15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

“Kredi ve Yurtlar Kurumu yurtlarında yaz sezonunda öğrencilerden ücret alınmayacak”

07.06.2018
“Kredi ve Yurtlar Kurumu yurtlarında yaz sezonunda öğrencilerden ücret alınmayacak”

Eşi Emine Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı Külliyesindeki sahur davetine gelen gençlere sürpriz yaparak programa katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yurtlarında yaz tatili döneminde artık ücret alınmayacağını belirterek, “Şimdi KYK Genel Müdürü Sinan Aksu'ya talimatı verdim. Onlar da bu düzenlemeyi yapmışlar” dedi.

Eşi Emine Erdoğan'ın Twitter paylaşımındaki sahur daveti üzerine Cumhurbaşkanlığı Külliyesine gelen gençlere sürpriz yaparak programa katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, öğrencilerle öz çekim yaparak hatıra fotoğrafı çektirdi.

Cumhurbaşkanlığının resmî Twitter hesabı üzerinden de canlı yayımlanan sahur programında gençlere seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, hitabına “Gençler, muhabbet soframıza hoş geldiniz” diyerek başladı ve sorusu olanlara söz verileceğini belirtti. Böylece muhabbet sofrasının zenginleştirilmiş olacağını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Biliyorsunuz, muhabbetten Muhammed oldu hâsıl, Muhammed'siz muhabbetten ne hâsıl? Böyle bir muhabbet yapalım" ifadelerini kullandı.

Daha sonra gençlere söz veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir öğrencinin, arkadaşlarıyla Erasmus'a nasıl gidiliyorsa Filistinlilerin barındığı mülteci kamplarına da gidip gönüllü çalışma talebine ilişkin, “O zaman sen listeyi hazırla. Listeyi hazırladıktan sonra kimler katılmak istiyorsa bunları öğrenelim. Ondan sonra da eşim, şahsım bununla ilgili girişimlerde bulunuruz” cevabını verdi.

ÖĞRENİM KREDİSİ BORÇLARI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir öğrencinin öğrenim kredisi borçlarıyla ilgili sorusu üzerine şunları söyledi: “Ben sana Erdoğan cevabı mı vereyim, İnce cevabı mı vereyim veya diğerleri gibi mi cevap vereyim? Eğer 'Erdoğan cevabı verin' derseniz, ben size en doğrusunu konuşurum. Burs karşılıksız. Biliyorsunuz kredi, belli devlet imkânlarının gençlerimiz için üniversiteyi bitirdikten sonra onlara yeni bir süreç açabilmek için temin edilmiş bir yöntemdir. Üniversiteni bitirdin, iş bulana kadar ödeme var mı, yok. İş bulduktan sonra faizsiz, çok düşük taksitlerle o krediyi ödemeye başlar ama o, onun için aynı zamanda iş bulma garantisidir. Bu devlet de olabilir, özel sektör de olabilir. Diğer adaylar, Allah selamet versin, biz diyor sileriz. Biz 'dürüst olalım' diyoruz. Yapamayacağımız bir şeyin sözünü vermeyelim.”

“TÜRKİYE ÇIRAK BİLE OLAMAYANLARA TESLİM EDİLİR Mİ?”

Önceki yönetimlerin, kendilerinin verdiği sayıda kredi ve burs vermediğine dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu anda müracaat eden tüm öğrencilere burs veya kredi verdikleri bilgisini paylaştı. Bu konuda yalan söyleyemeyeceğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ne dedik? Harç, hallettik mi, hallettik. Niye bizden öncekiler harç meselesini halletmediler? Burada CHP de diğerleri de var" değerlendirmesinde bulundu.

Bakkal dükkânı yönetmenin bile bir izzet ve şerefi olduğuna vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Devlet yönetmek çok daha başka. Siz, çırağa bakkal teslim eder misiniz? Koskoca Türkiye Cumhuriyeti Devleti, çırak bile olamayanlara teslim edilir mi?" diye sordu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümünde okuyan bir öğrencinin atanma talebine ilişkin şunları kaydetti: “Ben, Bay Kemal değilim. Bay Kemal ne diyor? 'Atama bekleyen bütün öğretmen adaylarını atayacağım' diyor. İnanın iki kere iki dört, yalan söylüyor. Biz gelmeden önce, bunca yıldır iktidarda oldukları zaman, CHP'yi söylüyorum, acaba niye bizim okullarımızda sınıflarımız boştu, öğretmenlerimiz yoktu? Bizim nice derslerimiz boş geçerdi.”

Bu sene 30 bin öğretmen atayacaklarını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu yılda 30 bin, 40 bin, 50 bin olur ama 'Herkes atanacak' denirse, bu yalan olur” diye konuştu.

Kaliteli öğretmenlere ihtiyaç olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu başarılabilirse öğrencilerin kalitesinin de artacağını vurguladı. Kendisi üniversiteye girdiği dönemde, sınavlara katılan her 10 öğrenciden birinin üniversitelere kabul edildiğine değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şimdi bu oranın neredeyse 10'da 10'a çıktığını anlattı. Türkiye'de üniversite sayısının 75'ten 206'ya yükseldiğine dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, 81 ilin tamamında üniversite olduğunu hatırlattı.

“AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANLIĞINI, ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞIYLA BİRLEŞTİRİYORUZ”

Bir öğrencinin Aile Sosyal Politikalar Bakanlığına personel alımı olup olmayacağına yönelik sorusuna, yeni yapılanmayla kadro tahsislerine ihtiyaç duyulacağı cevabını verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şu anda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığını, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığıyla birleştiriyoruz. Bu ikisi birleşeceği için, bunu daha sonra açıklayacaktım ama size kıyağım oldu, dolayısıyla burada yeni bir kadrolaşma olacak” dedi.

Bu kadrolaşmayla gerek illerdeki gerek merkezdeki kadroların sayılarının artacağını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, öğrencilere kendilerini iyi yetiştirmesini tavsiye etti, devletin kapılarının onlara açılacağını söyledi.

“UZAYA BELKİ BİZ DE ASTRONOT GÖNDERME NOKTASINA GELECEĞİZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümünden bir öğrencinin, uzay araştırmalarıyla ilgili çalışma yapılıp yapılmayacağına yönelik sorusunu ise şöyle cevapladı: “Şu anda uzay bilimleriyle alakalı, öncelikle uzaya uydu fırlatma çalışmalarını başlattık. Bu ne demektir; bizim size ihtiyacımız var. Bu dönem başladığına göre, bundan sonraki, bizzat belki sizler gibi gençlerimizi, uzaya belki biz de astronot gönderme noktasına geleceğiz.”

Kısa zaman içinde uzay bilimleri noktasında Türkiye'nin ciddi bir yere geleceğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, o zaman bu bölümde okuyanların değerlerinin artacağını vurguladı.

“KYK YAZ SEZONUNDA SİZLERDEN ÜCRET ALINMAYACAK”

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yurdunda kalan bir öğrencinin yaz tatili döneminde yurtta kalmadıkları hâlde ücret ödediklerini söylemesinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şimdi Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürü Sinan Aksu'ya talimatı verdim. Onlar da bu düzenlemeyi yapmışlar. Bundan sonra yaz sezonunda sizlerden ücret alınmayacak” ifadelerini kullandı.

Bir başka öğrencinin, öğrenim gördüğü üniversitenin derslik ve amfi yetersizliğine dikkati çekmesi üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yeni üniversitelerde böyle bir sorun yok. Bunlar maalesef eski dönemlerden kalma üniversitelerin sorunu ve bu üniversitelerde gerek dekanlarımızın, gerek rektörlerimizin çok büyük vebali var. Yani bunlara bizim tahsis ettiğimiz ödenekleri yerinde kullanamadılar” değerlendirmesinde bulundu.

TIP FAKÜLTELERİNİN BORÇ SORUNU

Konuşmasının devamında başarının sırrının insanı, parayı ve bilgiyi yönetmekte olduğuna değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, üniversite yönetimlerine eleştirilerde bulunarak Tıp Fakültelerinin korkunç bir borç içinde olduklarını dile getirdi. Üniversite Tıp Fakültelerinin devlete devredilmesi gerektiğini ifade ederek işin idari yönetiminin Sağlık Bakanlığına bırakılması çağrısında bulunduklarını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, buna itiraz edildiğini anlatarak, "Kardeşim batırıyorsunuz bizi, maliyet çok yüksek. Biz bunun altından kalkamayız ki" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, soruyu yönelten öğrencinin şikâyetini not aldıklarını, üniversite rektörüne bunu soracaklarını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası askerî okullardan atılan öğrencilerin durumuyla ilgili bir soru üzerine şunları kaydetti: “Biraz gerçekçi olmam lazım. Türkiye bir hukuk devleti. O gece ölenler var, şehit olanlar var. O gece 2 bin 193 gazimiz var. Bu söyledikleriniz ya yargılanıyor veyahut da onlar suçlu bulunduğu için açığa alındılar veya onların okuldan alınması söz konusu oldu. Eğer biz kalkıp da bu tür FETÖ olayına öyle veya böyle karışmış olanlar, ya bakıyorsunuz işte ByLock olayına karışmış veya yeni yeni şimdi bazı bulaşma noktalarını görüyoruz. Hiç benim duymadığım şeyler var.”

Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde katıldığı programda da bir kişinin mağdur olduğunu iddia ettiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yargı böyle bir şeye asla müsaade etmez. Bu dedikleriniz de ya telefon görüşmelerinde veyahut da ByLock'taki telefon numaralarıyla bu işe karışmış olabilirler. Bundan dolayı da askerî okullardan alınmaları söz konusu olabilir. Konuyu ben tabii bilmediğim için konuşamam. Onun için de bu olaylarda lütfen acımayın çünkü acınacak hâle geliriz” diye konuştu.

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ TARTIŞMALARI

Gazetecilik Bölümünde okuyan bir öğrencinin basının özgür olmasını istediğini söylemesi üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bir Cumhurbaşkanına kendi mekânında böyle bir soruyu soracak kadar özgürsün” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir gazetecinin özgürlük alanının bir başkasının özgürlük alanına kadar olduğunu ifade ederek, “Benim ailemi her türlü hakarette yerin dibine sokan bir gazeteci yasalar içinde tutuklanıyorsa, siz ona hâlâ 'gazetecinin özgürlüğü' mü diyeceksiniz?” diye sordu.

Tutuklanan veya mesleğinden atılan gazeteciler olduğunu öne süren öğrenciye, “Gazetecilerin özgür olmadığını sana kim söylüyor, bana bunun ispatını yap” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şu anda medya mensubu olup silah taşımaktan dolayı içeride olanları biliyor musun? Ama ne var elinde, sarı basın kartı var. Bankamatikleri soyanları biliyor musun, insan öldürenleri biliyor musun? Bunların hepsinin dosyası Adalet Bakanlığında var” karşılığını verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Eğer benim özgürlük alanıma giriyorsa, Cumhurbaşkanına hakaret ediyorsa, Başbakana hakaret ediyorsa, özgürlük olmaz bu. Kusura bakmasınlar, Türkiye bir hukuk devleti” değerlendirmesini yaptı.

SEÇME VE SEÇİLME YAŞININ 18'E İNDİRİLMESİ

Bir öğrencinin üniversite yönetimlerine ve dekanlıklarına gençlerin atanması talebi üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, dekan olmanın her yiğidin veya her kadının işi olmadığını, dolayısıyla kendisini ispat etmesi gerektiğini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Şimdi illa bir genç bayan atayalım diye kalkıp da dekanlığı verirsek bu olmaz. Çünkü bu iş ilim ister, bu iş tecrübe ister, bu iş uygulama ister, bu iş başarı ister. Bunlar olmadıktan sonra kalkıp da 'Bak biz işte bir genci atadık' olmaz. Politika başka bir şey. Politikada seçme yetkisini ne yaptılar, 18 yaşa verdiler yıllar önce. Biz de dedik ki 'Seçme yetkisini veriyorsunuz da seçilme yetkisini niye vermiyorsunuz, bunu de verin.' 30'dan başladık, 25 yaptık, ondan sonra 18'e indik, iyi de oldu. Bu demek değil ki parlamentonun tamamını 18-25 yaş arasıyla dolduracağız. Yine kim hak ediyorsa onlara oraları inşallah açıyoruz. Güzel de oldu, güzel bir yarış çıktı. Şimdi bu dönemde belli sayıda belki girenler olacak. Hangi siyasi partinin gençlere nasıl yaklaştığının göstergesi bakımından bu önemli."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir öğrencinin FETÖ soruşturmaları kapsamında açığa alınanların suçsuz oldukları ortaya çıkmasına rağmen görevlerine iade edilmediğine yönelik iddiasına ilişkin, bu kişilerin birçoğunun işlerine döndüğünü belirtti. Bu kişilerin, Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile görevlerine iade edildiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şu anda kesin sayıyı bilemiyorum ama yüzlerce kişi tekrar görevine döndü. Hâlâ da geri dönmeler devam ediyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün Mersin ve Hatay'da programlarının olduğunu, akşam da iftarda 2 bin 200 muhtarla bir araya geleceğini ve daha sonra bir televizyon programına katılacağını anlatarak yazılı yöneltilecek tüm sorulara da ayrıca cevap verileceğini sözlerine ekledi.

Tüm Haberler