Elazığ’da Depremin Ardından Yaptıkları Konuşma

25.01.2020

Saygıdeğer Kardeşlerim,

Hanımefendiler, Beyefendiler

Az önce gerek Ayşegül Hanım kardeşimiz ve onun sevgili yavrusu Muhammet Salih’in cenaze namazlarını birlikte eda etmiş bulunuyoruz. Rabbim mekânlarını Cennet eylesin, Cennetinde bizleri buluştursun.

Tabii bu tür afetler bizler için büyük bir imtihan ve böyle bir imtihanı milletçe biz hep sabırla eda etmiş bir milletiz ve bu konuda Müslüman olmanın bu noktada teslimiyetin hep en güzel örneklerini vermişiz. Biz Bingöl depremini yaşadık, biz Van depremini yaşadık, biz Simav’ı yaşadık, biz Düzce’yi yaşadık, Sakarya’yı yaşadık, Bolu depremini yaşadık, geçmişten bu yana birçok depremler yaşadık. Ama bu millet bütün bu depremlerde sabırla bunları aşmasını bildi, başardı. Şimdi yine bir imtihandayız. Elazığ, malum Erzincan’la komşu ve Erzincan’da da ne tür depremler yaşadığımızı hep biliyorsunuz.

Değerli Kardeşlerim,

Şunu özellikle ifade etmek isterim: Biz hakkında surenin de bulunduğu bu deprem olayları hakkında teslimiyetin en güzelini hep verdik, veriyoruz. Şimdi de böyle bir imtihanla karşı karşıyayız. Az önce Diyanet İşleri Başkanımız bunu kıyametin adeta bir tefsiri olarak, yani insanın ölümünün bir küçük kıyamet olduğunu bilenlerdeniz ve bunu böylece yaşadık. Ama bu kardeşlerimiz inanıyorum ki Rabbimin Cennet müjdesine kavuşanlardan. Sabi, zaten o günahsız. Anne, hakeza öyle.

Biz devlet olarak, millet olarak elimizden geleni sonuna kadar inşallah yapıyoruz, yapacağız. Bütün bu enkazlardaki çalışmalarımız devam edecek. Bunun yanında da tabii ki bu enkazları kaldırarak bir diğer taraftan da inşallah gerek köylerde, gerek mahallelerdeki bu yıkımların yerine de süratle TOKİ olarak hemen adımlarımızı atıp yapılması gerekenleri yapacak ve kimseyi de aç-açık, aç da ve açık da inşallah bırakmayacağız.

Ben sizden şunu rica ediyorum: Hiç dedikodulara kulak asmayın, kimsenin olumsuz menfi propagandalarına kulak asmayın ve bilin ki bizler sizlerin hizmetkârıyız ve bu millete hizmet etmenin ne denli ecri büyük bir şeref olduğunu bilenlerdeniz.

Ben tekrar bütün mevtalarımız için ki sayı en son 22 idi, Allah’tan rahmet diliyorum. Hep beraber ruhlarına birer Fatiha tekrar okuyalım diyorum.