15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

“Ne Pahasına Olursa Olsun Değil; Hak, Hakkaniyet ve Helal Ölçüsünde Kazanılan Bir İktisadi Sistemi Arzu Ediyoruz”

31.01.2015
“Ne Pahasına Olursa Olsun Değil; Hak, Hakkaniyet ve Helal Ölçüsünde Kazanılan Bir İktisadi Sistemi Arzu Ediyoruz”

 

Girişimci İş Adamları Vakfı tarafından düzenlenen “Girişimcilik Ödülleri” törenine katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu ülke için üreten ve yatırım yapan her girişimcinin birer iftihar kaynağı olduğunu belirterek, “Her alanda olduğu gibi iş hayatında da ahlaki ölçüler esas alınmadan atılan adımlar belki para kazandırabilir, ama ferdi de, toplumu da uçuruma sürükler. Günümüz dünyasında ahiliğin kanaat anlayışını yeniden diriltmeye ihtiyacımız var. Dayanışmanın, paylaşmanın ve kardeşliğin olmadığı bir iklimde sınırsız kazanma hırsı kimseyi mutlu etmez” dedi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Girişimci İş Adamları Vakfı tarafından düzenlenen “Girişimcilik Ödülleri” törenine katıldı. 

Bahariye Mevlevihanesi’nde düzenlenen törende yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Erdoğan,  bu ülke için üreten, yatırım yapan, başarılarıyla göğüs kabartan her girişimcinin kendileri için birer iftihar kaynağı olduğunu belirterek, “Bismillah” ile kapısı açılan her işletmenin, üretilen ve satılan her ürün, sunulan her hizmetin, üretilen her ürünün sadece iş adamları için değil onlarla birlikte tüm millet, vatan ve ülke için bir bereket ve kazanç vesilesi olduğunu söyledi. 

Türkiye'nin Gayri Safi Millî Hasılası'nın bu anlayışla 2002'nin sonlarında yola çıktıklarında 230 milyar dolar iken bugün 820 milyar dolara, ihracatının 36 milyar dolardan 158 milyar dolara çıktığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu gayretle geçen 12 yılda Türkiye'nin senede ortalama yüzde 5 büyüdüğünü ancak bunun yeterli olmadığını, daha fazla olmasını istediklerini ifade etti. 

“SON 12 YILDA 3 KAT BÜYÜYEN TÜRKİYE, ÖNÜMÜZDEKİ 8 YILDA DA AYNI BAŞARIYI ORTAYA KOYACAKTIR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2002'de 46 milyar lira olan yıllık yatırım tutarının 318 milyar liraya kadar yükseldiğini kaydederek, son 12 yılda 3 kat büyüyen Türkiye'nin daha çok çalışıp üreterek, önümüzdeki 8 yılda da aynı başarıyı ortaya koyacağını ve 2 trilyon dolar milli gelir hedefine ulaşacağını belirtti. Bunun azim, inanç, gayretle olacağını ve azmedilirse başarılabileceğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ben sizlerin desteği ve katkısıyla Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşacağına, onunla da kalmayıp 2053 ve 2071 vizyonunu şekillendireceğine inanıyorum. Siz girişimci iş adamlarımız başta olmak üzere bugüne kadar elde edilen başarıda payı, katkısı olan herkese huzurlarınızda şahsım, milletim adına şükranlarımı sunuyorum” dedi. 

“İŞ HAYATINDA AHLAKİ ÖLÇÜLER ESAS ALINMADAN ATILAN ADIMLAR FERDİ DE, TOPLUMU DA UÇURUMA SÜRÜKLER”

Girişimci İş Adamları Vakfı'nın üyeleri arasında tesis ettiği dayanışma anlayışını, düzenlediği birçok eğitim ve diğer faaliyetleri yakından takdirle takip ettiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Vakfın, kendisine vizyon olarak iktisadi hayatın ahlaki temelde şekillenmesini belirlemiş olmasını ise çok daha önemli, hayati buluyorum. Gerçekten de her alanda olduğu gibi iş hayatında da ahlaki ölçüler esas alınmadan atılan her adım belki para kazandırabilir, ama ferdi de, toplumu da uçuruma sürükler, bedbaht eder. Biz, kesinlikle ne pahasına olursa olsun kazanılan değil, hak ölçüsünde, hakkaniyet, helal ölçüsünde kazanılan bir iktisadi sistemi arzu ediyoruz. Esasen bunun örnekleri kendi tarihimizde var. Dün Kırşehir’deydim, orada da açıkladım; ahilik diyarı, böyle bir bölgede, ahilik adıyla kurumsallaşmış güçlü bir geleneği var” dedi. 

“SINIRSIZ KAZANMA HIRSI KİMSEYİ MUTLU ETMEZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ahilik geleneğinin haksız ve kıran kırana rekabet ve ‘insanı insanın kurdu olarak görmek’ yerine komşusunun siftahını da düşünen’, onu da dert edinen bir anlayışı tavsiye ettiğini kaydederek, “Günümüz dünyasına ahiliğin o kanaat anlayışını esas alan yaklaşımını yeniden diriltmeye, canlandırmaya ihtiyacımız var. Dayanışmanın, paylaşmanın, dostluğun, kardeşliğin olmadığı bir iklimde sınırsız kazanma hırsı kimseyi mutlu, abad etmez” dedi. 

“KENDİ NEFSİNİ ISLAH EDENLERİN TOPLUMU İFSAD ETMESİ MÜMKÜN MÜDÜR?”

Geçmişlerinde sömürgecilik lekesinin bulunmayışının devlet ve toplum sistemine hâkim olan ahilik geleneği sayesinde olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Kendi nefsini ıslah edenlerin toplumu ifsadı mümkün müdür? Malının kazancının çokluğuyla değil, bunların bereketiyle helal yoldan edilmesiyle gurur duyan insanlardan oluşan bir toplumda kimsenin hakkının, hukukunun gaspı söz konusu olabilir mi? Türkiye'deki sosyal düzenin, ekonomik işleyişin temelinde yatan bu ruhu, geleceği bilmeyenler bizi doğru analiz edemiyor, değerlendiremiyor. Bakıyorsunuz bir finans krizi gelişmiş ülkelerin tüm ekonomik ve sosyal dengelerini altüst edebiliyor. Oysa Türkiye defalarca bu tür krizlere maruz kaldığı halde her seferinde kısa sürede toparlanıp, yoluna devam etmeyi başardı. Bunu tüm örselenmişliğine rağmen hala varlığını sürdüren ahilik geleneğimize, çeşitli dayanışma mekanizmasıyla donatılmış güçlü sosyal yapımıza muhtacız. Hacı Bektaş Veli Hazretlerinin hani o 'Bir olalım, iri olalım, diri olalım' düsturunu rehber edindiğimiz sürece gelişmemizi de krizler karşısındaki mukavemetimizi de kesinlikle sürdürürüz, bundan kimsenin şüphesi olmasın. Ne yapıp edip bu yapıyı muhafaza etmek, güçlendirmek mecburiyetindeyiz.” 

“GİRİŞİMCİLERİMİZİ TEŞVİK EDECEK BİRÇOK DÜZENLEMEYİ HAYATA GEÇİRDİK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu konuda iş adamlarına, esnafa, girişimcilere büyük görevler düştüğüne işaret ederek, daima onların yanında olmaya devam edeceklerini vurguladı. Girişimci iş adamlarının iktisadi hayatı ahlaki temeller üzerinde şekillendirme gayretine destek vermeye devam edeceklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "girişimcilik" denilip geçilmemesi gerektiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün dünya ekonomisine yön veren, tek başlarına Türkiye dâhil pek çok ülkenin ihracatından fazla ciro elde eden şirketlere bakıldığında önemli bir bölümünün 20-30 yıllık bir geçmişe sahip olduğunun, arkalarında da bir veya birkaç girişimcinin cesaretinden, azminden, inancından başka bir şey bulunmadığının görüleceğini aktardı. "Biz de geçtiğimiz 12 yıllık dönemde girişimcilerimizi teşvik edecek, önlerini açacak, onların azmini, heyecanını, cesaretini güçlendirecek bir sistem kurmak için pek çok önemli düzenlemeyi hayata geçirdik" diyen Erdoğan, gerek KOBİ destekleriyle gerek faizleri düşürmek suretiyle gerek ekonomide sağladıkları istikrarla gerekse de pek çok uygulamayla girişimcilerin yanında olduklarını gösterdiklerini belirtti. 

“FAİZ ORANLARI DÜŞERSE GİRİŞİMCİMİZLE BERABER ÜLKEMİZİN DÜNYADAKİ REKABET GÜCÜNÜ ARTIRIRIZ”

Göreve geldiklerinde devletin borçlanma faizinin yüzde 63 olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 12 yılda bunu tek haneli rakamlara indirdiklerini ve 4,6'ya kadar düştüğünü ancak Gezi olayının patladığını anlattı. Bir üst aklın yönettiği bu operasyonla faizin 4,6'dan birden çift haneli rakama tekrar yükseldiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada özellikle faiz anlayışının karşısındaki duruşlarını test etmeleri gerektiğini söyleyerek, “Şu anda bağımsız bir kurul olarak Merkez Bankamızın özellikle Avrupa'da, dünyada faiz oranları düşerken hala bu faiz oranında direnmesini doğru bulmuyorum. Düşürmesi lazım. Biz biliyoruz ki, faiz sebeptir, enflasyon neticedir. Eğer biz girişimcimizi teşvik edeceksek bu faiz oranlarının düşmesi lazım ki, yatırımlar artsın. Eğer bunu düşürürsek yatırımı, istihdamı, üretimi arttırırız. Bunu düşürürsek, girişimcimizle beraber ülkemizin dünyadaki piyasalarda rekabet gücünü artırırız. Ben zaman zaman arkadaşlarımıza da söyledim. Amerika'da faiz oranı kaç? Yüzde 1. Bazen 1,5. Japonya'da eksi. Avrupa'ya geliyorsun 1-1,5 buralarda. Peki, kardeşim bize, size ne oluyor da hala siz buralarda direniyorsunuz? Bu olabilecek bir şey mi? Bu adımın bir defa atılması gerekiyor” dedi. 

Türkiye'de şu anda finans sektörünün içerisinde olanların reel yatırımda güçlü bir şekilde yer almadığını çünkü finans sektöründen kazanılan paranın reel yatırımdan kazanılamadığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, gelişmekte olan bir ülke statüsündeki durumu itibariyle Türkiye'nin kararını vermesi ve bu konuda gecikme olmaması gerektiğini ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bir puan faize 2,5 milyar dolar ödemenin ve bunu ödetmenin vebalini, bu kararı alanlar asla ödeyemezler. Bunun yıllık bedeli budur. 63'ten buraya kadar zor kavga geldi. Adeta şimdi bir durağanlık içerisinde ve yanlış yaklaşım yine. Ne diyorlar? İnsanı böyle adeta çıldırtacaklar. Enflasyon düşerse, faizi düşüreceklermiş. Bu anlayış, anlayış değil, bu yanlış bir mantık. Doğru bir mantık değil çünkü enflasyon sebep, faiz netice değildir. Faiz sebep, enflasyon neticedir. Bunu öğrenmeleri lazım” diye konuştu. 

“FİNANS SEKTÖRÜ KENDİNİ GARANTİYE ALIYOR; GARANTİDE OLMAYAN GİRİŞİMCİ”

Faizi yüzde 63'ten aşağı çekmeye başladıktan sonra enflasyonun da onunla beraber indiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Faizi, 4,6'dan Gezi olayları sonrası tırmandırdılar, enflasyon da bir anda hemen yüzde 10'a geldi, dayandı. Her şey ortada. Bunun için bilim adamı filan olmaya gerek yok. Sadece Nasrettin Hoca gibi damdan düştüğünde doktor aramaya gittiklerinde, 'Bana doktor getirmeyin, damdan düşen birini getirin' dedi. Bu iş için piyasa adamı olmak yeter. Sıkıntı burada. Piyasanın içerisinde olan, işte girişimci bedel ödüyor. Bir de bakıyorsun hemen kredi borçlarında bir geri çağırma başladığı zaman zaten o firma batmayla karşı karşıyadır. Finans sektörünün böyle bir rahatlığı da var, hep kendisi garantide olacak. Garantide olmayan kim? Girişimci. Bir de bakarsınız karınca gibi yazılarla bir protokol, sözleşme hazırlarlar, getirirler, önüne koyarlar. Sen o sözleşmeyi okumaya bile fırsat bulamazsın çünkü o paraya çok ihtiyacın var. Altına da imzayı atarsın, ondan sonra önüne yarın bakarsın bir kara tablo çıkar, ayıkla pirincin taşını. Bu mantıkla bu iş olmaz. Onun için burada ciddi bir reforma, kararlı bir duruşa ihtiyaç var.” 

Kurulmakta olan Girişimcilik Akademisi'nin özellikle genç girişimcilere kılavuzluk yapmasını temenni eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, olayın sadece girişimcilik piyasasında kalmasının da şart olmadığını, akademiden mezun olanların aynı zamanda finans sektöründe yer almak suretiyle de girişimcilerin önünü açmasında fayda bulunduğunu söyledi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, başarının sırrını "insanı yönetmek", "bilgiyi yönetmek", "finansı yönetmek" şeklinde sıralayarak, "Bu başarıldığı anda neticeyi yakalamak çok daha kolay olacaktır" dedi. 

“GİRİŞİMCİLERE DESTEK OLMAK, EN AZ DİĞER HAYIR VE HASENAT İŞLERİ KADAR DEĞERLİDİR”

Bu yıl faaliyete geçen Bahariye Melek Yatırım Ağı'nın da hayırlı ve verimli bir teşebbüs olduğuna ve devletin iş adamına güveninin bir tezahürü olarak gördüğü Melek Yatırımcı uygulamasının, çok daha güçlü ve çok daha verimli olarak değerlendirileceğine inandığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, girişimcilere destek olmanın en az diğer hayır, hasenat işleri kadar değerli olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu şekilde iş hayatına atılan, çalışan üreten herkesin oluşturacağı istihdamla, kendisiyle birlikte onlarca yüzlerce kişinin de hayatına olumlu yönde katkıda bulunma olanağı elde edeceğini belirtti. Bu uygulamayı ahilik geleneğinde yeni iş kuranlara yapılan yardıma benzettiğini, ahilik geleneğindeki "komşusunun siftahını gözeten anlayış"ın modern bir uygulaması olarak gördüğünü söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, pek çok kamu kurumunun yeni girişimciler için özellikle gençler için teşvik edici uygulamaları sürdürdüğünü, iş adamlarının tecrübesiyle, imkânıyla birleşen Melek Yatırımcı programının girişimcilerin önünde yeni bir ufuk, pencere açacağını anlattı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Girişimcilerimiz için tahsis edilen her kaynağın, onlara verilen her desteğin, üretim, istihdam, ihracat olarak, katbekat fazlasıyla ülkeye ve millete geri döneceğine samimiyetle inanıyorum. Hükümete, ilgili kurumlara da bunun için mümkün olan en fazla kaynağı tahsis etmelerini tavsiye ediyorum” dedi. 

“2003’TEN BU YANA EKONOMİK, SOSYAL VE SİYASAL KRİZ ÇIKARMAYA YÖNELİK PEK ÇOK HAMLE YAPILDI”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, büyüyen, güçlenen, bölgesinde ve dünyada söz sahibi olan, uluslararası platformlarda tüm mazlumların, mağdurların sesi haline gelen Türkiye'nin bu çizgisinin pek çok kesimi rahatsız ettiğini belirterek, şunları söyledi: “Dikkat ederseniz, 2003'ten bu yana ülkemizde ekonomik, sosyal ve siyasal düzlemde kriz çıkarmaya yönelik pek çok hamle yapıldı, pek çok adım atıldı. Özellikle her seçim dönemi öncesinde Türkiye'nin istikrarına yönelik birtakım hamleler yapıldı. Bunun için kimi zaman terör saldırıları, kimi zaman bildiriler, kimi zaman hukuk darbeleri, kimi zaman başka yöntemler kullanıldı. Son olarak Gezi olaylarını, 17-25 Aralık darbe girişimini hep birlikte yaşadık. Gezi olaylarında ağaç, çevre bahanesiyle sokakları terörize edenlerin halini biliyorsunuz. O terörize edenlerin kendi sorumluluğunda olan belediyelerde nasıl o canım canım, 30 yaşında, 40 yaşında ağaçları kestiklerini de gördünüz. Ne oldu? Çıktı mı o tencere tavacılar sokağa? Çıkmadı. Çünkü sorun Taksim'de o 12 tane ağaç değildi. Sorun başkaydı. Kaldı ki o ağaçlar sökülüp atılan değil, farklı bir yere taşınarak oraya dikilen ağaçlardı. Onlar milletin huzuruna kast ettiler, ekonomiyi durdurma çağrısı yaptılar.” 

“17-25 ARALIK DARBE GİRİŞİMİ, MİLLETİMİZİN FERASETİ VE BİZLERİN DİK DURUŞUYLA SONUÇSUZ KALDI”

17-25 Aralık darbe girişiminde milletin oylarıyla iş başına getirdiği bir kadronun, bir iktidarın, emniyet ve adliye içinde yuvalanmış bir çete tarafından alaşağı edilmek istendiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekonominin, millî bankaları, büyük projelerin, iş adamlarının hedefler arasında bulunduğunu kaydederek, “Bu atılan adımların da bu teşebbüslerin de hepsi, milletimizin feraseti ve bizlerin dik duruşuyla sonuçsuz kaldı” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Geçtiğimiz 12 yılda yaşadığımız hadiseler, Türkiye'nin artık siyaset mühendislikleriyle içeride ve dışarıdaki bir takım güçlerin ayak oyunlarıyla rayından çıkartılacak, istikameti değiştirilecek bir ülke olmadığını herkese gösterdi. Milletimiz, namusu bildiği oyuna, iradesine, güçlü bir şekilde sahip çıkarak, hiçbir şekilde vesayete izin vermeyeceğini ortaya koydu. Meseleyi Tayyip Erdoğan'ın şahsi meselesi sananlar, zaman geçtikçe yanıldıklarını, asıl maksadın ne olduğunu görmeye başladılar ve görecekler” dedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu süreçte kendilerine en büyük desteğin sivil toplum kuruluşlarından geldiğini söyleyerek sözlerini şöyle tamamladı: “Girişimci İş Adamları Vakfı da Millî İrade Platformu'nda yer alarak safının, ülkesinin, milletinin yanı olduğunu gösterdi. Bu kadirşinaslığınız, bu ahde vefanız için de sizlere bir kez daha şükranlarımı sunuyorum” ifadelerine yer verdi. 

Törende ödülleri, Cumhurbaşkanı Erdoğan verdi. Ayrıca Girişimci İş Adamları Vakfı Başkanı Mehmet Koç, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bir tablo hediye etti.

Tüm Haberler