15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

“Macaristan ile 2 Milyar Dolar Düzeyindeki Ticaret Hacmimizi En Kısa Zamanda 5 Milyar Dolara Ulaştırmayı Hedefliyoruz”

12.03.2015
“Macaristan ile 2 Milyar Dolar Düzeyindeki Ticaret Hacmimizi En Kısa Zamanda 5 Milyar Dolara Ulaştırmayı Hedefliyoruz”

Macaristan Cumhurbaşkanı Ader ile Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda ortak basın toplantısı gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülke arasında tarihî ve kültürel bağların yanı sıra başta müteahhitlik ve enerji alanında olmak üzere birçok ekonomik ve ticari ortaklığın olduğunu ifade etti. Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülke arasında Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey Anlaşması bulunduğuna dikkat çekerek anlaşmanın kararlılıkla sürdürüleceğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’ye resmî bir ziyaret gerçekleştiren Macaristan Cumhurbaşkanı Janos Ader ile Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda ortak basın toplantısı gerçekleştirdi.

Ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Erdoğan, Macaristan Cumhurbaşkanı Ader ile gerek dar kapsamlı, gerekse heyetler arası görüşmeleri gerçekleştirdiklerini ve Türkiye Cumhuriyeti ile Macaristan arasında Dostluk ve İşbirliği Anlaşması imzaladıklarını söyledi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tabii Ankara’ya bu gelişlerini ben anlamlı buluyorum. Zira gerek Sayın Abdullah Gül Bey’in kısa bir süre önce Macaristan’a yapmış oldukları ziyaret, evvelinde 2013 benim yaptığım ziyaret, ardından yine çok kısa bir süre önce Sayın Başbakanımızın yapmış oldukları ziyaret ve ardından bu iadeyi ziyaret Türkiye-Macaristan ilişkilerinin üst düzeyde ne tür bir sıklıkla devam ettiğinin en güzel ifadesidir” dedi.


2 MİLYAR DOLARLIK TİCARET HACMİ

İki ülkenin, 2014 sonu itibarıyla ekonomik ilişkilerde yaklaşık 2 milyar dolarlık bir ticaret hacmine sahip olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, hedefin en kısa zamanda ticaret hacmini 5 milyar dolara ulaştırmak olduğunu aktardı. Avrupa Birliği sürecinde Macaristan’ın her zaman ülkemize destek olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi: “Her zaman sağ olsunlar desteklerini Türkiye’den esirgemediler ve devletlerin devamlılığı esasını, yönetimlerin değişmesine rağmen Macaristan’da gördük. 12 yıllık Başbakanlığım döneminde değişen başbakanlar hiçbir zaman Avrupa Birliği sürecinde Türkiye’yi yalnız koymadılar, aynen desteklerini devam ettirdiler. Bundan dolayı da şahsım ve milletim adına kendilerine ayrıca teşekkür ediyorum. Tabii Avrupa Birliği süreci aynen devam ediyor, biz kararlılığımızı aynı şekilde devam ettiriyoruz” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, terörle mücadelede aynı birlikteliği savunduklarını ve bu süreci aynı şekilde devam ettirmenin gayreti içerisinde olduklarını ifade etti.

MACARİSTAN İLE KÜLTÜREL ALANDAKİ ORTAK ZEMİN

Macaristan ile kültürel alandaki ortak yanlara dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi: “Tarihî noktada ortak zenginliklerimiz var. Nitekim kendilerinin de bu ziyaretinde Türkiye’deki Macaristan’a ait tarihî noktada buradaki eserlerin ziyaret edilecek olması ve bu ziyaretle birlikte adeta tarihten bugüne ve yarına bir seyir, bu da bizler için bir şükran vesilesidir, çünkü aynı şeyi bizler Macaristan ziyaretlerimizde gerçekleştiriyoruz. Zigetvar’a kadar gidiyoruz, buraları ziyaret ediyoruz. Bunlar da tabii bu işin kadim dostluk noktasında önemli ayağını oluşturuyor.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülke arasında Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey Anlaşması bulunduğuna dikkat çekerek, anlaşmanın ilkinin kendisinin Başbakanlığı döneminde, ikincisini ise Başbakan Davutoğlu ile gerçekleştirildiğini, tüm bunların, Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey çalışmalarının kararlılıkla devam etmesinin bir ifadesi olduğunu belirtti.

MACARİSTAN İLE ENERJİ ALANINDAKİ İLİŞKİLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan, enerji ile ilgili olarak, “Şu anda bizim enerjiyle ilgili bulunduğumuz nokta ve bir transit geçiş noktasında oluşumuzun bize yüklediği sorumluluklar var. Şu anda bir tarafta TANAP olayı var, bir diğer tarafta işte şimdi Sayın Putin’in de Türk Akımı diye adlandırdığı süreç var ve burada da yine biz özellikle Avrupa’ya açılan bir kapı olarak, yine dostlarla gerek doğalgaz konusunda, gerekse nükleer enerji konusunda, ki Macaristan’ın bu konuda bir deneyimi var, bu deneyimlerinden sağ olsunlar biz her türlü tecrübemizi sizlere aktarmaya hazırız dediler. Bundan istifade etmek, bunu da değerlendirmek bizler için değerli olacaktır” dedi.

MÜTEAHHİTLİK SEKTÖRÜNDE VE KÜLTÜREL ALANDAKİ İŞ BİRLİĞİ

Avrupa Birliği’nde görüşmelerde de şu anda ülkemizin ekonomik ve parasal politikayla ilgili 17 numaralı faslın Letonya’nın Dönem Başkanlığında çıkarılmasını, bunun açılmasını isteğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu konuda özellikle Macaristan’ın desteğini önemsediğini ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında, “Türkiye, Doğu ile Batı’yı birbirine yakınlaştıran, bağlayan bir köprü ve bu görevimizi hassasiyetle sürdürmenin gayreti içerisindeyiz. Özellikle de Macaristanlı dostlarımız 2020 yılına kadar Avrupa Birliği fonlarından alacakları destekle önemli otoyol projeleriyle ciddi adımlar atmanın planlaması içindeler ve dünyada müteahhitlik sektöründe ikinci sırada yer alan Türk müteahhitlerinin Macaristan’da gerçekten önemli iş çıkaracaklarına inanıyorum, bunu kendileriyle paylaştık. Ve burada Macar müteahhitlerle iş birliği yoluyla olabilir ve birlikte farklı ülkelerde de bu tür adımları atmalarının özellikle mümkün olduğunu söylemek isterim. Çünkü bu büyük projeleri gerçekleştirmede müteahhitlerimizin başarıları bizleri de gururlandırıyor, gittiğimiz ülkelerde bu eserleri gördüğümüz zaman gururlanıyoruz. Ve bu Türk-Macar dostluğunun da bana göre en güzel ifadesi olacaktır, diye düşünüyorum. Tabii kültürde özellikle Budapeşte’de Gül Baba, Pecs’de İdris Baba bizi birbirimize ne kadar bağlıyorsa, Tekirdağ’da Rakoczi, Kütahya’da Koşut aramızda o denli sıkı bağlar oluşturuyor. Bugün de bu ortak tarihi mirasımıza sımsıkı sahip çıkıyor, bunların ihyası için elimizden gelen gayreti ortaya koyuyoruz” dedi.

2014’de ülkemizi yaklaşık 120 bin Macar turist ziyaretin ettiğini, ülkemizden de Macaristan’a 60 bin turist gittiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ulaşımda Türk Hava Yolları’nın atacağı adımlarla bu sayını artabileceğine dikkat çekti.

Macaristan Cumhurbaşkanı Ader de yaptığı açıklamada, görüşmelerde ekonomik, ticari, kültürel, eğitim ve enerji iş birliği olanaklarını ele aldıklarını belirterek ilişkilerin geliştirilmesi için uygun şartların mevcut olduğunu söyledi.

CUMHURBAŞKANI ADER: “TÜRKİYE’NİN AB ÜYELİK SÜRECİNE VERDİĞİMİZ DESTEK DEVAM EDECEK”

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın 18 ayda bitirilmiş olmasını Türk müteahitliğinin önemli bir başarısı olarak niteledi. Cumhurbaşkanı Ader, Macaristan'ın şu ana kadar Türkiye'nin AB üyelik sürecine destek verdiğini dile getirdi ve “Türkiye'nin AB katılım sürecini destekliyoruz. Bu desteğimiz şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da devam edecek” diye konuştu. Cumhurbaşkanı Ader, Teröre karşı mücadelenin her ülkenin ortak sorumluluğu olduğunu belirterek, “Terörle mücadelede risklere rağmen siyasi kararlar almamız gerekiyor” dedi. Görüşmede kültürel iş birliği konularını da ele aldıklarını belirten Ader, Macar Millî Günü’nün Türkiye'de Macar Günü ilan edilecek olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Osmanlı Dönemi'nden kalan eserlerin korunması konusunda gerekli saygıyı göstereceklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Ader, Budapeşte'deki Gül Baba Türbesi'nin restorasyonu konusunda da yıllardır süregelen belirsizliği sona erdireceklerini ve yakın zamanda türbenin restorasyonuna başlayacaklarını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Macaristan Cumhurbaşkanı Ader tarafından ortak basın toplantısı öncesinde, “Türkiye ile Macaristan Arasında Dostluk ve İşbirliği Anlaşması” imzalandı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN CUMHURBAŞKANI ADER ONURUNA RESMÎ AKŞAM YEMEĞİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantının ardından konuğu onuruna resmî akşam yemeği verdi.

Tüm Haberler