15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkan Yardımcısı Biden’ı Kabul Etti

23.01.2016
Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkan Yardımcısı Biden’ı Kabul Etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ı Yıldız Sarayı Mabeyn Köşkü’nde kabul etti. Görüşmede, ikili ilişkilerin yanı sıra başta Suriye ve Irak olmak üzere bölgesel konular ele alındı.

İstanbul ve Diyarbakır'daki terör saldırılarıyla ilgili olarak ABD yönetiminin sergilediği dayanışmadan memnuniyetini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, terörle mücadele konusunda kamuoyunun sağlıklı bilgilendirilmesinin ve kamuoyuna doğru mesajlar verilmesinin önemli olduğunun altını çizdi. Müttefik ülkelerin yetkililerinden bu konuda duyarlılık beklediklerini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin terörle mücadele konusundaki kararlılığını baltalamaya çalışan kesimlere katkı niteliği taşıyabilecek duruş ve ifadelerden uzak durulması gerektiğini vurguladı.


“TERÖR PROPAGANDASI YAPMAK FİKİR ÖZGÜRLÜĞÜ KAPSAMINDA DEĞERLENDİRİLEMEZ”

Türkiye'nin tıpkı ABD gibi bir hukuk devleti olduğuna ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, terör propagandası yapmanın ve terör eylemlerine destek niteliği taşıyan beyanlarda bulunmanın, fikir özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyeceğine dikkati çekti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede Türkiye'nin, DAEŞ, PKK, El Kaide, DHKP-C gibi terör örgütleri arasında hiçbir ayrım yapmadığını, PYD ve YPG'yi de terör örgütü olarak gördüğünü tekrarladı.

SURİYE’DE GEÇİŞ HÜKÛMETİ OLUŞTURULMASI

Suriye'de oldukça kritik bir süreç yaşandığına işaret eden taraflar, geçiş hükûmeti oluşturulması için neler yapılabileceğine ilişkin görüş teatisinde de bulundular. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin DAEŞ'le mücadele konusunda başından beri, Uluslararası Koalisyona her türlü katkıyı yaptığı, askerî operasyonlara katıldığı ve ihtiyaç duyulan desteği verdiğini söyledi.

“TÜRKİYE'NİN BAŞİKA'DAKİ FAALİYETLERİ, YEREL KUVVETLERİ EĞİTME AMACI TAŞIYOR”

Irak'taki istikrarsızlığın DAEŞ ve PKK gibi terör örgütlerine zemin hazırladığına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, söz konusu ülkenin terörden arındırılması için Ramadi'nin ardından Felluce ve Musul için ciddi çaba sarf edilmesi gerektiğini ve Türkiye'nin Başika'daki faaliyetlerinin yerel kuvvetleri eğitme amacı taşıdığını dile getirdi.

ABD BAŞKAN YARDIMCISI BİDEN: “TERÖRLE MÜCADELEDE TÜRKİYE'NİN YANINDAYIZ”

ABD Başkan Yardımcısı Biden ise terörle mücadele konusunda Türkiye'nin yanında yer aldıklarını; PKK'yı da terör örgütü olarak gördüklerini vurguladı. ABD Başkan Yardımcısı Biden, Suriyeli mültecilere yardım eli uzatma konusunda Türkiye'nin yaptıklarını takdirle karşıladıklarını da söyledi.

Görüşmede, Mart ayı sonunda Nükleer Güvenlik Zirvesi vesilesiyle Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Barack Obama'nın Washington'da yapacakları görüşmenin, iki ülke arasında üst düzey görüş alış verişi için önemli bir fırsat olacağı da ifade edildi.

 

Tüm Haberler