15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

“Milletimizin Feraseti ve Hükümetimizin Dirayetiyle Sıkıntıları Aşarak 2023 Hedeflerimiz Doğrultusunda Kararlılıkla Yürüyeceğiz”

20.01.2015
“Milletimizin Feraseti ve Hükümetimizin Dirayetiyle Sıkıntıları Aşarak 2023 Hedeflerimiz Doğrultusunda Kararlılıkla Yürüyeceğiz”

 

EPDK’nın ev sahipliğinde Ankara’da gerçekleştirilen Enerji Piyasaları Zirvesi’nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin son yıllarda maruz kaldığı tüm saldırı ve sıkıntıların gerisindeki en önemli unsurlardan birinin enerji olduğunu vurgulayarak, “Türkiye'yi yolundan ve hedeflerinden alıkoymak için içeride ve dışarıda hangi çevrelerin ittifak yaptığının gayet iyi farkındayız. Unutmayın, herkesin bir hesabı varsa Allah'ın da bir hesabı vardır” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Enerji Uzmanları Derneği tarafından düzenlenen Enerji Piyasaları Zirvesi’ne katıldı.

 

 

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) ev sahipliğinde Ankara’da gerçekleştirilen, “Enerji Piyasalarında Düzenleyici Çerçeve ve Tüketicinin Güçlendirilmesi: Yeni Düzenlemeler ve Politikalar” konulu zirvede yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirvenin düzenlenmesinde emeği geçen, toplantıya fikirleriyle, birikimleriyle katkı verenlere teşekkür etti.

Enerjinin, Türkiye’nin içinden geçtiği kritik dönemin en önemli unsurlarından, tartışma konularından ve hedeflerinden biri olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bildiğiniz gibi Türkiye zengin doğal kaynaklara sahip bir ülke değil. Petrolümüz ve doğal gazımız maalesef oldukça sınırlı. Diğer kaynakların tamamını devreye alsak dahi yine de enerjide dışa bağımlılığımız ortadan kaldırabilmemiz mümkün değil. Buna karşın ülkemizin enerji konusunda bir başka önemli avantajı var. Türkiye zengin enerji kaynaklarına sahip coğrafyalarla, bunlara ihtiyaç duyan gelişmiş ülkeler arastandaki köprüdür, geçiş noktasıdır” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, enerji kaynaklarının güvenli, istikrarlı ve ekonomik olarak geçişini sağlamının en az bu kaynaklara sahip olmak kadar stratejik öneme sahip bulunduğunu aktardı.

“ENERJİ BAKANIMIZIN TELEFON GÖRÜŞMELERİNİN DİNLENMESİ BOŞUNA DEĞİL”

Ülkemizin son yıllarda maruz kaldığı tüm saldırıların, tüm sıkıntıların gerisinde en önemli unsurlardan birinin enerji olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Enerji bakanımızın telefon görüşmelerinin dinlenmesi, bunların bir yerlere servis edilmesi boşuna değil. Bunun üzerinde durmamız gerekir. Türkiye’nin enerji politikaları ile ilgili ilişkin detayları içeren görüşmelerin dinlenip, medya aracılığıyla cümle âleme servis edilmesi herhalde habercilik çabası olarak değerlendirilebilecek bir konu değildir. Nitekim Türkiye’yi ekonomik olarak kıskaca almak isteyenlerin önce finans ve inşatla birlikte enerji sektörüne, bu alanda yatırım yapan iş adamlarımıza yöneldiğini görüyoruz. Gezi olayları sırasındaki ekonomiyi durdurma çağrısı meselinin ağaç olmadığını, asıl niyetlerinin çok farklı olduğunu ortaya koyan ipuçlarından biriydi. Aynı şekilde 17-25 Aralık darbe girişimlinde hedef alınan, çökertilmek istenen, isim ve firmalar da bu girişimin gerisindeki gerçek niyeti ortaya koyuyordu.”

“TÜRKİYE’NİN 3-5 BOMBA PATLAMASIYLA RAYINDAN ÇIKARTILDIĞI GÜNLER GERİDE KALDI”

Türkiye’nin TANAP gibi, Kuzey ırak petrollerinin Ceyhan’dan dünyaya satışı, Akkuyu ve Sinop nükleer santralleri gibi enerji projelerinin kimleri niçin rahatsız ettiğinin gayet iyi bilindiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, ”Hatta çözüm sürecine ilişkin provokasyonların bir kısmının da gerisinde benzer dertlerin olduğunu çok açık net görüyoruz. Hiç kimse kusura bakmasın. Açık net söylüyorum, Türkiye, ekonomide ve demokraside gelişmeye, büyümeye, 2023 hedefleri doğrultusunda adım adım ilerlemeye devam edecektir. Bizim 77 milyon insanımıza sözümüz var, daha da ötesi bizim Balkanlardan. Afrika’ya kadar geniş bir coğrafyada yaşayan, umutlarını, hayallerini, gönüllerini bize bağlamış yüz milyonlarca kardeşimize sorumluluklarımız var. Türkiye’nin, 3-5 milyar dolarlık finans manipülasyonuyla kurgulanmış siyasi krizlerle, 3-5 bomba patlamasıyla rayından çıkartıldığı ve istikametinin değiştirildiği günler geride kaldı, o eski Türkiye’ydi. Bu numaralara hamdolsun bizim de, milletimizin de artık karnı tok” diye konuştu.

“ETEKLERDE DAHA ÇOK GİZLİ ŞEYLER VAR; HEPSİ DÖKÜLÜYOR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Yeni Türkiye’de’ belirleyici olanın milletin kendisi ve milletin iradesi olduğunu vurgulayarak, “Nasıl dün gezinin, 17-25 Aralık, aslında ne olduğu ortaya çıktı, çıkıyor. Şunu da buradan şöyleyim; Daha çok şeyler dökülecek. Eteklerde daha çok gizli şeyler var; hepsi dökülüyor, dökülmeye devam edecek. Bütün bunlar karşısında gerekeni yapıyoruz, yapacağız” dedi.

“TÜRKİYE'Yİ HEDEFLERİNDEN ALIKOYMAK İÇİN İÇERİDE VE DIŞARIDA KİMLERİN İTTİFAK YAPTIĞININ FARKINDAYIZ”

Bugün de Cizre'de tezgâhlanmaya çalışılan oyunu bildiklerini ve ona göre tedbir aldıklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: "Düşünebiliyor musunuz, bu devletin resmî giysileri içerisinde olan, bu devletin zırhlı araçlarıyla caddenin kenarına bombayı koyanları görüyor musunuz? Arkasından yine devletin bir başka görevlisi bunu yakalayabiliyor, hamdolsun. Artık inlerine girilmiştir. Ülkemizi uluslararası alanda terörle özdeşleştirme çabalarının aslında hangi dertlerden, hangi sıkıntılardan kaynaklandığını gayet iyi biliyoruz. Türkiye'yi yolundan, hedeflerinden alıkoymak için içeride ve dışarıda hangi çevrelerin ittifak içinde olduğunun gayet iyi farkındayız. Hangi kazanlarda, hangi fitnelerin kaynatıldığını, kimlerin bunların ateşine odun taşıdığını da önüyle arkasıyla çok iyi görüyoruz. Cumhurbaşkanlığı olarak, hükümetimiz olarak, ilgili kurumlarımız olarak işbirliği ve uyum içinde hepsini takip ediyor, değerlendiriyor, kendi politikalarımızı belirliyor ve adım adım hayata geçiriyoruz. Şunu özellikle vurgulamak isterim; unutmayın, herkesin bir hesabı varsa Allah'ın da bir hesabı vardır. O hesap, bütün hesapların üzerindedir. Ben milletimizin feraseti ve hükümetimizin dirayetiyle bu sıkıntıları da aşacağımıza, 2023 hedeflerimiz doğrultusunda kararlılıkla yürümeye devam edeceğimize inanıyorum."

“ENERJİ ADALETSİZLİĞİNİ GİDERMEK İÇİN ENERJİ YATIRIMLARINDA GERİ KALMIŞ ÜLKELERE ÖNCELİK VERİLMELİ”

Enerji’nin dünyada en çok adaletsizlik yaşanan medeni imkânlardan biri olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugün dünyada 1,3 milyar insan elektrikten mahrum şekilde yaşıyor. Afrika’da yaşayan 800 milyon insanın toplam elektrik tüketimi, ABD’deki tek bir şehrin, New York’un elektrik tüketimi kadar. Dünyamızdaki bu enerji yoksulluğunu, adaletsizliğini gidermek için enerji yatırımlarında geri kalmış ülkelere öncelik verilmesi gerekiyor. Uluslararası şirketlerin ve örgütlerin, bu konuda daha duyarlı olmasına ihtiyacımız var. Bilindiği gibi Uluslararası Enerji Ajansı’nın dönem başkanlığını bir süredir enerji bakanımız yürütüyor. Geçtiğimiz ayda Türkiye olarak, G 20 Dönem Başkanlığı’nı üstlendik. Kasım ayında inşallah Antalya’da toplanıyoruz. Bu imkânları bir araya getirerek, diğer hususlarla birlikte, enerji yoksulluğu içinde olan bölgelerin sorunlarını dünya gündemine taşımak için çok yönlü hazırlıklar içindeyiz. Bu kapsamda, önümüzdeki dönemde bir enerji bakanları toplantısı ile çeşitli uluslararası etkinlikler yapılacak, aynı şekilde merkezinde yer aldığımız doğu-batı-kuzey-güney enerji koridorlarını en aktif, en verimli şekilde değerlendirmek iştiyoruz. Bütün enerji kaynaklarının önemli bir bölümünü barındıran Orta Doğu ve Hazar havzasından dünyaya açılan bir köprü olma yolunda önemli adımlar attık, atmaya da devam edeceğiz” dedi.

“ENERJİ KAYNAKLARINDAN ELDE EDİLEN İMKÂNLARI, BARIŞ VE REFAH KAYNAĞI HALİNE DÖNÜŞMESİ İÇİN HARCAYACAĞIZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:  “Enerji kaynaklarından elde edilen imkânların, ihtilaf ve yıkım değil, barış ve refah kaynağı haline dönüşmesi için de her türlü çabayı harcıyoruz, harcayacağız. Diplomasinin tüm imkânlarını, tarihi ve coğrafi bağlarımızın tüm gücünü seferber ederek, bu konuda, öncü, uyarıcı, yapıcı bir rol oynamanın gayreti içindeyiz. İçinde yer aldığımız ve alacak olduğumuz tüm önemli projelerde, bu hususu öncelikle gözetiyoruz. Bu kapsamda Bakü-Tiflis-Ceyhan ham petrol boru hattı ile Bakü-Tiflis-Erzurum doğalgaz boru hatlarını başarıyla tamamladık. Irak’ta yaşanan sıkıntılar nedeniyle zaman zaman duran Kerkük-Yumurtalık Petrol boru Hattı’nı yoğun gayretlerimizle yeniden işler hale getirdik. Avrupa’ya doğalgaz tedariki yapacak olan Güney Gaz Koridorunun temelini geçtiğimiz yıl Bakü’de attık. Şimdi yeni projeler hayata geçirmenin çabası içindeyiz. TANAP Projesi’nin temelini de inşallah Mart ayında atıyoruz. Bu hattan, 2018 yılında gaz akışını başlatmayı hedefliyoruz”

“KKTC'NİN HUKUKUNU SONUNA KADAR SAVUNARAK, BU KONUDAKİ POLİTİKALARIMIZDAN ASLA TAVİZ VERMEYECEĞİZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, istikrar ortamının sağlanmasına paralel olarak, Irak'ta da yeni projeler konusunda, mesafe kat edeceklerine inandığını kaydederek, "Kıbrıs'ta, Rum tarafının haksız ve uzlaşmasız tutumu karşısında, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin hukukunu sonuna kadar savunacak, bu konudaki politikalarımızdan asla taviz vermeyeceğiz. Petrolü ve doğalgazı, barışın ve refahın aracı haline dönüştürmek için elimizden gelen tüm çabayı göstermeye devam edeceğiz" diye konuştu.

2023 YILINA KADAR 120 MİLYAR DOLAR ENERJİ YATIRIMI

Türkiye'nin geçtiğimiz 12 yılda ortaya koyduğu muazzam gelişmenin, beraberinde ciddi bir enerji ihtiyacını da getirdiğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bugün 12 yıl öncesine göre iki kat daha fazla elektrik enerjisi tüketiyoruz. 2023 yılında ise, bugüne göre iki kat daha fazla enerji tüketiyor olacağız. Bu durum enerji yatırımlarımızı hızlı artırmamızı gerektiriyor. Nüfus, ekonomik büyüme ve diğer faktörler göz önüne alındığında, 2023 yılına kadar 120 milyar dolar enerji yatırımı gerçekleştirmek durumunda olduğumuzu görüyoruz" dedi.

“ELEKTRİK GÜCÜNDE ÖZEL SEKTÖRÜN PAYI YÜZDE 72’YE ULAŞTI”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakanlığını yürüttüğü hükümetler döneminde ülkemizin enerji ihtiyacını karşılamak için kamu kaynakları yanında, özel sektör imkanlarını da devreye aldıklarını, bu yöndeki yatırımları da teşvik ettiklerini hatırlatarak, bu sayede kurulu elektrik gücünde özel sektörün payını, yüzde 32'den yüzde 68,5'a yükselttiklerini belirtti.  Bugün bu oranın yüzde 72 seviyesine ulaştığını ve artmaya devam ettiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, özel sektörün devreye girmesiyle tasarruf edilen kamu kaynağını da eğitim, sağlık, adalet, güvenlik gibi diğer öncelikli alanlara kaydırdıklarını dile getirdi.

“TABİAT KONUSUNDAKİ HASSASİYETİMİZ KİMSEDEN AŞAĞI DEĞİLDİR, TAM TERSİNE ÇOK DAHA SAMİMİDİR, GERÇEKÇİDİR”

Enerjide dışa bağımlılığı azaltmak için, bir yandan petrol ve doğalgaz arama çalışmalarına hız verdiklerini diğer yandan da alternatif kaynakları harekete geçirdiklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Hidroelektirk ve kömür kaynaklarını daha verimli değerlendirmek için bu yöndeki projelere hız verdik. Aynı şekilde, rüzgâr ve güneş enerjisi başta olmak üzere, yenilenebilir enerji kaynaklarını devreye alma konusunda da önemli mesafeler katettik. Doğal zenginliklerimizi bozmadan, kirletmeden, tahrip etmeden elimizdeki imkânları en iyi şekilde değerlendireceğiz.  Bizim çevre, tabiat konusundaki hassasiyetimiz kimseden aşağı değildir tam tersine çok daha samimidir, gerçekçidir. Ülkemize ve milletimize karşı sorumluluklarımızla, tabiata karşı sorumluluklarımız arasındaki dengeyi biliyor ve buna göre hareket ediyoruz. Varsa bu konuda birtakım aksaklıklar, eksikler, onlar da giderilir ama Türkiye, kalkınma ve büyüme yolunda ilerlemekten asla geri durmaz, geri dönmez bunu böyle bilmek zorundayız."

“NÜKLEER ENERJİYİ ÜLKEYE KAZANDIRMA KONUSUNDA KARARLIYIZ”

Bu çerçevede, nükleer enerjiyi ülkeye kazandırma konusunda da kararlı olduklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin sahip olduğu 1 milyon 200 bin kilometrelik elektrik şebekesinin Avrupa'nın en uzun ikinci, dünyanın da beşinci şebekesi olduğunu ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu muazzam sistemi, ülkemizin kalkınmasının, refahının temel altyapısı olarak iyileştirerek ve geliştirerek, sorunsuz şekilde işletiyoruz. Hem arz güvenliği hem dağıtım sistemi olarak her geçen gün daha ileriye giden enerji altyapımızı 2023 hedeflerimize uygun şekilde güçlendirerek yolumuza devam etmek kararındayız" dedi.

“AB ÜYELİK MÜZAKERELERİNDE TIKANAN FASILLARDAN BİRİNİN ENERJİ OLMASI MANİDAR”

Konuşmasında, "Enerji alanında geldiğimiz bu önemli seviyeye rağmen Avrupa Birliği üyelik müzakerelerinde tıkanan fasıllardan birinin enerji olmasını da manidar bulduğumu yine burada ifade edeceğim" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: "Eksik ne söyleyin, cevap yok. Nerede tıkandık söyleyin, cevap yok. Veremiyorlar, veremezler. Aynen diğer konularda, fasıllarda yaptıkları gibi. İşte Nabucco, Nabucco, Nabucco' dediler bakın yapamadılar. TANAP geldi, geçti ve inşallah çok kısa zamanda artık akmaya başlayacak ama onlar hala bakmaya devam edecekler, mesele bu."

“BU YOLCULUKTA BİZİMLE BERABER OLAN HER ÜLKENİN KAZANÇLI ÇIKACAĞINDAN KİMSENİN ŞÜPHESİ OLMASIN”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dürüstlüğün ve samimiyetin önemine dikkat çekerek, "Avrupa Birliği sürecinde Türkiye'nin başardığı, hallettiği fasıllar konusunda çok açık, net söylüyorum; hangi fasıl olursa olsun, 'biz bu fasıl için hazırız' dediği anda Avrupa Birliği, biz onu 2-3 ayda önlerine getirir, koyarız. Çünkü Türkiye buna hazır, ama onlar ne yazık ki bunlara hazır değiller. Her zaman ifade ettiğim gibi biz, kendi hedeflerimiz doğrultusunda ilerlemeye devam edeceğiz. Bu yolculukta bizimle beraber olan herkesin, her ülkenin, her kurumun kazançlı çıkacağından kimsenin şüphesi olmasın" dedi.

Tüm Haberler