Japonya'da Ara Güler Sergisi'nin Açılışında Yaptıkları Konuşma

30.06.2019

Kıymetli Misafirler,

Hanımefendiler,

Beyefendiler,

G-20 Zirvesi münasebetiyle bir kez daha Japonya’da bulunmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum. Japon dostlarımızın yakın misafirperverliğinden oldukça etkilendiğimizi özellikle ifade etmek istiyorum.

Sözlerimin hemen başında Ara Güler Sergisi’ne ev sahipliği yapan Tofukuji Tapınağı yetkililerine gönülden teşekkür ediyorum.

Sayın Belediye Başkanı bugün bu yağmurlu havada açılışı yapmayı güzel bir tanımla ifade etti. Bizim inancımızda da özellikle yağmur rahmettir, berekettir.

Türkiye ile Japonya Asya’nın doğu ve Batı uçlarında yaşayan köklü tarihi geçmişe sahip kültürel miraslarını koruma başarısını göstermiş iki ülkedir. Bu zengin mirastan her iki toplumun da istifade edebileceği fırsatların oluşturulması son derece önemlidir. Bizler de bu amaçla 2019 senesini Japonya’da Türk Kültür Yılı ilan ettik. İnşallah sene boyunca Türkler ve Japonlar arasındaki kadim dostluğu daha da perçinleyecek birçok etkinlik düzenleyeceğiz. Böylece her iki halkın birbirini daha iyi tanımasını, tarihi, kültürel ve beşeri birikimlerinden daha fazla istifade etmesini sağlayacağız. Bu vesileyle Türkiye’den Japonya’ya, Japonya’dan Türkiye’ye gidip gelişler de artacaktır, turizm canlanacaktır diye inanıyorum. Nitekim bunu teşvik için şimdiye kadar bazı kültürel etkinliklere imza attık. Hazineler ve Osmanlı İmparatorluğu’nda Lale Geleneği, bu isimle düzenlenen şu andaki müze Topkapı Sarayı Sergisi Tokyo’da 2 ay boyunca yoğun ilgi gördü. Bu önemli sergi yaklaşık şu ana kadar 170 bin kişi tarafından ziyaret edildi. Biz de az önce Sayın Prenses Akiko’yla sergiyi birlikte ziyaret ettik. Ecdadımızın inceliğini ve zarafetini bu sergi vesilesiyle tekrar görme imkânı bulduk. Sergimiz Temmuz ayının sonuna kadar Kyoto Ulusal Modern Sanat Müzesinde Japon dostlarımızın ziyaretine açık olacak. Serginin Tokyo’da gördüğü ilgiyi burada da göreceğine inanıyorum.

Kıymetli misafirler,

Bugün hep beraber açılışını yapacağımız Ara Güler Fotoğraf Sergisi, bir başka sanatsal önemli etkinliğimizdir. Daha evvel Londra ve Paris’te büyük bir teveccühle karşılanan Ara Güler Sergisi’ni bu defa Kyoto’da Japon sanatseverlerin beğenisine sunuyoruz.

17 Ekim 2018’de kaybettiğimiz Ara Güler, "Master of Leica" unvanına sahip dünyanın en iyi yedi fotoğrafçısından bir tanesiydi. Ülkemizin son yıllarda yetiştirdiği en başarılı sanatçılardan olan Ara Güler’in fotoğraf sergisinin açılışını yapmak şahsım için de gurur kaynağıdır. 90 yıllık ömründe Ara Güler’in çektiği fotoğraflar İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin adeta görsel hafızasını oluşturmaktadır.  Kendini tarihi makinesiyle yazan bir foto muhabiri diye tanımlayan Ara Güler, son nefesine kadar fotoğraf makinesinin deklanşörüne bizim için, tüm insanlık için basmayı bırakmamıştır.

Bu sergide yer alan yaklaşık 60 fotoğrafın çoğu, usta sanatçının objektifinden doğup büyüdüğü İstanbul’a dair eşsiz izlenimleri yansıtıyor. Ara Güler’in yarım asrı aşan meslek hayatı boyunca çektiği fotoğraflar, bugün dünyanın dört bir yanındaki müzelerin, koleksiyonların, albümlerin, sergilerin başköşesinde yer alıyor. İstanbul’u, hayatının ve sanatının odağına koyan Ara Güler’in serüveni, Türkiye’nin yakın tarihinde de adeta bir özet gibidir. Sergiyi ziyaret eden Japon dostlarımızın İstanbul ve Türkiye’yle ilgili bilgi dağarcığına bu vesileyle katkıda bulunmak bizler için büyük bir mutluluk olacaktır.

Bu serginin tarihe damgasını vurmuş olan Türk ve Japonlar arasındaki kadim dostluğu daha da güçlendireceğine inanıyorum.

Tabii aynı şekilde bu arada bu serginin daha güçlü bir şekilde İstanbul’da doğuşuna da vesile olan Doğuş Grubu’na, dolayısıyla Ferit Bey’e de özellikle teşekkür ediyorum.

Sözlerimi bitirmeden önce Değerli Sanatçımız Ara Güler’i tekrar saygıyla yâd ediyorum.

Bu vesileyle tüm Japon sanatseverleri sergimize davet ediyor, sergiye ev sahipliği yapan Tofukuji Tapınağı yönetimine, Ara Güler Arşivi ve Müzesi’ne emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.

 Açılışa geçiyoruz ve kurdele kesimini de Prenses Akiko’dan rica ediyorum.