Kocaeli Hereke’de Halka Hitapları

27.12.2019

Körfez’in, Hereke’nin Güzel İnsanları,

Aziz Vatandaşlarım,

Hanımefendiler, Beyefendiler,

Sizleri Ne Kalbi Duygularımla Özellikle Selamlıyorum. Kocaelispor bir üst lige çıkıyor diye mi böyle yapıyorsunuz? Maşallah açık ara gidiyorsunuz, Kocaelispor bu sene işi bitiriyor, öyle gözüküyor, tebrik ediyorum. Buradan gerek Körfez ilçemizin, gerekse Hereke’nin tüm hanelerindeki, sokaklarındaki kardeşlerime selam ve sevgilerimi gönderiyorum.

Nasıl oldu da bugün buradayız? Bir, malum bugün hakikaten Türkiye kendi otomobilini hamdolsun dünyaya takdim etti, Bilişim Vadisinde bugün törenimizi yaptık.

Kardeşlerim,

Tabii bugün çok güzel bir tevafuk oldu. O da şöyle: İsmail Bey malum Meclis Başkanıyken Külliye’ye bir halı siparişi verdi. Nereye? Hereke’ye. Hereke Halı Fabrikası’nda bu halı dokundu ve yaklaşık şöyle 1,5-2 ay kadar önce bu halıyı teslim ettiler, 108 metrekare. Ve tabii bunu el işleriyle dokuyanlar kimlerdi? Herekeli hanım kardeşlerimdi ağırlıklı ve kendilerini de misafir ettim geldiler, Külliye’de beraber olduk. Bilmiyorum şu anda buradalar mı? Buradaysalar şöyle ellerini bir göreyim. Ve kendilerine teşekkür ettim. Dedim ki, inşallah en kısa zamanda Bilişim Vadisi’nde bir törenimiz olacak, o törene geldiğimde hem halı fabrikasına uğrayacağım, hem de orada Körfezlilerle, Kocaelilerle birada olacağız.

Bugün bir taraftan SUV denilen bu otomobilimizin tanıtımını yaptık, şimdi de burada sizinleyiz, buradan da fabrikaya geçeceğim, fabrikada da kendileriyle inşallah birarada olacağım.

Gençler, şunu unutmayın: Aşkınan koşan yorulmaz. Onun için aşkınan koşacağız, durmak yok, yola devam diyeceğiz.

Ve tabi bu vesileyle, 31 Mart seçimlerinde yüzde 56 ile AK Parti ve Cumhur İttifakı’na vermiş olduğunuz bu destek sebebiyle Kocaelili kardeşlerime şükranlarımı sunuyorum. Aynı seçimlerde Körfez halkı yüzde 49 ile bize, partimize ve geleceğine sahip çıktı. AK Partinin gönül siyasetine, hizmet siyasetine özellikle destek veren, gönül belediyeciliğine evet diyen tüm vatandaşlarıma teşekkür ediyorum. Rabbim yol arkadaşlığımızı, muhabbetimizi daim eylesin.

Siz bize sahip çıktınız, bize destek verdiniz, inşallah biz de sizler için, milletimiz için çalışmaya, üretmeye, taş üstüne taş koymaya devam edeceğiz. Hiç kimseyi dışlamayacağız, kimseyi ötekileştiremeyeceğiz. Muhalefetin kısır gündeminin peşine asla takılmayacağız, çünkü bizim bunlarla boşa harcayacak tek bir saniyemiz bile yok.

Türkiye’yi muasır medeniyetler seviyesinin de üzerine taşımakta kararlıyız. Milletimizi 2023 hedefleri, 2053 ve 2071 vizyonuyla buluşturmak için gece-gündüz çalışıyoruz. Yıkmanın, engellemenin değil, ülkemize yeni eserler kazandırmanın gayretindeyiz. Bu mücadelemize destek veren herkese gönlümüz de, kapılarımız da sonuna kadar açıktır. Ülkemizin geleceğine dair tek bir hedefi, sevdası, umudu dahi olmayan vizyonsuzların bizi engellemesine fırsat vermeyeceğiz. İnşallah ilk günkü aşkla sizler için çalışmaya devam edeceğiz.

Kardeşlerim,

Körfez’in, Hereke’nin güzel insanları; ülkeye ve millete hizmet her şeyden önce bir gönül işidir. Şayet yaşadığınız topraklara, mensubu olduğunuz millete tutkuyla bağlı değilseniz, muhakkak arkasına gizlenecek bir bahane bulursunuz. Bunun için atalarımız ne güzel söylemişler, her vakte bir bahane bulur bi namaz olan; nasıl? Bin bahane bulur namazsız olan, namaz kılmaya niyeti yok ya bin bahane uydurur. Çalışmakta, üretmekte, millete ve ülkeye hizmet etmekte gözü olmayan siyasetçi de bir sürü bahane üretir. Bu tipler ne hizmet ederler, ne de hizmet edene izin verirler. Enkaza, ellerine geçirdikleri imkânları da mega projelere taş koymak için kullanırlar. Bu tarz şahıslara hayatın hemen her alanında hepimiz rastlıyoruz. Ancak, Türkiye’de takoz siyasetinin kurumsallaştığı tek yer vardır…

Üstat Necip Fazıl’ın ifadesiyle; CHP, bu ülkenin başına gelmiş en büyük felakettir. Hizmet etmek isterseniz karşınıza ilk CHP dikilir. Yasakları kaldırmak istersiniz karşınızda yine CHP’yi bulursunuz. Havalimanı, otoban, köprü, metro yapmak istersiniz, herkesken önce CHP karşı çıkar. Kentsel dönüşüm projeleriyle depreme dayanıklı konut yaparsınız, karşı çıkan yine CHP’den başkası değildir. Bu ülkede dikili tek bir ağaçları olmadığı halde, eleştirmede, engellemede, projeleri yokuşa sürmeye önceliği kimseye bırakmazlar. Son 17 yılda tek bir eser yoktur ki CHP karşı çıkmasın, takoz koymaya çalışmasın. Marmaray’dan Avrasya Tüneli’ne, Osman Gazi, Orhan Gazi Köprüsü’nden İstanbul-İzmir Otoyolu’na kadar her projemize mani olmak istediler, ülkenin ve milletin faydasına olacak hiçbir çalışmanın içinde yer almadılar. Biz bu köprüleri onlara rağmen yaptık biliyor musunuz? Yani her şeye engellemeye çalıştılar, ama biz evvel Allah hiç dinlemeden yolumuza devam ettik. Kimi zaman mahkeme kararlarıyla, kimi zaman sokak olaylarıyla hep bize engel çıkardılar, bugün de aynısını Kanal İstanbul projemizle ilgili yapıyorlar. Hiçbir bilimsel, mantıklı, makul açıklaması olmayan iddialarla projeyi daha başlamadan bitirmeye çalışıyorlar. Maalesef aynı tavrı bugün ön gösterim araçlarını tanıttığımız Türkiye’nin otomobiliyle ilgili de sergilediler. CHP’ye müzahir yayın organları projeyi kötülemek için son bir haftadır adeta seferberlik ilan ettiler. Daha aracı bile görmeden kimi zaman farını, kimi zaman aynasını, kimi zaman butonunu bahane ederek, içlerindeki kin ve nefreti ortaya döktüler. 60 yıl önce Devrim otomobiline karşı ne söylendiyse, bugün aynısını Türkiye’nin otomobili için de söylediler. Bak ne diyorum, Devrim otomobiline karşı çıktınız, bu da devrin otomobili, bunu böyle bilesiniz.

Ve isteseniz, istemeseniz de Kanal İstanbul yapılacaktır yapılacaktır. Çıkmış ne diyor biliyor musunuz? Diyor ki, o parayı diyor, insana harca. Kanal İstanbul kim için, onlar insan için değil mi? İnan buna sor insan nedir veya insan kimdir? bunu bize bir tanımla, onu bile tanımlayamaz, bihaber. Zira insan kıymeti anlasaydı SSK’nın başında olduğu zaman insana değer verirdi. Bunlar SSK’nın başında olduğu zaman insana değer mi verdiler? SSK’yı batıran bu değil mi? Bitti ya, olay bu kadar basit. Ama ne yazık ki bunların yandaşı olan medya bu zata hiçbir zaman bunun hesabını sormadı. Niye? İdeolojik. Ama biz tuttuk şehir hastanelerini yaptık, şimdi bu şehir hastaneleri de onları çıldırtıyor. Diyorlar ki, bu kadar büyük hastanelere ne gerek? Bak, onu da söyleyeyim sana: Tekrar Kanuni’den sana bir tokat, “Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi.” İşte insana nasıl baktığımızı anladın mı? Ne demiş Kanuni? O Devlet-i Aliyye-i Osmaniyye’yi bir sağlıklı nefese feda etmeyi göze almış. Biz böyle bir ecdadın torunuyuz, sen ne anlarsın sağlıklı bir nefesten? İnsan kadri bilmekten sen ne anlarsın? İnsan kadrini biz bildiğimiz için işte burada yol arkadaşım Binali Bey 6 bin kilometreden aldık bölünmüş yolları, nereye çıkardık? 26-27 bin kilometreye çıkardık. Şimdi bu yollardan gayet huzurlu gidiyoruz değil mi?  Kendisi İzmir milletvekili, şu anda 3,5 saatte İstanbul’dan İzmir’e gidiyoruz değil mi? ha kadr-u kıymet bilen teşekkür ediyor, Ama bunda öyle bir şey yok ki. Ya İzmir’e böyle bir şey yaptınız, teşekkür ediyoruz, demiyorlar. Bak şimdi İzmir sular altında. Utanmasa ne diyecek biliyor musunuz? İstanbul’un kanalizasyonlarını da siz yapın, diyecek. Belediyenin işi ya, gelsin yapsın işte belediyelerin. Bak kaç yıldır burası sizde. İzmir AK Parti belediyeciliğini görmedi, hep sizde, rezil ettiniz İzmir’i ya.

Bunlar, geçenlerde Cumhurbaşkanlığı’nın kabul salonunda girdiğimiz Hereke halısına bile kulp takmaktan çekinmediler. Oysa biz sizlerin el emeği, göz nuru ile Hereke’yi değil tüm Türkiye’yi temsil etsin diye, oraya serdik. Yurt dışından gelen misafirlerimize ne diyoruz biliyor musun? Bu halı ithal halı değil. Bu halı benim Herekeli hanım kardeşlerimin el emeği, göz nuru ile yapılmış halıdır. Ama bunlar bırakın arabayı, halıya bile tahammül gösteremediler, Türkiye’nin sevincine, gururuna, heyecanına ortak olamadılar. Biz elbette bunların ne düşündüğüne, ne dediğine bakmıyoruz. Bizim için önemli olan, sizlerin kanaatidir, sizlerin düşüncesidir. Hakk ve halk razı olduğu sürece, CHP ve uzantılarının eleştirilerinin bizim gözümüzde hiçbir kıymeti yoktur.

Kardeşlerim,

Her zaman dediğim gibi, bizim gayemiz millet, bizim gayemiz hizmet, bizim gayemiz bu makamlara aziz milletimiz getirdiği için, siz getirdiğiniz için size hizmetkâr olmak. Biz size efendi olmaya gelmedik, hizmetkâr olmaya geldik. Kardeşlerim; bundan daha büyük bir paye olabilir mi? Bitti. İlk günkü heyecanla, ilk günkü aşkla size ve ülkemize hizmet ediyoruz. Bu anlayışla son 17 senede ülkemize pek çok eser kazandırdık.

Geride bıraktığımız dönemde Kocaeli’ne ne kadar yatırım yaptık biliyor musunuz? Belki de bilmiyorsunuz. Eski rakamla söyleyeyim, 30 katrilyon liralık yatırım yaptık, Kocaeli’ne. Bu yatırımlardan tabii ki Körfez ilçemiz de, Hereke de nasibini aldı.

Roma döneminden kalan ve tamamen yerin altında olan şu gördüğünüz Hereke Kalesi’ni yeniden ayağa biz kaldırdık. Yaptığımız restorasyon çalışmasıyla bin 400 yıllık bu eser, Hereke’yle beraber tüm Körfez’in gurur kaynağı oldu.

İki meslek yüksekokulumuzun bulunduğu ilçemize bir de yükseköğrenim yurdu kazandırdık. İlçemizde 22 bin metrekarelik bir alana Kocaeli Üniversitemizin ek hizmet binasını inşa ettik. 17 yılda ilçemize 8 adet kültür merkezi ve yarı olimpik bir spor salonu inşa ettik. Hereke’deki Kültür Merkezimize ilçemizin evladı olan ve elim bir trafik kazasında kaybettiğimiz Profesör Doktor Ahmet Haluk Dursun Hocamızın adını vererek gösterdiğiniz kadirşinaslık için de sizlere teşekkür ediyorum.

Körfez Kılavuz Gençlik Merkeziyle gençlerimizi eğitim ve sosyal yönden destekleyeceğiz. Ağdere, Sipahiler ve Sevindikli göletlerine mesire alanı yapacağız. Çamlıtepe ve Fatih mahallelerimize spor kompleksleri, Fatih Mahallesine kapalı spor salonu inşallah kazandıracağız. Körfez Merkez Kütüphanesiyle gençlerimizi dijital kütüphaneyle buluşturuyoruz.

Başkan, bak bu verdiğimiz sözlerin takipçisi siz olacaksınız ona göre, burası Büyükşehir. Hereke doğal gaza kavuştu mu? Sözü verdik tuttuk mu? Ne çektiniz ya ah ah, o kömürleri taşı, onun isinden, sisinden ne çileler çekti benim bu analarım, benim bu bacılarım. Ama şimdi butona basıyorsun, dairenin her yeri ısınıyor, öyle mi? Ya Avrupalı bundan istifade edecek de benim Ayşe’m, Fatma’m, Ahmet’im, Mehmet’im niye istifade edemesin ya? En güzeline biz layığız biz. Ama şimdi 81 vilayetimizin tamamında doğalgaz var, yaklaşık 550 civarında ilçemizde de doğalgaz var, hepsine inşallah bunları ulaştırmaya çalışacağız. Yeni yatırımlarla hizmet çıtamızı daha da yükseltiyoruz.

Körfez ilçemizde riskli alan ilan edilen Barbaros Mahallesi’nde toplamda 800 konutluk kentsel dönüşüm projesi gerçekleştiriyoruz. Önceki hafta kamuoyuna açıkladığımız 100 bin sosyal konut projemizin 1500 adedi Körfez ilçesinde İlimtepe bölgesinde yapılacak, tamam. Başkan, ona göre, el ele vereceksiniz, ilçe Belediye Başkanımla TOKİ’de bu işi bitireceğiz.

Ayrıca, buraya 300 dönümlük İlimtepe Millet Bahçesini de kazandıracağız. Burada inşallah Büyükşehir, Çevre Şehircilik el ele verip bunu süratle bitireceğiz. Sağlıkta biri Hereke’de olmak üzere ilçemize 5 tesis inşa ettik.

Kuzey Marmara Otoyolu Körfez’in kuzeyinden geçiyor, otoyol için ilçemizden Sevindikli ve Körfez olmak üzere iki çıkış noktası verdik. Böylece ilçemizin değeri hem ekonomik olarak, hem sosyal olarak yükselecek, ilçemize girecek katma değer artacaktır.

Yaptığımız yatırımlarla Hereke balıkçı barınağını genişlettik. Hereke sahilimizi baştan aşağı komple yenileyerek kullanışlı bir hale getirdik. Şimdi 30 dönümlük merkez sahili yeniden ele alarak düzenleyeceğiz. Köylerimizde doğa yürüyüş yolları yapılacak. İlçemizin altyapısı çok eski, Büyükşehir Belediyemiz 400 milyon liralık bir yatırımla ilçemizin altyapı sistemini tamamen yenilemeye başladı. İnşallah 2023 Türkiye’sine Hereke yepyeni bir çehreyle girecektir. Önümüzdeki dönemde sizlere verdiğimiz sözleri hayata geçirmek için çalışmayı sürdüreceğiz.

Kardeşlerim,

Sizleri çok daha fazla bekletmeyeceğim, çünkü halı fabrikasını da gezmem lazım. Bu düşüncelerle sözlerime son verirken, misafirperverliğiniz için her birinize şükranlarımı sunuyorum, Rabbim yolumuzu, bahtımızı açık etsin diyorum.

Hepinizi saygıyla, sevgiyle selamlıyorum, kalın sağlıcakla.