15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

“Küba’ya Yönelik Yaptırımları İnsanî ve Vicdanî Açıdan Doğru Bulmuyoruz”

11.02.2015
“Küba’ya Yönelik Yaptırımları İnsanî ve Vicdanî Açıdan Doğru Bulmuyoruz”

Havana'daki programı kapsamında eski şehir olarak adlandırılan tarihi bölümde incelemelerde bulunan ve basın mensuplarının Küba ziyaretine ilişkin sorularını cevaplayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Küba'ya yönelik yaptırımları doğru bulmadığını belirtti. Ziyaret kapsamında Türkiye ile Küba arasındaki ilişkilerin geleceğe daha iyi bir şekilde nasıl taşınacağına ilişkin müzakereler yaptıklarını; siyasi, ekonomik ve kültürel alanlarda yapılabileceklerin ele alındığını söyledi.

 

Havana'daki programı kapsamında eski şehir olarak adlandırılan tarihi bölümde incelemelerde bulunan ve basın mensuplarının Küba ziyaretine ilişkin sorularını cevaplayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Küba'ya yönelik yaptırımları doğru bulmadığını belirtti. Ziyaret kapsamında Türkiye ile Küba arasındaki ilişkilerin geleceğe daha iyi bir şekilde nasıl taşınacağına ilişkin müzakereler yaptıklarını; siyasi, ekonomik ve kültürel alanlarda yapılabileceklerin ele alındığını söyledi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Küba'nın başkenti Havana'daki Atatürk büstüne çiçek bıraktı ve "eski şehir" olarak adlandırılan tarihi bölgeyi gezerek, incelemelerde bulundu.

Kentteki yabancı bir devlet başkanına ait tek büst olan Atatürk büstünün bulunduğu parka gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, buraya çiçek bıraktı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ve beraberindeki heyetle, "eski şehir" olarak adlandırılan kentin tarihi bölümüne geçerek, burada tarihçi Eusebio Leal'den bilgi aldı ve Havana Şehir Müzesi'ni gezdi.

TÜRKİYE İLE KÜBA ARASINDAKİ İKİLİ İLİŞKİLER

Eski şehirde basın mensuplarına, Küba'da önemli görüşmeler gerçekleştirdiklerini, Devlet Başkanı Raul Castro ile verimli görüşmelerde bulunduklarını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ile Küba arasındaki ilişkilerin geleceğe daha iyi bir şekilde nasıl taşınacağına ilişkin müzakere yaptıklarını, siyasi, ekonomik ve kültürel alanlarda gerçekleştirilebileceklerin ele alındığını söyledi. 

İki ülke arasındaki ticaret hacminin 28 milyon dolar olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu rakam çok düşük. Bu Küba'ya yönelik yaptırımların da önemli bir neticesidir. Bu konuları da kendisiyle görüştük. Bu yaptırımları doğru bulmuyoruz. İnsani açıdan da vicdani açıdan da doğru bulmuyoruz" dedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Latin Amerika ülkeleri ziyaretinin ilk durağı olan Kolombiya ile Türkiye arasındaki ticaret hacminin 1 milyar 400 milyon dolar olduğunu, ziyaretinin üçüncü durağı Meksika'da da verimli görüşmeler yapacaklarına inandığını ifade etti.

KÜBA’DA TİKA’NIN FAALİYETLERİ VE KÜBA’YA CAMİİ PROJESİ

Küba'nın turizm açısından önemli bir destinasyon olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerine şöyle sürdürdü: "Türkiye de destinasyonlarla dolu bir merkez. Müşterek bu tür şeyler yapabiliriz. Bunun için de önemli bir adımın atılması lazım. Bu da Türk Hava Yolları'nın Küba ve Meksika arasında bir seferler dizisini başlatması konusunu görüştük. Bu konuyu Meksika ile de görüştükten sonra 3 merkeze uçuşların düzenlenmesi hem Türkiye'den Küba'ya gelişi hem de Küba'dan Türkiye'ye gidişleri de artıracaktır. Türk Hava Yolları olarak biz buna hazırız. Küba da 'bizim için herhangi bir problem yok'. Onlar da hazır olduklarını söyledi. Şimdi Meksika ile onlar da görüşecek biz de. Türk Hava Yolları'nın seferleri de başladığı andan itibaren inanıyorum ki Latin Amerika ile ilgili bu süreç çok daha olumlu bir şekilde gelişecektir."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, rahatsızlığı nedeniyle Fidel Castro ile bir araya gelemediğini, Küba Devlet Başkanı Raul Castro ile geniş bir çerçevede görüşme gerçekleştirdiklerini aktardı. Havana’da cami projesiyle ilgili gelinen noktanın sorulması üzerine de Cumhurbaşkanı Erdoğan, Küba yönetimince Suudi Arabistan ile bu konuda çok öncelere dayanan bir görüşme yapıldığını ve bir mutabakata varıldığını aktararak, "Suudi Arabistan mimarisiyle bizim mimarimiz farklı. Burada bu işle ilgilenen çok önemli bir isim var, kendilerine Ortaköy Cami ile ilgili daha önce bilgi vermiştik. Ben şimdi Ortaköy Cami ile ilgili tüm bilgileri, proje çalışmalarına, tüm görüntülerine varıncaya kadar takdim ettim. 'Biz bunu kendimiz yapacağız, ortak istemiyoruz. Uygun görürseniz Havana’da yapmak isteriz'. Havana’da diğerlerine söz vermişseniz o zaman bir başka şehirde Ortaköy Camisi’ni yapabileceğimizi kendilerine söyledik. Bundan sonraki süreci de gerek bizler gerek Diyanet İşleri ve TİKA vasıtasıyla takip edeceğiz. TİKA ile ilgili burada üç önemli adım atıldı, bir adım da bu olacak. Olumsuz bir yaklaşımları yok" dedi.

"TARİHİ KÜBA BİR ZENGİNLİK”

Küba’ya ilişkin gözlemleri de sorulan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Küba ile ABD’nin iyi ilişkiler içinde olduğunu ancak bugüne kadar yapılan 233 görüşmeden henüz netice alınamadığını, iki ülkenin kısa süre sonra bir zirve kapsamında bir araya geleceğini kaydetti.

"Tarihi Küba bir zenginlik, bunu takdir etmek lazım" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, restorasyon konusunun önemine de işaret etti. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ben, Sayın Başkan’a 'Turizm Bakanı ile Kültür Bakanı’nı ayrı yapmayın. İki bakan bence doğru değil. Mümkünse kültür ve turizm bakanını birleştirin çünkü turizmden elde ettiğiniz geliri tamamıyla kültüre aktarın ki, kültürel eserleriniz ihya olsun, bunlar da Küba’nın gelişimine faydalı olsun' dedim. Çok nüktedan bir insan, ‘Ben ikisini de kaldırmayı düşündüm’ dedi. O da buna hak verdi. Özellikle renovasyon ve restorasyonlar çok önem arz ediyor. Bu tarihi şehir önem arz ediyor, güzel bir yer ama bakım tabii ki şart" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Küba'daki temaslarını tamamlayarak Meksika'ya hareket etti.

 

Tüm Haberler