15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Terörizm ve Mülteci Krizi’ Konulu Çalışma Yemeğine Katıldı

15.11.2015
Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Terörizm ve Mülteci Krizi’ Konulu Çalışma Yemeğine Katıldı

G-20 Liderler Zirvesi kapsamında düzenlenen ‘Küresel Sınamalar: Terörizm ve Mülteci Krizi’ konulu çalışma yemeğinde bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin terörün her türüne karşı olduğunu ve terörle mücadele konusunda kararlı olduğunu vurgulayarak; müttefik ülkeler arasındaki işbirliği, bilgi ve istihbarat paylaşımının daha da güçlendirilmesi gerektiğini dile getirdi.


Regnum Otel’de, G-20 ülke liderlerinin katılımıyla gerçekleşen çalışma yemeğine ev sahipliği yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir konuşma yaptı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı konuşmada, 1970'li yıllardan itibaren terör saldırılarına maruz kalan Türkiye'nin, terörün her türüne karşı olduğunu ve terörle mücadele konusunda kararlı olduğunu vurguladı. Türkiye'nin kriz bölgelerinden Suriye ile 911 kilometre, Irak ile 384 kilometre uzunluğunda bir sınırı paylaştığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, müttefik ülkeler arasındaki işbirliği, bilgi ve istihbarat paylaşımının daha da güçlendirilmesi gerektiğini dile getirdi.

“PKK, PYD VE DAEŞ GİBİ ÖRGÜTLERİN HER BİRİ TERÖR ÖRGÜTÜDÜR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, PKK, PYD ve DAEŞ gibi örgütlerin her birinin terör örgütü olduğunu hatırlatarak, bunların birbirleriyle mücadele etmelerinin terör örgütü oldukları gerçeğini değiştiremeyeceğini belirtti.

G-20 devlet ve hükûmet başkanlarının, konuya ilişkin yaptıkları konuşmalarda, İslam ile terörün birbiriyle ilintilendirilmemesi gerektiğine değindiği çalışma yemeğinde Cumhurbaşkanı Erdoğan da, bu hususta İslam ülkelerindeki siyasi liderlere büyük görev düştüğünü söyledi. Yemekte Paris'teki saldırıların, terörizmin küresel bir mesele olduğunu açıkça ortaya koyduğu da vurgulandı.

Mülteci kriziyle ilgili olarak ise uluslararası toplumun, sonuçlarla uğraşırken sebepleri göz ardı etmemesi gerektiğine işaret edilen yemekte, sorumluluk ve yük paylaşımı ilkesi çerçevesinde, sorunların asıl sebeplerini ortadan kaldıracak çözümler üretmenin önemli olduğu belirtildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin Suriye ve Irak’tan gelen insanların dramlarıyla, yaklaşık 5 yıldır yüz yüze olduğuna işaret ederek, halen 2,5 milyon civarında Suriyeli ve Iraklının misafir edilmekte olduğunu da hatırlattı.

 

Tüm Haberler