15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

“Şimdi daha büyük yatırımlar için yola koyuluyoruz”

02.06.2018
“Şimdi daha büyük yatırımlar için yola koyuluyoruz”

AK Parti’nin Aksaray mitinginde yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yapıldığında ülkemize ne güzel yakışır dediğimiz projelerimiz var. Geleceğe dair hayallerimiz, umutlarımız, hedeflerimiz var. Bugüne kadar size ne söz verdiysek yerine getirdik. Sırf birilerine şirin görünmek uğruna da yapamayacağımız şeylerin sözünü vermedik. Şimdi daha büyük yatırımlar için yola koyuluyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti’nin Aksaray mitingine katıldı. Aksaray Valiliği önünde düzenlenen mitingde Cumhurbaşkanı Erdoğan, halka hitap etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 16 Nisan halk oylamasında yüzde 75,5 gibi Türkiye ortalamasının çok üstünde bir oranla kendisine destek veren Aksaraylılara teşekkür ederek “24 Haziran’da ülkemizin istikbaline yön verecek tarihî bir seçim yaşanacak. Sizden 16 Nisan’da araladığınız o büyük ve güçlü Türkiye kapısını 24 Haziran’da ardına kadar açmanızı istiyoruz” şeklinde konuştu.

“HER GÜN KRİZLERLE, KAOSLARLA BOĞUŞAN BİR TÜRKİYE YOK ARTIK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan 40 yılı aşkın süredir siyasetin içerisinde milletin desteği, Allah’ın lütfuyla gece gündüz demeden ülkeye hizmet etmeye çalıştıklarını belirterek, siyasete başladıkları günden bu yana hem Türkiye’de hem de dünyada pek çok şeyin değiştiğine dikkat çekti. “Artık ülkemizde evlatlarımız ideolojik kamplaşmalar üzerinden birbirine silah çekmiyor, kurşun sıkmıyor. Sırf farklı görüşe mensup insanlar oturuyor diye bir gece vakti ansızın kahvehanelere bombalar atılmıyor” sözleriyle bu değişime işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Yağ, şeker, un, çay gibi temel ihtiyaç malzemelerini temin etmek için vatandaşlarımız saatlerce, CHP’nin yönetimlerinde olduğu gibi, kuyrukta beklemek zorunda kalmıyor. Darbe ortamı oluşsun diye gençlerimizin ellerine birileri tarafından silah tutuşturulmuyor. Sabahtan akşama fiyatların değiştiği, enflasyon oranlarının yüzde 120’leri bulduğu, her gün krizlerle, kaoslarla boğuşan bir Türkiye yok artık. Bize ve milletimize asla yakışmayan bu kötü manzaraların tamamını Allah’a şükür ülkemiz geride bıraktı.”

“DÜNÜ BİLMEDEN BUGÜNÜ ANLAMAK MÜMKÜN DEĞİLDİR”

Özellikle merhum Özal ve Erbakan gibi siyasetçilerin emeğiyle ve dirayetli çalışmalarıyla Türkiye’nin toplumsal barış ve ekonomik kalkınma yolunda önemli mesafeler aldığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan “Ülkemiz prangalarını ancak bu siyasetçilerin döneminde kırmaya başladı. Öte yandan milletimiz asıl yatırım, kalkınma ve demokrasi hamlesini AK Parti iktidarları döneminde gördü. Türkiye on yıllardır hasretini çektiği reformlara bizim dönemimizde kavuştu” dedi.

“Hafıza-ı beşer nisyan ile maluldür” sözüne atıfla insanoğlunun unutkanlığına vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan “İnsanoğlu unutur, bunu kabul edeceğiz. Dünü bilmeden bugünü anlamak mümkün değildir. İçinde bulunduğumuz durumu kavramanın en güzel yolu, mevcudu geçmişle mukayese etmektir. Ne kadar mesafe aldığımız ölçmenin yolu, ara ara şöyle dönüp geriye bir bakmaktır” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Beş on sene önce yaşadığımız hadiseleri gözümüzün önüne getirdiğimizde son 16 senede Türkiye’nin ne kadar büyük bir destan yazdığını çok daha iyi görüyoruz” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “AK Parti Türkiye’sinde doğan, bizim dönemimizde hayata adımını atan, gerçek demokrasiyle yine bizim dönemimizde tanışan gençlerimizin bu karşılaştırmayı özellikle ve muhakkak yapması gerekiyor. AK Parti olarak, ekonomi, sağlık ve yatırımlar yanında, bu millete en büyük hizmetimizin hak ve özgürlükler başlığında olduğuna inanıyorum.”

“HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİ KISITLAYAN BÜTÜN DÜZENLEMELERİ RAFA KALDIRDIK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan 2002’de göreve geldiklerinde temel hak ve özgürlükler noktasında büyük bir enkaz devraldıklarını söyleyerek, 28 Şubat sürecinin de etkisiyle bu alanda çok büyük bir yıkım yaşandığını belirtti. Göreve geldiklerinde genç kızların üniversite kapılarında başörtüsünden dolayı gözyaşı döktüğünü, kendi çocuklarının da başörtüsü ve üniversiteye girişte İmam Hatiplere konulan katsayı uygulaması yüzünden yurt dışında okumak zorunda kaldıklarını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan “Kılık kıyafetinden dolayı okuluna, üniversitesine gidemeyen, mesleğini yerine getiremeyen on binlerce kardeşimizin sorunuyla karşılaştık. Liseler arasında ayrım yapan, katsayı uygulamasıyla meslek liselerinde, imam hatiplerde okuyan gençlere zulmeden bir devlet anlayışıyla karşı karşıya olduk” diye konuştu.

Bu kötü tablo karşısında korkuya kapılmadıklarını, asla mazeret üretmediklerini, sorunları çözmek yerine halının altına süpürenlerden de olmadıklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Milletimizin hayır duasını aldığımız bu yolculukta emanetin hakkını vermek için hemen çalışmaya başladık. ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ anlayışıyla insanımızın hak ve özgürlükleri kısıtlayan bütün düzenlemeleri rafa kaldırdık. Vatandaşı devlete hasım gören bir zihniyet yerine, vatandaşına hizmetkâr olan devlet düşüncesini iktidara getirdik. Siyasi görüş, meşrep, etnik köken, bölge ayrımı yapmadan tüm vatandaşlarımızı kucaklamaya çalıştık. Başörtülü-başörtüsüz, bu ayrıma biz son verdik. Kılık kıyafet üzerindeki baskıları kaldırarak tüm gençlerimizin istedikleri kıyafetle üniversiteye gidebilmelerine imkân sağladık, tüm gençlerimizi kucakladık. Bugün artık genç kızlarımız üniversite kapılarından boynu bükük dönmek zorunda kalmıyor.”

“KENDİLERİNİ MİLLETİN ÜSTÜNDE GÖRENLER DIŞINDA YENİ TÜRKİYE’DEN MUSTARİP OLAN YOK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu yeni dönemde sosyal yaşamdan siyasi alana, eğitimden basın yayın hayatına kadar Türkiye’nin tarihinde hiç tecrübe etmediği bir özgürlük ortamını yaşadığını söyleyerek şunları kaydetti: “İmtiyazları elinden alınanlar dışında, Türkiye’nin geldiği noktadan şikâyet eden var mı? Kendilerini milletin üstünde görenler dışında yeni Türkiye’den mustarip olan kimse de yok. Türkiye her alanda, özellikle de hak, adalet ve özgürlükler noktasında çok büyük bir mesafe almıştır. Ülkemiz öyle bir mesafe kat etti ki, daha düne kadar imam hatipler kapatılsın diye ortalığı ayağa kaldıranlar, bugün bakıyorsunuz oy için bile olsa imam hatibe gitmediği için hayıflanıyor. Daha dün kızlarımız okuması için başka ülkeleri işaret edenler, bugün o kızlarımızla fotoğraf vermek için sıraya giriyor. Daha dün ‘bidon kafalı, makarnacı, göbeğini kaşıyan adam’ diye milleti aşağılayan o CHP zihniyeti, bugün sizin oyunuzu almak için kırk takla atıyor.”

AKSARAY’A YAPILAN YATIRIMLAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasını iktidarları döneminde Aksaray’a yapılan yatırımları aktararak sürdürdü. Son 16 senede Aksaray’a 11 milyar liralık yatırım yaptıklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları kaydetti: “Evlatlarımız daha iyi eğitim alsın diye bin 798 yeni derslik yaptık. İhtiyaç sahibi öğrencilerimize 36 trilyon eğitim desteği verdik. Aksaray’a üniversiteyi biz getirdik. 8 bin 121 kişi kapasiteli yükseköğrenim yurdu açtık. Sağlıkta 400 yataklı Aksaray Devlet Hastanesi’nin de aralarında olduğu yedisi hastane olan 23 sağlık tesisi kazandırdık Aksaray’da 4 bin 840 konut uygulamasını hayata geçirdik. Ulaşımda 17 kilometre olan bölünmüş yol uzunluğunu 191 kilometre daha ekleyerek 208 kilometreye ulaştırdık.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan Aksaray’ı Hızlı Tren ile de tanıştırmayı planladıklarını söyleyerek şöyle konuştu: “Aksaray-Ulukışla Hızlı Tren bağlantı yolu yatırım programına alındı, inşallah yakında ihalesini yapıyoruz. Kırıkkale-Kırşehir-Aksaray-Niğde Hızlı Tren projemizle ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Yaklaşık 7 milyar liralık maliyeti olan projeyi de 2023 yılında tamamlamayı hedefliyoruz. Aksaray için olan bir diğer Hızlı Tren projemiz ise Antalya-Konya-Aksaray-Nevşehir-Kayseri Hızlı Tren hattıdır. 530 kilometre uzunluğa sahip bu hattın toplam maliyeti de 11,5 milyar lira.”

“SİZLERDEN ÇOK GÜÇLÜ DESTEK BEKLİYORUZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının sonunda, “Yunus Emre’nin izinden giderek gönüller yapmak için çıktığımız bu yolda, Allah’ın yardımı, sizlerin teveccühüyle pek çok hizmet gerçekleştirdik” ifadelerini kullanarak sözlerini şöyle tamamladı: “Yapıldığında ülkemize ne güzel yakışır dediğimiz projelerimiz var. Geleceğe dair hayallerimiz, umutlarımız, hedeflerimiz var. Hamdolsun, bugüne kadar size ne söz verdiysek yerine getirdik. Sırf birilerine şirin görünmek uğruna da yapamayacağımız şeylerin sözünü vermedik. Şimdi daha büyük yatırımlar için yola koyuluyoruz. ‘Yaparsa yine AK Parti yapar’ diyoruz. Bunun için sizlerden çok güçlü destek bekliyoruz.”

Tüm Haberler