Burhan Felek Atletizm Pisti’nin Açılış Töreni’nde Yaptıkları Konuşma

08.02.2020

Sevgili İstanbullular,

Değerli Gençlerimiz ve Sporcularımız,

Hanımefendiler, Beyefendiler,

Kıymetli Misafirler,

Sizleri ne kalbi duygularımla, hasretle, muhabbetle selamlıyorum. Bir süredir yenileme çalışmaları devam eden ve Türk sporunun sembol tesislerinden biri olan Burhan Felek Atletizm Stadı ve Çalışma Salonları’nı bugün hizmete açıyoruz. Bu vesileyle spor dünyasına üstün hizmetlerde bulunan ve bu güzide tesisimize adı verilen merhum Burhan Felek’i rahmetle yâd ediyorum.

Resmi açılışını yaptığımız bu tesisin İstanbul’a ve Türk sporuna hayırlı olmasını diliyorum.

Esasen burası İstanbul’umuzun en köklü spor tesislerinden biridir. Hizmete girdiği günden bu yana 500’e yakın ulusal ve uluslararası organizasyona ev sahipliği yapmış bu tesiste nice sporcu yetişmiştir. Biz de futbol oynadığımız dönemlerde burada maçlara çıkıyorduk. Tesisimizin her bakımdan günün ihtiyaçlarına göre inşa edilerek sporcularımızın hizmetine sunulmuş olmasından gerçekten büyük memnuniyet duyuyoruz.

Yaptığımız yatırımlarla 2002 yılında ülke çapında 12 olan atletizm pisti, özellikle bugün itibariyle 56’ya çıkmış durumda. Burhan Felek Atletizm Stadı ve Çalışma Salonlarımız yeni haliyle uluslararası müsabakalara için gereken her türlü imkâna da kavuştu.

Tesisimizde Uluslararası atletizm Federasyonu standartlarında doğal çim saha ve 8 kulvarlı atletizm pisti bulunuyor. Bunların yanı sıra, tesisimiz 60 metre uzunluğunda 5 kulvarlı ısınma pistine, bin 800 metrekare kapalı alana sahip atletizm salonuna ve 2 bin 425 seyirci kapasiteli kapalı tribüne sahiptir. Ayrıca, tesis bünyesinde halter ve kondisyon salonları, engelli atletizm sporcuları salonu, rehabilitasyon merkezi, karate, tekvando, judo, temel jimnastik, plates ve masa tenisi salonları da mevuttur. Sporcularımızın dinlenebileceği bir kitap kahve mekânı ile geleneksel çocuk oyunları ve zekâ oyun alanları da tesisimizde yer alıyor.

Buradan tüm gençlerimize ve sporcularımıza şu müjdeyi de vermek istiyorum: Burhan Felek Tesisleri haftanın 7 günü ve günün 24 saati hizmet verecektir. Gençler günün her saatinde burada spor yapabilecek, kitap okuyabilecek, zamanını geçirebilecektir. Bu uygulamayı ülkemizdeki diğer spor tesislerimizde de başlatıyoruz, böylece gündüz çalışan vatandaşlarımız ve okula giden öğrencilerimiz uygun oldukları saatlerde buradaki spor salonlarını, yüzme havuzlarını ve diğer imkânları kullanabileceklerdir. Biz bu tesisleri günün büyük bölümünde boş dursunlar, çürüyüp gitsinler diye yapmıyoruz, milletimiz bu tesislerden azami düzeyde istifade etsin istiyoruz. Spor tesislerimizin en verimli şekilde kullanımını sağlamak için gereken her adımı atıyoruz, atmaya da devam edeceğiz.

Değerli Dostlar,

Her alanda olduğu gibi sporda da hamdolsun son 17 yılda dünyada eşi benzeri olmayan bir tesisleşme devrimi gerçekleştirdik. Ülkemizin istisnasız her şehrini stadyumlarla, yüzme havuzlarıyla, spor salonlarıyla, kortlarla, kayak merkezleriyle, mahalle tipi spor alanlarıyla donattık. Bugüne kadar spor tesislerimiz için yaptığımız toplam yatırım rakamı 9,5 katrilyon liradır eski rakamla.

Türkiye, dört mevsim de doya doya yaşanan bir ülkedir. Bu durum bize farklı spor branşlarında kolayca faaliyet gösterebilme imkânı tanıyor. Tesis yatırımlarımızla ülkemizi spor turizminde de dünyanın gözbebeği haline getiriyoruz. Huzur ve güven ortamını sağladığımız Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerimiz tabiat ve kış sporlarının cazibe merkezine dönüştü. Hakkâri’nin dağlarında artık kadınıyla, erkeğiyle tüm vatandaşlarımız ve sporcularımız kayak yapabiliyor. Sporun dünyada gittikçe büyüyen dev bir endüstriye, büyük bir ekonomik pazara dönüştüğünün farkındayız, adımlarımızı da buna göre atıyoruz. Tesislerimizin kalitesi spor turizminin artmasını ve ciddi bir ekonomik kaynak haline dönüşmesini sağladı. Tesisleşme hamlesiyle Türkiye her türlü uluslararası spor organizasyonunda öne çıkana ve takdirle takip edilen bir ülke haline geldi.

Yaptığımız yatırımlar ve inşa ettiğimiz tesisler sayesinde lisanslı ve faal sporcu sayımızda da adeta bir patlama yaşıyoruz. Bugün ülkemizde 9,5 milyon lisanslı sporcu, 4,6 milyon faal sporcu, 272 bine yakın antrenör bulunuyor. Sadece okullarımızın düzenlediği spor faaliyetlerine katılan gençlerimizin sayısı yaklaşık 2,5 milyona ulaştı. Bu yıl uluslararası müsabakalarda kazandığımız madalya sayısındaki büyük artış yüzümüzü ağartıyor. Bu başarılar tesadüfi değil, çok büyük bir emeğin neticesi ve daha güzel günlerin habercisidir.

Bu yıl olimpiyatlarda sporcularımızın atacağı adımlarla büyük beklentimiz var. Olimpiyatlarda ülkemizi temsil edecek tüm sporcularımıza inanıyor ve güveniyoruz. Gerek bireysel, gerek kolektif sporlarda inanıyorum ki başarıları yakalayacağız.

Bununla yetinmiyor, kendilerine her türlü imkânı da sağlıyoruz. Gençlik ve Spor Bakanlığımız sporcu yetiştirmede yaşadığımız sıkıntıları ortadan kaldıracak devrim niteliğinde bir adım attı, artık yetenekli gençlerimiz okul mu, spor mu ikileminde kalmayacak. Uluslararası organizasyonlarda ülkemizi temsil etmiş sporcular anlaşma sağlanan 28 vakıf üniversitesinde yüzde 100 bursla eğitim-öğretim görme hakkına kavuşuyor. Böylece gençlerimizin müsabakalara hazırlanmak için ayırdıkları vakit sebebiyle diğer arkadaşlarına göre dezavantajlı konuma düşmelerinin önüne geçiliyor.

Türk sporuna yeni yıldızlar kazandırmak için uygulamaya geçirdiğimiz bir başka çalışma da, sportif yetenek taraması ve sporca yönlendirme projesidir. Bu projeyle potansiyeli olan çocuklarımızı daha körpe bir fidanken keşfedip sporumuza kazandırıyoruz. İlkokul 3’üncü sınıftaki öğrencilerimize uygulanan sportif taramalar sonucunda hangi evladımız hangi branşa uygun ise oraya yönlendiriliyor. Geçtiğimiz dönemde 802 bin gencimiz bu taramadan geçti. Bu çalışmayla önümüzdeki dönemde Türkiye’nin uluslararası alanda başarılı sporcu sayısında adeta patlama yaşanacağına inanıyorum.

Değerli Arkadaşlar,

Biz, spor herkes içindir ilkesine gönülden inanıyoruz. Bu anlayışla, sportif imkânları herkes için ulaşılabilir hale getirmenin gayreti içindeyiz. Ülkemizin tüm şehirlerini, ilçelerini, mahallelerini tesislerle donatarak sporu insanlarımızın ayağına götürüyoruz. Buradan tüm vatandaşlarımızı spor yapmaya davet ediyorum.

Avrupa’nın en genç, en dinamik nüfusuna sahibiz. Avrupa’nın en genç ve modern spor tesisleri de bizde, bunların üzerine yenilerini ekliyor, proje üstüne proje geliştiriyoruz. Şimdi yeni bir kampanya başlatıyoruz, ülkemizin dört bir köşesinde uygun olan her yere tam 10 bin pota yerleştiriyoruz. Böylece vatandaşlarımız diledikleri her zaman basketbol oynama imkânına kavuşacak.

Bu vesileyle basketbol severlere bir de müjde vermek istiyorum, üst üste 3 defa Euroleague’in en değerli oyuncusu seçilen basketbol sporunun önemli isimlerinden Shane Larkin artık ay-yıldızlı formayla mücadele edecek. Vatandaşlığımıza aldık, imzasını 3 gün önce attım ve böylece Milli Takımımızdaki bu tür güçlenme, meydana gelen sinerji inanıyorum ki kendi bünyemizde de çok daha farklı bir adımın atılmasına vesile olacaktır. Artık 12 dev adamımız inşallah sahaya çok daha güçlü bir şekilde çıkacaktır. Shane Larkin katılımıyla ülkemiz vatandaşlığı hayırlı olsun diyor, kendisine başarılar diliyorum.

Bir başka önemli karar daha alarak, yüzme havuzlarımızı günün 24 saati açık hale getiriyoruz. Yüzme bilmeyen kalmasın projemiz bu kapsamda 2020 yılı sonuna kadar 1 milyon kişiye yüzmeyi öğreteceğiz, Gençlik Spor Bakanlığımızın en önemli adımı ve kararı bu.

Mahalle tipi sahalar ile bütün imkânları çocuklarımızın ayağına götürüyoruz. Şu ana kadar ülke genelinde 2 bin 425 mahalle ve okul sahası inşa ettik. Bunlara ilave olarak, bin 18 mahalle tipi sahamızın yapımı da sürüyor.

İstanbul’umuzun da her ilçesini yüzme havuzlar, kortlar, atletizm pistleri, basketbol, futbol ve voleybol sahalarıyla donatmaya devam edeceğiz.

Tabii bu vesileyle Voleybol Milli Takımımızı kutluyorum, tebrik ediyorum, zira Dünya Şampiyonası’na katılma vizesini de biliyorsunuz aldılar.

Bu sahalarda terk döken evlatlarımız arasından geleceğin şampiyonları çıkacak. Diğer yandan, Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezlerimizi geliştiriyoruz. Halen 22 ilimizde faaliyetlerine devam eden Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezlerinde 696’sı gündüzlü ve 439’u yatılı olmak üzere toplam bin 135 sporcumuz bulunuyor. Buralarda yetişen sporcularımız dünyanın dört bir yanında ülkemizi temsil ediyor.

Değerli Arkadaşlar,

Biz daima gençlere güvendik ve bugün de güveniyoruz, bunu da lafta bırakmadık, yaptığımız icraatlar açıkça gösterdik. Gençlerimizin potansiyelini en üst seviyede kullanabilmesi için her alanda kendilerine destek oluyoruz, gençlik merkezlerimizi bu amaçla kurduk ve yaygınlaştırıyoruz. Halen 81 ilimizde 327 gençlik merkezimiz faaliyet gösteriyor. Buralarda gençlerimizle birlikte geleceğimiz için hayaller kuruyor, birlikte düşünüyor, birlikte çalışıyor, birlikte üretiyoruz. Mutlu ve güçlü bireyler olmalarına katkı sağlamak amacıyla sosyal, kültürel, sportif ve gönüllü faaliyetler gerçekleştiriyoruz.

Katılımcılık ilkesine verdiğimiz önemin gereği olarak, bu merkezlerimizde gençlerimizi karar alma süreçlerine dahil ediyoruz. Eğitim-öğretimden istihdama, girişimcilikten yabancı dile, kodlamadan müziğe ve sanata kadar her alanda gençlerimizin beklentilerine cevap verecek faaliyetler yürütüyoruz.

Bu merkezlerin ülkemizin her köşesinde ulaşılabilir olmasını sağlamak amacıyla, geçtiğimiz yıldan itibaren okullarda, üniversitelerde ve yurtlarda genç ofis kurmaya başladık. Gençlik merkezi faaliyetlerine katılmak isteyen, ama ulaşım sıkıntısı çeken öğrencilerimiz kendi okullarındaki genç ofisler aracığıyla istedikleri faaliyetlerden istifade edebiliyorlar. Şu ana 60 genç ofisimiz hizmete açıldı. İnşallah yakında bunları tüm üniversitelerimize yaygınlaştıracağız.

Gençlerimize bir başka önemli hizmetimiz de gençlik kamplarıdır. Her yıl onbinlerce gencimizi ulaşım, konaklama ve yemek ihtiyaçlarını karşılayarak kamp tesislerimizde ağırlıyoruz. Kamplarımızı deniz, doğa, girişimcilik, bilim, edebiyat, iletişim ve ekolojik tarım ve hayvancılık gibi özel temalarla düzenliyoruz. Halen faaliyette olan 39 kamp tesisimizde geçtiğimiz yıl ağırladığımız gençlerimizin sayısı 124 bini geçti. Bu kapasitenin arttırılması için çalışmalarımız devam ediyor.

Sevgili Gençler,

Bizim medeniyetimiz bir gönül medeniyetidir. Gençlerimizi medeniyetimizin bu yönüyle buluşturacak çalışmaları da ihmal etmiyoruz.

Milletimizin değerler dünyasını yansıtan faaliyetlerle gençlerimiz hem gönüller kazanıyor, hem de büyük bir hayat tecrübesi ediniyorlar. Mesela, geçtiğimiz hafta Elazığ’da yaşanan deprem sonrası bölgeye giden gönüllü gençlerimiz orada binlerce vatandaşımızın hayatına dokundu. Bu hayırlı faaliyete katılarak, örnek bir davranış ortaya koyan gençlerimizin her birini canı gönülden tebrik ediyorum. Dünyanın neresinde olursa olsun mazlumlara el uzatan ve gönül köprüleri kuran gençlerimizle iftihar ediyoruz. İnşallah bu güzel örnekler daha da çoğalacak. Önümüzdeki yıl en az bir milyon gencimizi gönüllülük faaliyetlerinde görmeyi hedefliyoruz.

Buradan Türkiye’nin bütün gençlerini Gençlik ve Spor Bakanlığımızın öncülüğünde yürütülecek çalışmalarda gönüllü olmaya davet ediyorum.

Bizim sadece kariyerine odaklı değil, asıl olarak sorumluluk sahibi, özgüveni yüksek ve arkadaşlarıyla omuz omuza vermeyi bilen bir nesle ihtiyacımız var. Türkiye’nin geleceğini işte bu bilinçle hayata bakan gençlerimiz inşa edecektir. Gençlerimizin sorumluluk sahibi olması için yapılacak en doğru çalışma, onların hayallerini yine onların elleriyle gerçeğe dönüştürmektir. Bu amaçla her yıl fikir sizden, destek bizden sloganıyla proje destek çağrısına çıkıyor, onbinlerce gencimizin hayalini gerçekleştirmesine katkı sağlıyoruz.

Geçtiğimiz yıl gençlerimizin birbirinden kıymetli binbir projesine 17,5 milyon lira maddi destek verdik. Gençlerin hayallerine omuz vermeye, yollarını açmaya, fikirlerini hayata geçirme yolunda onlara destek sağlamaya devam edeceğiz.

Değerli Arkadaşlar,

İnsan hayatında en büyük farkın eğitimle oluştuğunu bildiğimiz için, 17 yılda en büyük yatırımı bu alana yaptık. Ülkemizde üniversite eğitimini her bir gencimiz için erişebilir, ulaşılabilir kılan yine biz olduk. Üniversite sayısını 76’dan 207’ye, üniversite öğrencisi sayısını 1,6 milyondan 8 milyona yükselttik. Hayallerini gerçekleştirmek için üniversiteye giden gençlerimizin barınma ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla adeta bir yurt inşa etme seferberliği başlattık, yükseköğrenim yurtlarının sayısını, parasal olarak söylüyorum, 11,3 katrilyon liralık bir yatırımla 190’dan 775’e, yatak kapasitesini ise standartları fevkalade yükseltilmiş olarak 182 binden 678 bine taşıdık.

Yurtlarda kalan gençlerimiz sadece öğrenim hayatlarını sürdürmekle kalmıyor, aynı zamanda bu memleket için katma değer üretiyor. Mesela 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü’nde yurtlarımızda kalan öğrencilerimiz 2 milyon fidanı toprakla buluşturdu.

Üniversiteye giden her öğrencimize kredi veya burs vererek eğitim-öğretim hayatını kolayca sürdürmesini sağlıyoruz. Sadece 2019 yılında yaklaşık 2,5 milyar liralık kredi veya burs ödemesi gerçekleştirdik. İlave olarak, yurtlarımızda kalan gençlerimize 2019 yılında içerisinde 1,5 katrilyon liraya yakın beslenme yardımında bulunduk. Yetişmelerine bir nebze dahi olsa katkı sağladığımız her vatan evladı bu topraklar ektiğimiz tohum, diktiğimiz fidanlar olacaktır.

Rabbim yarınların büyük Türkiye’si için emek sarf eden herkesin yolunu açık, işini kolay eylesin diyorum.

Bu duygularla bir kez daha açılışını yaptığımız Burhan Felek Atletizm Stadı, Çalışma Salonu ve Tesisleri’nin İstanbul’umuza, ülkemize, sporcularımıza, gençlerimize, milletimize hayırlı olmasını diliyorum.

Sizleri sevgiyle, saygıyla selamlıyorum, kalın sağlıcakla.