15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

“Küresel Vicdanın Trajediler Karşısındaki Kayıtsızlığı, Bugünkü Sorunlarımızın Temel Nedenidir”

24.05.2016
“Küresel Vicdanın Trajediler Karşısındaki Kayıtsızlığı, Bugünkü Sorunlarımızın Temel Nedenidir”

Dünya İnsani Zirvesi kapsamında BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile ortak basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “12 milyon insanın yerinden edildiği, bunlardan 5 milyonunun çeşitli ülkelere dağıldığı Suriye’deki kriz karşısında, birkaç komşu ülke dışında kimse iyi bir sınav verememiştir. Maalesef, bugün insani krizlere maruz kalan yüz binlerce kişi imkân ve kaynak kıtlığından değil; merhamet yoksunluğundan hayatını kaybediyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile birlikte, Dünya İnsani Zirvesi ile ilgili ortak basın toplantısı düzenledi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan ve BM Genel Sekreteri Ban, İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirdikleri toplantıda, basın mensuplarına zirve ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

“İNSANİ KRİZLERİ ÇÖZMEK, ÜYE ÜLKELERİN SORUMLULUĞUDUR”

Dünya İnsani Zirvesi’nin ülkeler, ihtiyaç sahipleri ve tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını dileyen ve zirvenin düzenlenmesindeki öncülüğünden dolayı BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun’u ve ekibini kutlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirve için İstanbul’a gelen devlet ve hükûmet başkanlarına, bakanlara, heyet başkanlarına ve kuruluşların temsilcilerine teşekkür etti.

Karşı karşıya kalınan insani krizleri çözmenin, üye ülkelerin sorumluluğu olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, doğru ve kalıcı çözümlere ancak uluslararası kuruluşlar, sivil toplum örgütleri, özel sektör ve krizlerin mağduru olan kesimlerin olarak iş birliği yapması ile ulaşılabileceğini kaydetti.

“YÜKSELTİLMİŞ DUVARLAR VE TEL ÖRGÜLER BİZİ SORUNLARDAN UZAK TUTMAYA YETERLİ OLMAYACAK”

Hiç kimsenin kendisini insani krizlerin etkilerinin dışında tutamayacağını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, buna silahlı çatışmaların, terör saldırılarının, doğal afetlerin ve iklim değişikliğinin dâhil olduğunu söyledi ve şunları ekledi: “Sınırlar, mesafeler, yükseltilmiş duvarlar, tel örgüler, bizi sorunlardan uzak tutmaya yeterli olmayacaktır. Bunu en son örneğini 6 yıldır süren Suriye krizinde, hem de çok acı bir şekilde, yaşıyoruz. Akdeniz’in azgın dalgalarının yuttuğu hayatlar, sahillere vuran masum çocuk bedenleri, bu mesajı adeta bir tokat gibi insanlığın suratına çarpıyor.”

“KÜRESEL VİCDANI HAYATA GEÇİRMELİYİZ”

12 milyon insanın yerinden edildiği, 5 milyonunun çeşitli ülkelere dağıldığı Suriye’deki insani kriz karşısında, birkaç komşu ülkenin dışında kimse iyi bir sınav veremediğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Artık, bu konuda, gelişmiş ülkeler başta olmak üzere herkesin sorumluluk üstlenmesi gerekmektedir. Maalesef, bugün insani krizlere maruz kalan yüzbinlerce kişi, imkân ve kaynak kıtlığından değil; merhamet yoksunluğundan hayatını kaybediyor. Küresel vicdanın yaşanan trajediler karşısındaki kayıtsızlığı, bugünkü sorunlarımızın da temel nedenidir. Gelişmiş teleskoplarla, uydularla uzayın derinliklerini araştıran insanlık, hemen yanı başındaki acıları, sorunları, krizleri adeta görmüyor. Bu çarpıklığı düzeltmek için küresel vicdanı hayata geçirmeliyiz.”

“İNSANLIĞIN ORTAK VİCDANINDA BİR KIPIRDANMA SAĞLAYABİLDİYSEK, KENDİMİZİ BAŞARILI SAYACAĞIZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün yaşayanları ve insanoğlunun gelecekteki tüm nesillerini ilgilendiren bu sorunun çözümü için iki gün boyunca çalıştıklarını açıkladı ve “Şayet bu zirve vesilesiyle insanlığın ortak vicdanında, küçük de olsa bir kıpırdanma sağlayabildiysek, kendimizi başarılı olmuş sayacağız. Bu Zirve kayıtlarda, geçmişte yapılan ve sadece konuşulup dağılınan sayısız toplantılardan biri olarak yerini alacaksa, gerçekten üzülürüm. Ümidim ve beklentim, Dünya İnsani Zirvesi’nin gerçekten insani sonuçlara vesile olmasıdır” diye konuştu.

Yardıma ihtiyaç duyan mağdurlara el uzatmanın, insan olmanın gereği olduğuna vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirve sonuçlarını takip etmeyi, bunları uygulamayı, açıklanan taahhütleri yerine getirmeyi, insanlığa karşı görevlerinin bir parçası olarak gördüklerini belirtti.

“İNSANİ KALKINMA YARDIMLARI ALANINDA DA ÇOK CİDDİ FAALİYETLER YÜRÜTÜYORUZ”

Ev sahibi ülke olarak işlerinin, zirvenin tamamlanmasıyla bitmediğinin, tam tersine sorumluluklarının daha da arttığının farkında olduklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye olarak, insani yardımlar yanında, sorunun asıl çözümü olduğuna inandığımız insani kalkınma yardımları alanında da çok ciddi faaliyetler yürütüyoruz. Somali örneğinde olduğu gibi, kendi adımızla anılan insani kalkınma modelleri ortaya çıkardık. Balkanlardan Orta Asya’ya, Afrika’dan Orta Doğu’ya kadar geniş bir coğrafyada gerçekleştirdiğimiz yardım faaliyetleri, tarihî bağlarımız yanında insanlığa karşı sorumluluğumuzun ürünüdür” dedi.

“İNSANLARIN YÜREĞİNE UMUT TOHUMLARI EKME SORUMLULUĞUNUZU UNUTMAYIN”

Dünya İnsani Zirvesi’nin, bu çalışmalarla ilgili birikimlerini tüm dünyayla paylaşmalarına vesile olduğunu sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirve ile ilgili basın mensuplarının yaptıkları haber ve yorumların, zirve sonuçlarını heyecanla bekleyen mağdurlar için büyük önem taşıdığına dikkat çekerek, “İnsanların yüreğine umut tohumları ekme sorumluluğunuz olduğunu asla unutmayınız” tavsiyesinde bulundu.

BM resmî verilerine göre zirveye 173 ülkenin katıldığını, yaklaşık 1000’i Türkiye’den 10 binin üzerinde katılımcının iştirak ettiği zirveyi; 900 medya mensubunun takip ettiğini açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun’a zirvenin düzenlenmesinden dolayı teşekkür ederek ve zirvenin hayırlara vesile olmasını dileyerek tamamladı.

Tüm Haberler