15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi İdari Binaları Basına Açıldı

03.07.2015
Cumhurbaşkanlığı Külliyesi İdari Binaları Basına Açıldı

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki kuzey ve güney idari binalar, Cumhurbaşkanlığı Basın Başdanışmanlığı tarafından düzenlenen bir tanıtım gezisiyle ilk kez kapılarını basına açtı.

Geziye; gazete, televizyon ve ajanslardan oluşan 25 basın kuruluşundan muhabirler katıldı. Basın mensupları, gezi sırasında binaları ziyaret ederek çeşitli birimlerdeki yetkililer ve çalışanlar ile sohbet imkânı da buldu. Tanıtım amacıyla gerçekleştirilen turun mihmandarlığını, Protokol Müdürlüğü ve Basın Başdanışmanlığı yetkilileri ile bir mimar gerçekleştirildi.

Basın Başdanışmanlığı, Halkla İlişkiler Başkanlığı, Bilgi Teknolojileri Başkanlığı, Sosyal ve Kültürel İşler Başkanlığına bağlı Kütüphane, Restorasyon ve Konservasyon birimi başta olmak üzere çeşitli birimleri gezen basın mensuplarına yapılan çalışmalar ve sunulan hizmetlerle ilgili bilgi aktarıldı.


KÜLLİYENİN ANA BÖLÜMLERİ

Gezinin başlangıcında yapılan genel bilgilendirmede, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin bulunduğu arazinin toplam yüzölçümünün 750 bin metrekare olduğu, mimari açıdan Selçuklu ve Osmanlı mimarisinin sentezi niteliğindeki yapıların ‘akıllı bina’ özelliğine de sahip olduğu belirtildi. Külliye sınırları dâhilindeki Beştepe Millet Camii, bu yıl içinde hizmete alınması planlanan Kongre ve Gösteri Merkezi, ayrıca 5 milyon kitabı bünyesinde barındırması ve kullanıcılara 24 saat hizmet vermesi planlanan Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi’nin halka tümüyle açık mekanlar olduğuna da işaret edildi.Başdanışmanlıklar, danışmanlıklar toplam sayısı 13 olan muhtelif başkanlıklara ait çalışma odalarının yer aldığı kuzey ve güney idari binalarda toplantı salonları, kütüphane, arşiv, iki yemekhane, otopark ve depoların da bulunduğu belirtildi.

KÜLLİYEDEKİ SİSTEMLER TASARRUF MERKEZLİ

Tasarruf amacıyla koridorlarda harekete duyarlı aydınlatma sistemi bulunduğu, mesai bitiminde ofis aydınlatmalarının otomatik olarak devre dışı kaldığı, ihtiyaç olan noktalarda bu unsurların kullanıcılar tarafından tekrar devreye alınması gerektiği, gri su yöntemi ile atık suların arıtılarak temizlikte tekrar kullanıldığı, peyzaj alanının su ihtiyacının bir kısmının yağmur sularının biriktirildiği depolardan sağlandığı ve yemekhanelerde artan yemeklerin de hayvan barınaklarına gönderildiği bilgisi de verildi.Gezi sırasında Halkla İlişkiler Başkanlığı, vatandaşlardan gelen talepler konusunda neler yapıldığını anlattı ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ni gruplar halinde halkın ziyaretine açmaya yönelik çalışmaların da sürdüğüne dikkati çekti. Bilgi Teknolojileri Başkanlığında ise kullanılan teknoloji ve binaların aydınlatma ve otomasyon sistemleri konusunda basın mensuplarına bilgi verildi. Güney idari binada tüm televizyon kanallarının ve internet haber sitelerinin takip edilip, haberlerin analiz edildiği, anlık haber takibinin yapıldığı Basın Başdanışmanlığını da gezme imkânı buldu. Basın mensupları, kütüphane ziyaretinin ardından Restorasyon ve Konservasyon biriminde yapılan çalışmaları yerinde görme, arşiv de dâhil olmak üzere yapılan ziyaret, Cumhurbaşkanlığı Koruma Dairesi Başkanlığında, güvenlik amacıyla kameralarla 24 saat boyunca izleme yapıldığı bölümün ziyaretiyle tamamlandı.Gezinin sonunda ziyaretin anısı olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan adına, geziye katılan gazetecilere fular ve kravat hediye edildi.

Tüm Haberler