15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

Emine Erdoğan: "Kadınların Karar Mekanizmalarında Yer Alması İçin Güç Birliği Yapmalıyız"

15.11.2015
Emine Erdoğan: "Kadınların Karar Mekanizmalarında Yer Alması İçin Güç Birliği Yapmalıyız"

Emine Erdoğan, G-20 Liderler Zirvesi için Türkiye’de bulunan lider eşleri onuruna akşam yemeği verdi.


Endonezya Cumhurbaşkanı’nın eşi Iriana Widodo, Azerbaycan Cumhurbaşkanı’nın eşi Mehriban Aliyeva, Güney Afrika Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Eşi Tubeka Zuma, Zimbabve Devlet Başkanı Eşi Grace Mugabe, Malezya Başbakanı’nın eşi Rosmah Binti Mansor, Singapur Başbakanı’nın eşi Ho Ching, AB Konseyi Başkanı’nın eşi Malgorzata Tusk, OECD Başkanı’nın eşi Lulu Gurria, IMF
Başkanı’nın eşi Xavier Giocanti’nin katıldığı özel yemekte, AB Bakanı Beril Dedeoğlu, Sümeyye Erdoğan, Leyla Aliyeva, zirveye katılan yabancı Bakan ve Büyükelçilerin eşleri de hazır bulundu.

"SURİYE'DE YAŞANAN TRAJEDİLER İNSANLIK ONURUNU ZEDELİYOR"

Yemek öncesinde yaptığı ‘Hoş geldiniz’ konuşmasına, Paris’te yaşanan saldırılar nedeniyle üzüntülerini belirten ve terörü lanetleyerek başlayan Emine Erdoğan, G-20 bünyesinde Türkiye’nin dönem başkanlığında oluşturulan Kadın-20 (W-20)çalışma grubunun önemine değindi ve “Kadın bakış açısının etkin biçimde devrede olduğu bir dünyada kin, nefret ve çatışmanın daha az olacağını düşünüyorum. Bu nedenle, kadınların karar mekanizmalarında daha çok yer alması için güç birliği yapmamız gerektiğine inanıyorum” diye konuştu.

Suriye’de yaşanan trajedilerin insanlık onurunu zedelediğini söyleyen Emine Erdoğan, konuşmasının devamında şunları söyledi: “Bu tablo karşısında, biz Türkiye olarak, 2 milyon 2 yüzbin Suriyeli’yi ülkemizde misafir ediyoruz. Evet, onlara ‘mülteci’ yerine ‘misafir’ demeyi tercih ediyoruz! Birleşmiş Milletler başta olmak üzere, tüm dünya ülkeleri, Türkiye’nin örnek misafirperverliğini takdirle izliyor. Fakat ne yazık ki, bu yükü paylaşma konusunda gereken gayreti göstermiyor.”

"DÜNYADA BARIŞIN, DOSTLUĞUN KÜRESELLEŞMESİNE KATKIDA BULUNABİLİRİZ"

Konuşmasının sonunda, G-20 ülke liderlerinin eşleri olarak kadınların ve çocukların mağdur olduğu konularda küresel farkındalık yaratabileceklerini belirten Emine Erdoğan, “Maddi refahla doğru orantılı bir insani gelişimin öncüsü olabiliriz. Dünyada barışın, huzurun, dostluğun küreselleşmesine katkıda bulunabiliriz” sözlerine yer verdi.

Tüm Haberler