15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

“Sağlık Hizmetleri, Yeni Türkiye Hedefinin Öncelikli Alanlarından Biri Olmaya Devam Edecek”

18.03.2015
“Sağlık Hizmetleri, Yeni Türkiye Hedefinin Öncelikli Alanlarından Biri Olmaya Devam Edecek”

Güven Çayyolu Sağlık Kampüsü ve ‘Göğüs Göğüse Kalp Kalbe Çanakkale Sergisi’nin açılış töreninde bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin yaptığı sağlık reformlarına vurgu yaparak, “Eskiden vatandaşlarımız daha iyi sağlık hizmeti alabilmek için yurt dışına giderdi, şimdi ise yurt dışından her yıl on binlerce, yüz binlerce hasta ülkemize geliyor. Ülkemizin her köşesinde hizmet veren ve sayıları 2 bin 155’e ulaşan 112 acil sağlık istasyonlarımızla, her alandaki ambulanslarımızla gerçekten çok önemli bir yere geldik” dedi.


Çayyolu Sağlık Kampüsü’nde gerçekleşen törende yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kampüsün ülkemize, milletimize, Ankara’ya ve Güven Sağlık Grubuna hayırlı olması dileğini ifade ederek, açılışı yapılan sağlık kampüsünün, tam teşekküllü bir hastanede bulunması gereken tüm bölümleri, en modern donanımları bünyesinde barındırarak, arzu edilen hastane modeline uygun olduğunu söyledi.


Konuşmasında, Güven Çayyolu Sağlık Kampüsü’nün ülkemize kazandırılmasında emeği geçenleri herkesi tebrik eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu vesileyle, Güven Hastanesi’nin kurucuları Dr. Ahmet Küçükel ve Dr. Aysun Küçükel’i rahmetle anıyorum. Ahmet ve Aysun Küçükel çifti, tüm hayatları boyunca ülkemizde sağlık hizmetlerinin standardının yükseltilmesi için çalışmış, örnek şahsiyetlerdir. Güven Hastanesi gibi bir sağlık markasını ülkemize kazandıran Küçükel çiftinin, verdikleri emeklerin, bugün bir kez daha karşılığını bulduğuna inanıyorum. Rabbim mekânlarını cennet eylesin” dedi.

“SIHHİYECİLERİMİZ, ÇANAKKALE SAVAŞIMIZIN GÖRÜNMEYEN KAHRAMANLARIDIR”

Güven Sağlık Grubumuz tarafından hazırlanan “Göğüs Göğüse, Kalp Kalbe Çanakkale” konulu serginin açılışının da gerçekleştirileceğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi: “Çanakkale Zaferi’nin 100’üncü yıldönümü vesilesiyle açılan bu sergi için, Çanakkale şehitlerimize, orada hizmet veren doktorlarımıza, hemşirelerimize, diğer sağlık personelimize, gönüllülerimize gösterdikleri vefa için Güven Eğitim ve Sağlık Vakfı’mıza teşekkür ediyorum. Sıhhiyecilerimiz, Çanakkale Savaşımızın görünmeyen kahramanlarıdır. Çanakkale, kendi öz oğlu yaralı olarak önüne getirildiğinde dahi, durumu çok ağır olduğu için onu bir kenara bırakıp, kurtarılma ihtimali daha yüksek olan diğer askerle ilgilenen Doktor Tarık Nusret’lerin destanıdır. Bu doktorumuz, hayata gözlerini yumarak şehit olan oğlunun cenazesini ancak, ilerleyen saatlerde, yaralıların arkası kesilince kucağına alıp acısını yaşayabilmiştir. Biz böyle bir ecdadın torunlarıyız. Çanakkale Zaferi, gözlerinin nuru evlatlarını, gerektiğinde vatan uğrunda şehit olsunlar diye kafalarına kına yakarak askeri gönderen Yozgat-Sorgunlu Hatice Anaların, onları, kendi öz evladından önce kurtarmak için canını dişine takan Tarık Nusret’lerin sayesinde kazanılmıştır. Çanakkale Zaferi, bu ruhun, işte bu fedakârlığın, işte bu serdengeçtilerin hikâyesidir.”

Açılışı yapılacak sergiyi, Çanakkale’deki sağlık personelimize şükranımızın, minnetimizin, teşekkürümüzün bir ifadesi olarak gördüğünü belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, serginin hazırlanmasında emeği geçenleri kutladığını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2002 yılında ülkeyi yönetme sorumluluğunu üstlendiklerinde, Türkiye’yi 4 temel üzerinde yükseltme sözü verdiklerini hatırlatarak, bunların; eğitim, sağlık, adalet, emniyet olduğunu ifade etti.

“KÖYLÜSÜ, ŞEHİRLİSİ HİÇBİR AYRIM OLMADAN İSTEDİĞİ HASTANEDEN GİDİP HİZMET ALABİLİYOR”

Geriye dönüp bakıldığında, sağlığın en büyük başarıları elde edilen alanların başında geldiğinin görüldüğünü vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ”Hatırlarsanız Türkiye’de sağlık hizmetleri çok dağınıktı. Hat hatta devletin kendi kurumlarını bile, kendilerine ait hastanelerinin olduğu bir dönemdi bu. Deniz Yolları’nın, PTT’nin, değişik kurmaların kendine ait hastaneleri vardı. SSK öyle, Emekli Sandığı öyle. Biz dedik ki bunların hepsini bütünleştireceğiz. Ve tek çatı altında toplamak suretiyle bu vatanın evlatları istediği hastaneden gidip, hizmeti alabildi. Şimdi bunu bu hale getirdik. Artık, köylüsü, şehirlisi, işçisi memuru hiçbir ayrım olmadan istediği hastaneden gidip bu hizmetleri alabiliyor. Yani bu alanda ayrımcılığın sona erdiği bir dönemi yaşıyoruz. Sadece kamuda değil, özel sektörde de aynı şekilde sağlık alanında çok büyük ilerlemeler yaşandığına şahit oluyoruz” diye konuştu.

Ülkemizde, hastanelerin dünyaya hizmet verir hale geldiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa’dan Türkiye’ye tedavi, ameliyat için gelen hastalar bulunduğunu belirtti.

“KÖHNE SAĞLIK SİSTEMİNİ BAŞTAN SONA DEĞİŞTİRDİK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçmişte tedavi parasını ödeyemediği için hastanelerde rehin kalan, eşin dostun senet imzalaması ile evine dönebilen vatandaşların bulunduğunu hatırlattı. O dönemde memurun emeklinin, işçinin özel hastaneye gidebilmesinin hayal bile edilmediğini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi: “Biz işte bu köhne sistemi baştan sona değiştirdik. Vatandaşlarımız bakımından kamu hastanesi-özel hastane ayrımını ortadan kaldırdık. Dileyenin dileği yerden hizmet alabileceği bir sistem kurduk. Mevcut hastanelerimizi baştan aşağı yeniledik. 2 bin 500 yeni sağlık tesisini ülkemize kazandırdık. Sağlık çalışanlarının sayısını, 178 binden 780 bine çıkartarak, bu alandaki eksikleri de büyük ölçüde telafi ettik. Aile hekimliği uygulamasını başlattık ve 21 bin hekimimizi bu sisteme dahil ettik. Şimdi, Toplum Sağlığı Merkezleriyle, neredeyse mahalle düzeyinde hastalarımızın takibini yapacak bir sistem kuruyoruz. Evde sağlık hizmeti, yaygınlaşarak devam ediyor. Olur da hastaneye gelemeyebilir, işte doktor, onun evine gitmek suretiyle evinde gerekli olan hizmeti veriyor.”

SAĞLIK SİSTEMİNDE YAPILAN REFORMLAR

Türkiye’de Avrupa’nın en büyük medikal kurtarma ekibini oluşturduklarını da anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ülkemizin her köşesinde hizmet veren ve sayıları 2 bin 155’e ulaşan 112 acil sağlık istasyonlarımızla, ambulanslarımızla, uçak ve helikopter ambulanslarımızla, paletli ambulanslarımızla, denizde ambulanslarımızla bu alanda gerçekten çok önemli bir yere geldik. Şimdi, iki tanesi de Ankara’da olmak üzere, ülkemizin pek çok yerinde Şehir Hastaneleri kuruyoruz. Burada biliyorsunuz, gerek, Etli, gerek Bilkent’te inşallah kurmakta olduğumuz bu şehir hastaneleri başkentimizin çok önemli bir sıkıntısını gidermiş olacak. Çok modern ve içine girildiği zaman artık caddede veya sokakta sedye ile dolaşan hasta görmeyeceğiz. O dönemler tarih olacak” diye konuştu.

Kendi çocukluğunda Çapa Tıp Fakültesi’nde bir bloktan, diğer bloğa dışarda sedyeler üzerinde taşınan hastaları hatırladığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sabahın erken saatinde, saat 5’te, 6’da sadece bir numara alabilmek için Okmeydanı SSK Hastanesi’nde kuyruğa girdiğim günleri hatırlarım. Aynı şekilde babam denizci olduğu için Tophane’de yine hastanede sabah erken saatte gidip numara aldığımız günleri hatırlarım. Biz buralardan şimdi buralara geldik, şimdi numarayı bizzat elektronik olarak veren ve bu şekilde hastasını tedaviye alan bir sistem geçmiş bulunuyoruz” dedi.

“DÜNYANIN PEK ÇOK YERİNDEN SAĞLIK SİSTEMİMİZİ İNCELEMEK İÇİN ÜLKEMİZİ ZİYARET EDİYORLAR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sağlık eğitiminde uzmanlaşmayı teşvik ederek, artık daha derinlemesine bir hizmet standardının hedeflendiğini anlatarak sözlerini şöyle sürdürdü: “Genel sağlık sigortası ile sağlık hizmetlerinin finansmanı konusunda adeta bir devrim yaptık, her vatandaşımız ya ailesi, ya kendisi doğrudan genel sağlık sigortası sistemine dâhil oluyor, primini kendi ödeyebiliyorsa kendi ödüyor, ödeyemiyorsa devlet onun adına kademeli olarak bu primi yatırıyor, ama hiç kimse sistemin dışında kalmıyor. Bakınız, Amerika’da Başkan Obama buna benzer bir sistemi getirmek için çok uğraştı, buna rağmen ancak kısmen başarabildi. Bir Cuma Namazını Sultanahmet’te kıldım, namazdan çıkıyoruz, turistler orada birikmişler, turistler beni görünce biraz el kol hareketi yaptılar, ben de yaklaştım yanlarına, meğerse benim o hafta Amerika’ya gideceğimi de biliyorlar. Bana dediler ki, ‘siz bu sağlık reformunu nasıl yaptınız?’ Ben kendilerine biraz hatırlattım, anlattım filan. Dediler ki, ‘Bunu Sayın Obama’ya da anlatın olur mu’ dediler. Biz de tabii Sayın Obama’yla olan görüşmemizde bu konuları da görüştük. Fakat tabii oradaki, yani olumsuz refleks Sayın Obama’nın işini gerçekten çok zorlaştırdı ve kısmen halledebildi, tamamıyla halledemedi. Ve şimdi Avrupa’dan ve dünyanın pek çok yerinden sağlık sistemimizi, sağlık hizmetlerimizi incelemek için ülkemizi ziyaret ediyorlar, bizi örnek alarak kendi ülkelerinde benzer sistemleri kurmaya çalışıyorlar. Eksiklerimiz yok mu? Var, ama bu eksikler de artık değişmesi kolay bir zemine oturdu, artık iyi gidiyoruz, zemini bulduk, yakaladık ve bu işi başaracağız.”

“VATANDAŞINA EN İYİ SAĞLIK HİZMETİNİ VERMEYEN DEVLET BAŞARISIZ BİR DEVLETTİR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, eskiden vatandaşlarımızın daha iyi sağlık hizmeti alabilmek için yurt dışına gittiğini, şimdi ise yurt dışından her yıl on binlerce, yüz binlerce hastanın ülkemize geldiğine işaret ederek, “Bunu yakaladık. Niçin biliyor musunuz? Ülkemizdeki sağlık hizmetlerinin standardı hem daha yüksek, hem daha hesaplı da onun için geliyorlar. Bizim doktorlarımız, bizim hemşirelerimiz, bizim sağlık personelimiz daha iyi hizmet veriyor da, onun için geliyorlar, bu da bir gerçek. Hamdolsun bugünleri gördük, inşallah bundan sonra daha iyi olacak, buna da inanıyorum.

Sağlık hizmetleri yeni Türkiye hedefinin de en öncelikli alanlarından biri olmaya devam edeceğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz, önce insan, diyen, insanı yaşat ki devlet yaşasın, diyen bir anlayışla bugünlere geldik, bundan sonra da aynı şekilde devam edeceğiz. Bize göre vatandaşına en iyi eğitimi vermeyen devlet başarısız bir devlettir, vatandaşına en iyi sağlık hizmetini vermeyen devlet başarısız bir devlettir, vatandaşına adalette, emniyette başarılı örnekler sergilemeyen devlet aciz bir devlettir, vatandaşının yollarını, altyapısını yapamayan bir devlet adeta yok sayılabilecek bir devlettir. Ama artık Türkiye bunları aşmış ve hızla geleceğe yürüyen, aydınlık yarınların yeni Türkiye’sini kuran bir devlet durumundadır” dedi.

YENİ ANAYASA VE BAŞKANLIK SİSTEMİ

Konuşmasında, “Dünyada 1990’lardan beri biliyorsunuz çok çok sağlıkta sayısız örneğini görebileceğimiz maalesef olumsuzluklar, çirkinlikler var. Şimdi biz ülkemizi sadece bir alanda değil, her alanda ayağa kaldırmanın, ihya etmenin, değiştirmenin, dönüştürmenin çabası içindeyiz; 2023 hedeflerimizin gerisinde gaye budur” şeklinde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yeni Türkiye derken bunu kastettiklerini, bu değişimin istikrarlı ve güçlü şeklide devam etmesi için, yeni anayasa ve başkanlık sistemi dediklerini, buna ihtiyaç bulunduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, önceki gün Gölbaşı’nda savunma sanayi bakımından önemli bir tesisin ASELSAN’ın Radar ve Elektronik Harp Merkezi’nin açılış törenine katıldıklarını ifade ederek şunları söyledi: “Siz sağlıkta neyseniz, inanın bana savunma sanayinde de o olursunuz, onu yapmadığınız sürece zaten başarılı olmanız mümkün değil. Eski Türkiye sağlık alanında döküldüğü gibi, savunma sanayi alanında da dökülüyordu. Yeni Türkiye sağlık alanında dünyaya örnek olduğu gibi, savunma sanayi alanında da dışa bağımlılığını ortadan kaldıracak atılımlar, hamleler içinde. İnşallah önümüzdeki dönem bu büyük değişim sürecinin başarıyla sonuçlandığına ve Türkiye’nin yeni bir döneme adım attığına hep birlikte şahit olacağız.”

Konuşmasını Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Göğüs Göğse Kalp Kalbe Çanakkale konulu sergiyle Çanakkale’nin o gizli kahramanları olan sağlık personelimize ve tüm şehitlerimize gösterdiğiniz vefa için özellikle sizlere şükranlarımı sunuyor, Allah yar ve yardımcımız olsun diyorum. Güven Hastanemizin Çayyolu’ndaki bu anlamlı, güzel, modern yerleşkesinin tekrar tüm Ankara’mıza, milletimize hayırlı olmasını Allah’tan temenni ediyorum” diyerek tamamladı.

Ardından açılış kurdelesini kesen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Göğüs Göğüse Kalp Kalbe Çanakkale Sergisi’ni de gezdi.

Tüm Haberler