15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

Emine Erdoğan: “Kadınlarımızın karar mekanizmalarında etkin şekilde yer alması, son derece önemlidir”

11.06.2018
Emine Erdoğan: “Kadınlarımızın karar mekanizmalarında etkin şekilde yer alması, son derece önemlidir”

İstanbul’da kadın akademisyenler, sanatçılar ve iş kadınları onuruna iftar veren Emine Erdoğan, yaptığı konuşmada, “Toplumların yeniden inşasında, ortak değerlerin yüceltilmesinde başrolün kadınlara düştüğüne inanıyorum. Bu nedenle kadınlarımızın karar mekanizmalarında etkin şekilde yer alması, son derece önemlidir” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, İstanbul’da kadın akademisyenler, sanatçılar ve iş kadınları onuruna iftar verdi. Huber Köşkü’nde gerçekleşen iftara; aralarında sanatçılar Hülya Koçyiğit ve Ajda Pekkan, iş kadınları Leyla Alaton, Semahat Sevim Arsel, Arzuhan Doğan Yalçındağ, avukat Kezban Hatemi ve program sunucusu Müge Anlı'nın da yer çok sayıda isim katıldı. Emine Erdoğan, iftarın ardından bir konuşma yaptı.

Davetine icabetleri dolayısıyla konuklarına teşekkür eden Emine Erdoğan, davetlilerin Ramazan ayını tebrik ederek konuşmasına başladı. Emine Erdoğan, Ramazan ayında ruhların derinleşip arındığını, iyilik duygusunun kanatlandığını belirtti ve bu ayın tüm yönleriyle idrak edilmesi temennisinde bulundu.

“ORTAK DEĞERLERİN YÜCELTİLMESİNDE BAŞROL KADINLARA DÜŞÜYOR”

Türkiye’nin kıymetli akademisyenleri, iş kadınları, yazar ve sanatçıları ile birlikte olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade eden Emine Erdoğan,  “Toplumların yeniden inşasında, ortak değerlerin yüceltilmesinde başrolün kadınlara düştüğüne inanıyorum. Bu nedenle kadınlarımızın karar mekanizmalarında etkin şekilde yer alması, son derece önemli” diye konuştu.

Kadınların nüfusun yarısını oluşturmasına rağmen, yönetim mekanizmalarındaki kadın sayısının orantılı olmadığına işaret eden Emine Erdoğan, bu dengeyi sağlamak için hükûmetin var gücüyle çalıştığını, Ankara’da, kadınların toplumsal hayatta hak ettiği yeri alması konusunun her daim savunuculuğunu yapan bir siyasi iradenin olduğunu söyledi.

“KIZ ÇOCUKLARININ OKULLAŞMA ORANI ERKEKLERLE EŞİTLENDİ”

“Haydi Kızlar Okula” projesini gerçekleştirdikleri dönemde, aileleri tek tek ikna ettiklerini, Güneydoğu’da kız çocuklarının eğitim alması adına yerleşik kalıpları yıkmak için çok mücadele ettiklerini aktaran Emine Erdoğan, bu çabaların sonucunda temel eğitimde kız çocuklarının okullaşma oranının, erkeklerle eşitlendiğini ifade etti.

Bundan sonra da yeni bir bakış açısı ve felsefeyle yollarına devam edeceklerini sözlerine ekleyen Emine Erdoğan, “Eğitimin kalitesini artırmak, değişen ihtiyaçları gözetmek durumundayız. Bilim, teknoloji, matematik, mühendislik gibi alanlarda kızlarımızın yer alması, gelecekte iş gücüne katılımlarının sağlanması adına son derece önemli. Tüm bunları yaparken, kadınların özel sorumluluklarını, toplumsal hayatta yer almanın önünde bir engel olmaktan çıkaracak ihtiyaçları belirlemeliyiz. Nitekim doğum ve süt izni, yarı zamanlı çalışma hakkı, hükûmetimizin bu alanda yaptığı önemli düzenlemelerdir” dedi.

“TÜRKİYE’Yİ BİR ÜST LİGE TAŞIYALIM”

Tüm bunların hep birlikte başarılacağının altını çizen Emine Erdoğan, “Kuracağımız toplumsal düzen, sadece rakamlarla ifade edilen değil, toplumun ruh zenginliğini ortaya çıkaran bir yapı olmalıdır. Bu bağlamda, akademisyenlerimize, sanatçılarımıza, bilim insanlarımıza büyük görevler düşüyor” şeklinde konuştu.

Son 16 yıldır Türkiye’nin çok büyük engellere rağmen, her açıdan büyüyüp geliştiğine dikkat çeken Emine Erdoğan, “Türkiye böylesine geniş çaplı ve köklü bir kalkınma ivmesini yakın zamanda bir daha kolay kolay yakalayamaz. Bu fırsatı birlikte değerlendirip, yol kazalarını birlikte tamir ederek, Türkiye’yi bir üst lige taşıyalım” çağrısında bulundu.

Kadınlar arasında gerçekleştirilecek iş birliği ve dayanışmanın hayata yansımasının, Türkiye’ye ve insanlığa yapılacak katkı adına umut olacağını kaydeden Emine Erdoğan konuşmasını, davetlilerin yaklaşan Ramazan Bayramını kutlayarak tamamladı.

Tüm Haberler