15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

“Biz icraat kadrosuyuz”

23.06.2018
“Biz icraat kadrosuyuz”

AK Parti Küçükçekmece mitinginde yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Erdoğan, göreve geldiklerinde Türkiye’nin IMF’ye 23,5 milyar dolar borcu olduğunu ve bu borcu 2013’te sıfırladıklarını, Merkez Bankası’nın döviz rezervini 27,5 milyar dolardan 124 milyar dolara çıkarttıklarını hatırlatarak, “Bu öyle lafla olmuyor, lafla peynir gemisi yürümez. Biz icraat kadrosuyuz ve bunları yaptık” dedi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Avcılar, Küçükçekmece ve Eyüp Sultan ilçe mitinglerine katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, katıldığı mitinglerde vatandaşlara hitaben konuşma yaptı.

“TÜRKİYE BÜROKRATİK OLİGARŞİDEN KURTULACAK”

Reşitpaşa Caddesi’nde düzenlenen Avcılar mitingindeki konuşmasında, 24 Haziran seçimlerinin, bir yönetim sisteminin değiştirilmesinden dolayı farklı olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, sistem değişikliğiyle artık Türkiye’nin bürokratik oligarşiden kurtarılacağını söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin, geçmişte oyları açık olarak kullandırıp tasnifi gizli yaptırdığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yakın dönemde bu uygulamayı Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerinde bölücü terör örgütünün yaptığını kaydetti. Örgüt temsilcilerinin muhtarlara, ‘Bu köyden HDP’nin dışında bir yere oy çıkarsa yakarız, yıkarız’ dediğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şimdi yine başladılar. Şimdi telefonla bizim partili ilçe başkanlarımızı arıyorlar ve onları tehdit ediyorlar, ‘kaybolacaksınız’ diyorlar” diye ekledi.

AK Parti milletvekili İbrahim Yıldız’ın ailesinin, Suruç’taki saldırıdan dolayı bölücü terör örgütü yöneticileri tarafından tehdit edildiğini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, bölücü terör örgütünün güdümündeki partinin cumhurbaşkanı adayının cezaevinde olması ile ilgili yöneltilen eleştirilere ilişkin de şu değerlendirmelerde bulundu: “Şimdi ne oldu? ‘Cumhurbaşkanı adayı orada niye dursun?’ diyorlar. Başka adam yok muydu, başka birisini çıkarsaydınız, niye onu çıkarıyorsunuz? Dert o değil, cezaevinden kurtaralım, taktik bu. Ama bu oyunlara artık bizim gelmeye asla fırsat vermemiz mümkün değil.”

“ÜNİVERSİTESİ OLMAYAN ŞEHİR KALMADI”

Geçtiğimiz 16 yılda eğitim ve sağlık alanlarında yapılan yatırım ve hizmetle değinerek, 45 lira olan üniversite öğrencisi bursunun bugün 470 lira olduğunu, mastır öğrencilerine 940 lira, doktora öğrencilerine asgari ücret tutarında burs verdiklerini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 75 olan üniversite sayısını 205 çıkardıklarını ve üniversitesi olmayan şehrin kalmadığını dile getirdi.

Sağlıkta ise bugün herkesin istediği hastaneye giderek sağlık hizmeti aldığını, tüm ilaçlarını rahatlıkla temin ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, ana muhalefet partisi liderinin Sosyal Sigortalar Kurumu’nun başında iken (SSK) hijyen sağlanmadığı için hastanelere sağlam girilip hasta çıkıldığını söyledi ve “Bunlar hangi yüzle geliyorlar da şimdi benim vatandaşımdan oy istiyorlar?” diye konuştu.

“Demokrasi namusumuzdur, sandık namusumuzdur, buradan taviz yok” diyen ve sandık görevlilerinden seçim sandıklarına sahip çıkmalarını isteyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet’ vurgusunda bulundu ve sözlerini “Bunun için bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız” diyerek tamamladı.

“İCAZETİ MİLLETTEN ALDIK”

Daha sonra partisinin Maslak Çeşme Caddesi’ndeki Küçükçekmece mitingine geçen ve burada halka hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden cumhurbaşkanlığı görevine kadar, millete efendi değil, hizmetkâr olma anlayışı çalıştıklarını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerinin devamında, “Ama şimdi bu kardeşiniz bu evladınız sizden yeniden bir devam talimatını istiyoruz, icazet istiyoruz, var mısınız?” diyerek seslendi.

Göreve geldiklerinde Türkiye’nin IMF’ye 23,5 milyar dolar borcu olduğunu ve bu borcu 2013’te sıfırladıklarını, Merkez Bankasının döviz rezervini 27,5 milyar dolardan 124 milyar dolara çıkarttıklarını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu öyle lafla olmuyor, lafla peynir gemisi yürümez. Biz icraat kadrosuyuz ve biz bunları yaptık” diye ekledi.

Ana muhalefet partisi cumhurbaşkanı adayının, aday olduğunda ilk olarak Edirne’de cezaevinde bulunan HDP’nin eski eş başkanı ve cumhurbaşkanı adayını ziyaret ettiğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bunların ağzından terörle mücadele duydunuz mu? Terörün arkasında olduğu bir kişiyi sen niye ziyaret ediyorsun be arkadaş? Ne işin var senin orada? Senin ziyaret edeceğin yer neresi? Burası. Biz icazeti milletten aldık” ifadelerini kullandı.

“ARTIK BÜYÜYEN BİR TÜRKİYE VAR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, muhalefet partilerinin adaylarının ulaşım alanında hizmete sundukları büyük yatırımlara, ‘aslında Türkiye’nin ihtiyacı olmadığı’ yönündeki sözlerine de değinerek şunları kaydetti: “Şimdi ben size çok ürkütücü bir rakam vereceğim; 29 Ekim 2013’te biz Marmaray’ı açtık, şu ana kadar Marmaray’dan ne kadar yolcu geçti biliyor musunuz? Dudaklarınız uçuklamasın, 268 milyon yolcu geçti. Ne kadar hayırlı bir iş olduğunu anlıyor musunuz? Bakın diğer örneği vereyim; Yavuz Sultan Selim Köprüsünü 26 Ağustos 2016'da açtık, ne kadar araç geçti biliyor musunuz? 69 milyon araç geçti. Bakınız, Avrasya Tüneli, 20 Aralık 2016, ne kadar araç geçti biliyor musunuz? 23 milyon. Osman Gazi’yi de söyleyeyim size; Osman Gazi’yi kardeşlerim, 30 Haziran 2016’da açtık, 13 milyon 384 bin araç geçti. Yaptığımız iş ülkenin ihtiyacı. Biz dertliyiz dertli, demek ki vatandaşımızın ihtiyacını biz yakalamışız. Ne lazım bunu görüyoruz, biliyoruz, adımı da ona göre atıyoruz.”

Yarın milletin kendilerine ‘devam’ dediği takdirde yeni bir sürece hazırlandıklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, büyük devletlerin güçlü liderle mümkün olduğuna işaret ederek, “Öyleyse burada kararlı davranacağız. Yani biz kalkıp da şu koskoca Türkiye’yi, 81 milyonluk Türkiye’yi biz bu çıraklara mı teslim edeceğiz? Bunların hakaretlerine, iftiralarına aldanmayın, işimize bakalım ve yürüyüşümüze devam edelim. Artık büyüyen bir Türkiye var” şeklinde konuştu.

“DEMOKRATİK BİR DERS VERELİM”

Küçükçekmece’deki mitingin ardından 24 Haziran seçimlerinin en son mitingi için Eyüp Sultan’a geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fahri Korutürk Caddesi’nde gerçekleştirilen AK Parti ilçe mitingine iştirak etti ve burada seçim öncesindeki son miting konuşmasını yaptı.

Ebu Eyyûb El Ensari Hazretlerinin huzurunda ilçe halkıyla buluşmanın ve bu mutluluğu yaşamanın kendisine ayrı bir güç verdiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kampanyaya Eyüp Sultan’da başladık, dedik ki artık finali de Eyüp Sultan’da yapalım ve bugün finali burada yapıyoruz. Rabbim yarın akşam da inşallah bizlere zaferi nasip etsin” dedi.

Yakın geçmişte bölücü terör örgütünün Güneydoğu bölgesindeki köylerde seçim sandıklarına yaptıklarını bu seçimde yapamayacağını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerinin devamında şöyle konuştu: “Çünkü bu seçimlerde benim Güneydoğu’daki vatandaşım, kardeşim daha hür oylarını kullanacak ve sandık güvenliğini elimizden geldiğince büyük oranda aldık. Ve buradan, Eyüp Sultan’dan Güneydoğu’ya da sesleniyorum; aman ha, Güneydoğu’ya geldiğimde söyledim, korkuyu korkutun, bütün tedbirleri aldık. Ve bu PKK’ya da, bu HDP’ye de inşallah sandıklarda demokratik olarak bir ders verelim.”

Bunu başarıldığında ve seçimle birlikte yeni yönetim sistemiyle Türkiye’de devranın değişeceğini ve buna hazır olunması gerektiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında eğitim, ulaşım ve sağlık alanlarında 16 yılda yaptıkları hizmetlerden gerçekleştirdikleri büyük yatırımlardan örnekler verdi ve kendilerinin yaptıkları bu hizmetlerle anıldığını söyledi.

15 Temmuz darbe girişiminde Atatürk Havalimanında on binlerce vatandaş darbeye karşı toplanmışken, ana muhalefet partisi liderinin tankların arasından geçerek kaçtığını söyleyen “Yalancının mumu yatsıya kadar yanar, ama bununki yarın bitiyor, sönecek” ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilgili partinin cumhurbaşkanı adayının, ‘Ben her gün Cuma namazı kılarım’ sözlerini de hatırlatarak, “Ne diyeyim ben. Şecaat arz ederken sirkatin söylüyor” değerlendirmesinde bulundu.

“TERÖR ÖRGÜTÜNÜ ARKASINA ALANLARLA BU ÜLKEDE SİYASET YAPILMAZ”

Emniyetten gelen verilere göre, ana muhalefet partisi cumhurbaşkanı adayının Ankara mitingine ifade edildiği gibi 2 milyon değil, 75 bin kişinin; İstanbul mitingine ise 5 milyon değil 280 bin kişinin katıldığı bilgisini paylaşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bunların hayatı yalan, meslekleri yalan, bunlarda dürüstlük yok. Bununla diyorlar aldatırız. Aldatamayacaksınız, yarın milletim size gereken dersi verecek” diye ekledi.

Ana muhalefet partisinin cumhurbaşkanı adayının Edirne’de cezaevinde tutuklu bulunan HDP eski eş başkanı ve cumhurbaşkanı adayının serbes bırakılması gerektiği yönündeki açıklamalarını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bunun arkasında terör örgütü var ve bunlar, hatırlayın, Diyarbakır’da 53 tane Kürt kardeşimizin ölümüne neden olan değil mi? Benim Kürt kardeşlerimi sokağa çağırarak onları öldüren değil mi? 15 yaşındaki Yasin Börü’nün ölümüne neden olan değil mi? Peki, ne işin var senin orada? ‘Onun hakkı, cumhurbaşkanı adayı, dışarı çıksın’ diyor. Hayır arkadaş, niye dışarı çıkıyor? Şu anda tutuklu, o kadar. Yasal boşluktan istifadeyle aday olabiliyorsa ayrı bir konu; ama şu anda o yasal boşlukların da Allah’ın izniyle şu seçimden sonra giderilmesi lazım. Bunları fırsat kollayıcısı olarak görüyorum. Diğerleri de bakıyorsunuz aynı şeyleri söylüyor. Ama artık bu devran değişiyor. Adaletle hükmedeceğiz. Kalkıp da teröre destek verenlerle, terör örgütünü arkasına alanlarla bu ülkede siyaset yapılmaz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını yarın yapılacak seçimlerin vatan ve millet için hayırlara vesile olması temennisinde bulunarak tamamladı.

EYÜP SULTAN TÜRBESİ'Nİ ZİYARET

Mitingin ardından AK Parti Eyüp Sultan İlçe Başkanlığı'na geçen ve burada bir süre kalan Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra Eyüp Sultan Türbesi'ni ziyaret etti. Ziyaretinden sonra cülus yolunu kullanarak Eyüp Sultan'dan ayrılan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ziyaretine; İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ve AK Parti İl Başkanı Bayram Şenocak da eşlik etti.

Tüm Haberler