15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

“Kömürü ülkemizin yeni millî güç kaynaklarından biri hâline getirmeye kararlıyız”

05.06.2018
“Kömürü ülkemizin yeni millî güç kaynaklarından biri hâline getirmeye kararlıyız”

Zonguldak’ta maden işçileri ile iftar programında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kömürü ülkemizin yeni millî güç kaynaklarından biri hâline getirmeye kararlıyız. ‘Vakit Türkiye vakti’ ile birlikte ‘vakit kömür vakti’ de demeye hazırlanıyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Zonguldak programı çerçevesinde maden işçileriyle iftar programında bir araya geldi. Dedeman Otel’de düzenlenen iftarda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, madencilerle bir araya gelmelerinde emeği olan herkese teşekkür etti.

Konuşmasında seçimden seçime değil, bulabildikleri her fırsatta Türkiye’nin dört bir tarafını ziyaret etmekten büyük mutluluk duyduklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, milletle birlikte olmanın kendilerine güç ve enerji verdiğini, daha çok çalışmak için motivasyon sağladığını ifade etti.

“ÇAREYİ HEP MİLLETİMİZE GİTMEKTE BULDUK”

“Önümüzü vesayetle de, darbeyle de kesmeye çalışsalar çareyi hep milletimize gitmekte bulduk” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Geçtiğimiz 16 yılda karşımıza çıkan her engeli sizlerle beraber aştık. İşte bugün mitingi yaptığımız meydanda siz 15 Temmuz gecesi orada gümbür gümbür o FETÖ’cülere haykırdınız, durmadınız. O büyük ihanetin üstesinden milletimizle birlikte geldik. Şimdi yeni bir dönemin eşiğindeyiz ve yine çözümü milletimizde arıyoruz” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının devamında madenciliği de kapsayan enerji sektörünün dünyanın her yerinde olduğu gibi ülkemiz için de stratejik öneme sahip olduğunu vurgulayarak, enerji ithalini durduracaklarını söyledi.

“ENERJİDE DIŞA BAĞIMLILIĞI AZALTMAK İÇİN YERLİ KAYNAKLARI DEĞERLENDİRMELİYİZ”

Bütçedeki cari açığın en önemli sebebinin ithal enerji olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’deki yerli kömür rezervlerinin zenginliğine işaret etti.

Millî enerji ve maden politikasını oluşturduklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Çok uzun ve kapsamlı bir çalışmayla oluşturduğumuz bu politikayı arz güvenliği, yerlileştirme, öngörülebilir piyasa olmak üzere 3 ayak üzerine oturtuyoruz. Amacımız, enerjide dışa bağımlılığımızı azaltmak için yerli kaynakları en üst düzeyde değerlendirmektir. Her bir başlığın altında çok önemli açılımlar var. İthalata dayalı enerji politikalarıyla daha fazla yol kat edemeyeceğimizi gördüğümüz için kendi kaynaklarımızı harekete geçirmeye başladık ve bunda da güzel mesafeler alıyoruz” şeklinde konuştu.

Konuşmasının devamında, “Bize siyaset mühendislerinin değil maden mühendislerinin, petrol mühendislerinin, makine mühendislerinin lazım olduğu bilinciyle insan kaynağımıza yatırım yaptık” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunun için geçen 16 yılda eğitim yatırımlarını bütçede ilk sıraya çıkardıklarını belirtti.

“KÖMÜR MADENCİLİĞİMİZİ İLERİYE TAŞIMAK İÇİN YENİ STRATEJİLER GELİŞTİRDİK”

Eğitim seviyesi artıkça eskiden beri millete dayatılan kimi yanlışlarla daha kolay mücadele edebileceklerine inandıklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, yıllarca bu ülkede maden sektörünün kimi zaman çevrecilik adına, kimi zaman ekonomik olmadığı gerekçesiyle horlanıp ötelendiğine dikkat çekti. Termik santral inşaatlarına karşı akıl almaz dirençler gösterildiğini, kömürün sanayide kullanımının engellenmeye çalışıldığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, örnek gösterilen Avrupa’da, başta Almanya olmak üzere, hâlâ elektrik enerjisinin büyük bölümünün kömürden elde edildiğine dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: “Biz onlara serbest olan kömürü bize haram etmeye çalışanların niyetinin aslında ne olduğunu çok iyi biliyoruz. Bu çevrelerin tek derdi var, Türkiye’nin büyümesini, güçlenmesini, gelişmesini engellemektir. Ta Güney Afrika’dan buraya kömür getir, ta buraya Sibirya’dan şuradan-buradan kömür getir, ama kendi kömürünü kullanma! Bu durum karşısında biz kömür madenciliğimizi daha ileriye taşımak için yeni yollar, yeni yöntemler, yeni stratejiler geliştirdik. Kömürün keşfinden rezervinin belirlenmesine, üretimde kullanımından zararlı etkilerinin önlenmesine kadar tüm aşamaları bilimsel yöntemlerle ele aldık.”

“ZONGULDAK’IN İHYA OLMASINI SAĞLAYACAĞIZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’de 10 milyon tona kadar kömür üretim potansiyeli olduğuna dikkat çekerek, “Ancak şu anda ortalama 1,2 milyon ton üretim yapılıyor. Hâlihazırda sektörde çalışan 10 bin işçiyi 20 bine çıkarma potansiyeline sahibiz. Biz bu potansiyeli kimsenin mağdur olmadığı doğru bir modelle teknolojik imkânları ve maden bölgeleri düzenlemelerinde kullanarak inşallah hayata geçireceğiz. Bu modelle kömür üretiminin yanı sıra sosyal imkânları da genişleterek Zonguldak’ın ihya olmasını sağlayacağız” dedi.

“Amerika’da, Avustralya’da kişi başına günlük 11 ton üretim yapılırken, bu rakamın ülkemizde 1,5 tonda kalmasına gönlümüz razı değil” ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Aynı miktarda kömürü daha fazla kişiyle değil, daha çok kömürü daha çok istihdamla çıkartmayı hedefliyoruz. Maden sahalarını mavi, sarı, kırmızı olarak risk gruplarına ayırarak, denetimlerini de ona göre yapacağız. Tüm bu süreçleri şeffaf bir şekilde yürüterek kömürü ülkemizin yeni millî güç kaynaklarından biri hâline getirmeye kararlıyız. ‘Vakit Türkiye vakti’ ile birlikte ‘Vakit kömür vakti’ de demeye hazırlanıyoruz” şeklinde konuştu.

“BİRİLERİ ÜLKEMİZİ YENİDEN ESKİ GÜNLERİNE DÖNDÜRME KONUSUNDA AZİMLİ GÖZÜKÜYOR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, huzurun, güvenin, kalkınmanın ve demokrasinin temel şartının istikrar ve güven olduğunun altını çizerek, Türkiye’nin geçen 16 yılda 3,5 kat büyüyebilmesini güven ve istikrar ortamının sürekliliğine borçlu olduğunu belirtti. “Bu ortam öylesine güçlü bir zemine oturmaktadır ki, son 5 yılda ardı ardına yaşadığımız terör saldırıları, sosyal ve siyasi kaos denemeleri dahi istikrarımızı bozamadı” ifadeleriyle konuşmasına devam eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, güven ve istikrar ortamının kökleşmesine katkı sağlayacağına inandıkları için Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi konusunda ısrarcı olduklarını söyledi.

24 Haziran’da girilecek seçimlerde yeni sistemin ilk meyvelerini vereceğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: “Biz güven ve istikrar ortamı konusunda ne kadar hassas ve ısrarcıysak, birileri de kaos çıkarma, ülkemizi yeniden eski günlerine döndürme konusunda o derece azimli gözüküyor. Öyle ki, biz ‘yapacağız’ diyoruz, onlar sadece ‘yıkacağız’ diyorlar. Biz ‘ileriye gideceğiz’ diyoruz, onlar tek parti CHP’si dönemine dönmenin hayalini kuruyor. Biz ‘demokrasi’ diyoruz, onlar yeni sistemi kendi diktatörlerini kuracakları bir düzen olarak tasavvur ediyor. Biz ‘kalkınma, büyüme, gelişme’ diyoruz, onlar ‘devam edenleri durduracak, yenilerini iptal edeceğiz’ diyorlar.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülkede seçim vaadi olarak tüm yatırımları durduracağını söyleyen adayların olduğuna dikkat çekerek, “Bu ülkede bölücü terör örgütüne kan kusturan komutanlarımızı apoletlerini sökmekle tehdit edenler var. Bu ülkede nasıl olsa yapmak zorunda kalmayacağını bildiği için hesapsız, kitapsız atıp tutanlar var. Biz yatırımları durdurmak bir yana, tam tersine iki katına, üç katına, beş katına, mümkünse on katına çıkartacağız diyoruz. Ancak bu şekilde Zonguldak’taki madencimizin ekmeğini büyütebiliriz. Ancak bu şekilde nafakasını binlerce derecelik fırınların karşısında demir üreterek çıkartan işçimizin emeğinin karşılığını verebiliriz. Ancak bu şekilde tarlasında mahsulünün bereketi için dua eden çiftçimize alın terinin karşılığını sunabiliriz. Ancak bu şekilde her zaman besmele ile açtığı dükkânında, atölyesinde emek veren esnafın hakkını verebiliriz” diye konuştu.

Tüm Haberler