15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

“MİT Müsteşarımız Bundan Sonraki Süreçte Görevine Kararlılıkla Devam Edecektir”

12.03.2015
“MİT Müsteşarımız Bundan Sonraki Süreçte Görevine Kararlılıkla Devam Edecektir”

Macaristan Cumhurbaşkanı Ader ile düzenlediği ortak basın toplantısının ardından soruları cevaplayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün Başbakan Yardımcısı Babacan ve Merkez Bankası Başkanı Başçı ile gerçekleştirdiği görüşmeye ilişkin, “Hassasiyetim, yatırımların aksamamasıdır. Yatırımları teşvik edici tedbirlerin alınması noktasında Merkez Bankası’nın da bir işlevinin olacağı düşüncesini özellikle paylaştık. Gerekli değerlendirmeyi yaptık, sonunu tatlıya bağladık” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Macaristan Cumhurbaşkanı Janos Ader ile Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda düzenlediği ortak basın toplantısının ardından basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını cevapladı.

Bir basın mensubunun, “Suriye’yle ilgili olarak Türkiye’ye mülteciler bağlamında ne kadar büyük bir yük gelmekte?” sorusuna cevaben Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şu ana kadar sadece Suriye’den 1 milyon 700 bin sığınmacı ülkemize geldi, yaklaşık 300 bin sığınmacı da Irak’tan geldi, toplamda 2 milyon sığınmacı şu anda ülkemizde çadır ve konteyner kentlerde yaşamlarını sürdürüyorlar. Bunların dışında, tabii bu 2 milyonun tamamı çadır ve konteyner kentlerde değil, bir de şehirlerimize dağılmış olarak şehirlerimizde evlerde kalanlar ayrıca var. Bunlar Türkiye’nin birçok şehrine dağılmış vaziyette, sadece sınır kentler değil. Bize şu ana kadar bu işin maliyeti yaklaşık 5,5 milyar doları buldu. Birleşmiş Milletler’den gelen destek nedir diye sorarsanız, bize Birleşmiş Milletler’den şu ana kadar gelen destek 250 milyon dolardır. Ve biz yine açık kapı politikasıyla oradan bize gelebilecek olan komşularımıza kapımızı hiçbir zaman kapatmadık, kapatmıyoruz. Ve ülkemize sağınmış olan Suriyeli ve Iraklı dostlarımıza acaba burada ne gibi imkânlar oluşturabiliriz, çünkü bunların içerisinde gayet iyi yetişmiş olan insanlarda var, yani bunların içinde doktor var, bunların içinde mühendis var, bunların içinde avukatı var, bunların içerisinde ne bileyim öğretmenler var bu gelenlerin içerisinde, ‘acaba onlardan nasıl istifade ederiz’ diye bununla ilgili de birçok çalışmaları sürdürüyoruz. Ve tabii bunlar özellikle de yüksek seviyede nitelikli insanlar durumunda, bu konuyla ilgili çalışmalarımızı Hükümetimiz sürdürüyor. Bizler de şu anda yine çadır ve konteyner kentlerde ilave yerler de açmak suretiyle herhangi bir gelişmede bir sıkıntı yaşamayalım diye AFAD ve Kızılay başta olmak üzere bu çalışmalar takip ediliyor. Tabi burada sadece bir kuru barınma değil, yani bunun içinde eğitim, sağlık hizmetleri, giyimdi, bunun yanında bakımdı, hepsini bunların sürdürüyoruz. Tabi ne kadar bunu kaliteli yaparsanız yapın, bir insanın evindeki bakımını orada sağlamak mümkün değil, fakat bu mücadele bu şekilde devam ediyor” dedi.

MİT MÜSTEŞARI FİDAN’IN GÖREVİNE DÖNMESİ: “HUKUKEN BİR MANİ YOK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın istifasına daha önce olumlu bakmadığınızı, kırgın olduğunuzu söylemiştiniz. Hakan Fidan adaylığını çekti, gelinen noktayı nasıl değerlendirirsiniz, nasıl yorumlarsınız, bu durumdan memnun musunuz? Hakan Fidan’ın MİT Müsteşarlığına dönmesi aynı zamanda eleştirilerin de hedefi oldu, hukuki olmadığı, etik açıdan doğru bulunmadığı yönünde eleştiriler var, bu eleştirilere bir yanıtınız olur mu?” sorusuna cevaben de, “Hakan Bey’in bu görevden istifasıyla ilgili kanaatlerimi daha önce biliyorsunuz açıklamıştım, niye doğru bulmadığımı da açıklamıştım. Ben inanıyorum ki, şu anda vermiş olduğu karar isabetli bir karar olmuştur. Ve bu kararından sonra Sayın Başbakan ile de durumu görüştük, bu işin hukuki bütün incelemelerini A’dan Z’ye yaptırdık. Sayın Başbakan da yaptırdı, ben de yaptırdım, hukuken tekrar görevine dönmesinde mani bir hal yok, olmadığı için zaten o göreve Sayın Başbakan atadı, ben atamıyorum, yani üçlü kararnameyle değil bu. Çünkü seçimler sebebiyle, yargı, emniyet, bunun dışında hariç tutulmak kaydıyla diğer devlet görevlerinden ayrılanlar tekrar seçim öncesi veya seçim sonrası, eğer seçimi kazanamaz da görevine dönmesi gerekiyorsa ya aynı göreve veyahut da özlük hakları aynı kalmak suretiyle muadil bir göreve atanabilir hükmü var ve bu yerine getirilmiştir ve Sayın MİT Müsteşarı Fidan tekrar mani bir hal hukuken olmadığı için görevine iade edilmiştir. Bu konuda hukuken bir boşluk var vesaire diyenler, maalesef hukuku bilmiyorlar, bu işleri incelemeden, soruşturmadan, araştırmadan konuşuyorlar. Ve nasıl yıpratabiliriz, nasıl bir yeni süreç başlatabiliriz, bunun hep gayreti içerisindeler. Bunlar boş şeyler, biz işimize bakıyoruz. Şu anda MİT Müsteşarımız da bundan sonraki süreçte yine kaldığı yerden görevine inanıyorum ki kararlılıkla devam edecektir. Bizim bir derdimiz, sıkıntımız yok, derdi olanlar düşünsün diyorum” diye konuştu.

BAŞBAKAN YARDIMCISI BABACAN VE MERKEZ BANKASI BAŞKANI BAŞÇI İLE GÖRÜŞME

“Dün Sayın Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Merkez Bankası Başkanı Sayın Erdem Başçı’dan bir sunum aldınız. Görüş ayrılıkları bu sunumdan sonra devam ediyor mu, yoksa Merkez Bankası’ndan ve Sayın Başbakan Yardımcısı’ndan aldığınız sunumdan sonra ikna oldunuz mu, özellikle faiz konusunda?” şeklindeki soruya cevaben de Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Değerli arkadaşlar, görüş ayrılıklarının olmadığı bir yer söz konusu değil, tabi ki olur. Ama biz sonunda bir metin açıkladık ve bu metinde de görüldüğü gibi, faiz konusunu özellikle görüştüğümüzü, bunun yanında ekonomik gelişmeleri yerinde değerlendirme, büyümeyle ilgili durumu değerlendirme ve bundan sonraki sürece yönelik olarak da özellikle hassasiyetim hep şudur: Yatırımların aksamaması, yatırımların gerilememesi ve bu konuları görüştük ve bu konuda yatırımları teşvik edici tedbirlerin alınması noktasında Merkez Bankası’nın da bir işlevinin olacağı düşüncesini özellikle paylaştık. Ve ben de yanıma ekonomiyle ilgili kendi başmüşavirlerimi almak suretiyle Başbakan Yardımcısı Ali Babacan Bey ve Merkez Bankası Başkanımız olmak üzere değerlendirmeyi yaptık, sonunu tatlıya bağladık. Temenni ederim ki, bundan sonraki süreçte bu vardığımız neticeyi daha sık aralıklarla bir araya gelmek suretiyle bunu sürdürürüz ve açıklarımızı bir an önce kapatır, inşallah gerek kurda, gerek faizde, gerekse özellikle Türkiye’nin yatırımlarında herhangi bir gerileme olmadan kararlı bir şekilde bu süreci sürdürürüz diyorum. Ve hep birlikte bu konsensüsü sağlayarak açıklamamızı da biliyorsunuz yaptık ve bu şekilde adımları atmanın kararını aldık.”

“EROL BÜYÜKBURÇ’A ALLAH’TAN RAHMET, YAKINLARINA SABIRLAR DİLİYORUM”

Soruların tamamlanmasının ardından, pop müziği sanatçısı, Erol Büyükburç’un vefatına ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugün evinde ölü olarak bulunduğuna dair haber aldık, bundan dolayı tabi hüznümüz var, kendisine rahmet diliyorum, yakınlarına sabırlar diliyorum. Ve özellikle de yarınki bir program öncesinde böyle bir şeyin tabi gerçekleşmiş olması düşündürücüdür. Şu anda güvenlik güçlerimizden henüz bu işin neticesini almadık; nedir, ne değildir. Bu tabi bir adli tıp konusudur, adli tıp incelemelerini yapacaktır, ondan sonra da bizlere gerekli bilgiler bu konuyla ilgili verilecektir. Allah rahmet etsin diyorum, tekrar ailesine, yakınlarına sabırlar diliyorum.”

Tüm Haberler