15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

“1927’de Dostluk Anlaşması İmzaladığımız Meksika, Aradaki Mesafeye Rağmen Bize Asla Uzak Değil”

12.02.2015
“1927’de Dostluk Anlaşması İmzaladığımız Meksika, Aradaki Mesafeye Rağmen Bize Asla Uzak Değil”

Meksika Cumhurbaşkanı Nieto tarafından onuruna verilen resmî öğle yemeğine katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülkenin de son yıllarda yaptığı yatırım ve reformlarla dünyanın ilk 10 ekonomisi arasında hak ettiği yeri alacağına inandığını belirterek, “Kalpler yakın oldukça aradaki mesafenin hiçbir önemi ve anlamı yoktur. Buraya her gelişimizde kendimizi asla bir yabancı, dışarıdan biri gibi hissetmediğimi söyleyebilirim” dedi.

 

Meksika Cumhurbaşkanı Nieto tarafından onuruna verilen resmî öğle yemeğine katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülkenin de son yıllarda yaptığı yatırım ve reformlarla dünyanın ilk 10 ekonomisi arasında hak ettiği yeri alacağına inandığını belirterek, “Kalpler yakın oldukça aradaki mesafenin hiçbir önemi ve anlamı yoktur. Buraya her gelişimizde kendimizi asla bir yabancı, dışarıdan biri gibi hissetmediğimi söyleyebilirim” dedi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Meksika Cumhurbaşkanı Enrique Pena Nieto tarafından onuruna verilen resmî öğle yemeğine katıldı. 

Yemekte yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Erdoğan, şahsına ve heyetine gösterilen misafirperverlikten dolayı teşekkür ederek, Meksika’da ve tarihi yüzyılları aşan Meksika Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. 

Meksika’ya daha önce 2009 yılında Başbakan olarak geldiğini hatırlatarak, amacının ve samimi arzusunun iki ülke arasındaki ilişkilerin çok daha ileri seviyeye taşınması olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, 12 yıl önce iki ülke arasındaki ticaret hacminin 1,2 milyon dolar olduğunu, bugün ise bu miktarın 1,3 milyar dolara ulaştığını ifade etti. Cumhurbaşkanı Nieto ile 2023 yılına kadar ticaret hacmini 5 milyar dolara çıkarma hedefi koyduklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanı Nieto’nun 2013 yılındaki Türkiye ziyaretinde çalışmaları başlatılan Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey’in de ilişkilerin geliştirilmesinde katkı sağladığını belirtti. 

Gerçekleştirdikleri görüşmelerde geleceğe yönelik kararlar aldıklarını, 4 anlaşma imzalandığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM, G20 ve OECD gibi uluslararası kuruluşlarda beraber çalışan Türkiye ve Meksika'nın bu birlikteliğinin daha da ileri seviyelere taşınacağını kaydetti. 

“DÜNYANIN EN ÇOK ZİYARET EDİLEN 10 ÜLKESİ ARASINDA YER ALAN TÜRKİYE İLE MEKSİKA’NIN BU DEĞERİ İHMAL EDİLEMEZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünyanın en çok ziyaret edilen 10 ülkesi arasında yer alan Türkiye ile Meksika'nın bu değerinin de ihmal edilemeyeceğini, bu konuda da ortak çalışmalar içerisine girmenin gerekliliğini ifade etti. Türkiye'nin turizmden kazancının 12 yıl önce 8,5 milyar dolar iken bugün 34 milyar dolara ulaştığını, Türkiye’nin turizmde büyük sıçrama kat ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Artık uzak kavramının her açıdan anlamını yitirdiği bir çağda yaşıyoruz. Artık uzaklar yakın oldu. Uyduların, internetin, televizyonun dünyayı küresel köye dönüştürdüğü, uzakların yakına dönüştüğü bir dönemi yaşıyoruz. Meksika, ülkelerimiz arasındaki dostluk anlaşmasının imzalandığı 1927’den bu yana, aradaki mesafeye rağmen bize asla uzak değil” diye konuştu. 

2017 YILI, TÜRKİYE İLE MEKSİKA ARASINDAKİ DİPLOMATİK İLİŞKİLERİNİN KURULMASININ 90. YIL DÖNÜMÜ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2017 yılının Türkiye ile Meksika arasındaki diplomatik ilişkilerinin kurulmasının 90. yıl dönümü olduğunu anımsatarak, 2017 veya 2018'i kültür yılı ilan edip, iki ülkede bunun çalışmalarının yapılmasını temenni ettiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kalpler yakın oldukça aradaki mesafenin hiçbir önemi, anlamı, kıymeti yoktur. Buraya her gelişimizde kendimizi asla yabancı gibi, dışarıdan biri gibi hissetmediğimi söyleyebilirim” dedi. Meksika Cumhurbaşkanı Nieto'nun, kendi köyünden, Rize'deki taş köprüden bahsettiğini anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu demektir ki bir daha Türkiye'ye gelişinde artık o taş köprüye gitmek gerekir. Birlikte o derelerin üzerindeki taş köprüyü görmek gerekir. Aynen Meksika'daki gibi farklı doğayı orada görmek gerekir. İnanıyorum ki bu, aramızdaki bağı çok daha ileri taşıyacaktır” dedi. 

“YAPILAN REFORMLARLA TÜRKİYE VE MEKSİKA, DÜNYANIN İLK 10 EKONOMİSİNDE HAK ETTİKLERİ YERİ ALACAKTIR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Meksika'da son 2 yılda başlatılan reformları yakından takip ettiğini, Türkiye'de de son 12 yılda büyük yatırımlar, reformlar gerçekleştirdiklerini anlatarak, Türkiye'nin ekonomik verilerindeki yükselişten söz etti. Yapılan yatırımlar ve reformlarla Türkiye ve Meksika'nın dünyanın ilk 10 ekonomisinde hak ettikleri yeri alacağına inandığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ekonomik açıdan üç önemli başlık var ki bu; kapsayıcılık, yatırım ve uygulama. Bu başlıkları hayata geçirmemiz halinde ben inanıyorum ki dünyada gelişmiş ülkeler olarak, gelişmekte olan ülkelerin de önünü açma gibi bir sorumluluğumuzu yerine getirmiş oluruz. Bu bizim için çok büyük bir önem taşıyor” diye konuştu. 

G20 ülkeleri içerisinde ilk ziyaretini Meksika'ya yaptığını, bundan sonra da diğer üye ülkeleri ziyaret etmek suretiyle temaslarını sürdüreceğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ziyaretinde en çok üzerinde durduğu konunun da Serbest Ticaret Anlaşması'nın Meksika ile bir an önce gerçekleşmesi olduğunu belirtti. 

CUMHURBAŞKANI NİETO: “DÜNYAYA YENİ TÜRKİYE’NİN YÜZÜNÜ GÖSTERİYORSUNUZ; SİZİ TEBRİK EDİYORUZ”

Meksika Cumhurbaşkanı Nieto da yemekte yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Türkiye'de “halk tarafından doğrudan seçilen ilk Cumhurbaşkanı” sıfatıyla Meksika'yı ziyaret etmesinden büyük mutluluk duyduğunu belirterek, Türkiye'nin 10 Ağustos Cumhurbaşkanlığı seçiminde demokraside ulaştığı olgunluk seviyesini gösterdiğini kaydetti. Türkiye ve Meksika'nın yürüttüğü reformların iki ülke dostluğu için çok önemli temeller oluşturduğunu belirten Cumhurbaşkanı Nieto, “Çok uluslu ortaklıklarda, platformlarda, G20'de ve Türkiye’nin başkanlığına verdiğimiz kayıtsız, şartsız desteği tekrar etmek istiyorum. Tüm dünyaya yeni Türkiye'nin yüzünü göstermektesiniz, sizi tebrik ediyoruz” dedi. 

CUMHURBAŞKANI NİETO: “TÜRKİYE VE MEKSİKA’NIN ORTAK HEYECANLARI VAR”

Cumhurbaşkanı Nieto, Türkiye ve Meksika'nın ortak heyecanları, tutukları olan iki ülke olduğuna işaret ederek, “Şu anda yürüttüğümüz reformlar, dostluğumuz için çok önemli temeller olacaktır. Karadeniz kıyısında dağlara doğru yükselen çok özel bir şehir var, çayıyla ünlü. Biliyorum ki o şehir sizin de atalarınızın şehri. O şehirde çok özel, olağanüstü özel taş bir köprü var. Siz de buraya kadar geldiniz, atalarınızın şehrindeki taş köprü gibi yüzlerce yıldır yıkılmayan ilişkiler için köprü kurmaya geldiniz” dedi.

 

Tüm Haberler