15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: “2017 Yılının İlk Yarısında Yüzde 5,1 Büyüme Oranını Yakaladık”

01.11.2017
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: “2017 Yılının İlk Yarısında Yüzde 5,1 Büyüme Oranını Yakaladık”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde düzenlediği basın toplantısında, “Bu yılın ilk yarısında yüzde 5,1’lik bir büyüme oranını yakaladık. Bu hem Avrupa, hem de dünya ortalamalarının çok çok üstünde. Türkiye’nin bu büyüme oranı, dünyada şu an itibarıyla Çin ve Hindistan’dan sonra 3. sırada geliyor. 2017’nin 3. ve 4. çeyreğinde de benzer bir tablonun, hatta daha da yüksek rakamların çıkması bekleniyor” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde bir basın toplantısı düzenledi. Gündemdeki gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, basın mensuplarının sorularını da cevapladı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, kamuoyu ile canlı olarak da paylaşılan toplantıda şunları söyledi:

“İHRACATTA İYİ BİR İVME YAKALADIK”

“Ekonomiyle ilgili de birkaç notum var, onları da sizlerle paylaşmak istiyorum. Çünkü son günlerde biraz spekülatif haber ve tartışmalara da konu oldu malum. Şimdi bildiğiniz gibi, bu yılın ilk yarısında yüzde 5,1’lik bir büyüme oranını yakaladık. Bu hem Avrupa, hem de dünya ortalamalarının çok çok üstünde. Yanlış hatırlamıyorsam Türkiye’nin bu büyüme oranı, dünyada şu an itibarıyla Çin ve Hindistan’dan sonra 3. sırada geliyor. 2017’nin 3. ve 4. çeyreğinde de benzer bir tablonun, hatta daha da yüksek rakamların çıkması bekleniyor. 31 Ekim tarihi itibarıyla gelen bazı verileri de dikkate aldığımız zaman, Türkiye’nin Ocak-Eylül dönemindeki ihracatı da önceki yıla göre yüzde 10,5 oranında artış kaydetmiş durumda, yani ticarette de gerçekten iyi bir ivme yakalamış durumdayız.

Turizm gelirlerinde de ciddi bir artışın olduğunu memnuniyetle ifade etmek istiyorum. Geçen yılın bu dönemine göre turizmde yüzde 37,6 oranında bir artış var. Türkiye’ye gelen turist sayısında da yüzde 38 bir artış gerçekleşmiş durumda. Turizm sektöründe de çok ciddi bir hareketliliğin olduğunu ifade edebilirim. Birazdan da zaten biliyorsunuz burada, Külliyede Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle bir turizm şûrası yapılacak. Orada da turizmi daha fazla nasıl geliştirebiliriz doğudan batıya, bütün boyutlarıyla bunu etraflı bir şekilde ele alma imkânımız olacak.

“SON BİR YILDA, 1 MİLYON 122 BİN KİŞİYE YENİ İSTİHDAM SAĞLANDI”

Bir diğer konu, tabi istihdam yaratılması ve işsizliğin düşürülmesi... İşsizlik oranın tek hanelere düşürülmesi noktasında da ilgili bütün kurumlarımızın, ekonomi birimlerimizin çok yoğun bir çalışması devam ediyor. Tabii istihdama katılım oranı da artıyor, yani yeni nüfusla beraber bir istihdam arayışı da var. Ama aynı zamanda son 1 yıllık dönemde, yani geçen yılın Ekim ayından bugüne kadarki rakamlara baktığımız zaman 1 milyon 122 bin kişiye yeni istihdam yaratıldığını da görüyoruz ki, bu hakikaten memnuniyet verici bir gelişme; ama bu konudaki çalışmalarımız da devam edecek.

Enflasyon konusunda da rakamların daha da düşürülmesi için yoğun bir çalışma sürdürülüyor. Burada mali disiplin, yatırımlar, ithalat, ihracat, bütün bu dengeleri dikkate alan bir hassas politikanın izlendiğini rahatlıkla ifade edebilirim. Nitekim bugün Merkez Bankamız bu konuyla ilgili bir raporunu da yayınlayacak bildiğiniz gibi. Enflasyonla ilgili, enflasyon görünümüyle ilgili ayrıntıları oradan takip edebilirsiniz. Ama özellikle enflasyon verilerinin 2018’in ilk yarısından itibaren ciddi bir düşüşe geçeceğini ifade edebiliriz. Merkez Bankamız da enflasyon hedeflemesi çerçevesinde kararlı duruşunu devam ettiriyor ve elbirliğiyle bu çalışmalar devam edecek.

“ŞİRKETLER VE ESNAFIMIZA VERİLECEK KREDİLERLE, YATIRIM VE İSTİHDAM ARTIRILACAK”

Bir diğer önemli konu da; dün Sayın Başbakanımız da ifade ettiği gibi, verilen bu krediler sayesinde orta ölçekli şirketlerin, esnafımızın rahatlatılması ve bu çerçevede yatırımların ve istihdamın artırılması… Bu konudaki çalışmalarımız da devam edecek. Hedefimiz, tabii ki burada kapsayıcı bir büyüme hedefi çerçevesinde ekonomik verileri vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde, Türkiye’nin büyüme hedeflerine uygun bir şekilde hayata geçirmek.

Son olarak ekonomi bahsini de kapattıktan sonra bir konuyla ilgili notumu iletip sizin sorularınıza geçeceğim. O da, bildiğiniz gibi CHP’li milletvekili Bülent Tezcan’ın evvelsi gün yaptığı açıklamayla ilgili, Sayın Cumhurbaşkanımıza yönelik hakaretamiz ifadeleriyle ilgili… Biz hukuki yolları harekete geçirdik, suç duyurusunda bulunduk. Ben sosyal medya üzerinden bir açıklama yapmıştım, ama bu vesileyle burada bir defa daha görüşümüzü net bir şekilde ifade etmek istiyorum.

“CHP'Lİ TEZCAN'IN AÇIKLAMALARI ANA MUHALEFET ADINA BİR UTANÇ VESİKASIDIR”

Öncelikle şunu söyleyeyim: Bu tür ifadeler, Cumhurbaşkanımızı hedef alan ‘diktatör’ gibi ifadeler, öncelikle Türkiye’de ana muhalefet adına bir utanç vesikasıdır. Siyaset yapamayan, siyaseti tüketen kesimlerin bu tür söylemler üzerinden kendine bir siyaset alanı açma çabasıdır, bunu ifade etmek isteriz. İkinci olarak; bu milletin iradesine bir saygısızlıktır, yani yüzde 52 oyla seçilmiş bir Cumhurbaşkanına siz ‘diktatör’, ‘faşist’ vesaire diyemezsiniz. Bu ülkede o Cumhurbaşkanına oy vermiş milyonlarca insanın iradesine, hür seçimine, reyine her şeyden önce bir saygısızlıktır bu. Üçüncüsü; devletin başı olarak bugün Türkiye Cumhuriyeti’nin karşı karşıya kaldığı içeriden ve dışarıdan her tür saldırıyı püskürtmek için canla-başla mücadele eden bir lidere siz bu tür yakıştırmalar yapamazsınız.

Dördüncü olarak da şunu ifade etmek istiyorum; ‘diktatör’ söyleminin ne amaçla tedavüle sokulduğunu, kimler tarafından kullanıldığını biz çok iyi biliyoruz. Darbe öncesinde de biz bunu ifade etmiştik. Bu tür söylemler üzerinden Türkiye’de başka karışıklıkları ortaya çıkartmak, toplumu birbirine düşürmek, başka harici ya da dâhili girişimlerin zeminini hazırlamaya dönük adımlar olduğunu biz gayet iyi biliyoruz. Dolayısıyla buradan çağrımız; bu tür seviyesiz, hakikatle yakından uzaktan ilgisi olmayan, milletin iradesine duyarsız ve saygısız ifadelerden muhalefetin de kaçınmasıdır.”

Soru: “Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi dondurma kararı aldıklarını, ama iptal etmediklerini söylediler, siz de iptal edilmesi gerektiğini söylediniz. Eğer Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi iptal etmezse, bundan sonra Türkiye ne tür adımlar atacak, ne tür yaptırımlar alacak? Buna ek olarak da; Neçirvan Barzani’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan bir randevu talep ettiği ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da bu talebi kabul etmediği yönünde bazı haberler çıktı, bu haberlerin doğruluk payı var mıdır? Bir diğer sorum da; Irak Başbakanı İbadi ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde görüştü, orada PKK’ya yönelik ortak iş birliği vurgusu çıktı. İleriki günlerde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Irak Ordusuyla birlikte PKK’ya yönelik ortak bir operasyonu olabilir mi, öngörülüyor mu? Bu konudaki düşüncenizi almak istiyorum.”

“GELDİĞİMİZ NOKTADA REFERANDUM YOK HÜKMÜNDE”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın: “Şimdi Erbil Yönetiminden herkesin beklentisi; sadece Türkiye’nin değil Irak Merkezî Hükûmetinin, İran’ın ve diğer ülkelerin beklentisi, bu referandumu hani eski tabirle ‘keenlemyekun’, yokmuş hükmünde bir çerçeveye oturtmaları ve yollarına devam etmeleri… Tabii siyasi olarak bunu nasıl formüle ederler, kendi kamuoylarına nasıl izah ederler, bu onların meselesi. Fakat zaten fiilen şu anda geldiğimiz noktada aslında referandum yok hükmünde. Hatta bildiğiniz gibi biz daha önce de bu uyarıyı yaptık, ‘bu referanduma giderseniz aslında şu son 10 yıllık süre içerisinde elde ettiğiniz birçok kazanımı kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırsınız’ diye uyarılarda bulunduk ve nitekim böyle de oldu. Kerkük’ten çekildiler, tartışmalı bölgelerden çekildiler, havaalanlarının, petrol kuyularının ve sınır kapılarının şu anda kontrolü de Irak Merkezî Hükûmetine geçiyor.

Şimdi tabii bizim beklentimiz; bu yolda Irak Merkezî Hükûmetiyle diyalog içerisinde, istişareler içerisinde adımlar atmaları. Irak’ın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini garanti altına alacak adımlar atmaları. Biz geçmişte, daha önce de ifade ettim, Irak Kürtleriyle hep çok yakın ilişki içerisinde olduk, iyi ilişkiler içerisinde olduk, bundan sonra da olacağız. Biz aynı coğrafyanın insanlarıyız. Onlarla aynı coğrafyayı, aynı kaderi paylaşıyoruz, aynı geleceği paylaşmak istiyoruz. Dolayısıyla orada Irak Kürtlerine dönük herhangi bir sıkıntının gelmesini biz asla arzu etmeyiz. Ve dediğim gibi, bu çerçevede de biz mesela Habur Sınır Kapısındaki geçişleri bu yüzden devam ettirdik, çünkü oraya giden maldır, eşyadır, ihtiyaç malzemeleridir vesairelerin normal vatandaşların hayatını olumsuz yönde etkilemesini arzu etmeyiz. Bundan sonra da zaten bu yönde, yani hem Irak Merkezî Hükûmetiyle, hem diğer aktörlerle istişare ve eş güdüm içerisinde bu süreci birlikte takip edeceğiz.

NEÇİRVAN BARZANİ’NİN RANDEVU TALEBİ

Neçirvan Barzani’nin randevu talebine gelince, geçmişte de biliyorsunuz Sayın Cumhurbaşkanımız çeşitli vesilelerle Sayın Neçirvan Barzani’yi kabul etti, yani Irak Bölgesel Yönetiminin Başbakanı sıfatıyla. Şimdi tabii Mesud Barzani’nin görev süresinin uzatılmamasıyla yetkilerinin ona devredilmesi, Neçirvan Barzani’ye devredilmesiyle yeni bir tablo ortaya çıkıyor. Tabii ki bu talepler değerlendirilir, Sayın Cumhurbaşkanımızın takdirindedir. Kendilerinin uygun görmesi hâlinde, uygun gördüğü zaman ve zeminde bu görüşmeler yapılabilir. Ama bunun için dediğim gibi, öncelikle orada Erbil Yönetiminin hâlâ birtakım adımlar atması gerekiyor. Daha önce de ifade ettim, bu sabah mesela dünden beri devam eden süreç memnuniyet verici Habur Sınır Kapısının ya da İbrahim Halil Kapısının Irak Merkezî Hükûmetine devredilmesi. Bu yöndeki adımlar devam ettikçe, yani orada statüyle ilgili ve Irak’ın toprak bütünlüğünü garanti altına alacak normalleşme adımları atıldıkça bu tür talepler de yine değerlendirilir, uygun bir zamanda, zeminde bunlar gündeme alınabilir.

“PKK’YA KARŞI MÜCADELEMİZ KARARLI BİR ŞEKİLDE DEVAM EDECEK”

Üçüncü sorunuzla ilgili, Sayın Cumhurbaşkanımızın İbadi ile yaptığı görüşmede bu demin ifade ettiğim noktayı açık bir şekilde zaten kendilerine ilettiler. Yani Irak’ın DEAŞ’tan tamamen temizlenmesi memnuniyet verici bir gelişmedir. Fakat buna paralel olarak şu anda bizim beklentimiz, aynı şekilde PKK’nın da tamamen Irak topraklarından temizlenmesi; bu Kandil olur, Sincar olur, başka şehirler olur, her nerede olursa olsun PKK’ya karşı kararlı ve ortak bir mücadele yürütülmesi konusunda biz kararlılığımızı, taleplerimizi ilettik. Irak yönetiminin buna olumlu baktığını biliyorum tabii, ama Irak yönetiminin kendine göre de birtakım öncelikleri ve sorunları var. Fakat bu konuda biz yakın çalışmaya Irak otoriteleri gerek Bağdat’la, gerek Erbil’le, gerek Süleymaniye’yle, çünkü son tahlilde Irak Merkezî Hükûmetinin yanında diğer bölgeler de bu sürecin içinde olmak durumunda, onlarla yakın çalışmaya devam edeceğiz. Ama nerede olursa olsun dediğim gibi, ister Suriye’de, ister Irak’ta, ister Türkiye toprakları sınırları içerisinde olsun, PKK terör örgütüne karşı mücadelemiz bundan sonra da kararlı bir şekilde devam edecek.”

“PYD-YPG'NİN ASTANA'YA DAVET EDİLMESİNİ ASLA KABUL ETMEYİZ”

Soru: “Rusya’nın Astana sürecine PYD’yi davet etmesine Ankara’nın bakış açısı nedir?”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın: “Şimdi bununla ilgili emrivaki gibi bir şeyin olduğunu arkadaşlarımız bize dün ilettiler, biz de bu konuda derhal girişimlerde bulunduk ve tepkimizi ilettik. Tabii ki bunu kabul etmemiz asla mümkün değildir. Yani Suriye konusunda biz bunu hep ifade ettik, ‘PYD’li ve YPG’li olmayan Kürtlerin oraya Kürt toplumunu temsilen davet edilmesinde biz hiçbir sorun görmüyoruz, ama PYD ve YPG, PKK terör örgütünün bir uzantısıdır ve onun ne Astana, ne Cenevre, ne de bir başka toplantıya davet edilmesi asla kabul edilemez.’ Çünkü orada fiili durum yaratarak, eşkıyalık yaparak, oradaki insanları terörize ederek, DEAŞ’la mücadele kılıfı altında kendine alan yaratarak bir noktaya gelmiş bir terör örgütüne Astana gibi bir uluslararası platformda yer verilmesini biz asla kabul etmeyiz. Zannediyorum oradaki zaten arkadaşlarımızın da müdahalesiyle o sorun yerinde büyük oranda çözüldü. Ama bu konuda biz Rus mevkidaşlarımızla benim de dün bu konuda görüşmelerim oldu, pozisyonumuzu çok net bir şekilde tekrar ortaya koyduk. Bundan sonra da bu tür girişimleri memnuniyetle karşılamamızın, hoş karşılamamızın mümkün olmadığını bir kez daha ifade etmek istiyorum.”

Soru: “Geçtiğimiz günlerde bu Büyükada davasına ilişkin hem Alman basınında, hem de ardından Dışişleri Bakanının yaptığı açıklamada eski Başbakan Schröder’in burada Sayın Cumhurbaşkanıyla bir görüşme yaptığı ve ardından bu tahliyelerin yaşandığına ilişkin bazı açıklamalar geldi. Öncelikle bu görüşmeyi sormak isterim. Ardından da, az önce ifade ettiniz, Habur’un karşısındaki İbrahim Halil Sınır Kapısının Irak Merkezî Hükûmetine devredildiği yönünde. Bu devir işlemi tamamen sonuçlandı mı? Çünkü bölgeden gelen bazı kaynaklara göre yine Peşmergenin bir kısmının orada hâlen olduğuna ilişkin açıklamalar var.”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın: “İkinci sorunuzdan başlayayım; o süreç hâlâ devam ediyor, yani kapının devir-teslim süreci hâlâ devam ediyor. Biz hem Irak Merkezî Hükûmetinden, hem de kendi kaynaklarımızdan sınırda, yani bizim Habur Sınır Kapısındaki kaynaklarımızdan aldığımız bilgiler bu sürecin hâlâ devam ettiği yönünde, biz de takip edeceğiz. Umarız herhangi bir çatışma olmadan, bir sıkıntı olmadan bu tamamlanır.

BÜYÜKADA DAVASI

Birinci sorunuzla ilgili, Gerhard Schröder Sayın Cumhurbaşkanımızın eski bir dostudur, kendisi Almanya Şansölyesiyken iki başbakan olarak çok yakın çalıştığı bir kişidir. Zaman zaman da görüşürler, yani özel görüşürler, siyasi konuları görüşürler, Avrupa-Almanya ilişkilerini görüşürler ve diğer konuları görüşürler. Fakat şimdi o görüşmeyi bu tahliyelerin bir ön görüşmesi ya da bir hazırlığı olarak değerlendirmek büyük bir hata olur. Bu son tahlilde bir yargı sürecidir ve savcıların ortaya koyduğu iddianameler, mahkemede görülen davalar neticesinde ilk tutuklamalar yapılmış, ondan sonra da tahliye kararı verilmiştir. Yani bu son tahlilde bir yargı sürecidir, onu buna bağlamak doğru olmaz. Böyle bir imada basında çeşitli haberler çıktı, ama dediğim gibi bunların hiçbirisi bizim teyit ettiğimiz haberler değildir. Doğrudur, görüşme olmuştur; ama bunun neticesinde bu tahliyelerin olduğu şeklinde bir değerlendirme, öyle bir otomatikman illiyet bağı kurmak doğru değil, son tahlilde bunun kararını veren de yargıdır.”

BALIKESİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANININ İSTİFASI

Soru: “Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı istifa etti, aileye kadar varan tehdit ve baskılardan söz etti. Bir yorumunuz olur mu bu konuyla ilgili?”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın: “Dün uçakta gazeteciler de Cumhurbaşkanımıza bu soruyu sordular, yarın okuyacaksınız bunu siz de ve kamuoyu da, böyle bir şeyin olması tabii ki kabul edilemez, eğer böyle bir şey var ise. Sayın Cumhurbaşkanımızın aynen ifadesi, ‘Böyle bir şey varsa, müstafi Belediye Başkanımız hangi mercie ne şekilde başvurması gerektiğini bilir ve başvurması gerekir.’ Yani bu AK Parti siyasetiyle bağdaştırılması mümkün olmayan bir şeydir, bunun üzerine de, eminim Genel Merkez gerekli çalışmaları yapmak üzere gidecektir. Yani bunun söylentisi dahi rahatsız edici bir şeydir, yani ailesinin tehdit edilmesine kadar işin varılması gibi bir şeyin ortaya çıkması, ben de ilk okuduğumda hayretler içerisinde okudum bu neyin nesidir diye. Ama tabi ki bunun doğrudan muhatabı ben değilim, yani AK Parti Genel Merkezinde ilgili birimler bununla ilgili çalışmaları yapacaklardır. Ama Sayın Cumhurbaşkanımızın da bu konuda rahatsızlık duyduğunu ve bunu dün de gazetecilere uçakta ifade ettiğini söyleyebilirim.”

“VİZE MESELESİYLE İLGİLİ 2 HAFTADIR DEVAM EDEN BİR GÖRÜŞME TRAFİĞİ VAR”

Soru: “Sayın Başbakanın Amerika ziyareti olacağına ilişin dün haberler yer aldı, bu ziyaret gerçekleşecek midir önümüzdeki günlerde, gerçekleşecekse tarihler netleşti mi? Bir de, Bülent Tezcan’ın açıklamalarından bahsettiniz ama ben şunu sormak istiyorum: Suç duyurusu dilekçesinde, Sayın Cumhurbaşkanımızın avukatının dilekçesinde şöyle bir ifade yer aldı; ‘Bülent Tezcan’ın ifadelerinin münferit bir ifade olarak kabul edilmesi mümkün değil, bir algı operasyonunun, bir kampanyanın parçası’ şeklinde. Bu algı operasyonu, bu kampanya nereye kadar uzanıyor? Bu konudaki değerlendirmeniz nedir?”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın: “Şimdi Sayın Başbakanımızın Amerika Birleşik Devletleri ziyareti planlanıyor, tabi bunun tarihini, detaylarını Başbakanlık açıklarsa daha isabetli olur. Ama vize meselesiyle ilgili bildiğiniz gibi yaklaşık 2 haftadır devam eden bir görüşme trafiği var, Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı’ndan bir heyet buraya geldi, görüşmeler yapıldı, döndüler. Bu arada bizim de farklı düzeylerde temaslarımız oldu. Şimdi tabii bizim beklentimiz artık bu sorunun çözülmesi yönünde. Yani ortada çözülemeyecek komplike, uzun uzun müzakereleri, görüşmeleri gerektiren bir durum yok aslında, yani bu karar verilirse, irade ortaya konursa bir günde, bugün yarın rahatlıkla karar verilip çözülebilecek bir meseledir. Umarız yakın bir zamanda bu konu çözülür, çünkü burada sadece vatandaşları cezalandıran netice itibarıyla, onların sıkıntıya girmesine neden olan bir tabloyla karşı karşıyayız. Hem bir tarafta stratejik ortaklıktan bahsedeceğiz, hem NATO müttefikliğinden bahsedeceğiz, hem bölgesel bir sürü konuda ortak mücadeleden bahsedeceğiz, hem de böyle bir konunun ilişkilerimizde bir gölge olması hoş bir tablo değil, bunun aşılmasına dönük adımların da biz en kısa sürede atılmasını ümit ediyoruz, bekliyoruz.”

“MİLLETİMİZ ALGI OPERASYONLARINA RAĞMEN TABLOYU ÇOK NET GÖRÜYOR”

Şikâyet başvurusundaki ifadeye gelince ben, biraz önce de aslında bir cümle ile onu anlatmaya çalıştım. Bakın, 15 Temmuz darbesi öncesinde de özellikle son 2-2,5 yılda bu ‘diktatör’, ‘otoriter’, ‘faşist’ vesaire söylemlerinin nerelerden hangi amaçlarla ihdas edilip tedavüle sokulduğunu zannediyorum herkes biliyor. Yani bu FETÖ'nün içeride oluşturduğu bir algı idi. Ha bu aklı birileri onlara dışarıdan verdi ya da bunlar kendileri alıp birilerine dışarıda pazarladılar, o kısım da belki incelenmesi gereken bir konu. Daha sonra bunun uluslararası basın üzerinden, çeşitli raporlar vesaire üzerinden bir algı operasyonuna çevrildiğini biz, gayet net bir şekilde gördük.

Ben daha önce de söyledim, burada tekrar ediyorum; bu ‘diktatör, faşist, otoriter’ vesaire söylemi, eğer 15 Temmuz darbe girişimi başarılı olsaydı, bu darbeyi meşrulaştırmak için kullanılacaktı. Yani şunu diyeceklerdi: 'Evet demokrasilerde darbe olmaz, demokrasilerle darbeleri telif etmek mümkün değildir, darbeler iyi değildir vs. ama bakın Türkiye'de en azından bir diktatörü ortadan kaldırmak için darbe yaptık.' diyeceklerdi. Yani bu tür darbe girişimlerinin örneklerine bakarsanız, geçmişte Latin Amerika'da, Avrupa'da, başka yerlerde Ortadoğu'da yapılan, bu tür dış destekli darbe girişimlerine baktığınızda üç aşağı, beş yukarı kurgunun böyle olduğunu çok net bir şekilde görürsünüz. Hamdolsun bizim kamuoyumuz, milletimiz bütün bu algı operasyonlarına rağmen tabloyu çok net bir şekilde görüyor.

“CUMHURBAŞKANINA OY VERMİŞ MİLYONLARCA İNSANIN İRADESİNE SAYGISIZLIK VAR”

Bence derin Anadolu basiretiyle, irfanıyla görüyor, sezgileriyle bunu hissediyor ve ne o atılan manşetleri ne yayınlanan raporları dikkate almadığını ve Cumhurbaşkanlığı seçiminde Sayın Cumhurbaşkanımızı yüzde 52 ile Türkiye Cumhuriyeti tarihinin, halkın oylarıyla seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı yaptığını biliyoruz. Tekrar ben aynı noktaya geri geleceğim. Hepsini bir kenara koyalım. Onlar böyle bir büyük oyunun parçası olup olmadıklarının farkındadırlar, değillerdir bilemem. Bu onların takdiri, yani bu iddiaları dile getirenlere söylüyorum. Hepsini bir kenara koyun. Bu ülkede Cumhurbaşkanına oy vermiş milyonlarca insanın iradesine bir saygısızlıktır bu. Böyle bir iddiaları varsa, Sayın Cumhurbaşkanımızın da her seferinde ifade ettiği gibi, bunun kararını verecek olan yine millettir. Sandığa gidildiğinde millet kimi tercih ediyor, millet kimi iktidara getiriyor, kimi iktidara getirmiyor ısrarla herhalde bunu da çok açık bir şekilde görüyoruz. Bundan sonraki 2019 seçimlerinde de aynı şey olacaktır. Şurada 1,5 yıl var. Millete gidildiği zaman bunun kararını yine millet verecek ve bu asılsız, temelsiz iddiaları dile getirenler de milletten gerekli cevabı tekrar alacaklardır."

“ERKEN SEÇİM GÜNDEMİMİZDE YOK”

Soru: “CHP'nin özellikle son günlerde dillendirdiği erken seçim çağrısı da bu algı operasyonunun bir parçası mıdır sizce?”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın: Sayın Cumhurbaşkanımız geçen hafta aslında o konuda çok net bir mesaj verdi. Erken seçim gündemimizde yok, bunu ısrarla ifade ettik. Milletimizi baskın seçim ya da erken seçim tartışmalarıyla yormak gibi bir niyetimiz yok. Bunun takvimi az çok bellidir. 2019 yılı içinde Mart ayında yerel seçimler, Kasım ayında başkanlık seçimleri yapılacaktır, parlamento seçimleriyle eş zamanlı olarak. Bu takvim bellidir. Burada zihin bulandırmaya gerek yok, piyasaları bulandırmaya gerek yok. Türkiye'nin öngörülebilirliği açısından burada bir takvim belirlenmiştir. Bu takvimi belirleyen de TBMM'dir. Burada hükûmet ile beraber muhalefet partileri ile beraber belirlenmiş bir takvim var. Bu çerçevede süreç işleyecektir. Bunun dışında böyle zihinleri bulandırıcı spekülasyonlara girmenin kimseye bir faydası yok.”

 

 

Tüm Haberler