15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

“Ukrayna’nın Doğusunda Yaşanan Krize Kalıcı Çözüm, Ancak Barışçıl Yöntemlerle Sağlanabilir”

20.03.2015
“Ukrayna’nın Doğusunda Yaşanan Krize Kalıcı Çözüm, Ancak Barışçıl Yöntemlerle Sağlanabilir”

Türkiye-Ukrayna Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi'nin (YDSK) dördüncü toplantısı vesilesiyle Ukrayna’ya resmî bir ziyaret gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kiev’e hareketinden önce Atatürk Havalimanı’nda yaptığı açıklamada, “Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü desteklediğimizi, Kırım’ın yasadışı ilhakını da tanımayacağımızı ilan ettik. Bu sıkıntılı dönemlerinde, komşumuz Ukrayna’nın ve halkının yanında durmaya devam edeceğiz” dedi.

Atatürk Havalimanı’nda yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Erdoğan, ziyareti sırasında ikili ve heyetler arası görüşmeler gerçekleştirerek, Ukrayna ile 2011 yılında tesis edilen Yüksek Düzeyli Stratejik Konseyi’in dördüncü toplantısına, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ile başkanlık edeceğini belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu toplantında ikili ilişkileri tüm yönlerini ele alarak, ekonomik ve ticari iş birliği ile firmaların mevcut yatırımları ve yapmak istedikleri projeler üzerinde duracaklarını aktardı.


“Biz ilk defa başbakanlık görevini üstlendiğimizde sadece 1,3 milyar dolar olan ticaret hacmimiz, aradan geçen sürede 5 kat artış kaydetti ve 6 milyar dolara ulaştı. Şüphesiz bunda özverili gayretlerimizin, firmalarımızın çabalarının, karşılıklı olarak ortaya konan iradenin çok büyük etkisi vardır” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu konuların yanında görüşmelerde Ukrayna’da yaşanan olaylar dâhil, bölgedeki son gelişmeleri de ele alacaklarını kaydetti.

“UKRAYNA’DA MEYDANA GELEN HADİSELER, ÜLKEDEKİ TÜM KESİMLERİ YAKINDAN ETKİLİYOR”

Ziyareti kapsamında Parlamento Başkanı Groysman ile Başbakan Yatsenyuk’u da kabul ederek, gündemdeki konuları görüşeceklerini sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna’da meydana gelen hadiselerin, ülkedeki tüm kesimleri yakından etkilediğine işaret ederek, şunları söyledi: “Bizim orada yaşayan Kırım Tatarı ve Ahıska Türk’ü kardeşlerimiz var. Geçmişte büyük acılara, trajik kitlesel sürgünlere maruz kalmış bu kardeşlerimiz, uzun yıllar sonra vatan hasretlerini bitirip, ülkelerine dönebildiler. Maalesef onlar da yaşanan gerilimlerden, çatışmaların sebep olduğu sıkıntılardan çok ciddi bir şekilde etkileniyorlar. Türkiye olarak ilgili kurumlarımız aracılığıyla, bu kardeşlerimizin durumunu yakinen takip ediyoruz. Kırım’ın yasadışı ilhakından sonra buradaki Tatar kardeşlerimizin, bilhassa yerel makamlar tarafından baskı altına alınmasını tasvip etmemiz mümkün değil. Bu endişemizi, bu konudaki hassasiyetlerimizi konunun tüm muhataplarıyla ele alıyor, beklentilerimizi, atılması gereken adımları dile getiriyoruz.”

Temasları çerçevesinde, Kırım Tatarları ve Ahıska Türkleri’nin temsilcileriyle de bir araya geleceğini ve onların sıkıntılarını dinleme imkânı bulacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ukraynalı muhataplarımla yapacağım görüşmelerde, bu kardeşlerimizin meselelerini gündeme getirip, bunların çözümü noktasında ortak neler yapabileceğimize dair görüş alışverişinde bulunacağız” dedi.

“ÜLKEMİZİN İÇİNDE BULUNDUĞU GENİŞ COĞRAFYA SANCILI BİR SÜREÇTEN GEÇİYOR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülkemizin içinde bulunduğu geniş coğrafyanın sancılı bir süreçten, zor bir dönemden geçtiğine dikkat çekerek, “Güneyimizde Suriye, Güneydoğumuzda Irak, daha aşağıda Yemen, Kuzey’de Ukrayna çatışmaların yaşandığı, istikrar ortamının ciddi zarar gördüğü bölgeler. Biz bu süreçte komşuluk hukukumuzun gereği, kardeşlik hukukumuzun gereği neyse onu yapmanın mücadelesi içerisindeyiz” dedi.

Stratejik ortağımız ve dostumuz olan Ukrayna’da yaşanan gelişmelerin “an be an” takip edildiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna’nın karşı karşıya olduğu zorlukları aşması için bölgesel ve uluslararası tüm aktörler ile yakın diyalog halinde bulunduklarını söyledi. Ülkemizin başından beri Ukrayna konusunda ilkeli bir tutum benimsediğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü desteklediğimizi, Kırım’ın yasadışı ilhakını da tanımayacağımızı ilan ettik. Bu sıkıntılı dönemlerinde, komşumuz Ukrayna’nın ve dost halkının yanında durmaya devam edeceğiz” dedi.

UKRAYNA’DA ÇÖZÜM ARAYIŞI

Ukrayna’nın doğusunda yaşanan krize kalıcı çözümün, ancak barışçıl yöntemlerle bulunabileceğine inandığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi: “Bu süreçte, diplomasinin tüm imkânlarından istifade edilmeli, kalıcı istikrarı temin edecek en ufak bir fırsat, sonuna kadar kullanılmalıdır. Bunun bir yansıması olarak gördüğümüz 12 Şubat tarihli Minsk Önlemler Paketi’ni bu noktada çok önemsiyoruz. Varılan mutabakat neticesinde hayata geçen ateşkesten de büyük memnuniyet duyuyoruz. Temennimiz, bu ateşkesin muhafaza edilmesi ve bu ateşkes neticesinde sağlanan sükûnetin kalıcı bir çözüm için değerlendirilmesidir. Biz bu süreçte elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini, ziyaretinin hem Ukrayna ile ikili ilişkiler hem de Ukrayna ve Kırım’da yaşayan kardeşlerimiz açısından hayırlara vesile olmasını dileğini ifade ederek tamamladı.

Tüm Haberler