15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

“Türkiye ekonomisinin bu süreçten güçlenerek çıkacağından kimsenin şüphesi olmasın”

02.09.2018
“Türkiye ekonomisinin bu süreçten güçlenerek çıkacağından kimsenin şüphesi olmasın”

Türkiye-Kırgızistan İş Forumu’nda yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türk Milleti, nasıl 15 Temmuz gecesi sokaklarda darbecilerin silahlarına karşı koymuşsa, onların iplerini ellerinde tutanların ekonomi silahlarına da teslim olmayacaktır. Türkiye ekonomisinin bu süreçten güçlenerek çıkacağından kimsenin şüphesi olmasın” dedi.

Resmî ziyareti dolayısıyla Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov ile birlikte, Türkiye-Kırgızistan İş Forumu’na katıldı. Hyatt Regency otelinde, Türk ve Kırgız iş adamlarının iştirakiyle gerçekleşen forumda Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir konuşma yaptı.

“BİZLER SOYUMUZ BİR, GEÇMİŞİMİZ BİR, İNŞALLAH GELECEĞİMİZ DE BİR KARDEŞLERİZ”

Konuşmasına, “Bizler soyumuz bir, geçmişimiz bir, inşallah geleceğimiz de bir kardeşleriz” sözleriyle başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantının, Türkiye ile Kırgızistan arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesine katkı sağlaması temennisinde bulundu.

İki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin, alınan mesafeye rağmen, hâlâ arzu ettikleri seviyelerin gerisinde olduğunu düşündüğünü söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kırgızistan’da farklı sektörlerde faaliyet gösteren 300 civarındaki Türk sermayeli firmanın 5 bini aşkın Kırgız vatandaşına istihdam sağladığını, Türk müteahhitlerinin, ülkede bugüne kadar yatırım bedeli 700 milyon dolara yakın 67 proje üstlendiğini aktardı.

Ancak, 2013 yılında yaptığı Kırgızistan ziyaretinde ortaya koydukları 1 milyar dolarlık dış ticaret hacmi hedefinin hâlen uzağında olduklarını sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, 500 milyon doları dahi bulmayan ticaret hacminin, ülkelere yakışmadığını, her iki ülkenin gerçek potansiyelinin, bunun üzerinde olduğunu ifade etti.

“KIRGIZİSTAN DOST VE KARDEŞ BİR ÜLKEDİR YATIRIMLARINIZDA BU ÜLKEYE ÖNCELİK VERİN”

İş adamlarının, ticari ve ekonomik ilişkilerdeki alperenler olduğunu dile getirerek, iş adamlarının daha fazla çalışması, ticaretin güçlendirilmesi için daha fazla gayret göstermesi gerektiğine değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantının, hedeflere ulaşmada bir dönüm noktası oluşturacağına inandığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantıda; tekstilden tarıma, müteahhitlikten enerji ve madenciliğe, sağlıktan turizme kadar geniş bir alanı temsil eden iş adamlarının bulunduğuna işaret ederek, her iki ülke iş adamlarının bu toplantı vesilesiyle yeni ortaklıkların kapılarını aralamaları temennisinde bulundu.

Türk iş adamlarına, “Kırgızistan dost ve kardeş bir ülkedir, yatırımlarınızda gelin bu ülkeye öncelik verin” diyerek seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kırgızistan’a yapacakları yatırımlarda sadece Kırgızistan pazarını göz önünde bulundurmamalarını, yapacakları yatırımların, Avrasya Gümrük Birliği sebebiyle Kazakistan, Rusya ve Beyaz Rusya pazarlarına da hitap edeceğini hatırlattı.

“ULUSLARARASI TİCARETİN DOLARA BAĞIMLILI GİDEREK DAHA BÜYÜK BİR SORUN HÂLİNE GELMEYE BAŞLADI”

İkinci Dünya Savaşından sonra kurulan dünya ekonomik sisteminin yeni bir sınamayla karşı karşıya bulunduğuna değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ticaret savaşlarının ve korumacılık eğiliminin, birçok alanda yeni stratejiler geliştirilmesini zorunlu kıldığına, uluslararası ticaretin dolara bağımlılığının ise, giderek daha büyük bir sorun hâline gelmeye başladığına dikkat çekti.

İkili ticaretlerde yerli paraların kullanılarak, doların egemenliğine yavaş yavaş son verilmesi gerektiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülkelerin, firmaların ve tüccarların; ticaretin doğasında bulunan sıkıntıların yanı sıra kur baskısı ile dolara bağımlılığın getirdiği zorluklarla da karşılaştığına işaret etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi: “Ticareti kolaylaştırdığı iddiasıyla kurulan bu sistem, artık küresel serbest ticaretin en büyük ayak bağı hâline dönüşmeye başladı. Özellikle gelişmekte olan veya yeni bir ekonomik kalkınma hamlesi içinde olan ülkeler bakımından bu sorun çok daha ciddi sonuçlara yol açmaktadır. Son haftalarda ülkemizin maruz kaldığı saldırılar, bunun en çarpıcı örneğidir. Kur manipülasyonuyla Türkiye’nin güçlü ve sağlam ekonomisi üstünde şüphe bulutları oluşturmaya çalışıyorlar. Malum kredi derecelendirme kuruluşları var ya, bunların her adımı politiktir, siyasidir. Bunlar dürüst değildir, samimi değildir. Bunlar cambazdır, dolayısıyla sakın bu cambazlara inanmayın, işinize bakın. Biz hep işimize baktık ve bugüne kadar de öyle geldik. Batan biten ülkelere bir anda bakıyorsunuz, dört kademe derece yükselmesi veriyor. Her yönüyle güçlü olan Türkiye’ye de kalkıp ya ‘durağan’ diyor, ya indirmeye kalkıyor. Bugüne kadar bunların hiçbirisi tutmadı, bundan sonra da tutmayacak.”

“EKONOMİDE DE BAĞIMSIZLIĞIMIZI TAM ANLAMIYLA TESİS ETMEKTE KARARLIYIZ”

Şu anda Rusya, Çin ve İran ile ticarette millî paraları kullanma dönemini başlatacaklarını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, hiçbir ekonomik temeli olmayan, Türk ekonomisinin parametreleriyle hiçbir bağı bulunmayan ve sadece döviz kuru üzerinden yürütülen bu saldırının hedefinin, Türkiye’yi ekonomik olarak teslim almak olduğunu kaydetti.

“Burada gaye, 15 Temmuz gecesi, ruhunu bir dolara emperyalistlere satmış FETÖ’cü alçakların darbe girişimiyle başaramadıkları işi, ekonomik tetikçiler eliyle sonuçlandırmaktır” ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, devletin aldığı tedbirlerin ve milletin sergilediği kararlı duruşun, bu ekonomik darbe teşebbüsünü de akim bıraktığını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türk Milleti, nasıl 15 Temmuz gecesi sokaklarda darbecilerin silahlarına karşı koymuşsa, onların iplerini ellerinde tutanların ekonomi silahlarına da teslim olmayacaktır. Türkiye ekonomisinin bu süreçten güçlenerek çıkacağından kimsenin şüphesi olmasın” dedi.  

Kur baskısının ve dolar bağımlılığı sorunun, sadece Türkiye’nin meselesi olmadığını ifade ederek, daha önce benzer hadise ve ekonomik saldırıların, farklı seviyelerde başka ülkelerin de başına geldiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye olarak, savunma sanayi başta olmak üzere diğer alanlarda olduğu gibi ekonomide de bağımsızlığımızı tam anlamıyla tesis etmekte kararlıyız” vurgusunda bulundu.

“TÜM ÜLKELERLE YEREL PARALARLA TİCARETİN İMKÂNLARINI SONUNA KADAR ZORLAYACAĞIZ”

Türkiye’nin, kendi dönemlerinde savunma sanayindeki yerlilik oranının yüzde 20’den yüzde 65’e çıktığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya ile yapılan S-400 savunma sistemi anlaşmasının birilerini rahatsız ettiğini dile getirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, konu ile ilgili olarak, “Kusura bakmayın, biz hem kendimizi korumada, savunmada hem de bu noktada atacağımız adımlarda herhalde birilerinden izin alacak değiliz, ihtiyacımızı gidermek durumundayız. Şu anda ortak üretime bizimle geçme noktasında bugüne kadar bize kapılarını açmayanlar, ha biz birileriyle anlaşıyorsak, Rusya’yla böyle bir anlaşmayı yapıyorsak burada da bizim önümüzü kesmeye hakkınız yok” açıklamasında bulundu.

Ekonomi ve ticaret üzerindeki kur baskısını ortadan kaldıracak çalışmalara hız vermeleri gerektiğinin, yaşanan son hadiselerin bu konuda ne kadar haklı olduklarının ortaya çıkardığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Güçlü ilişkilerimiz olan devletlerden başlamak üzere tüm ülkelerle yerel paralarla ticaretin imkânlarını sonuna kadar zorlayacağız. Kırgızistan ile de ticaretimizi artırırken yerel paralarla ticaret imkânlarını değerlendirebileceğimize inanıyorum” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ikili ticaretin artırılmasında firmalar kadar devletlerin ve devlet adamlarının rolünün de önemli olduğunun altını çizerek iş adamlarının görevinin iş birliği imkânlarını araştırmak, istihdam oluşturmak, katma değer üretmek; kendilerine düşenin ise işadamlarının işlerini en güvenli şekilde yapmalarını sağlamak olduğunu belirtti.

“TÜRKİYE OLARAK YATIRIM ORTAMININ KOLAYLAŞTIRILMASI NOKTASINDA GERÇEKTEN BÜYÜK HAMLELER GERÇEKLEŞTİRDİK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye olarak yatırım ortamının kolaylaştırılması ve basitleştirilmesi noktasında gerçekten çok büyük hamleler gerçekleştirdik, ama bu bürokratik oligarşiyle savaşımız hâlâ devam ediyor. Onun için başkanlık sistemine geçiş bu alanda bir devrim olmuştur, bundan sonra bu çok daha kolay yürüyecektir. Artık ülkemiz inşallah parmakla gösterilir hâle gelmiştir, gelecektir. Aynı kararlılığın Kırgız kardeşlerimizde de mevcut olduğunu görmekten büyük memnuniyet duyuyorum. Kırgız kardeşlerimin Türk yatırımcı ve iş adamlarını Kırgızistan’da daha fazla görmek için her türlü desteği, her türlü teşviki vermeye hazır olduklarına inanıyorum.”

Kırgızistan ile bugüne kadar çifte vergilendirmeyi önleme ve yatırımların karşılıklı korunması gibi pek çok anlaşmayı imzaladıklarını hatırlatan ve gündemlerinde ekonomik ve ticari ilişkileri geliştirmeye yönelik önemli anlaşmalar bulunduğunu aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, bütün bunların ticaret ve yatırım için önlerindeki dönemin ne kadar açık olduğunu gösterdiğini dile getirdi.

İnsani, kültürel ve siyasi iş birlikleriyle desteklenmeyen her ticari ilişkinin zamanla gücünü kaybetmeye mahkûm olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendilerinin de bu anlayışla kardeş ülkelerle eğitimden kalkınmaya, kültürden turizme kadar her alanda iş birliklerini derinleştirmek istediklerini kaydetti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, TİKA’nın 1993 yılından bu yana Kırgızistan’da hastane, okul, ekmek fabrikası gibi projeler yürüterek tarım sektörünün gelişmesi, kırsaldaki halkın zenginleşmesi için çaba göstermesini, bugüne kadar Türkiye burslarıyla 4 bin 300 Kırgız öğrenciye Türk üniversitelerinde eğitim imkânı sunulmasını sahip oldukları bu anlayışa örnek olarak gösterdi.

“TEDBİR ALINMADIKÇA FETÖ’NÜN DEVLET BÜNYESİNE VERDİĞİ TAHRİBAT DAHA DA ARTACAKTIR”

Bu süreçte, iki ülke arasındaki iş birliklerini zehirleyen FETÖ yılanının başının ezilmesi  ve bu tehdidin ortadan kaldırılması gerektiğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “15 Temmuz’da bize darbe hareketini yapan bu FETÖ yılanı ve yılanları yarın Kırgız kardeşlerimize ve Kırgızistan’a da böyle bir şeyi yapacağından endişe ederiz, onun için bunu söylüyorum. Çünkü biz olay doğmadan bunun haberini verelim diyoruz, çünkü biz kardeşiz” sözlerine yer verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kırgız kardeşlerimizin ülkemize yönelik muhabbetini istismar eden, örgüt çıkarları için masumların kanını dökmeyi dahi meşru göre bu vahşi, bu melun yapının bir an önce tasfiye edilmesi şarttır. FETÖ terör şebekesi sadece bizim ülkemiz için değil varlık gösterdiği her ülke için ciddi bir tehdittir” değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “15 Temmuz gecesi yaşadıklarımız bu örgütün Pensilvanya’daki çete liderinin hezeyanlarını gerçekleştirmek için neler yapabileceğini göstermiştir. Büyük Kırgız yazar, değerli dostum rahmetli Cengiz Aytmatov çok ilginç bir ifade kullanırdı; ‘fitne gizli olgunlaşır’ diyor, fitne gizli olgunlaşır. Adını ne koymuşlar? Himmet, hizmet, eğitim; bütün bu kavramları kendine maske eden bu fitne ocağının en büyük özelliği de; gizliliktir, takiyedir. Tıpkı vücutta büyüyen kanser hücresi gibi... Tedbir alınmadıkça örgütün devlet ve toplum bünyesine verdiği tahribat daha da artacaktır. Biz hiçbir kardeşimizin bizim yaşadığımız acıları, sıkıntıları yaşamasını istemeyiz. Gittiğimiz her yerde, yakaladığımız her fırsatta bu örgütün tehlikelerine işaret etmemizin, dostlarımızı ve kardeşlerimizi uyarmamızın sebebi budur.”

251 kişiyi şehit eden, 2 bin 193 kişiyi yaralayan FETÖ katillerinin işledikleri cinayetlerin cezasız kalmasını istemediklerini; demokrasiye, özgürlüğe geleceğe kast eden alçakların suçlarının hesabını hukuk önünde vermeleri için mücadele ettiklerini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, yıllarca milletin iyi niyetini istismar eden FETÖ mensuplarının, dost ülkelerde ellerini kollarını sallayarak gezmelerini istemediklerini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kırgızistan’ın da bu örgüte ve militanlarına artık gerekli tepkiyi gösterip gereken tedbirleri hayata geçireceklerine inandığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu kanser hücrelerini bünyenizden ne kadar kısa sürede temizlerseniz, yol açacağı hasarı da o kadar azaltmış olursunuz” tavsiyesinde bulundu.

Konuşmasının sonunda forumunun düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek toplantının iş adamları arasında yeni ortaklıkların kurulmasına, iki ülke arasında ticaret hacminin yükselmesine katkı sağlamasını dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini, “Manas’ın evladı Kırgız dostlarımıza ev sahiplikleri için şükranlarımı sunuyorum” diyerek tamamladı.

Tüm Haberler