15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

“Demokrasilerde iktidar ne kadar önemliyse muhalefet de aynı derecede ehemmiyete sahiptir”

11.06.2018
“Demokrasilerde iktidar ne kadar önemliyse muhalefet de aynı derecede ehemmiyete sahiptir”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Bursa mitinginde yaptığı konuşmada, “Ülkemizi darbecilerin tehdidinden, muhalefeti de bunların gölgesinde iktidara yürüme hevesinden kurtardık. Ülkemizi korkularından, muhalefeti de sürekli bu korkuları istismar ederek iktidara gelme anlayışından kurtardık. Şimdi sıra, muhalefeti Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sisteminin ruhuna uygun bir konuma getirmeye geldi. Bize göre demokrasilerde iktidar ne kadar önemliyse muhalefet de aynı derecede ehemmiyete sahiptir” dedi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Bursa mitingine katıldı. Bursa Atatürk Stadyumunda gerçekleştirilen mitingde Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir konuşma yaptı.

Kendilerinin ötekileştirmeyen, herkese kucak açan, demokrasiyi ve kalkınmayı milletin tamamı için gerçekleştiren karakterlerini Bursa’nın iyi bildiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bursa’nın güven ve huzur demek olduğunu ve bu yüzden Bursalıların her zaman kendisinin yanında olduğunu söyledi.

BURSA’YA YAPILAN YATIRIMLAR

Hizmetin, projenin ve yatırımın sadece vaadini yapanlardan olmadıklarını, icraat ve yatırımlarla konuştuklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen 16 yılda Bursa’ya 44,5 milyar liralık yatırım yaptıklarını hatırlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu yatırım ve hizmetlerin arasında 7 bin 886 yeni dersliğin, 2 bin 738 kişi kapasiteli yükseköğrenim yurt binalarının,  43 bin seyirci kapasiteli Timsah Arena stadının, 24’ü hastane toplam 59 sağlık tesisinin, 20 bin 871 konut ve 200 kilometreden 543 kilometreye çıkardıkları bölünmüş yolun,  bir teknokent, 90 Ar-Ge ve 12 tasarım merkezinin de olduğunu aktardı. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının devamında, ulaşım, tarım, sulama, sanayi ve diğer alanlarda yapılan ve yapımı devam eden yatırımlardan örnekler verdi.

Yeni dönemde, eski stadın yerine Millet Bahçesi yapacaklarını, şehre bir Türk İslam Eserleri Müzesi kazandıracaklarını, yapımı devam eden  bin 355 yatak kapasiteli şehir hastanesini ve şehri yüksek hızlı tren ağına bağlayacak Bilecik-Bursa hızlı tren hattını önümüzdeki yıl hizmete alacaklarını da açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülke ekonomisine 100 milyar dolar katkı, 150 bin kişiye iş imkânı, 40 milyar dolar ihracat sağlayacak Bursa Teknolojik Organize Sanayi Bölgesi TEKNOSAB’ın çalışmalarının da devam ettiğini sözlerine ekledi.

“İKBALİNİ KENDİ ÜLKESİNİN BATMASINA BAĞLAMIŞ BİR MUHALEFETİMİZ VAR”

Türkiye’de muhalefetin hiçbir şey yapmadan, kafa yormadan, ter dökmeden, emek vermeden iktidar olmayı istediğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerinin devamında şunları ekledi: “Milletimizin bu halleriyle kendilerine ülkeyi teslim etmeyeceğini bildikleri için de tüm umutlarını Türkiye’nin siyasi, ekonomik, sosyal olarak krize girip batmasına bağlamış durumdalar. İkbalini kendi ülkesinin batmasına, kendi milletinin sefaletine bağlamış bir muhalefetimiz bulunuyor. ‘Vatan yansa ateşinde ısınacak’ kadar gözü dönmüş bir muhalefetimiz var. İşte bunun için biz bunlara yıkım ekibi diyoruz.”

Yeni dönemde, Türkiye’ye çok büyük bir sıçrama yaptıracak ‘Mega Endüstri Bölgeleri’ projelerinin olduğunu açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’de sanayinin, teknolojinin, araştırma-geliştirme faaliyetlerinin merkezlerinden biri olarak Bursa’nın da bu projenin içinde yer aldığını kaydetti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, mega endüstri bölgelerinde ilk etapta 45 milyar liralık yatırım yapılıp 35 bin kişiye iş imkânı sağlanacağını, daha sonra yatırımın 140 milyar liraya, istihdamın 100 bin kişiye çıkacağını sözlerine ekledi.

ÖNCE PARTİLERİNE SAHİP ÇIKSINLAR”

Daha önceki seçimlerde ana muhalefet partisi genel başkanına “Ben birinci çıkamazsam siyaseti bırakırım, sen de bırakır mısın” dediğini ancak cevap alamadığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, aynı soruyu ana muhalefetin cumhurbaşkanı adayına da  yönelttiğini; ancak kendisinden delikanlıca ve göğsünü gererek ‘evet bırakırım’ cevabını alamadığını söyledi.   

Söz konusu adayın derdinin cumhurbaşkanı olmak değil, partisine dönüp orada mevzi tutmak olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, ana muhalefet partisi lideri ile cumhurbaşkanı adayı ile ilgili, “Çıkmışlar ‘ülkeyi bize teslim edin’ diyorlar. Bırakın milletin ülkeyi kendilerine emanet etmesini de, önce partilerine sahip çıksınlar” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE’DE NİCE REFORMLARA İMZA ATMIŞ AK PARTİ, MUHALEFET ANLAYIŞINI DA YENİ BAŞTAN İNŞA EDECEK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu: “Milletvekillerini ağlata ağlata başka partilere pazarladılar. Ülkenin koskoca ana muhalefet partisini, bölücü terör örgütünün güdümündeki partinin stepnesine çevirdiler. Dün ‘Sakın ha Afrin’e girmeyin’ diyorlardı, bugün ‘Sakın ha Kandil’e girmeyin’ diyorlar. Dün ‘Adalet Yürüyüşü’ diyerek tüm terör örgütlerine sahip çıkmışlardı, bugün ‘Amerika’dan gelen telefonlarla’ aynı işi yapıyorlar. Biz Millet Kıraathanesi diyoruz, kitap diyoruz, okuma diyoruz, kültür diyoruz onlar işin kekine takılıp kalmışlar. Tabii bunlar biliyorlar ki, çocuklarımız okursa, araştırırsa, kendini geliştirirse bunların cemaziyülevvelini de öğrenir, işte o zaman tüm foyaları ortaya çıkar.”

Türkiye’nin yönetim sistemini değiştirdiklerini; ancak muhalefetin zihniyetini değiştirmeyi henüz başaramadıklarını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ama o da olacak inşallah. Türkiye’de nice reformlara imza atmış AK Parti, muhalefet anlayışını da yeni baştan inşa edecek” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Ülkemizi vesayetin cenderesinden, muhalefeti de bu güçlerin rehavetinden kurtardık. Ülkemizi darbecilerin tehdidinden, muhalefeti de bunların gölgesinde iktidara yürüme hevesinden kurtardık. Ülkemizi geri kalmışlıktan, muhalefeti de geri kalmışlık üzerinden ikbal devşirme kolaycılığından kurtardık. Ülkemizi korkularından, muhalefeti de sürekli bu korkuları istismar ederek iktidara gelme anlayışından kurtardık. Şimdi sıra, muhalefeti Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sisteminin ruhuna uygun bir konuma getirmeye geldi. Bize göre demokrasilerde iktidar ne kadar önemliyse, muhalefet de aynı derecede ehemmiyete sahiptir. Bu muhalefetle, bu muhalefet anlayışıyla demokrasimiz eksik kalır. İnşallah ülkemize bu hizmeti de sunacağız. 24 Haziran seçimlerinin hayırlı neticelerinden biri de bu olacak.”

“DEMOKRASİYE SAHİP ÇIKIN”

Geçtiğimiz günlerde ana muhalefet partisi cumhurbaşkanı adayının, Afrin ve Kuzey Irak Harekâtlarının komutanını, apoletlerini sökmekle tehdit ettiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ana muhalefet partisi liderinin ‘Afrin’e girmeyin’ feryatları düşünüldüğünde, Türk askerinin Kandil’de ilerledikçe söz konusu cumhurbaşkanı adayının efkârına şaşırmamak gerektiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu işler öyle mikrofonu eline alıp da dinlemediği, dinlese de anlamadığı, anlasa da gönlüne sığdıramadığı işlerle güya kendince dalga geçmeye benzemez. Bu millet senin moralini sandıkta öyle bir bozar ki, insan içine çıkmaya yüzün kalmaz” değerlendirmesinde bulundu.

Konuşmasının sonunda vatandaşlara hitaben, “Oylarınıza sahip çıkın, iradenize sahip çıkın, demokrasiye sahip çıkın. Kimsenin ucuz ayak oyunlarıyla iradenizi yok saymasına fırsat tanımayın” tavsiyesinde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 24 Haziran’da vatandaşlardan güçlü meclis, güçlü hükûmet ve güçlü Türkiye için tercihlerini istikrar ve güvenden yana kullanmaya çağırdı.

Tüm Haberler