15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

MGK'da Paralel Devlet Yapılanması ve İllegal Oluşumlara Karşı Mücadele Vurgusu

29.04.2015
MGK'da Paralel Devlet Yapılanması ve İllegal Oluşumlara Karşı Mücadele Vurgusu

MGK toplantısının ardından yapılan yazılı açıklamada, 26 Şubat 2015 tarihindeki toplantıdan bugüne kadar geçen iki aylık dönemde vatandaşların huzur ve güvenliğini ilgilendiren gelişmelerin görüşüldüğü, tüm kamu kurum ve kuruluşlarınca alınması gereken güvenlik tedbirleri üzerinde durulduğu aktarıldı.

Millî Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda gerçekleştirildi.

Çözüm sürecine yönelik gelişmelerin değerlendirildiği toplantıda, terörün sona erdirilmesi için verilen mücadelenin kararlılıkla sürdürülmekte olduğunun bir kez daha vurgulandığı kaydedilerek, seçimlerin, huzur ve güven ortamı içinde gerçekleşmesi ile kamu düzeni ve güvenliğini etkileyebilecek olaylara yönelik alınacak tedbirler hakkında kurula bilgi sunulduğu belirtildi.


PARALEL DEVLET YAPILANMASI

Açıklamada, millî güvenliği tehdit eden paralel devlet yapılanması ve illegal oluşumlara karşı yürütülen mücadele hakkında detaylı bilgi arz edildiği, mücadelenin kararlılıkla sürdürülmesine vurgu yapıldığı belirtildi.

Suriye ve Irak’taki mevcut durum ile bu ülkelerden kaynaklı tehditlerin ülkemizin ve bölgenin güvenlik ve istikrarına etkilerinin ayrıntılı şekilde ele alındığı ifade edilen açıklamada, Yemen ve Libya’daki gelişmeler ile Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesindeki güncel durum ve bölgeyle ilişkilere dair konuların görüşüldüğü kaydedildi.

1915 OLAYLARI

Açıklamada ayrıca, bazı ülkeler ve kuruluşlarca 1915 olaylarıyla ilgili olarak yapılan açıklamalar ve alınan kararların değerlendirildiği; açıklama ve kararların tarihî gerçeklerden uzak olduğu ve siyasi nitelik taşıdığı, bu yönüyle de yok hükmünde olduğunun ifade edildiği aktarıldı.

Toplantıda, iç ve dış güvenlik ortamında meydana gelen değişikliklerin de dikkate alınarak, güncellenen Millî Güvenlik Siyaseti Belgesi’nin görüşüldüğü ve bu konudaki tavsiye kararının Bakanlar Kurulu’na bildirilmesine karar verildiği de ifade edildi.

Tüm Haberler