15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

Emine Erdoğan: “Çocukların güven içinde yaşayacağı bir dünya inşa etmek, en temel vazifemizdir”

03.06.2018
Emine Erdoğan: “Çocukların güven içinde yaşayacağı bir dünya inşa etmek, en temel vazifemizdir”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, TOGEMDER tarafından düzenlenen iftar programına katıldı. Emine Erdoğan, programda yaptığı konuşmada, “Çocukların güven içinde yaşayacağı bir dünya inşa etmek, en temel vazifemizdir. Çocuklarımızı psiko-sosyal ve fizyolojik açıdan en iyi şekilde yetiştiremiyorsak, hayatın çok önemli bir tarafını ıskalıyoruz demektir” dedi.

İstanbul Ataşehir Sheraton Otel’de gerçekleştirilen programda, Toplumsal Gelişim Merkezi Eğitim ve Sosyal Dayanışma Derneği (TOGEMDER) tarafından yürütülen Çocuk İzleme Merkezi Projesi’nin de tanıtımı yapıldı.

Emine Erdoğan, programda yaptığı konuşmada, eğitim faaliyetlerinin tek başına devletin üstlenebileceği bir iş olmadığını belirterek, gerek medeniyetimizde, gerekse modern toplumlarda vakıfların her zaman eğitimin bir parçası olduğuna işaret etti.

Çocuklar söz konusu olduğunda yapılacakların sonu olmadığını ifade eden Emine Erdoğan, sivil toplum kuruluşlarının bu tür faaliyetlerinin desteklenmesinin önemine değindi.

Konuşmasının devamında, Çocuk İzleme Merkezi’nin istismara uğramış çocuklarla ilgileneceğinin altını çizen Erdoğan, “Çocukların güven içinde yaşayacağı bir dünya inşa etmek, en temel vazifemizdir. Çocuklarımızı psiko-sosyal ve fizyolojik açıdan en iyi şekilde yetiştiremiyorsak, hayatın çok önemli bir tarafını ıskalıyoruz demektir” şeklinde konuştu.

“AİLE, TOPLUMSAL YAPININ EN SAĞLAM KALESİ OLMALIDIR”

Emine Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: “İstismara uğramış çocukların yaralarını sarmak kadar, istismarın kapısını aralayan şartları ortadan kaldırmak da önemlidir. Çocuklarımıza gerektiğinde ‘hayır’ diyebilmeyi öğretmeliyiz. Ama daha önemlisi, çocuklar için en güvenli yer olan aileyi gözümüz gibi korumalıyız. Aile, toplumsal yapının en sağlam kalesi olmalıdır. Onu layıkıyla korumak, birçok riski bertaraf etmek demektir. Ailenin olduğu yerde en zehirli niyetler, eylemler dahi nispeten zararsız kalır. İdeal olan, çocukların kendi aile ortamında huzur içinde yetişmesidir. Fakat bunun mümkün olmadığı durumlarda ise, koruyucu aile ve sevgi evleri en güzel çözümdür.’

Ramazan günlerinin bu tür hayırlı vakıf faaliyetlerinin desteklenmesi adına önemli bir infak vesilesi olduğu söyleyen Emine Erdoğan, “Sevdiklerinizden infak etmedikçe iyilerden olamazsınız ayeti, infak medeniyetinin temelini oluşturur. Mü’min, yoksulları, ihtiyaç sahiplerini görüp gözeten bir merhamet bulutu olmalı, yardımlarını onlara yağdırmalıdır” dedi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın da hazır bulunduğu program, toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.

Tüm Haberler