15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

"Kazakistan, Türkiye'nin Sadece Dostu ve Kardeşi Değil, Aynı Zamanda Stratejik Ortağıdır"

15.04.2015
"Kazakistan, Türkiye'nin Sadece Dostu ve Kardeşi Değil, Aynı Zamanda Stratejik Ortağıdır"

Resmî bir ziyaret gerçekleştirmek üzere Kazakistan’a giden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, "Kazakistan, Türkiye’nin Orta Asya’daki en önemli ticari ve ekonomik ortaklarından biridir" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in davetlisi olarak, resmi bir ziyaret gerçekleştirmek üzere Kazakistan’a gitti.


Esenboğa Havalimanı’nda yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Erdoğan, ziyareti çerçevesinde Cumhurbaşkanı Nazarbayev ile ikili ve heyetler arası görüşmeler gerçekleştireceğini söyledi.

Kazakistan’ın, Türkiye’nin sadece dostu ve kardeşi değil, aynı zamanda stratejik ortağı olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bildiğiniz üzere Cumhurbaşkanı Sayın Nazarbayev’in 2009 Ekim ayında ülkemize yapmış olduğu ziyarette, tarihî bir adım atmış, Stratejik Ortaklık Anlaşması’nı o zaman imzalamıştık. Bununla kalmadık. 2012 yılında da Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi’ni ihdas edip ilk toplantısını da ülkemizde düzenlemiştik. Bu ziyaretim sırasında inşallah Konsey’in ikinci toplantısını da Astana’da yapacağız” dedi.

İKİLİ VE BÖLGESEL İŞ BİRLİĞİ İMKÂNLARI

Gerçekleştirecekleri görüşmelerde Kazakistan’la ilişkilerin daha ileri götürülmesi ve iş birliği imkânlarının geliştirilmesi noktasında neler yapılabileceğini değerlendireceklerini anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ayrıca, gündemdeki bölgesel ve küresel meseleleri de ele alacaklarını aktardı.

Kazakistan’ın, Türkiye’nin Orta Asya’daki en önemli ticari ve ekonomik ortaklarından biri olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanı Nazarbayev ile son derece yakın bir dostluğunun bulunduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, son yıllarda Kazakistan ve Orta Asya’daki kardeş ülkelerle olan bağların kuvvetlendiğini, iş birliğinin çok farklı bir şekilde geliştiğini belirtti.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN PROGRAMI

Özellikle iş adamlarının, müteşebbislerin Kazakistan’da göğsümüzü kabartan, iftihar edilen işlere imza attıklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi: “Biz de onları her platformda desteklemenin, önlerindeki engelleri kaldırmanın gayreti içerisindeyiz. İnşallah bu ziyaretimiz kapsamında da yine iş adamlarımızla bir araya gelecek, Türk-Kazak İş Forumu’nun açılışına katılacağız. Gerek Sayın Nazarbayev, gerekse şahsım birlikte iş adamlarımıza hitabımız olacak, onları bu noktada teşvik edeceğiz. Düşünce ve gönül dünyamızın mimarlarından, büyük mütefekkir Hoca Ahmet Yesevi’nin Türkistan’da bulunan kabrine de bu vesile ile ziyaret etme fırsatımız olacak. Akabinde, Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi’nin şahsıma tevdi edeceği fahri doktora unvanını kabul edecek, öğrenci ve hocalarımızla hasbihal edeceğiz.”

DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞININ TÜRKİSTAN'DA YAPTIRDIĞI CAMİ

Türkistan’ı ziyareti sırasında ayrıca Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yaptırılan, 1400’u kapalı olmak üzere toplam 3000 kişi kapasiteli caminin açılışını da gerçekleştireceklerini sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ziyaretinin hem Kazakistan’la iş birliği, hem de ortak tarih, kültür ve dil bağlarımız bulunan Orta Asya bölgesiyle ilişkiler bağlamında hayırlara vesile olmasını dileğini ifade etti.

Ziyaretinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Millî Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ve iş adamları eşlik ediyor.

 

Tüm Haberler