15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gaziantep Üniversitesi Sani Konukoğlu İlahiyat Fakültesi’nin Açılış Törenine Katıldı

07.03.2015
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gaziantep Üniversitesi Sani Konukoğlu İlahiyat Fakültesi’nin Açılış Törenine Katıldı

Gaziantep Üniversitesi Sani Konukoğlu İlahiyat Fakültesi’nin açılış törenine katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, nitelikli ve iyi yetişmiş ilahiyat mezunu hocalara her zaman ihtiyaç olduğunu kaydederek, “28 Şubat sonrasında imam-hatiplerdeki öğrenci sayısı 60 bine düşmüştü. Şu anda imam-hatiplerdeki öğrenci sayısı 1 milyona ulaştı. Bu, bir şeyi gösteriyor. Demek ki vatandaşımızda bu konuda bir açlık vardı ki, imkân ve zemin hazırlanınca yavrularını meslek liselerine, imam-hatiplere gönderdiler” dedi.

Fakültenin açılışında yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, fakülte binasının dış görüntüsünden çok etkilendiğini, öğrencilerin bu fakültede aldıkları eğitimle geleceğe özgüvenle yürüyeceğini ifade ederek öğrencilere, “İnşallah burası sizlerin bilgi ve hikmet yuvası olsun” dedi.


“28 ŞUBAT SONRASINDA İMAM-HATİPLERDEKİ ÖĞRENCİ SAYISI 60 BİNE DÜŞMÜŞTÜ; BUGÜN 1 MİLYONA ULAŞTI”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 28 Şubat'ın sonrasında imam-hatiplerdeki öğrenci sayısının 60 bine düştüğünü hatırlatarak, "O dönem, bizler için imam-hatipli 4 evlat sahibi olan, imam-hatipli bir Cumhurbaşkanı için, bizim için hüzün olmuştu. Şu anda Rabbimize hamd ediyorum, imam-hatiplerdeki öğrenci sayısı 1 milyona ulaştı. 60 binden 1 milyona... Bu, bir şeyi gösteriyor. Bu, bir talep meselesi. Demek ki bu ülkede bizim vatandaşımızda bu konuda bir açlık vardı ki, imkân ve zemin hazırlanınca yavrularını meslek liselerine, imam hatiplere gönderdiler” dedi.

“KALİTELİ VE İYİ YETİŞMİŞ İLAHİYAT MEZUNU HOCALARA İHTİYAÇ VAR”

İmam hatiplerde öğretmen açığı olduğunu dile getiren ve bu açığın giderilmesi gerektiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilahiyat fakültelerinden mezun olacak kaliteli, iyi yetişmiş hocalara ihtiyaç olduğunu kaydetti. Lisans öğrencilerinin yurt dışına giderek daha güçlü bir şekilde yetişmesini istediğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, lisansüstü ve doktora öğrencilerinin de gerek YÖK, gerek Hükümet, gerekse vakıf destekleriyle yurt dışına gidebileceğini söyledi.

GAZİANTEP’E YAPILACAK YENİ CAMİLER

Konukoğlu ailesinin de vakıf hizmetleriyle büyük gayret gösterdiğini aktaran Erdoğan, fakültenin yapımını sağlayan aileye teşekkür etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yatırımların bundan sonra da devam etmesini istedi. Abdülkadir Konukoğlu'nun 5 cami yapımıyla ilgili protokol imzalanacağını söylemesi üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Beş cami için Diyanet İşleri Başkanımla imzalayacak ama bir de benim daha önce aldığım bir söz var, Gaziantep'te yeni bir stat yapılıyor. Mevcut stadın yerine de 10 bin kişi kapasiteli büyük bir cami, bir cuma camisi yapılacak. Bu konu ile ilgili çalışmaları, gerek Belediye Başkanımız Fatma Hanım gerekse Konukoğlu ailesi takip ediyorlar. Konukoğlu ailesine ve Gaziantep'e yakışır bir cami olacak inşallah" diye konuştu.

Daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Gençlik ve Spor Bakanı Çağatay Kılıç, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya?, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun, İlahiyat Fakültesi Dekanı Şehmus Demir ve Sanko Holding Onursal Başkanı Konukoğlu, fakültenin açılışını gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, törenin sona ermesinin ardından fakültenin bahçesinde kendisini bekleyenlerin yanına giderek, öğrencilerle sohbet etti ve başarı diledi.  Öğrenciler Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, annesi ile fotoğrafının, kara kalem resmini hediye ettiler.

Gaziantep programını tamamlayarak İstanbul’a geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, Gaziantep Havalimanı’ndan, Vali Ali Yerlikaya, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve diğer yetkililer uğurladı.

Tüm Haberler