Türkiye-Sırbistan-Bosna Hersek Üçlü Zirvesi Sonrası Yaptıkları Konuşma

08.10.2019

Sayın Cumhurbaşkanı Değerli Dostum Vuçiç,

Değerli Bosna Hersek Dönem Başkanı ve Dönem Başkanları,

Sayın Basın Mensupları,

Sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum. Bugün gerçekleşen Türkiye-Sırbistan-Bosna Hersek Zirve Toplantısı’nı tamamlamış bulunuyoruz. Ve dün gerçekleştirdiğimiz olduğumuz Sırbistan’la Türkiye arasındaki ilişkilere yönelik verimli toplantılardan sonra bugünkü bu Üçlü Zirve’nin verimli bir şekilde geçmiş olması bizleri mutlu etmiştir. Önümüzdeki zirvemizi Mayıs’ta, ardından Türkiye’de yapacağız, önce Bosna Hersek, daha sonra Türkiye. Ve bunun kararlı bir şekilde devam edecek olması da üçlü mekanizmanın güçlü bir şekilde gerek Türkiye, gerek Sırbistan, gerekse Bosna Hersek noktasında, halklarımızın kaynaşmasında da çok çok verimli gelişmelere vesile olacaktır.

Tabii bugünkü zirvenin en önemli yanı, birincisi; özellikle bölgede Bosna Hersek’in hükümet sorununun süratle artık halledilmesi, bir yıl geçti artık. Çünkü bir hükümetin olmadığı ülkede, bir defa verimli bir geleceği yakalamak da mümkün değil, bunu başarmak lazım.

Bir diğer konu, özellikle şu anda liderlerin de ifade ettiği gibi ulaşım noktasında, otoyollar konusunda atılacak adımlar inanıyorum ki Sırbistan-Bosna Hersek arasında çok çok önemli gelişmelere, kalkınmaya vesile olacaktır. Zira her zaman benim bir ifadem var, yol hayattır, yol medeniyettir. Eğer bunu gerçekleştirirseniz, ki Belgrad’la Sarayova arasında bu otoyolun yapılmış olması, yapılacak olması bütün bölgedeki iskanı, yerleşimi ayrıca veremli hale getirecek, buralardan göçü de engelleyecektir. Tam aksine, bunların yapılmasıyla burası birer çekim alanı haline gelecek ve çekim alanı haline gelmesi de buralarda yaşayan insanların artık kendi topraklarını terk etmesi de mümkün olmayacaktır.

Bu bakımdan ben Değerli Dostum Vuçiç’e bu zirveye yapmış olduğu ev sahipliği sebebiyle özellikle çok çok teşekkür ediyorum ve bundan sonraki zirve toplantılarında da beraber olmak umuduyla bu zirvenin hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Teşekkür ediyorum.