15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Etiyopya’da Paralel Yapı Değerlendirmesi: “Mücadelemiz Kararlı Bir Şekilde Sürecek”

22.01.2015
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Etiyopya’da Paralel Yapı Değerlendirmesi: “Mücadelemiz Kararlı Bir Şekilde Sürecek”

 

Etiyopya’da Başbakan Desalegn ile düzenlediği ortak basın toplantısının ardından basın mensuplarının sorularını cevaplayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, paralel yapının Afrika’daki okullarının durumuna ilişkin, “MGK olarak, ulusal güvenliğimizi tehdit eden, legal görünüm altındaki illegal örgütlere yönelik tavsiye kararımızı Hükümetimize bildirdik. Hükümetimiz de bu tavsiye kararımızı Bakanlar Kurulu kararı olarak çıkarttı. Artık yeni bir süreç başladı. Bu süreç paralel devlet yapılanmasının Millî Güvenlik Siyaset Belgesi’ne girmesi anlamındadır” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Etiyopya’da Başbakan Hailemariam Desalegn ile düzenlediği ortak basın toplantısının ardından basın mensuplarının sorularını cevapladı.

Bir basın mensubunun, “Paralel yapının Afrika ülkelerindeki eğitim kurumlarının durumunun görüşmelerde gündeme gelip gelmediği” sorusuna cevaben Cumhurbaşkanı Erdoğan, “MGK olarak bizim ulusal güvenliğimizi tehdit eden, legal görünüm altındaki illegal örgütlere yönelik tavsiye kararımızı hükümetimize bildirdik. Hükümetimiz de bu tavsiye kararımızı Bakanlar Kurulu kararı olarak çıkarttı. Bakanlar Kurulu kararı olarak çıktıktan sonra yeni bir süreç başladı. Bu süreç artık paralel devlet yapılanmasının Millî Güvenlik Siyaset Belgesi’ne girmesi anlamındadır. Artık bu örgüte karşı, ki ülkemizde bu inceliği fark etmeden hala bunlara ‘cemaat’ diyenler var, mücadelemiz kararlı şekilde sürmektedir, sürecektir. Gittiğimiz ülkelerde devlet, hükümet başkanlarıyla gerek şahsım gerekse Başbakanımız, bakanlarımız, bunların konumunu anlatmak suretiyle, buraların kapatılmasını ve buralarda bunların vermekte olduğu hizmeti Millî Eğitim Bakanlığımız vasıtasıyla verebileceğimizi kendilerine söylüyoruz. Millî Eğitim Bakanlığı da buna yönelik çalışmalarını şu anda tamamlamak üzere. Ekonomik olarak da Ekonomi Bakanlığımıza bağlı olan DEİK, sivil toplum kuruluşlarımızın bir çatı kuruluşudur, bu çatı kuruluşumuz uluslararası anlamda çok daha aktif görev üstlenmek suretiyle bu görevi ifa edecektir. Gerek fuar gerekse bu ilişkilerin düzenlemesinde DEİK bu boşluğa fırsat vermeden çalışmalarını sürdürmektedir. Nitekim bugün de burada DEİK’in organizasyonunda iş forumunu yapacağız” dedi.

“ETİYOPYA’NIN 2015-2020 ARASINDAKİ BÜYÜME DEĞİŞİM PLANIYLA İLGİLİ GİRİŞİMCİLERİMİZ HER ŞEYE HAZIR”

Türkiye’nin, Etiyopya’nın uygulandığı kalkınma planına vereceği katkı konusundaki soruya da Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu ülkede Türk firmalarının önlerinin açılması halinde gerekli adımları atacağını, Türkiye Devleti olarak da iş adamlarının her zaman yanında yer alacaklarını söyledi. Türk sanayi bölgesi oluşturulması için bir Türk firmasına arazi tahsisi yapıldığını ve firmanın, tarım alanında başarılı çalışmalar yapabileceği projeler hazırladığını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Etiyopya’daki 2015-2020 yılları arasındaki büyüme değişim planıyla ilgili girişimcilerimiz her şeye hazır. Sanayi bölgeleriyle her türlü iş birliğine Türkiye olarak hazır olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Şu anda Etiyopya 50 bin megavatlık su hacmine sahip, burada üretilecek elektrik enerjisi için Türk girişimciler adımlar atacak, görüşmelere başlayacaktır” dedi.

Tüm Haberler