15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kuveyt’e Gitti

27.04.2015
Cumhurbaşkanı Erdoğan Kuveyt’e Gitti

Kuveyt Emiri Şeyh El Sabah’ın davetlisi olarak resmî bir ziyaret gerçekleştirmek üzere Kuveyt’e giden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Esenboğa Havalimanı’nda yaptığı açıklamada, “Kuveyt ile ikili ilişkilerimizi tüm boyutlarıyla masaya yatıracağız ve geleceğimizi çok daha güçlü kılmaya gayret edeceğiz” dedi.

Esenboğa Havalimanı’nda yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ortak tarihî geçmişe dayanan kardeşlik bağlarının bulunduğu Kuveyt’le siyasi ilişkilerin mükemmel düzeyde olduğunu söyledi.


Kuveyt’in Körfez bölgesinde, istikrar, dayanışma ve iş birliği ortamına katkıda bulunan önemli bir ülke olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin Kuveyt ile olan ilişkilerine stratejik bir açıdan baktığını, iş birliğini ticaret, ekonomi, yatırımlar, müteahhitlik ve savunma sanayi alanlarında genişletme arzusunu dile getirdi.

“MÜTEAHHİTLERİMİZ, BİZİM AKINCILARIMIZDIR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kuveyt’le ikili ticaret hacminin 569 milyon dolar civarında olduğunu belirterek, bu rakamın gerçek potansiyelin çok altında kaldığına işaret etti ve “İnşallah biz bunu 2016 yılında 1 milyar dolar seviyesine yükseltmeyi hedefliyoruz. Son yıllarda, Kuveytli iş adamlarının ülkemizde çeşitli yatırımlara yöneldiğini görüyoruz. Bugün Kuveytlilerin Türkiye’deki toplam yatırım tutarı 938 milyon doları buldu. Bilhassa gayrimenkul noktasında ciddi bir talep ve ilgi var. Ortak gayretlerimizle, önümüzdeki dönemde bu rakamın daha da artacağına inanıyorum. Her zaman ifade ediyorum; müteahhitlerimiz, bizim akıncılarımızdır. Şu an dünyanın dört bir tarafında üstlendikleri projelerle göğsümüzü kabartan, gurur verici işlere imza atıyorlar. Biz de onlara gereken her türlü desteği veriyoruz. Kuveyt’te de bu anlamda bazı projeler gerçekleştirdiler” diye konuştu.

Müteahhitlerimizin, Kuveyt’te bugüne kadar üstlendikleri işlerin toplam bedelinin 1,6 milyar dolar olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi: “Suudi Arabistan ve Katar gibi diğer Körfez ülkelerine baktığımızda bu rakamın cüzi kaldığını görüyoruz. Amacımız, müteahhitlerimizin halen gündemde olan büyük çaplı projeleri üstlenmesi ve arzulanan hedefe ulaşılmasıdır. Biliyorsunuz, savunma sanayi alanında son yıllarda çok ciddi bir atılım gerçekleştirdik. Yerli üretim oranımızı her geçen daha da artırıyor, bu alanda edindiğimiz tecrübeleri de ortaklarımızla paylaşıyoruz. Sadece ürün satmanın değil, ortak proje gerçekleştirmenin peşindeyiz. Kuvvet’le de bu alanda ciddi bir potansiyelimiz olduğunu biliyoruz” dedi.

“GEÇEN YIL 133 BİN KUVEYTLİ KARDEŞİMİZ ÜLKEMİZİ ZİYARET ETTİ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan ziyareti sırasında, iki ülkenin de menfaatine olacak bazı proje teklifleri sunacaklarını aktararak, İstanbul’daki Savunma Sanayii Fuarı’nda, bütün Körfez ülkelerinin, bütün Türk Cumhuriyetleri’nin, dünyanın değişik ülkelerinden davetlilerin katılmasıyla bu fuarın ülkemizin çok güçlü bir cazibe merkezi haline gelmesine fırsat teşkil edeceğini söyledi.

İki ülke arasında turist sayısında da önemli bir artışın söz konusu olduğuna da işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Geçen yıl 133 bin Kuveytli kardeşimiz ülkemizi ziyaret etti, Türkiye’nin tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerini görme fırsatı buldu. Bu sonuçtan memnuniyet duyuyoruz. İnşallah bu sayının daha fazla artması için çabalarımızı devam ettiriyoruz” dedi.

Hemen her gün bölgemizde tarihi nitelikte yeni gelişmelerin yaşandığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi: “Türkiye olarak bu gelişmelerin hepsini yakından takip ediyor, ülkemiz ve tüm bölgenin hayrına olan adımları da vakit kaybetmeden atıyoruz. Tüm taraflarla görüşebilen, samimi ve açık yüreklilikle görüşlerini dile getiren, sorunların çözümü noktasında da elini taşın altına koymaktan çekinmeyen bir ülkeyiz. Geçen hafta, biliyorsunuz, Irak Cumhurbaşkanı Fuat Masum buradaydı. Akabinde 23-24 Nisan Çanakkale Törenleri için çok sayıda devlet ve hükümet başkanını ülkemizde misafir ettik, görüşmeler gerçekleştirdik.”

“KUVEYTLİ İŞ ADAMLARIYLA BİR ARAYA GELMEYİ PLANLIYORUM”

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kuveyt’teki programının hem ikili ilişkiler, hem de bölgesel konular bağlamında oldukça yoğun geçeceğini ifade ederek, ziyareti sırasında Emir Şeyh El Sabah ile baş başa ve heyetler arası görüşmeler gerçekleştireceğini, ayrıca, Kuveytli üst düzey devlet erkânı ile Kuveyt Yatırım İdaresi Başkanı ve Kuveyt Finans Kurumu başkanlarını kabul edeceğini anlattı.

Programı çerçevesinde, Kuveytli iş adamlarıyla da bir araya gelmeyi planladığını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Başta Emir Şeyh El Sabah olmak üzere, yapacağım görüşmelerde ikili ilişkilerimizi tüm boyutlarıyla masaya yatıracağız ve geleceğimizi çok daha güçlü kılmaya gayret edeceğiz. Müteahhitlik ve savunma sanayi başta olmak üzere, bazı stratejik projeler noktasında da görüş alış verişinde bulunacağız. Ayrıca, yaşanan son gelişmeler ışığında Yemen ve Suriye dâhil bölgesel meseleleri istişare edeceğiz. Biliyorsunuz, geçen hafta Suudi Arabistan öncülüğünde başlatılan, Kuveyt’in de katıldığı harekâta son verildi. Şimdi siyasi çözüm sürecinin başlatılması gerekiyor. İnşallah bu ziyaretimde, bilhassa Yemen konusunda ne gibi ortak adımlar atabileceğimizi, ülkede yeniden barış ve huzurun hâkim olması için üzerimize düşeni mütalaa edeceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan hassas bir zaman dilimine tekabül eden ziyaretinin, iki ülke halkları ve tüm bölge için hayırlara vesile olması temennisini de dile getirdi.

Tüm Haberler