15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Gündeme İlişkin Değerlendirmeler

06.03.2015
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Gündeme İlişkin Değerlendirmeler

Cuma Namazı çıkışı basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını cevaplandıran Cumhurbaşkanı Erdoğan, son günlerde dolarda yaşanan yükselişle ilgili, “Faiz lobisinin malum bir çalışması var, ama şu son gelişmeler tamamıyla dolar-avro arasındaki parite konusudur. Özellikle faiz lobisi veyahut da dolara aşırı derecede yatırım yapanlar yaya kalabilirler, bunu bilmeleri lazım” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cuma Namazını Hazreti Osman Camisi'nde kıldı. Cami çıkışında kendisini bekleyen vatandaşlarla bir süre sohbet eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı.

Dün düşen askeri uçağımızla ilgili Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel’den bilgi alıp almadığını ve bu uçakların tedavülden tamamen kalkması konusunda soru yönelten bir basın mensubuna Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tabii öncelikle bu iki şehidimize, kahraman pilotlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Dün Genelkurmay Başkanımızla haftalık biliyorsunuz rutin toplantımızı yaptık ama tabi gündemimizde şüphesiz ki ağırlıklı olarak bu vardı. Hava Kuvvetleri Komutanımız Azerbaycan’da idi, dönüşünden sonra bir bütün teknik değerlendirmesini filan bunların yapacağız dediler. Tabii bu konuyla ilgili olarak buradaki hata nedir, ne değildir, bunların hepsinin incelemesini yapacaklar. Bu bir pilotaj hatası mıdır, teknik midir, yoksa meteorolojik midir? bütün bunların değerlendirmesini yaptıktan sonra tabii işin nihai kararı verilecektir. Şu anda o karar verilmeden burada bu tür bir şeyi söylememiz yanlış olur.  Ama bu işin bir değerlendirmeye tabi tutulacağını ve şu anda bu tür uçaklardan elimizde 47 tane var, bu çalışmayı yapıp o çalışmadan sonra bunun nihai kararı verilecektir” dedi.

DOLARDAKİ YÜKSELİŞ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dolardaki yükselişin hatırlatılarak, “Siz, ekonomik kurmaylarınızla görüştünüz mü? Bu konuda nasıl bir adım atılacak? Bir de Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı ile görüşmeniz olacağını söylemiştiniz. O randevu verildi mi, hangi gün olacak?" sorusu üzerine şunları söyledi: “Her şeyden önce şu anda dolar, avro, faiz, şöyle bunları etraflıca ele aldığımızda karşımıza çıkan durum şudur: Bir defa burada faiz lobisinin malum bir çalışması var, ama şu son gelişmeler bir defa tamamıyla bir dolar-avro arasındaki parite konusudur, yani bunu bir kenara koymak suretiyle ortaya bazı iddiaları atmak çok çok yanlıştır. Ama ben şunu açık ve net söyleyeyim: Şu anda özellikle faiz lobisi veyahut da dolara aşırı derecede yatırım yapanlar yaya kalabilirler, bunu bilmeleri lazım. Çünkü buradaki yapılan spekülasyon, doları böyle piyasadan çekelim, Merkez Bankası’nı köşeye sıkıştıralım veyahut da Merkez Bankası’nın bütün bunlar karşısında tabii ki tavrı, bunlar önem arz ediyor. Merkez Bankası Başkanı ve tabii Başbakan Yardımcısı, her ikisinin de konuyla ilgili, yani bu konuyla ilgi söylemiyorum, bu genellemeyle ilgili talepleri var, Amerika dönüşü kendileriyle de oturup değerlendirmeleri yapacağız, konuşacağız, gelecekle ilgili neler yapılabilir, yapılamaz. Öyle belirlenmiş kesin bir tarih şu anda yok, Amerika dönüşünden sonra bu görüşmeyi yapacağız.”

11. CUMHURBAŞKANI GÜL’ÜN ADAYLIĞI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Seçimler yaklaşırken 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’le bir görüşmeniz oldu mu ya da görüşmeniz olacak mı? Abdullah Gül’ün adaylığı söz konusu olacak mı?” sorusuna ise, “Şu anda tabii bir defa adaylık konusu Abdullah Bey’in kendi takdiridir. Ben kendisiyle geçen hafta bir görüşme yaptım, benim görüşmem, Sayın babası, çok değerli büyüğümüz biliyorsunuz bir rahatsızlık geçirdi, hastaneye kaldırmışlardı, Abdullah Bey de Kayseri’ye gitmişti, ben Kayseri’de kendilerini babasının bu rahatsızlığı sebebiyle aradım, şifa dileğinde bulundum. Diğer politik, siyasi kararlar tabii ki Abdullah Bey’indir, bana göre böyle bir şey için vereceği karar güzel de olur, hayırlı da olur” cevabını verdi.

Tüm Haberler