15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

"Türkiye ile Meksika, Dünyanın Büyük Ekonomileri Arasında Yer Alan ve Birçok Benzerlik Taşıyan İki Ülkedir"

12.02.2015
"Türkiye ile Meksika, Dünyanın Büyük Ekonomileri Arasında Yer Alan ve Birçok Benzerlik Taşıyan İki Ülkedir"

Meksika Cumhurbaşkanı Nieto ile ortak basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Meksika'nın, Türkiye'nin Latin Amerika'daki en büyük ticari ortağı olduğuna dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca, ABD'de öldürülen 3 Müslüman genç için başsağlığı dileğinde bulunarak ülke yöneticilerinin şimdiye kadar bir açıklama yapmamış olmasının manidar olduğunu kaydetti.

 

Meksika Cumhurbaşkanı Nieto ile ortak basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Meksika'nın, Türkiye'nin Latin Amerika'daki en büyük ticari ortağı olduğuna dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca, ABD'de öldürülen 3 Müslüman genç için başsağlığı dileğinde bulunarak ülke yöneticilerinin şimdiye kadar bir açıklama yapmamış olmasının manidar olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmî bir ziyaret için bulunduğu Meksika’da, Cumhurbaşkanı Enrique Pena Nieto ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Anlaşmaların imzalanmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada, gerçekleştirdikleri görüşmelerde Türkiye-Meksika ilişkilerini ele aldıklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Meksika'ya üçüncü ziyaretini gerçekleştirdiğini kaydederek, diğer iki ziyaretinin "Başbakan" sıfatıyla olduğunu, "Cumhurbaşkanı ve G-20 Dönem Başkanı" sıfatıyla ilk ziyaretini yaptığını belirtti.

TÜRKİYE İLE MEKSİKA ARASINDAKİ İŞ BİRLİĞİ ALANLARI

Türkiye ile Meksika'nın, dünyanın büyük ekonomileri arasında yer alan ve benzerlikleri bulunan ülkeler olarak iş birliği alanlarını detaylı olarak ele aldıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Nieto'nun 2013 yılındaki ziyaretinde, Türkiye-Meksika 21. Yüzyıl için Stratejik İşbirliği ve Ortaklık Çerçevesi Belgesini imzalamıştık. Bu defa da gündemimizdeki temel konulara ilişkin hedefleri içeren ortak deklarasyon imzaladık" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, üç anlaşmanın daha gerçekleştirildiğini belirterek, dışişleri bakanlarının iş birliği bildirisini, 2015-2016 turizm alanında faaliyet programı, antropoloji arkeoloji, kültürel mirasın korunması ve aktarılması alanında iş birliği anlaşmalarını imzaladıklarını kaydetti. İki ülke arasında tesis edilen iki uluslu üst düzey komisyon yapısının böylece belirlendiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülkeler arasındaki ticaret hacminin önemine değindi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, göreve ilk geldiklerinde Meksika ile Türkiye arasındaki ticaret hacminin 1,2 milyon dolar olduğunu, şimdi yüz kat artarak 1 milyar 256 milyon dolara ulaştığına işaret ederek, "Kendileriyle mutabakat yaptık, 2023'te hedefimizi 5 milyar dolar olarak Kolombiya'yla nasıl belirlediysek Meksika'yla bu şekilde belirlemiş olduk. Kendileri bana, '5 milyarı da aşabiliriz' dedi" şeklinde konuştu.

"MEKSİKA, TÜRKİYE'NİN LATİN AMERİKA'DAKİ EN BÜYÜK TİCARİ ORTAĞI"

Meksika'nın Türkiye'nin Latin Amerika'daki en büyük ticari ortağı olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunları gerçekleştirmek için serbest ticaret anlaşmasının önemli olduğunu, gerekli çalışmaları yürüteceklerini söyledi. Açıklamasında, "Gözlemci üyesi olduğumuz, Meksika'nın da kurucuları arasında yer aldığı Pasifik İttifakı ülkelerinin her biri ile serbest ticaret anlaşması imzalamayı umut ediyoruz" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2017'nin Türkiye ile Meksika arasında diplomatik ilişkilerin tesisisin 90. yıl dönümü olduğunu belirtti.

"VİZELERİN KALDIRILMASI DA DAHİL BİRÇOK KONUYU KONUŞTUK"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "2017 veya 2018 yılını diyorum ki biz, her ülke olarak kültür yılı olarak ilan edelim. Hatta kültür turizm yılı olarak da ilan edebiliriz. Vatandaşlarımızın rahat gidiş-gelişlerini sağlayalım. Hatta burada ben kendilerine şu konuda da bir ricada bulundum. 'Karşılıklı olarak vizeleri kaldıralım' dedim. Vizeleri kaldırmak suretiyle Meksikalı dostlar Türkiye'ye rahatlıkla gelebilsin, Türkiye'den vatandaşlarım da Meksika'ya rahatlıkla gelebilsin diye. THY konusunu yine aramızda görüştük. Kendileri iyi niyetle yaklaştılar. Bu konuda da ne yapabilirsek bunu başaralım, bir an önce THY'nin de buraya Havana, Meksiko City olarak İstanbul'dan bu şekilde başlayıp böyle bir adımın atılması da olabilir. Bunun da çalışmalarını yetkili arkadaşlarımız yürütecekler ve kendilerine de bu konuyla ilgili aynı zamanda yazılı metinleri de sunduk" diye konuştu.

Türkiye'nin resmî yardım ajansı TİKA'nın dünyanın değişik ülkelerinde 49 koordinasyon ofisi bulunduğuna dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Şimdi istiyoruz ki, bu dayanışmamızı, bu sosyal yardım noktasındaki hareketliliğimizi bu şekilde geliştirebiliriz. Bu konuyla ilgili olarak da kendileri bu işe olumlu yaklaştılar ve burada da artık ilgili arkadaşlarımızın yoğun bir çalışmanın içerisine girmeleri gerekiyor" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Meksika Cumhurbaşkanı Enrique Pena Nieto'yu 24-25 Nisan'da Çanakkale Savaşları'nın 100. yıldönümü törenlerine davet ettiğini belirterek, Cumhurbaşkanı Nieto'nun "Ben, katılamazsam bile en üst düzeyde yetkilileri, arkadaşlarımı vekaleten göndereceğim" dediğini aktardı ve mevkidaşına teşekkür etti.

Antalya'da 2016'da botanik fuarı yapılacağını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanı Nieto'yu fuara da davet ettiğini ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kalıcı olan bu fuarda biz özellikle Meksika'yı da görmek istiyoruz. Onların da orada bir standının veya bir bölgesinin olması bizleri hakikaten dünyadaki bütünleşme noktasında çok çok güçlü kılacaktır" dedi.

ABD'DE ÖLDÜRÜLEN 3 MÜSLÜMAN GENÇ: "OBAMA, BIDEN VE KERRY'NİN ŞİMDİYE KADAR AÇIKLAMA YAPMAMIŞ OLMASI MANİDARDIR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamasının sonunda ABD'de 3 Müslüman gencin öldürülmesine ilişkin de şunları söyledi: "Bir konuyu burada ele almadan geçemeyeceğim. Şu anda tabii çok yakın olduğum için Amerika'ya ondan dolayı bunu burada ifade etmek zorundayım. Carolina'da olan 3 Müslüman'ın öldürülmesi noktasında, özellikle Başkan Obama'nın, Sayın Kerry'nin, Biden'ın şu ana kadar hiç bir açıklama yapmamış olması çok manidardır. Bu insanlar terörist değil. Bu 3 insan aileleri itibariyle Suriyeli bunlar, Suriyeli Müslüman. Babaları, anneleri, hepsi seçkin, yetişmiş, doktor insanlar ve bu gençler de diş hekimliğinde okuyan aynı zamanda mimarlık tahsili gören gençler ve bunlar, 3 kardeş, evlerinde öldürülüyor ve o ülkenin sorumlusu olan Başkan, onlarla ilgili bir açıklama yapmıyor. Ben, Sayın Obama'ya sesleniyorum, 'Neredesin Başkan?' diyorum. Dışişleri Bakanı'na, Biden'a sesleniyorum, 'Neredesiniz' diyorum. Biz siyasiler, ülkemizde işlenen cinayetlerden sorumluyuz. Tavrımızı ortaya koymak zorundayız. Çünkü halk size oylarını verirken 'Benim can güvenliğimi, mal güvenliğimi sağlayacaksın' diye veriyor. Eğer siz, bu tür bir olay karşısında sessiz kalırsanız dünya da size her zaman sessiz kalacaktır ve diyorum ki; unutmayın, dünya 5'ten büyüktür. Er veya geç halklar, belki bugün bizlere bu nasip olmayabilir ama bizden sonra gelenler, bunu gerçekleştirecektir. Bu duygularla, ölenlere rahmet diliyorum ama öldüreni de huzurlarınızda lanetliyorum."

Tüm Haberler