15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

Emine Erdoğan: “Gazze’deki katliamın sorumluları meşruiyetlerini kaybetmiştir”

21.05.2018
Emine Erdoğan: “Gazze’deki katliamın sorumluları meşruiyetlerini kaybetmiştir”

Türkiye'de bulunan yabancı misyon şeflerinin eşlerine verdiği iftar yemeğinde bir konuşma yapan Emine Erdoğan, Gazze’de 62 Filistinlinin öldüğü, 2 bin 700 kişinin yaralandığı olaylara değinerek, “İnsanlığın ortak mirası Kudüs, katliamları, işgalleri, zorbalıkları taşıyamayacak kadar barışla özdeş bir şehirdir. Üç dinin ortak değeridir. Bu katliamın sorumluları, insanlığın vicdanında meşruiyetlerini kaybetmiştir” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Türkiye’de bulunan yabancı misyon şeflerinin eşlerine iftar verdi.

“TÜRKİYE’NİN ZENGİN BİR KÜLTÜREL BİRİKİMİ VAR”

Cumhurbaşkanlığı Devlet Konukevinde gerçekleştirilen iftarda bir konuşma yapan Emine Erdoğan, büyükelçi eşlerinin ülkelerinin gönül elçisi olduğunu söyleyerek, “Gittiğiniz ülkenin âdet, gelenek ve göreneklerini yakından tanıma imkânı buluyorsunuz” dedi.

Türkiye’nin zengin bir kültürel birikimi olduğunu ifade eden Emine Erdoğan sözlerine şöyle devam etti: ‘Bu ülkede mavi ile yeşili, Akdeniz iklimi ile karasal iklimi birlikte görebilirsiniz. Ege mutfağı, Güneydoğu'nunki ile yarışırken, Efes’in mimari güzellikleri, Mardin’in kendine has dokusu ile rekabet eder. Türk, Kürt, Ermeni, Süryani aynı havayı teneffüs eder. Tarihimiz boyunca, farklı dinler ve etnik gruplar barış içinde birlikte yaşamıştır. Bütün bu çeşitlilik, en değerli zenginliğimizdir. İstanbul’da, sinagog ve kiliselerin camilerle yan yana olduğunu görürsünüz. Ezan ve çan seslerinin birbirine karıştığı mahallelerde, çocuklar huzur içinde birlikte oynar. Farklı olana saygıyı doğal ortamında öğrenirler.’

“SURİYE’DE YÜZBİNLERCE ÇOCUK YETİM KALDI”

Konuşmasında kültürler arası diyalogun çatışmaların önleyicisi, küresel barışın teminatı olduğunu söyleyen Emine Erdoğan, dünyada savaşların ve çatışmaların arttığını söyledi. Suriye’de yüzbinlerce çocuğun yetim, binlerce kadının evlatsız kaldığını söyleyen Erdoğan, “Hangi siyasi fayda bir insanın gözyaşına değer. Hangi ekonomik kazanç, bir çocuğun annesiz kalmasının gerekçesi olabilir’ ifadelerini kullandı.

“BU İŞGAL TÜM İNSANLIĞIN ORTAK MESELESİ”

Geçtiğimiz hafta Gazze’de 62 Filistinlinin öldüğü, 2 bin 700 kişinin yaralandığı olaylara da değinen Emine Erdoğan, “İnsanlığın ortak mirası Kudüs, böylesi katliamları, işgalleri, zorbalıkları taşıyamayacak kadar barışla özdeş bir şehirdir. Üç dinin ortak değeridir. Bu katliamın sorumluları, insanlığın vicdanında meşruiyetlerini kaybetmiştir. Kudüs’ün, Müslümanlar, Hristiyanlar ve Museviler için ortak değeri böylesine aşikârken, işgalci politikalar hiçbir şekilde savunulamaz. Gerek uluslararası hukuk, gerekse vicdani planda bu işgal, artık tüm insanlığın ortak meselesidir” şeklinde konuştu.

Konuşmasının devamında İslam tarihine de atıfta bulunan Emine Erdoğan, Halife Ömer döneminde yayınlanan emannameyi hatırlatarak, “Kudüs şehri sakinlerine, canlarına, mallarına, kiliselerine, haçlarına dokunulmayacağı, kiliselerin yıkılmayacağı, kısmen dahi işgal edilmeyeceği konusunda teminat verilmişti. İşte bu tavır, İslam’ın diğer inançlara ve mabetlere olan saygısını ifade eder” dedi.

Bugün de benzer şekilde başkalarının inançlarına saygı duyan çok sayıda samimi Hristiyan ve Musevi olduğunu söyleyen Emine Erdoğan, “Dünyanın geleceğini de zaten birbirine saygı duyan, insanlık ortak paydasında sevgiyi ve barışı büyütmek için çabalayan insanlar inşa edecektir. Bu sorunların çözümünde kadınların çok önemli bir misyonu olduğunu düşünüyorum. Kadınlar, doğaları itibarıyla, çatışmaların önlenmesi, arabuluculuk ve barış süreçlerinde son derece etkin olabilirler” ifadelerini kullandı.

Tüm Haberler