselesi en az Afrin kadar, Barış Pınarı Harekâtı bölgesi kadar önemlidir. Bu konudaki kararlılığımızı dün akşam Sayın Putin’e de açıkça ifade ettim. Öğlenleyin Sayın Merkel, Sayın Macron’a da ifade ettim dün ve bundan sonraki süreçte 5 Mart’ta tekrar bir araya geleceğiz, tekrar bu konuları konuşacağız. İnşallah bu meselede de ülkemizin ve Suriyeli kardeşlerimizin çıkarlarına en uygun neticeyi elde edeceğiz.

Kardeşlerim,

Bizim sevdamız millet, gayemiz hizmet. Milletimize olan sevgimizi sadece lafta bırakmıyor, aynı zamanda yatırımlarımızla, eserlerimizle, hizmetlerimizle de ispat ediyoruz. Hiçbir ilçemiz geri kalmasın, hiçbir vatandaşımız kendini dışlanmış, ötelenmiş hissetmesin diye gece-gündüz gayret gösteriyoruz. Allah’a hamdolsun 81 vilayetimizin 922 ilçemizin her birinde eserimiz var. Her bir mahallemizde her bir köyümüzde yaptığımız hizmetler var. İşte bugün de İzmir’de tarihi bir yatırımı şehrimizin ve sizlerin istifadesine sunduk. Menemen-Aliağa-Çandarlı Otoyolunun açılışın törenini büyük bir coşkuyla gerçekleştirdik. Otoyolun hizmete girmesiyle İzmir ile Çandarlı arasındaki ulaşım süresini 1,5 saatten, 40 dakikaya düşürmüş olduk. İnşallah buradan bugün İzmir’de bir özel sektör firmamızın 550 kardeşimize ekmek kapısı olacak yeni seramik fabrikasının açılışını yapacağız. Biliyorsunuz Perşembe günü de Ankara’da Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev’in katılımıyla ülkemizin en büyük kütüphanesi olan 5 milyon cilt alabilen Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’nin açılışını yaptık, izlediniz değil mi? Televizyonlardan takip ettiniz inşallah. Muhakkak Ankara’ya geldiğinizde orayı görün. Ve bizim özel keklerimizi yiyeceksiniz, bizim özel kendi mutfağımızdan simidimizi yiyeceksiniz inşallah, çayımızı, kahvemizi orada içeceksiniz ücretsiz, ikram, çünkü onlar zaten sizin ve biz bekçiyiz. Yine geçen hafta Pakistan’a resmi bir ziyarette bulundum, 2 gün. Ticaretten savunma sanayine kadar iş birliği imkanlarımızı ele aldık. İnşallah Salı günü de Azerbaycan’a gidecek Bakü’de Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyimizin sekizinci toplantısını icra edeceğiz. Durmak yok, Durmak yok. Türkiye’yi 2023 hedefleriyle buluşturmadan 2053 ve 2071 vizyonumuzun temellerini sağlam bir şekilde atmadan bize durmak, dinlenmek yok.

Bir taraftan il ve ilçelerimizi ziyaret ediyor, yeni yatırımlarımızın açılış heyecanını milletimizle paylaşıyoruz. Diğer taraftan da dünyayı kucaklıyor her platformda ay yıldızlı al bayrağımızı yüceltmeye çalışıyoruz. Tarihi şanlı zaferlerle dolu milletimize en güzel şekilde hizmet etmek için gece-gündüz koşturuyoruz. Biz sizlerle gurur duyuyoruz. Biz sizlere efendi olmaya değil, hizmetkar olmaya geldik.

Biz bütün hizmetleri yaparken bakıyorsunuz CHP hâlâ eski CHP. Teknoloji ilerliyor, ülke ilerliyor, Türkiye gelişiyor, ancak CHP yerinde sayıyor. Yıllarca CHP’li belediyeler çöple, çamurla, çukurla anılırdı, bugün de aynı şekilde anılıyor. Senelerce CHP’li belediyeler yasaklarla, yolsuzluklarla, işçi kıyımlarıyla gündeme gelirdi, bugün de yine bunlarla gündeme geliyor. Aradan geçen onca zamana rağmen CHP’li belediyeler hizmet ve eserleriyle değil, Yalova'daki gibi rüşvet ve yolsuzluk düzenleriyle haber konusu oldu. CHP’nin başındaki zat grup kürsüsünden yaptığımız davete rağmen işte bugün buraya gelemedi. Niye? Gelecek yüz yok da onun için.

Değerli Kardeşlerim,

Bakınız Marmaray’ı yaptık boğazın altından, Avrasya’yı yaptık yine boğazın altından, Üçüncü Köprüyü yaptık Yavuz Sultan Selim Köprüsü bilezik üç tane bilezik. Demirel, Özal ve biz ve yetmez dedik ki, İstanbul-İzmir arasında birde Körfez’e Osman Gazi Köprüsünü yapalım onu yaptık. Ne oldu? 8-8,5 saatte İstanbul-İzmir şimdi 3 saat 15 dakika, tabii şoförüne göre değişir, o ayrı mesele daha da kısalabilir, ama ben biraz geniş düşünüyorum. Ve şimdi devasa bir eser geliyor o da nedir? 18 Mart Çanakkale Köprüsü’nü yapıyoruz O da İzmir’e yine yeni bir yol, direkler yükseliyor şu anda. Dünyada parmakla gösterilecek eserlerden bir tanesi, biz buyuz ya. Unutmayın eşek ölür kalır semeri, insan ölür kalır eseri. Maalesef Türkiye’nin sevincine sevinemeyen, tasasına üzülemeyen, ülkeyle, milletle bağı tamamen kopmuş bir muhalefet partisine sahibiz. Kendi insanının hakkı yerine, başka ülkelerin, darbecilerin, Gezici Vandalların çıkarlarını savunan bir muhalefet anlayışı var. Hatırlayın, Taksim Meydanı’nda devletin malını, mülkünü talan eden, yakıp yıkan, bütün vatandaşın dükkânlarını, esnafın cam, çerçeve indirenleri savunan ve onları aydınlık gençlik olarak tanımlayan, aydınlık değil, aldatılmış gençlik.

Kardeşlerim,

Bunların millete, memlekete hizmet gibi bir dertleri yok. Bunların Türkiye’yi büyütmek, güçlendirmek gibi bir gündemleri yok. Bunların ülkemizin çıkarlarını gözetmek gibi bir hassasiyetleri de yok. Bunlar sadece çıkarlarını korumanın, hesap cüzdanlarını büyütmenin, rant ve rezidans düzenlerini sürdürmenin peşindeler.

Kardeşlerim,

Ziya Paşa ne diyor? Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz, şahsın görünür rütbeyi aklı eserinde, lafla peynir gemisi yürümez. Bizim de eserlerimiz ülkemize ve milletimize kazandırdıklarımız apaçık ortada. Laf üstüne laf koymanın değil, taş üstüne taş koymanın mücadelesindeyiz. Bu anlayışla Bergama’ya eğitim alanında toplam da 192 derslikli 17 okul, 7 adet pansiyon yaptık. Ege Üniversitesi Bergama Meslek Yüksek Okulu’na EGETAL Tarımsal Analiz Laboratuvarı’nı, üç adet bilgisayar laboratuvarını, eğitim öğretim programlarımızın laboratuvar ve uygulama alanlarını kazandırdık.

Sağlıkta 200 yataklı Bergama Devlet Hastanesi’yle birlikte toplam 6 adet sağlık tesisi inşa ettik. Kardeşlerim, Necla Mithat Öztüre Devlet Hastanesi’nin ek binasının yapımı, Bergama Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nin, Aile Sağlığı Merkezi’nin ve Toplum Ruh Sağlığı Merkezi’nin ise proje çalışmaları devam ediyor. 2002 yılından günümüze kadar toplam 152 bin Bergamalı kardeşimize toplamda 140 milyon lira tutarında ayni ve nakdi yardım yaptık. Bergamalı çiftçi kardeşlerimize toplam 413 milyon lira tutarında tarımsal destek verdik. 2003 yılından bugüne kadar ilçemizde 5 baraj ve 2 göleti tamamladık. 6 adet sulama tesisini inşa ederek, toplamda 7 bin 300 dekar tarım arazisini sulamaya açtık.

Kardeşlerim, unutmayın bir zaman İzmir susuz muydu? Peki, Gördes Barajı’nı kim yaptı? Biz yaptık. Ve Gördes Barajı’ndan İzmir’in su sıkıntısını giderdik. Aslında bu görev kimindi? Büyükşehir Belediyesi’nin de yapamadı. Bergama Kırcalar Sulaması’nın ikmal ihalesini bu yıl içinde yapıyoruz. Bergama için proje ve planlama safhasında 7 adet sulama tesisimiz daha var, inşallah İzmirli Kardeşimiz Bekir Pakdemir bunları ne yapacak? Kovalayacak ve süratle bitirecek. İlçemizdeki 8 deremizin ıslah çalışmasını yaptık. Bir derenin ıslah çalışması devam ediyor, üç derenin ıslahı için ise plan, proje çalışmamız sürüyor. Şimdi şöyle ekrana da bakalım. Bergama Selinos Deresi ıslah çalışması ve bu ıslah çalışmasıyla beraber bir başka güzel olacak. Son 17 yılda ilçemizde 2 milyon 800 bin adet fidanı toprakla buluşturduk. Şöyle ekranı devreye sokalım arkadaşlar.

( Görüntü Sunumu Yapıldı)

Evet, Bergama’da bundan böyle inşallah gondollara binilecek ve bir başka şekilde bir başka güzelliği inşallah Bergama’da yaşayacağız. Çevre Şehircilik Bakanlığı’na talimatı verdik, aynı şekilde Gıda, Tarım Hayvancılık Bakanımıza talimatı verdik, belediyemizle iş birliği halinde gerçekleştirilecek. Arıcılığı geliştirmek ve organik bal üretimini desteklemek için Şehit Polis ve Fethi Sekin Bal Ormanı’nı, Çınarlı Mesire yerini kurduk. Orman köylerinde yaşayan 661 aileye 17 yılda toplam 10 milyon lira ferdi proje kredi ve desteği sağladık. Bugüne kadar 10 köye 33 bin 500 adet ceviz, badem, kestane, zeytin gibi gelir getirici fidan diktik. İlçemizdeki orman yangılarıyla mücadele için 216 kilometre orman yolu ve iki adet köprü yaptık. Bu yıl 12 kilometre daha orman yolu yapıyoruz. 17 köyün ulaşımını sağlayan Sindel Köprüsünü ilçemize kazandırdık. İlçemizde bulunan ecdat yadigârı Şadırvan Cami ve Selçuklu Minaresi’nin Hacı Hekim Camii’nin, Hacı Hekim Hamamı’nın ve Kurşunlu Camii ve Mescit Altı Mescidinin restorasyonlarını yaparak, bunların da ihyasını sağladık.

Kardeşlerim,

Doğalgazı Bergama’ya getirdik mi, memnun musunuz? Artık butona basıyorsunuz bütün ev ısınıyor değil mi? Geçmişte ne çileler çektik, analarımız ne çileler çekti. İn kömürlüğe oradan kömürü al, sobada tütmez, tüter, bakarsınız bütün o kül-mül hepsi odaya ne çileydi be, anam ne çileler çekti, sizde çektiniz. Yani Helga rahat huzur içinde, Ayşe, Fatma maalesef sıkıntı içinde. Şimdi bunlar gitti mi? Ahmet, Mehmet gitti mi? Elhamdülillah nereden, nereye. Hava kirliliğinin en yoğun olarak yaşandığı Bergama’mızda doğal gazı daha da yaygınlaştıracağız.

Kardeşlerim,

Şimdi geliyorum Bergama için müjdeli haberlerimize. Bergama şehir merkezinde kalan stadyumu taşıyıp yerine sosyal donatıları, yer altı otoparkıyla millet bahçesi yapıyoruz. Tarihi kentimizin ortasında bakımsız ve atıl bir durumda bulunan Selinos Deresi’ni ıslah edip, halkımızın ve turizmin hizmetine sunacağız. Proje ile tarihi dereyi kenarında gezinti alanlarının yer aldığı ve hatta suda gondolların yüzdüğü bir alan haline getireceğiz. Bitkisel ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması konusunda üç projeye 2 milyon liralık hibe desteği sağlayacağız. Bergama ilçemize anneler bu çok önemli inşallah Tarım Kredi Kooperatif Marketi’ni burada açacağız. Burada gayet uygun fiyatlarla istediğinizi bulacaksınız ve asla burada vatandaşı sömürmek yok. Bunu halkımız hizmet alsın diye yapıyoruz ve Türkiye genelinde Tarım Kredi olarak bin 500, bu şekilde market açacağız. 2 bin yıllık tarihi Tonozları Kozak Çevre Yolu’nu süratle yaparak koruma altına alacağız. Bergama Çevre Yolunun ikinci etap ihalesi bitti. Bergama şehir merkezinde kalan Adnan Menderes Bulvarı bisiklet yolları, kaldırım ve ışıklandırmasıyla yeniden düzenlenecek. Kredi Yurtlar Kurumu’nun Bergama’ya yapacağı Yükseköğrenim Öğrenci Yurdu’nun inşaatı kısa bir zaman içinde başlayacak. Çocuklarımızı ikili öğretimin sıkıntılarından kurtarmak için Bergama’da eksik olan derslik sayısını artıracak projelerimize başlıyoruz. Bergamalıların dört gözle beklediği TOKİ konutları inşaatı başlıyor. 293 ailemize şimdiden evleri hayırlı, uğurlu olsun diyorum. İkinci etap TOKİ konutları için de çalışmalarımız süratle devam ediyor. Aliağa-Bergama arası doğalgaz boru hattının döşenmesine Eylül ayında başlıyoruz. Batı Anadolu Ege Serbest Bölgesi Aşağıkırıklar Mahallemizde faaliyetlerine başlıyor. Bergama’da binlerce işsiz gencimiz istihdam alanlarına kavuşacak. Çandarlı-Kuzey Ege Konteynır Limanı’nın ikinci etap inşaatlarına başlıyoruz. Sosyal Hizmet Merkezimiz ve İŞKUR Hizmet Ofisini Bergama’mıza kazandırıyoruz. Siz bizim yanımızda durdukça biz de sizin için koşmaya, koşturmaya devam edeceğiz.

Kardeşlerim, bu düşüncelerle diyorum ki, hep birlikte, coşkuyla gelin; Tek Millet… Tek Bayrak… Tek Vatan… Tek Devlet.

Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız.

Hepinizi kalbi duygularla selamlıyorum. Gecemiz kutlu olsun, geleceğimiz aydınlık olsun, yol arkadaşlığımız daim olsun diyorum.