İzmir Kiraz’da Halka Hitapları

22.11.2019

Kiraz İlçemizin Saygıdeğer Güzel İnsanları

Hanımefendiler, Beyefendiler,

Sizleri bu anlamlı akşamda en kalbi duygularla selamlıyorum.

İnşallah Kiraz yeni bir döneme, farklı bir şekilde başlıyor. Saliha Kardeşimle birlikte inşallah Kiraz aydınlık ufuklara doğru yürüyor. İnanıyorum ki, Kiraz’da gelecek çok daha başka olacak ve bunun için de gerek milletvekili arkadaşlarım, gerek Bakan arkadaşım hep birlikte çalışıyoruz, yükleneceğiz ve Kiraz’ı çok daha farklı bir yere inşallah taşıyacağız.

Bildiğiniz gibi Kiraz’a özellikle tarım ve hayvancılıkta son 17 yılda 220 milyon hibe yapmış bulunuyoruz. Bununla işi bitirmiş değiliz, tarımsal hasılada 2,5 kat artışla, 824 milyon Türk Lirası buraya aktarmış bulunuyoruz. Genç çiftçi noktasında 79 projeyle 2 milyon 370 bin Türk Lirası yine Kiraz ilçemize aktardık. Kırsal kalkınma noktasında hibede 4 milyon Türk Lirası aktarmış bulunuyoruz.

Değerli Kardeşlerim,  büyükbaş hayvancılıkta yaklaşık 4 kat artışla 100 bin baş hayvana ulaştık, küçükbaş hayvancılıkta ise 2,1 kat artışla 33 bin baş küçükbaşa ulaştık. Süt üretiminde 4,2 kat artışla 336 bin ton, evet, süte ulaştık.

Değerli kardeşlerim,

Orman ve suda 66 milyon Türk Lirası yatırım yaptık ve 2 adet baraj sulamada 4490 dekar araziyi şu anda sular hale geldik. Dere ıslahına gelince, 9 adet dere ıslahı yaptık. Fidan dikiminde 513 bin 500 fidan dikimini gerçekleştirdik. ORKÖY’den kredi ve hibeye gelince 67 aileye 6,6 milyon Türk Lirası kredi ve hibe sağladık.

Değerli kardeşlerim; gelir getirici orman projesine bakınca, burada da 19 mahalle 55 bin fidan noktasında desteğimiz oldu.

Bütün bunlarla beraber bu çalışmalarımızı yürütürken, tabi Kiraz’da özellikle tarım reformu noktasında Genel Müdürlüğünde sizlere bu akşam buradan bir müjdem olacak. O da, Kiraz ilçemizde jeotermal kaynakların değerlendirilmesi amacıyla bir çalışma yapılması talimatını verdik. Yeterli alan, sıcaklık ve debide jeotermal enerji kaynağı bulduğumuz takdirde, tarıma dayalı jeotermal enerjiyle ısıtmalı ihtisas organize sanayi bölgesini de kuracağız. Bu alanda her biri minimum 25 dekar olan ileri teknolojik topraksız seralar ve jeotermal enerjiyle ısıtmalı sebze kurutma tesislerini de kuracağız.

Kardeşlerim; jeotermal kaynak kullanılarak ısıtılacak bu seralarda ısıtma maliyeti dekardan yıllık 16 bin Türk Lirasından 4 bin Türk Lirasına düşecek, bin dekara sera kurduğumuzda yılda 40 milyon kilogram domates elde edeceğiz. Hanımlar, nasıl? Hani Bay Kemal diyor ya domates yok. Gel bundan sonra Kiraz’dan domatesini al.

İnşallah aynı zamanda 1200 vatandaşımıza istihdam sağlayacağız.

İnşallah sadece Kiraz ile sınırlı kalmayacak, diğer ilçelerimizde de çalışmalarımız neticelenince müjdesini sizlere ayrıca Bakan ve milletvekillerim vasıtasıyla vereceğiz. Projemiz ülkemize ve milletimize hayırlı olsun.

Şimdi bir başka yere geliyorum, o da elimiz boş gelmeyeceğiz dedik, Saliha kardeşime o sözü verdik, onun için dedim bu kadar acele etme, hazırlıklarımızı yapalım, öyle gelelim.

Kiraz Belediyesi tarafından işletilen Haliller ve Çatak göledi sulama şebekesinin ön ödemeli kartlı sayaç takılmasına 2020 yılında başlıyoruz. Kiraz ilçesinde toplam 10 köye içme suyu amacıyla kuyu açıyoruz.

Mersinlidere, Karaburç, Çayağzı, Umurlu ve İğdeli’de içme suyu kuyularını açtık; Altınoluk’ta çalışmalarımız devam ediyor. Hisarköy, Sarıkaya, Tekbıçaklar ve Umurcalı’da da birer adet içme suyu kuyusu açacağız. Kiraz Çayı ıslah projesinde 6,5 kilometre ıslah çalışması yaparak projenin ilk aşamasını tamamladık. Kiraz Suludere göledinin yeraltı suyu barajı olacak şekilde planlamasına devam ediyoruz, 2020’de buna başlayacağız. Doğancılar Köyü ve 280 dekar arazinin taşkın kontrolü için proje çalışmalarına devam ediyoruz, çalışmaların tamamlanmasına müteakip inşaatı yatırım programına alacağız.

Kardeşlerim,

Özellikle Kiraz doğa koruma amaçlı olarak burada biliyorsunuz bir parkı da gerçekleştireceğiz. Kiraz’a hayvan barınağı kazandırıyoruz. Belediye Başkanımız tarafından talep edilen hayvan barınağı için gerekli görüşmeler yapıldı. Belediye Başkanlığımız tarafından arazi temin edilmesine müteakip doğa koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürlüğümüz tarafından gerekli çalışmalara başlayacağız.

Ve bir diğer adım, Kiraz, Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü olarak bir müjde veriyorum, Hisar Mahallesi ve Umurcalı Mahallesinde 400 dekar alanda mera ıslah çalışması başlatacağız.

Değerli Kardeşlerim,

Bütün bu adımlarla beraber Kiraz artık farklı bir döneme inşallah giriyor.

Tabii eğitimden sağlığa, ulaşımdan spora kadar her alanda yaptığımız yatırımlarla nasıl ki İzmir’i geliştirip büyüttüysek, inşallah Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluğundaki pek çok projeyi bakanlıklarımızın üstlenmesini temin ederek İzmir halkının hizmetlerden mahrum kalmamasını sağladık, çünkü biz İzmir’i seviyoruz, İzmirlileri seviyoruz, bunun için de istismar veya korku siyaseti değil, hizmet siyaseti yapıyoruz. Ama gel gör ki, İzmir Büyükşehir Kiraz’ı sevmiyor, Kiraz’a destek vermiyor ve Kiraz kendi hamuruyla yoğuruluyor, ama biz Kiraz’ı yalnız bırakmadık, yalnız bırakmayacağız.

Değerli Kardeşlerim,

Bütün bu adımları atarken bundan sonraki süreçte de az önce müjdeleri sizlere verdim. Ama unutmayın, hiçbir zaman biz Kiraz’dan ayrı kalmayacağız, Kiraz’ı da yalnız bırakmayacağız.

İnşallah şu anda Barış Pınarı Harekâtı’yla ülkemizin güneyinde neleri yatığımızı takip ediyorsunuz değil mi? Teröre prim verdik mi? Cudi’de, Gabar’da, Tendürek’te, Beslerderesi’nde teröristleri ne hale getirdiğimizi görüyorsunuz değil mi? Ne dedik biz? Onlar kaçacak, biz kovalayacağız, onlar kaçıyor biz kovalıyoruz, inlerine girdik inlerine. Bunlar Suriye’nin kuzeyinde terör devleti kurmak istediler, kurabildiler mi? Ve şu anda bir yerlerden bunlara gelen silahlar vardı 32-33 bin tır ve bunları depoladıkları yerleri bulduk ve onları da oradan topluyoruz. Ve Türk milletinin, Mehmetçiğimizin ne olduğunu daha iyi tanıyacaklar. Ve attığımız bütün bu adımlarla birlikte Mehmetçiğimiz şehitler verdi, Suriye Milli Ordusu Mehmetçiğimize göre 20 kat daha fazla şehit verdi, ama hep bir oldular, beraber oldular, şahadete birlikte yürüdüler. “Şüheda fışkıracak toprağı sıksan şüheda, canı, canını, bütün varımı alsın da Hüda, etmesin tek vatanımdan beni cüda” diyerek hedefe yürüdüler.

Ama benim Kiraz’dan bir ricam, kardeşlerim, ne diyorum biliyor musunuz? Aman ha bizi bölmek isteyenlere karşı bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız.

Öyleyse bizim Rabia’mızda ne var?

Tek millet… Tek bayrak…  Tek vatan… Tek devlet…

Ve birbirimizi menfaat için sevmeyeceğiz, birbirimizi Allah için seveceğiz. Ve Türk’ü, Kürt’ü, Laz’ı, Çerkez’i, Gürcü’sü, Abhaza’sı, böyle bir ayrım yok. Biz yaratılanı Yaratan’dan ötürü sevdik. Ve bizi bölemeyecekler, bizi ayırmayacaklar ve biz ezanımızla, millet olarak toprağımızla inşallah bu birliğimizi ilanihaye devam ettireceğiz.