Delice’de Halka Hitapları

05.02.2020

Değerli Kırıkkaleli Kardeşlerim,

Delice’nin Saygıdeğer Güzel İnsanları,

Aziz Vatandaşlarım,

Sizleri en kalbi duygularımla, sevgiyle, saygıyla selamlıyorum. Buradan gerek Delice ilçemizin, gerekse Kırıkkale’mizin tüm hanelerindeki, sokaklarındaki kardeşlerime şahsım, tüm arkadaşlarım adına selam ve sevgilerimi gönderiyorum.

Bugün sizlerle kucaklaşmak, hasret gidermek için geldik. Bugün Delice’ye verdiğim söz vardı, şükran borcumuzu ödemek için geldik. Ve az önce çok önemli bir mühimmat fabrikası diyeceğim, onun ayıklama tesislerinin sıfır atık olarak düşündüğümüz aynı zamanda onun açılışını yaptık, oradan buraya geldik.

Delice, 31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri’nde yüzde 85,5 ile AK Parti dedi. AK Parti’nin gönül belediyeciliğine rekor düzeyde destek verdi. Delice bir kez daha bu sefer çok güçlü bir şekilde AK Parti’nin hizmet siyasetine, eser siyasetine sahip çıktı. Delice bu tercihiyle, bu ferasetiyle 83 milyonun tamamına da örnek oldu. 31 Mart seçimlerinin Türkiye şampiyonu Delice’ye teşekkür ediyor, Rabbim yol arkadaşlığımızı daim eylesin diyorum.

Biliyorsunuz sabah Grup Toplantımızı yaptık. Türkiye Büyük Millet Meclisi Grup Toplantısı’ndan sonra yola çıktık, buradayız. Kardeşlerim; bu ara bol bol tabii bir de yurt dışı seyahatler var; en son Ukrayna, ondan önce Cezayir, Gambiya, Senegal, oraları dolaştık ve şimdi sizinle bir başka final yapıyoruz. Ve sizden özellikle şu gördüğüm ilgi, alaka sebebiyle insan yorulur mu? Yorulmaz. Ama bizim yol arkadaşlığımız uzun sürecek, uzun. Ve sizler bu başarıda özellikle de büyük emeği olan Kırıkkale İl Teşkilatımızı, Delice İlçe Teşkilatımızı, milletvekillerimizi gönülden tebrik ediyorum.

Aynı şekilde oylarıyla Cumhur İttifakı’nı zafere taşıyan Milliyetçi Hareket Partili kardeşlerimize de destekleri için teşekkür ediyorum.

Belediye Başkanımız Turgut Özdem kardeşimi de kutluyor, üstlendiği bu görevde kendisine Mevla’dan başarılar diliyorum. Hizmet mücadelesinde Turgut kardeşimin her an yanındayız. Zira çok önceleri geldiğimde şu yol hep toprak-çamur öyleydi. Ama baktım ki kısa sürede maşallah kilit taşlarıyla döşenmiş. Tabii şimdilik 30 kilometre, yeterli değil daha yapacağımız çok iş var.

Aynı şekilde Kırıkkale’miz de bu seçimlerde AK Parti, diyerek tercihini hizmet belediyeciliğinden yana yaptı. Kırıkkale Belediye Başkanımızı da tebrik ediyor, başarılar diliyorum. İnşallah buralarda millet bahçeleriyle, millet kütüphaneleriyle farklı adımlar atacağız ve bu millet kıraathanelerinde gençlerimiz vaktini orada kitap okuyarak, ders çalışarak geçirecek. Başkan, sen de tabii çorbasını, simidini, çayını onlara vereceksin, onlar orada dersini çalışacak; bizim millet kıraathanelerinin özelliği bu. Kırıkkale’de, yapacaksınız işte, tamam, bunlar önemli.

Değerli Kardeşlerim,

Siz bize itaat ettiniz, itimat ettiniz, bize güvendiniz, bize inandınız. Dualarınız, destekleriniz, samimiyetinizle bizim yanımızda durdunuz. Türkiye’nin son yıllardaki en kritik mahalli seçimlerinde Delice olarak tarihi bir rekora imza attınız. Biz de sizin güveninize layık olmak için vatan sevdasıyla, millet sevdasıyla, yani Türkiye aşkıyla gece-gündüz demeden çalışıyoruz. Sizlerin emanetini, Cumhuriyetimizi, demokrasimizi çok daha yükseklere taşımak için gayret gösteriyoruz. Eğitimden sağlığa, adaletten emniyete, ulaşımdan enerjiye kadar her alanda hizmetlerimizle, eserlerimizle, yatırımlarımızla, demokratik reformlarımızla büyük Türkiye’yi, güçlü Türkiye’yi inşa ediyoruz. Çünkü bizim siyasetimizde Türkiye’yi kutuplara ayırmak, bölgelere ayırmak, kamplaştırmak, ötekileştirmek, dışlamak yok. Bizim siyasi geleneğimizde millete tepeden bakmak, milleti hor-hakir görmek de yok. Biz millete efendilik yapmaya değil hizmetkar olmaya geldik.

Kardeşlerim,

Hakk’ın ve halkın rızasının üstünde bir paye tanımıyoruz. İnsanlarımızı Alevi, Sünni, Kürt, Türk, Laz, Çerkez diye bölenlere inat 83 milyonun her bir ferdini kucaklıyoruz. Çünkü biz yaratılanı Yaradan’dan ötürü sevdik.  İşte bakın, bugün Van’dan aldığımız haber ortada, 23 kardeşimiz maalesef çığ altında kalarak, ebediyete irtihal etti. Allah rahmet etsin, mekanları Cennet olsun inşallah. Bütün ailelerine başsağlığı diliyoruz, yaralılara yine Allah’tan şifalar diliyoruz.

Kardeşlerim,

Ölümlü bir dünyanın içinde kimsenin kimseye efendilik yapmaya hakkı yok, bir faydası da yok. Geldik, gidiyoruz. Dünya iki kapılı bir han değil mi? Bir kapıdan giriyoruz, öbür kapıdan da malum çıkıyoruz. Kendi vatandaşlarımızla beraber komşularımızdan başlamak üzere tüm mazlum ve mağdurların yaralarını sarıyoruz. Arakan’dan Suriye’ye, Kırım’dan Türkistan coğrafyasına kadar nerede bir kardeşimize özellikle bir yanlışlık yapılsa biz oradayız. Nerede bir soydaşımız varsa Türkiye oradadır, mazlumun yanındadır. Türkiye’nin Suriye’de, Irak’ta, Libya’da, Doğu Akdeniz’de ne işi var, diye soranlar bu milletin tarihini, kültürünü, değerlerini bilmeyen gafillerdir.

Kardeşlerim,

Dikkat edin aynı çevreler binlerce kilometre öteden gelip Suriye’yi kan gölüne çevirenlerin zulümlerini sorgulamıyor. Bizi Libya konusunda eleştirenler, darbecileri silaha ve mühimmata boğan Batılı ülkeleri asla görmüyor. Türkiye’nin Akdeniz’de attığı meşru adımlara karşı çıkanlar, İsrail’in, Yunanistan’ın, Rum Kesiminin gaz politikalarına tek kelime dahi etmiyor. Milli duyguları körelmiş, siyasi hırsı vatan sevgisinin önüne geçmiş bu güruhu biz dikkate almadık, almıyoruz. Türkiye’nin çıkarları neyi gerektiriyorsa onu yapmakta kararlıyız. Bundan sonra da ülkemizin güvenliği, istikbali ve bekası için sahada ve masada olmaya devam edeceğiz.

Kıymetli Vatandaşlarım,

Kardeşlerim,

Biz günü kurtarmanın, küçük hesapların değil, asırlık planların peşindeyiz, ecdadımız gibi. Biz evlatlarımıza daha müreffeh, daha güçlü, daha itibarlı, sözü dinlenen bir ülke bırakmanın derdindeyiz. Bu anlayışla son 17 yılda Türkiye’ye tarihi nitelikte reformlar kazandırdık. Bize oy versin-vermesin, burası doğudur, burası batıdır, demeden tüm 81 vilayetimizin 922 ilçemizin tamamına hizmet götürdük. İstanbul’a, Ankara’ya, Antalya’ya hizmet ederken Kırıkkale’yi, Çorum’u, Kırşehir’i ihmal etmedik.

Nereden nereye geldiğimizi en iyi siz biliyorsunuz. Kırıkkale’nin, Delice’nin 17 yıl öncesi haliyle bugünkü durumu arasında dağlar kadar farklar var, öyle mi? Son 17 yılda Kırıkkale’ye değerli kardeşlerim, eski rakamıyla yaptığımız harcama ne biliyor musunuz? 13 katrilyon, bugünkü rakamla 13 milyar. Eğitimde 934 yeni derslik inşa ettik, 5314 kişi kapasiteli yükseköğrenim yurtları kazandırdık, gençlik merkezi, spor salonları gibi çeşitli branşlarda spor tesisleri yaptık. Kırıkkale’de Bahşılı Celal Bayar Millet Bahçesi ve Keskin Millet Bahçesi olmak üzere iki tane millet bahçesi projemiz var, bunları bitireceğiz. Proje ve yer seçim çalışmaları devam eden millet bahçelerimizi inşallah en kısa sürede yapıp hizmetinize sunacağız.

Kardeşlerim,

Sağlıkta toplam 14 sağlık tesisinin yapımını süratle tamamladık ve hizmete açtık. Yüksek İhtisas Hastanemize 300 yataklı yeni bir blok yaparak hastanemizi büyüttük.

Ah kardeşlerim ah, bu şu Elazığ depreminde, şu Malatya depreminde eğer o dev şehir hastanelerimiz olmasaydı biz orada ne felaket yaşardık biliyor musunuz? Ama oraya gittiğimde o modern şehir hastanelerimizde ben enkazların altından çıkıp getirilen kardeşlerimi görünce huzura erdim, çünkü hepsi huzurluydu. Ameliyathanelerde gerekli operasyonlar yapılmış ve kardeşlerimiz gayet temiz, hijyenik şartlara haiz odalarında yakınlarıyla beraber, refakatçisiyle beraber yatıyordu. İşte modern Türkiye bu, biz bunu yaptık, Malatya’da bunu yaptık, Elazığ’da bunu yaptık, her yerde yaptık.

Tabii bu arada maalesef çığdan yeni bir haber daha geldi, çığ altında kalanların sayısı 33 oldu, Allah rahmet eylesin. Maalesef çığ, heyelan, bütün bunlar hep tehditler.

Ve TOKİ vasıtasıyla bugüne kadar 4794 konut inşa ettik, 927 konutun ise yapımı sürüyor. Kentsel dönüşüm çalışmalarımız kapsamında il genelinde toplam 2123 bağımsız riskli birimin yıkımını gerçekleştirdik. Evleri yakılan vatandaşlarımıza 8 milyon 80 bin lira kira yardımı yaptık.

Göreve geldiğimizde Kırıkkale’nin sadece 39 kilometre bölünmüş yolu vardı, biz buna 194 kilometre daha ilave ederek şehrimizin toplam bölünmüş yol uzunluğunu 233 kilometreye çıkarttık. Kırıkkale, Kayseri, Keskin, Gölbaşı, Bala, Kırşehir, Kırıkkale yollarını bu yıl tamamlıyoruz.

Şehrimizin toplam bölünmüş yol uzunluğunu 233 kilometreye çıkardık. Kırıkkale, Kayseri, Keskin, Gölbaşı, Bala, Kırşehir, Kırıkkale yollarını bu yıl tamamlıyoruz. Bahşili, Karakeçili, Kulu ayrımı yolunu ise seneye bitiriyoruz. Elmadağ, Çerikli, Yerköy arasındaki demiryolunu sıfırdan yapmışçasına yeniledik, öyle mi? Toplam maliyeti 13 milyar lira olan Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren Hattı aynı zamanda Kırıkkale’nin projesidir. Hattın test sürüşlerine Mart ayında başlıyoruz, inşallah bu yıl içinde hizmete de sunuyoruz.

Kayaş, Irmak, Kırıkkale, Sivas Demiryolu Hattının modernizasyon çalışmaları devam ediyor. Irmak, Karabük, Zonguldak hattının modernizasyonu için de ihale süreci devam ediyor. Şehrimiz için bir başka önemli işimiz de etüt çalışmaları devam eden Samsun, Amasya, Çorum, Kırıkkale Hızlı Tren Projemiz ve Delice, Kırşehir, Aksaray, Ulukışla Hızlı Tren Projemizdir. İki projeyi de en kısa sürede hayata geçirmek için gayret göstereceğiz.

Kırıkkale’ye son 17 yılda değerli kardeşlerim, 601 milyon lira tarımsal hibe desteği ve 425 milyon lira orman su yatırımı yaptık. İlimize 5 baraj, 1 gölet inşa ettik, bir barajımızın da inşası yükseliyor. Tamamladığımız sulama tesisleriyle toplam 43 bin dekar zirai araziyi sulamaya açtık. Kırıkkale’ye, Bahşili’ye, Balışeyh’e ve Yahşihan’a doğal gaz arzı sağladık. Seneye Keskin’e, bir sonraki yıl ise Çelebi’ye doğal gaz arzı sağlıyoruz.

Değerli Kardeşlerim,

Delicemizin tuz kaynakları açısından çok ciddi bir potansiyelinin olduğunu görüyoruz. Bu bölgedeki kaya tuzu rezervlerinin miktarı 50 milyar tona yaklaşıyor. Mineral bakımından da zengin olan Delice tuzunun ekonomimize kazandırılması noktasında özel sektörümüzün çalışmaları sürüyor. Delice’nin tarımına, ticaretine, istihdamına katkı yapacak bu tarz yatırım projelerini biz de önemsiyor, teşvik ediyor ve destekliyoruz.

Kırıkkale’miz savunma sanayinde ülkemizin en önemli merkezi. Bugün devreye aldığımız Mühimmat Ayırma ve Ayıklama Tesisi ile Kırıkkale’mizin bu alanındaki öncü rolünü daha da güçlendirdik. Bir kez daha tesisimizin Kırıkkale’mize ve Türk Silahlı Kuvvetlerimize hayırlı olmasını diliyorum. Jandarma Genel Komutanlığına ait Mühimmat Depo Komutanlığını Kırıkkale’ye taşıyoruz. Yine jandarmamızın uluslararası tatbikatta yapabileceği boyutta bir jandarma eğitim birliğini Kırıkkale’ye getiriyoruz. Roket Üretim ve Geliştirme Tesisi de Kırıkkale’de kuruluyor. Türkiye’de ilk ve tek Silah Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi nerede? Kırıkkale’de. Buranın özellikle insansız kara araçları tasarım ve üretim merkezi haline getirilmesi için Savunma Sanayi Başkanlığımızda çalışmalar yürütülüyor. Ayrıca bir özel sektör firmamız tarafından Kırıkkale’ye F-16 ve SİHA Bomba Gövde Üretim ve Dolum Tesisi kuruluyor. Kızılırmak’ın nazlı nazlı aktığı tabiat harikası bir ilimiz olan Kırıkkale’de turizmi de canlandırmak istiyoruz. Köprüköy’de bulunan Çeşnigir Kanyonu Projesi’nin ilk etabı tamamlandı. Tarihi Çeşnigir Köprüsü de ihya edilmek suretiyle bu bölge, kanyon, yürüyüş ve bisiklet alanları, seyir terasları ile halkımızın hizmetine sunuluyor.

Dinek Dağı’nda atlı safari ve doğa parkı oluşturuldu. Yeşil Vadi Projesi 22 kilometrelik güzergahı ve içindeki Oba Köyü’yle Türkiye’nin en uzun yürüyüş, bisiklet yollarından biri haline geldi. Artık Kırıkkale’nin Dinek Yöresel diye bir markası var, öyle mi? İnşallah Kırıkkale tabii ürünleri, ata tohumlarıyla, geleneksel yöntemlerle tarım yapan ve pazarlayan örnek bir şehrimiz haline gelecek.

Değerli Kardeşlerim,

Bizim bütün bu gayretlerimiz, bütün çabamız ülkemizin itibarını yükseltmek, milletimizin ekmeğini, aşını büyütmek içindir. Sizlerden Kırıkkale’mizin her bir ilçesinden bizim için hayır duada bulunmanızı rica ediyorum. Bizim arkamızda sizler olursanız Allah’ın izniyle çözemeyeceğimiz sorun, aşamayacağımız engel kalmaz. Hep söylediğim gibi en büyük gücümüz birliğimizdir, beraberliğimizdir, kardeşliğimizdir, dayanışmamızdır.

Tek millet… Tek bayrak… Tek vatan… Tek devlet...

Bir olacağız… İri olacağız… Diri olacağız… Kardeş olacağız… Hep birlikte Türkiye olacağız.

Kardeşlerim; sizlerden aramıza kimsenin girmesine izin vermemenizi istiyorum. KIRGAZ A.Ş yetkilileri nerede? Bir gelin bakalım. Değerli kardeşlerim; inşallah doğal gazla ilgili konuyu şimdi Bakanımızla da konuştuk, yüklenici firmayla da konuştuk, aynı zamanda BOTAŞ’la görüşmemiz oldu, yılsonuna kadar inşallah burada doğal gaz olayını da çözmüş olacağız.

Alp, bak, vatandaşlarımın durumunu görüyorsun.  Çerikli, Delice, birlikte bu işi bitireceksin. Evet, köşeye sıkıştıracağız siz bir taraftan, biz bir taraftan. Yani iş adamısın, para kazanmak istiyorsan bunları bitireceksin, ama siz de parayı vereceksiniz ha, tamam.

Rabbim yar ve yardımcımız olsun.  

Rabbim bizleri şehitlerimizin, gazilerimizin yolundan ayırmasın. Bir kez daha rekor seviyedeki desteğiniz için her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bugün bizi bağrına basan tüm Kırıkkaleli, Deliceli kardeşlerime şükranlarımı sunuyorum.

Hepinize sevgi, saygı sunuyorum.

Sizleri Allah’a emanet ediyorum, Rabbim yar, yardımcımız olsun.

Kalın sağlıcakla.