Finlandiya

13.10.2015

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın davetlisi olarak Türkiye’ye resmî bir ziyaret gerçekleştirdi.


Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinistö, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından resmî törenle karşılandı. Karşılama töreninde, her iki ülkenin millî marşları çalındı ve 21 pare top atışı yapıldı.


Törenden sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinistö ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde bir süre baş başa görüştü. Bu görüşmenin ardından heyetler arası görüşme gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinistö ile düzenlediği ortak basın toplantısının ardından soruları cevapladı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinistö onuruna Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde resmî akşam yemeği verdi.

14 Ekim Çarşamba günü, Cumhurbaşkanı Erdoğan, eşi Emine Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinistö ve eşi Jenni Haukio ile birlikte, 10 Ekim Cumartesi günü bombalı saldırı ile 97 kişinin hayatını kaybettiği Ankara Tren Garı önüne giderek saldırının gerçekleştiği alana kırmızı karanfil bıraktılar.