15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 Temmuz Şehitlerinin Cenaze Törenine Katıldı

17.07.2016
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 Temmuz Şehitlerinin Cenaze Törenine Katıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, önceki gece yaşanan darbe girişiminde FETÖ/PDY terör örgütüne mensup askerlerin ateşi sonucu şehit olan Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Mustafa Varank’ın ağabeyi Prof. Dr. İlhan Varank, İbrahim Yılmaz, Halil Kantarcı, Yunus Emre Ezer, Erkan Pala ve Ömer Cankatar ile kalp krizi sonucu vefat eden eski milletvekili Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş’ın cenaze törenine katıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk Silahlı Kuvvetleri içindeki FETÖ/PDY terör örgütüne mensup bazı askerlerin önceki gece başarısızlıkla sonuçlanan kalkışmasında, askerlerin ateş açması sonucu hayatını kaybeden 6 şehidin ve önceki gün geçirdiği kalp krizi sonucu vefat eden eski milletvekili Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş’ın Fatih Camii’ndeki cenaze törenlerine katıldı. Öğle namazının ardından düzenlenen cenaze törenlerinde, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, bazı milletvekilleri ile siyaset ve iş dünyasından çok sayıda ismin yanı sıra cenaze yakınları ve çok sayıda vatandaş da hazır bulundu.

Nevzat Yalçıntaş ile önceki gece yaşanan başarısız darbe girişiminde askerlerin ateşi sonucu şehit olan Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Mustafa Varank’ın ağabeyi Prof. Dr. İlhan Varank, İbrahim Yılmaz, Halil Kantarcı,  Yunus Emre Ezer, Erkan Pala ve Ömer Cankatar’ın cenaze namazlarında saf tutan Cumhurbaşkanı Erdoğan, cenazelerin yakınları ile görüşerek başsağlığı dileğinde bulundu.

“TÜM VATANDAŞLAR DAVETİME İCABET EDEREK, MEYDANLARI GÜMBÜR GÜMBÜR DOLDURDU”

Cenaze namazının ardından törene katılanlara hitaben bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, anlamlı bir cenaze töreninde bulunduğuna işaret ederek, kurucusu olduğu partinin kurucuları arasında olan Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş’ı ebedi âleme uğurlamalarının yanı sıra 15 Temmuz şehitlerini peygamberlik makamından sonraki en yüce makama uğurladıklarını söyledi.

Türkiye’nin birliğine, beraberliğine, milletin bütünlüğüne ve kardeşliğine tahammül edemeyenlerin üst akıllardan aldıkları talimatla gerçekleştirdikleri devleti ele geçirme hareketinin 15 Temmuz’da fiilen silahlı eyleme dönüştüğünü vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yaptığımız davete ülkemizin dört bir yanından tüm vatandaşlarımın icabet ederek, meydanları gümbür gümbür doldurup ‘onların tankı-topu varsa bizim de imanımız vardır’ diyerek karşılarında durdular. Ve bu genç kardeşlerimin tankların paletlerinin altına yatması sıradan bir olay değildir, bu bir imanın özellikle teşbihidir ve bunu yaptılar. Şu an itibariyle 161 şehidimiz var” diye konuştu.

“DEMOKRASİLERDE HALKIN TALEBİ BİR KENARA KONULAMAZ”

Vatandaşların “İdam isteriz” tezahüratlarına cevaben “Demokrasilerde halkın talebi bir kenara konulamaz. Bu, sizlerin bir hakkıdır. Bu hak özellikle anayasal olarak gerekli olan mercilerde değerlendirmesi yapılır ve kararı da verilir” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları ekledi: “Kardeşlerim, biz bugüne kadar hep duygusallıkları geri attık, kararlarımızı da verirken bin düşündük bir verdik. Şimdi de aynı şekilde bizler gayet olumlu bir şekilde bu adımı atarız.”

“DARBECİLERE EN GÜZEL CEVABI MİLLET VERDİ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: “Kardeşlerim, şunu unutmayın: Bizler intikamcı değiliz, en büyük intikam sahibi azizul intikam olan Allah’tır. Bu bakımdan sloganik değil, attığımız her adımı düşünerek, ilimle, akılla, tecrübeyle birlikte atmamız lazım.  İşte bunun neticesidir ki bu Fethullahçı terör örgütünün attığı adım karşılığını bulmuştur. Nasıl buldu karşılığını? Milletle buldu, millî iradeyle buldu. En güzel cevabı benim aziz milletim verdi. Kardeşlerim, ben bu vesileyle burada birkaç hususu sizlerle paylaşmak istiyorum. Bunun bir tanesi şudur: Bu ülkede bildiğiniz gibi yasama organı vardır, yürütme vardır, yargı vardır. Bunlar bu organları bile çatıştırmaya kalkıştılar, ama başaramadılar. Netice ne oldu? Bakınız şu anda dün itibariyle yargıyı eline geçirmiş olan bu örgüt, şimdi teker teker dökülüyor. Ve şu anda da yargı bunlardan binlercesini gözaltına almış durumda, açığa almış durumda. Bakınız HSYK üyelerinden tutunuz Anayasa Mahkemesi üyelerine varıncaya kadar, birincil mahkemede olanlara varıncaya kadar şu anda açığa alınıyorlar, gözaltına alınıyorlar ve tutuklanıyorlar. Bu neydi? Bu, olması gerekendi. Fakat yeterli mi? Değil. Şu anda Silahlı Kuvvetleri’mizi ne yazık ki perişan eden bu örgüt, generallerinden tut en alt kademeye kadar şimdi onlar da tutuklanmaya başladılar.”

Bu yapılanların yeterli olmadığını ve devletin tüm kurumlarında bu virüslerin temizleme döneminin devam edeceğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Çünkü bu vücut, metastaz yaptı. Maalesef kanser virüsü gibi bu devletin her yerini sardı. Dolayısıyla biz bunları biliyorduk ve ilgili olan bütün mercilere de bunu söyledik, söylüyorduk” dedi.

FETULLAH GÜLEN’İN İADE TALEBİ

‘Her olanda hayır vardır’ sözüne atıfta bulunarak şu anda çok çok farklı bir noktaya gelindiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu açıklamaları yaptı: “Şimdi bununla artık kaçacakları bir yer yok. İnlerine gireceğiz demiştik, şimdi tam manasıyla girdik. Şu anda Amerika’ya, Batı ülkelerine yazılı olarak da Adalet Bakanlığımız kanalıyla, Dışişleri Bakanlığımız kanalıyla bunları talep edeceğiz, bunları isteyeceğiz ve tavırlarını da ayrıca göreceğiz. Ve görüştüğümüz tüm devlet büyüklerine de bunları özellikle hatırlatıyorum. Bakınız sizlere bunu defalarca söyledik, fakat ne yazık ki ciddiye almadınız. İşte şu anda bu darbeciler ne yazık ki bu Fetullahçı terör örgütünün temsilcileridir. Ve biz bunu Siyaset Belgesine girdik, ne olarak girdik? Aynen PKK gibi Fetullahçı terör örgütünü de ismen girdik. Ama yeterli değil. Şimdi diğerlerini de aynı şekilde buraya gireceğiz.”

“MEYDANLARDAN AYRILMAYACAĞIZ”

Cenaze namazları kılınan Hevzat Yalçıntaş ve İlhan Varank ile diğer şehitler için Allah’tan rahmet dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Rabbim taksiratlarını hasenata tebdil etsin. Rabbim Cennetiyle, cemaliyle müşerref kılsın. İnşallah Sevgili Peygamberimizin Liva’ul Hamd ismiyle müsemma sancağı altında bizleri haşr’ü cem eylesin” temennilerinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının sonunda söz konusu darbe girişimine milletin gösterdiği tepkiye işaret ederek, vatandaşlara hitaben, “Gevşemek yok, bir defa özellikle bu hafta çok önemlidir, aynı şekilde meydanlardan ayrılmayacağız. Meydanları sizler doldurmalısınız, gevşemeye gelmez. Bu iş 12 saatlik bir operasyon değildir, devam edeceğiz, kararlı bir şekilde yola devam edeceğiz” tavsiyelerinde bulundu.

 

Tüm Haberler