15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Etiyopya’ya Gitti

21.01.2015
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Etiyopya’ya Gitti

 

Resmî bir ziyaret gerçekleştirmek üzere Etiyopya’ya hareket eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Atatürk Havalimanı’nda yaptığı açıklamada, Türkiye’nin kararlı bir şekilde yürütmekte olduğu “Afrika’ya Açılım Politikasının” bugün başarıyla tamamlandığını; kıta ile ticaret hacminden siyasi diyalog mekanizmalarına, eğitim faaliyetlerinden ekonomik yatırımlara kadar birçok alanda çok önemli mesafe alındığını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  Afrika Boynuzu ülkelerinden Etiyopya ve Cibuti’yi kapsayan resmî bir ziyaret gerçekleştirmek üzere Etiyopya’ya hareket etti.

Atatürk Havalimanı’nda yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Erdoğan, ziyaret programı çerçevesinde Etiyopya’da, Cumhurbaşkanı Mulatu ve Başbakan Hayle-Maryem ile görüşeceğini, heyetler arasındaki resmî görüşmelere de eş başkanlık yapacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 23 Ocak günü Cibuti’ye geçerek, Cumhurbaşkanı İsmail Ömer Gulleh ile görüşeceğini, heyetler arası görüşmelere de eş başkanlık yapacağını belirtti.

Ardından Somali’ye geçerek, burada şu ana kadar yapılmış olan yatırımların açılışlarını gerçekleştireceğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan,  Cibuti’de ayrıca Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından yürütülen bazı projelerin temel atma törenine katılacağını, ayrıca, iki yıl önce faaliyetine başlayan Büyükelçiliğimizin Kançılarya binasının resmî açılışını yapacağını sözlerine ekledi.

“BÖLGE, AFRİKA KITASINI DÜNYAYA BAĞLAYAN STRATEJİK BİR KAPI MAHİYETİNDE”

Afrika Boynuzu ile 16’ncı yüzyıla kadar geri giden tarihî ve kültürel yakın bağlarımız bulunduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bölge, aynı zamanda Afrika kıtasını dünyaya bağlayan stratejik bir kapı mahiyetinde. Ülkemizin, başta Etiyopya olmak üzere, bölge ülkeleriyle kapsamlı ekonomik, ticari ve yatırım ilişkileri bulunuyor. Sahraaltı Afrika ülkeleri arasında en fazla Türk yatırımı bu bölgede yapılıyor. Firmalarımızın yatırımları bölgenin kalkınmasına önemli katkı yapan,  beğeni toplayan örnek uygulamalardır. Kıta genelinde Türk yatırımlarına büyük bir ilginin olduğunu söyleyebilirim” dedi.

“İKİLİ İLİŞKİLERİMİZİ GÖZDEN GEÇİRECEĞİZ”

Ziyareti vesilesiyle ikili iş birliği konularını tüm yönleriyle gözden geçirmeye imkân bulacaklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kıta’nın ve bölgenin meselelerinin ele alındığı en önemli platform olan Afrika Birliği Örgütü’ne Etiyopya’nın ev sahipliği yaptığını, Hükümetler arası Kalkınma Otoritesi Örgütü’ nün de (IGAD) Cibuti’de bulunduğuna dikkat çekerek, “Bu sebeple bu iki ülkede yapacağımız istişarelerle, bölgedeki ve Kıta’daki gelişmeleri kapsamlı şekilde gözden geçirme fırsatı yakalayacağız” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, son 10 yıldır ülkemizin kararlı bir şekilde yürütmekte olduğu “Afrika’ya Açılım Politikasının” bugün başarıyla tamamlandığını; kıta ile ticaret hacminden siyasi diyalog mekanizmalarına, eğitim faaliyetlerinden ekonomik yatırımlara kadar birçok alanda çok önemli mesafe kat edildiğini anlattı.

“AFRİKA’YA AÇILIM POLİTİKASI YERİNİ AFRİKA ORTAKLIK POLİTİKASINA BIRAKTI”

Bugün, Türkiye’nin kalkınma ve insanî yardımlarıyla, 42 farklı destinasyona uçan Türk Hava Yolları’yla, 3100 Afrikalı öğrenciye sunduğu burs imkânıyla kıtanın en güvenilir ortakları arasında yerini aldığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gerek resmî kurumlarımız gerekse insanî yardım teşkilatlarımız gecelerini gündüzlerine katarak, son derece meşakkatli şartlarda çalışmalarını sürdürüyor. Bugün kıtanın dört bir tarafında TİKA’nın destek verdiği su kuyularını, tarım projelerini, sağlık kuruluşlarını bulabiliyorsunuz” dedi. 10 yılı aşkın bir çabadan sonra artık Afrika ile ülkeleriyle ilişkilerde yeni bir dönemin başladığını, 2013 yılı itibarıyla “Afrika’ya Açılım Politikasının” yerini “Afrika Ortaklık Politikası” olarak adlandırdığımız bir sürece bıraktığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Geçtiğimiz Kasım ayında, Ekvator Ginesi’nin başkenti Malabo’da İkinci Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi’ni topladık. Bu Zirve’de kararlaştırdığımız gibi, ziyaretimiz, stratejik ortağı olduğumuz Afrika Kıtası’yla her geçen gün daha da derinleşen ilişkilerimizin bölgesel planda yeni bir atılımını teşkil edecektir. Biz burada Afrika’daki ikili ziyaretlerimize başlarken ebolaya karşı mücadele amacıyla temin ettiğimiz yardım malzemeleri Batı Afrika’da bu hastalıktan en çok etkilenen ülkelere ulaştırılıyor.  Bu konuda Afrika ülkelerine desteğimiz sürecektir. Afrikalı dostlarımızla her alanda yürüttüğümüz yakın iş birliği ve ortaklığımızı, her iki tarafın da faydasına olacak şekilde yürütmeye çaba sarf edeceğiz” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ziyaretin ülkemiz, milletimiz, bölge halkları ve tüm Afrika kıtası için hayırlara vesile olmasını dileğini ifade etti.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A ZİYARETİNDE KALABALIK BİR HEYET EŞLİK EDİYOR

Ziyareti sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın beraberindeki heyette,  Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Bilim, Teknoloji Bakanı Fikri Işık,  Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile milletvekilleri, özel sektör temsilcileri ve bürokratlar yer alıyor.

Tüm Haberler