15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

“Türkiye ve Kırgızistan’ın ekonomik olarak potansiyellerini hayata geçirmeleri şarttır”

01.09.2018
“Türkiye ve Kırgızistan’ın ekonomik olarak potansiyellerini hayata geçirmeleri şarttır”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Ceenbekov’la düzenlediği ortak basın toplantısında yaptığı konuşmada, “Türkiye ve Kırgızistan’ın ekonomik olarak potansiyellerini hayata geçirmeleri şarttır. Zira ekonomik ilişkilerle desteklenmeyen her iş birliği, bir süre sonra zayıflamaya mahkûmdur. Bilhassa dost ve kardeş ülkeler arasına, münasebetlerin perçinlenmesi için kültürden turizme, ticaretten eğitime kadar her alanda güçlü bağların tesis edilmesi gerekmektedir” dedi.

Resmî ziyareti dolayısıyla Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov ile birlikte, gerçekleştirdikleri baş başa görüşmenin ve Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi (YDSK) toplantısının ardından ortak basın toplantısı düzenledi.İki ülke arasında yapılan anlaşmaların imzalanmasından sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan, ziyaretine ve yaptıkları görüşmelere ilişkin açıklamalarda bulundu. Dost ve kardeş ülke Kırgızistan’da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Ceenbekov’la gerçekleştirdikleri görüşmelerde iki ülke arasında siyasi, askerî, ticari, ekonomik ve kültürel alanlarda atılacak adımları değerlendirdiklerini aktardı.

“KIRGIZİSTAN VE KONSEY ÜYESİ DİĞER ÜLKELER İLE TİCARETİMİZİ GELİŞTİRMENİN YOLLARINI ARAYACAĞIZ”

Türkiye-Kırgızistan YDSK toplantısının 4’üncüsünü gerçekleştirdiklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-Kırgızistan ilişkilerinin hak ettiği seviyeye ulaşması için önümüzdeki dönemde her alanda yoğun çalışmalar yapacaklarını kaydetti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmelerde; ekonomi, ticaret, kültür ve eğitim dâhil olmak üzere ikili gündemlerindeki diğer konuları da değerlendirdiklerini dile getirdi.

2 Eylül tarihinde Çolpan-Ata’da yapılacak 3. Dünya Göçebe Oyunları’nın açılış törenine katılacak olmaktan da ayrıca bahtiyarlık duyduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ortak kültürel ve tarihi değerlerin yaşatılmasına büyük katkı sağladığını belirttiği Dünya Göçebe Oyunları’nın 4’üncüsünün, 2020 yılında Türkiye’nin ev sahipliğinde yapılacağını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: “Kırgızistan’la ilişkilerimizin önemli bir boyutunu da Türk Konseyi oluşturuyor. Pazartesi günü Çolpan-Ata’da yapılacak Türk Konseyi Zirvesi’ne diğer üye ülke devlet başkanları ile birlikte katılarak önemli kararlar alacağız. Bunun yanında gerek Kırgızistan ile gerekse Konsey üyesi diğer ülkeler ile ticaretimizi geliştirmenin yollarını arayacağız. Türkiye ve Kırgızistan’ın ekonomik olarak da potansiyellerini hayata geçirmeleri şarttır. Zira ekonomik ilişkilerle desteklenmeyen her iş birliği, bir süre sonra zayıflamaya mahkûmdur. Bilhassa dost ve kardeş ülkeler arasına, münasebetlerin perçinlenmesi için kültürden turizme, ticaretten eğitime kadar her alanda güçlü bağların tesis edilmesi gerekmektedir.”

Türkiye’nin birikimlerini dost ve kardeş ülkelerle paylaşmak durumunda olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sağlık, eğitim, ulaşım, enerji ve müteahhitlik sektörlerinde Türkiye’nin birikimlerini özellikle Kırgızistan ile paylaşmayı arzu ettiklerini ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu bakımdan yarın yapılacak Türkiye- Kırgızistan İş Forumu’nu çok önemsediğini, forumda girişimcilere ve iş adamlarına onların ufkunu açacak ve kendilerini teşvik edecek mesajlar vereceklerini sözlerine ekledi.

“FETÖ MEVCUT OLDUĞU TÜM ÜLKELER İÇİN BÜYÜK TEHDİT TEŞKİL EDİYOR”

Görüşmelerde Kırgızistan’daki FETÖ varlığı ile mücadele edilmesi konusunun başlıca gündem maddesini oluşturduğunu da aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 Temmuz 2016 tarihinde bir darbe girişiminde bulunan FETÖ’nün, mevcut olduğu tüm ülkeler için büyük bir tehdit teşkil ettiğine dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Demokrasimize kast eden, Meclisimizi ve Cumhurbaşkanlığı Külliyemizi bombalayan, 251 vatandaşımızı şehit eden bu terör örgütünü, ülkemiz ve kardeşlerimiz için de bir tehdit unsuru olmaktan çıkartacağız” diye konuştu.

“DENEYİMLERİMİZLE HER ZAMAN KIRGIZİSTAN’IN YANINDA OLACAĞIZ”

Bugünkü görüşmelerinde FETÖ ile mücadele konusunda atılabilecek müşterek adımları da değerlendirdiklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Zira biz kardeşsek, biz çektiğimizi kardeşlerimizin çekmesini istemeyiz. Çünkü biz darbe yedik, aynı darbeyi Kırgızistan yesin istemeyiz. Bunlar askeriyeye sızarlar, bunlar polis teşkilatına sızarlar, bunlar devletin bütün mekanizmalarının içine sızarlar ve oralardan da aynı darbeyi burada da yaparlar. İki tarafın da, bu terör örgütüyle mücadele bağlamında atılacak adımlarla, FETÖ meselesini gündemimizden çıkararak olumlu gündeme yoğunlaşmak konusunda ben inanıyorum ki Kırgızistan’ın kazanımları daha da artacaktır. Biz deneyimlerimizle her zaman için Kırgızistan’ın ve Kırgızistanlı kardeşlerimizin yanında olacağız.”

Ziyaretinin hayırlara vesile olması temennisinde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarını, “Ortak geçmişimizden güç alan Türkiye-Kırgızistan ilişkilerini geleceğe daha da güçlendirerek taşıyacağımızdan eminim” sözleriyle tamamladı.

KIRGIZİSTAN CUMHURBAŞKANI CEENBEKOV: “KIRGIZİSTAN OLARAK İŞ BİRLİĞİNE HER ZAMAN HAZIRIZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyaretinin iki ülke halklarının kardeşlik ilişkilerinin gelişip güçlenmesi bakımından çok fayda sağlayacağına inandığını dile getiren Kırgızistan Cumhurbaşkanı Ceenbekov da, “Kırgızistan olarak sizin tekliflerinize biz açığız, biz tüm iş birliğine her zaman hazırız ve Türkiye her zamanki gibi bizim kardeşimiz, bizim ağabeyimiz olarak kalacaktır. Bizim için çok önemli iş birliği partnerimiz olacaktır” şeklinde konuştu.

Ortak basın toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile birlikte, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Ceenbekov’un, Devlet Konukevi’nde onuruna verdiği resmî akşam yemeğine katıldı.

Tüm Haberler