15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TGRT Haber, Akit TV, TV Net ve Beyaz TV’nin ortak yayınına katıldı

12.06.2018
Cumhurbaşkanı Erdoğan, TGRT Haber, Akit TV, TV Net ve Beyaz TV’nin ortak yayınına katıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TGRT Haber, Akit TV, TV Net ve Beyaz TV televizyon kanallarının ortak yayınına katıldı. Canlı olarak yayınlanan programda Cumhurbaşkanı Erdoğan, gündemdeki konulara ilişkin soruları cevapladı ve değerlendirmelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TGRT Haber, Akit TV, TV Net ve Beyaz TV televizyon kanallarının ortak canlı yayınına katıldı. Bağlarbaşı Kültür Merkezinde gerçekleştirilen ortak yayında Cumhurbaşkanı Erdoğan, gazetecilerin sorularını cevaplayarak gündemdeki konulara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turda sonuçlanıp sonuçlanmayacağına ilişkin kendisine ulaşan anketlerle ilgili soruya verdiği cevapta en büyük kamuoyu araştırmasının sandığın konulduğu gün, milletin orada vereceği karar olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, sonuçlara ilişkin konuşmayı doğru bulmadığını söyledi. Miting meydanlarında kendisine ve partisine büyük bir teveccühün olduğunu aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu teveccühle milletimiz işi ikinci tura bırakmadan kararını verecektir” diye ekledi.

“TÜRKİYE’NİN 2018’İN İLK ÇEYREĞİNDEKİ BÜYÜME ORANI 7,4”

Muhalefet partilerinin adaylarının ekonominin iyiye gitmediği yönündeki açıklamaları hatırlatılarak, “Sizce ekonomi kötüye gidiyor da niye Türkiye 7,4 büyüyor?" şeklindeki soruya Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Muhalefetten bugüne kadar ekonominin iyiye gittiğini hiç duydunuz mu? Ekonominin dört dörtlük olduğu günlerde dahi iyiye gittiğini duydunuz mu?” diye cevap verdi.

Türkiye’nin 2018’in ilk çeyreğinde 7,4 büyüme oranıyla dünyada 2’inci, OECD ülkeleri arasında ilk sırada olduğunu; ancak ana muhalefet partisinin cumhurbaşkanı adayının bir mitingde vatandaşlara, “Bu 7,4 sizin cebinize yansıdı mı?” diye sorduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları ekledi: “Bu bir aczin ifadesidir. Şimdi olayı böyle değerlendirdiğiniz zaman adama sorarlar, bu ülkede yapılan bütün yatırımlar hangi kaynaktan geliyor? Eğer büyümesi olmayan bir ülke olsak siz bu yatırımları yapabilir misiniz? Küçülen bir ülke olsak bu yatırımları yapabilir misiniz? Bunca fakir, fukaraya, garip gurebaya destekler veriliyor, çiftçiye destekler veriliyor. Bu yatırımları neyle yapacaksınız? Hayvancılıkla uğraşanlara bunca destekler veriliyor. Bunları neyle yapacaksınız? Eğer büyüme potansiyeliniz olmasa bunu yapamazsınız.”

“LİDERLER OLARAK CUMHUR İTTİFAKI'NI KORUMA SORUMLULUĞUMUZ VAR”

Muhalefetin Cumhur İttifakına yönelik iddialarının sorulması üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan,  Cumhur İttifakı'nı parçalamaya, bölmeye kimsenin gücünün yetmeyeceğini vurguladı ve “Bu konuda benim hassasiyetim şudur, ama biz Cumhur İttifakı'nı özellikle liderler bazında değerlendirmemiz lazım. Yani aşağıda, şu şöyle söylemiş, bu böyle söylemiş, bunlara biz asla kulak asamayız. Bu konuda biz liderler olarak bir defa Cumhur İttifakı'nı korumakla, geleceğe yönelik taşımakla sorumluluğumuz var. İnşallah bu anlayışımız, bu inancımız Cumhur İttifakı'nı tüm millete sari olduğunu düşünerek, ülkemizin geleceğini, beka sorunu biz bununla inşallah çözeceğiz" dedi.

Muhalefet partilerinin adaylarının söylemleri hatırlatılarak, “Yapılanın yıkılacak olması bir vaat mi sizce?" sorusuna Cumhurbaşkanı Erdoğan,  iktidara geldiklerinden bu yana yaptıkları hizmetlerin ortada olduğunu, yapacaklarını vadederken milletin kendilerine inandığını söyledi. Ama muhalefetin böyle bir durumunun söz konusu olmadığını ifade eden Erdoğan, “Sağlıksız ifadeler. Ne diyor? 'Yüksek hızlı treni durduracağım. Bu, Sivas'ta göçü arttırır' diyor. Bunun mantıki, akli hiçbir izahı olabilir mi? Bu, Sivaslı kardeşlerimi isyan ettirir. Devlet bana yüksek hızlı treni getirecek, sen bunun önünü keseceksin. Parçalarlar, bunun hiç şakası yok” diye konuştu. Muhalefetin Yavuz Sultan Selim Köprüsü'ne, Marmaray'a, Avrasya Tüneli'ne de karşı çıktığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bunlar hiçbir hayırlı işe 'evet' demezler. Aynı şekilde İstanbul Üniversitesi'nin ikiye bölünmesinde yine ortaya çıktılar. Bu kafa, eski komünist kafası. Bunlarla fazla kafayı yormamak lazım” ifadelerini kullandı.

“BİZ DÜNYAYA AFAD, TİKA, KIZILAY İLE MEYDAN OKUYORUZ”

Kimi adayların göreve geldiklerinde TİKA'yı ve AFAD'ı kaldırma söylemlerine de değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “AFAD'ın yaptığı işlerden, hayırlardan haberin var mı? Ötür tarafta TİKA nerede tarihî eserlerimiz varsa bu tarihi eserlerimizi rölöve ediyor, ayağa kaldırıyor. Sen 'bunları yok edeceğim' diyorsun. Benim milletim bu ifadeyi kullanan insanlara, bu ülkede Cumhurbaşkanlığı yetkisi verir mi? Bunlar benim milletimi, gaflet için de mi zannediyorlar? Biz dünyaya AFAD, TİKA, Kızılay ile meydan okuyoruz. Bunlar ise bu kurumlarımızı kapatmaktan söz ediyor” değerlendirmesinde bulundu.

“OHAL'İN GETİRİLMESİNİN SEBEBİ TERÖR ODAKLI”

Programda olağanüstü hal (OHAL) uygulaması ile ilgili soruya verdiği cevapta OHAL'in getirilmesinin sebebinin terör odaklı olduğunu, hedefinde FETÖ, PKK diğer terör örgütlerinin olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz terörle mücadeleyi rahatlattık. Şu anda bu işi ciddi manada yumuşattığımız için 24 Haziran'dan sonra neşter vurabiliriz, ara verebiliriz. Herhangi bir sıkıntı olduğu anda OHAL sonrasında tekrar getirilebilir” açıklamasında bulundu.

“FIRAT'IN DOĞUSU VE BATISI İLE İLGİLİ TÜRKİYE, ABD VE RUSYA İLE TEMASLARINI SÜRDÜRÜYOR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD ile gündemdeki F35 savaş uçakları ve S400 savunma sistemleri ile ilgili soruya verdiği cevapta, “F35 konusunda biz anlaşmamızı yerine getirdik. Bu noktada bize yanlış yaparlarsa, hukukun gereğini yaparız. S400'leri hangara çekecek hâlimiz yok, bunları biz kullanacağız. Biz ABD'nin eline mi bakacağız?” ifadelerini kullandı.

Bölücü terör örgütüne yönelik Irak’ın kuzeyine yapılacak operasyonlarla ilgili yöneltilen soruya ise Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kandil'in benzeri Sincar, orayı da her an vurabiliriz. Operasyon tarihi söylenmez. Bir gece ansızın vurabiliriz. Tahran'la ve Bağdat'la temaslarımız devam ediyor. Oralarla bu temasların yürütülmesi önemli. Fırat'ın doğusu ve batısı ile ilgili Türkiye, ABD ve Rusya ile temaslarını sürdürüyor. Bu Türkiye'nin diplomasideki başarısını gösteriyor” açıklamalarında bulundu.

“LİYAKATE BAKARAK GÜÇLÜ İSİMLERLE, GÜÇLÜ BİR KABİNE KURMAK GEREKİR”

24 Haziran seçimlerinde cumhurbaşkanı seçildiği takdirde bakanlıkların ve cumhurbaşkanı yardımcılığı konularının nasıl şekilleneceği sorusuna, bununla ilgili çalışmalarını yaptıklarını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan,  Milliyetçi Hareket Partisi’nden isimlerin kabinede yer alıp almayacağı yönündeki soruya ise şu cevabı verdi: “Burada ehliyet, liyakattir aslolan ve bu ehliyet liyakatle tabii parlamento sayısı nasıl oluşacak bu önemli. Bu sayı oluştuktan sonra, duruma göre değerlendirmesi yapılır. Yani MHP'ye gönül vermiş arkadaşlardan da istifade edilir. Yani buna göre bir değerlendirmeyle bizim burada ehliyet ve liyakate bakarak, güçlü isimlerle güçlü bir kabineyi kurmak gerekir."

Tüm Haberler