15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

Cumhurbaşkanlığı Açıklaması: “İsrail’in Paris’teki Yürüyüşü İstismar Etmesi, Gazze’de Öldürülen Masumların Hatırasına Saygısızlık ve Zavallıca Bir Siyasi Şovdur”

15.01.2015
Cumhurbaşkanlığı Açıklaması: “İsrail’in Paris’teki Yürüyüşü İstismar Etmesi, Gazze’de Öldürülen Masumların Hatırasına Saygısızlık ve Zavallıca Bir Siyasi Şovdur”

 

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Kalın, İsrail Başbakanı’nın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik sözleri hakkında bir açıklama yaptı. Açıklamada, “Tüm dünya liderlerinin Paris’teki terör olaylarını İslam ile ilişkilendirmekten özenle imtina ettiği bir dönemde, Netanyahu’nun ‘İslami terör’ ifadesini kullanarak bu saldırıları açıkça İslam’la ilişkilendirmeye çalışması tek kelime ile İslamofobik bir tavırdır ve kabul edilemez” ifadelerine yer verildi. 

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın, İsrail Başbakanı’nın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik sözleri hakkında bir açıklama yaptı. 

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Kalın, “Sayın Cumhurbaşkanımız, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile birlikte 12 Ocak’ta Ankara’da düzenledikleri basın toplantısında Filistin’de geçen yıl yaşanan yıkım ve katliamın hafızalarda tazeliğini koruduğuna işaretle, binlerce masum Filistin vatandaşının hayatını kaybetmesine ve yaralanmasına yol açan saldırıların  etkilerinin  bugün de devam ettiğine dikkati çekmiştir” şeklinde başladığı açıklamasında, “Sayın Cumhurbaşkanımız, İsrail Başbakanı’nın İsrail’in Gazze’de katlettiği kadın, çocuk ve gazetecilerin hesabını vermek yerine Fransa’da yaşanan elim terör olayını  kınamak üzere gerçekleştirilen yürüyüşe katılma cüretini  gösterebilmesini anlaşılamaz bulduğunu ifade etmiştir” dedi. 

“SAHİLDE OYNAYAN ÇOCUKLARIN KATLEDİLMESİ, İNSANLIĞIN HAFIZASINDA KARA BİR LEKEDİR”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Kalın, açıklamasında, “Dünya kamuoyunun bildiği gibi İsrail’in 2014 yılının Temmuz ve Ağustos aylarında, Batı Şeria ve Gazze Şeridi’ne karşı sivil, kadın ve çocuk ayrımı gözetmeksizin gerçekleştirdiği saldırılar sonucunda 1483’ü sivil 2205 Filistinli hayatını kaybetmiş, 11 binden fazla Filistinli yaralanmıştır. Ölenlerin 521’i çocuk, 283’ü kadındır. İsrail'in saldırıları sonucunda 20 bin Filistinlinin evi tahrip edilmiş, 110 bin kişi evsiz kalmıştır. İsrail’in saldırıları neticesinde 14 gazeteci de hayatını kaybetmiştir. İsrail; BM binalarını, okulları ve hastaneleri bombalamış, yaralıların tedavi edildiği kliniklere bile saldırmaktan geri durmamıştır. Sahilde oynayan çocukların hunharca katledilmesi, 21. yüzyılda insanlığın hafızasına kara bir leke olarak kazınmıştır” ifadelerini kullandı. 

“İSRAİL BAŞBAKANI’NIN SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZIN BEYANININ KINANMASI ÇAĞRISI, UTANÇ VERİCİDİR”

“Ayrıca, İsrail hükümeti Gazze’ye insani yardım götüren Mavi Marmara gemisine uluslararası sularda saldırmış ve 10 vatandaşımızı katletmiştir. Bu katliam bütün dünya tarafından en şiddetli şekilde kınanmıştır. Bu tablo ortadayken, İsrail Başbakanı’nın, Paris’te teröre karşı düzenlenen yürüyüşü kendi siyasi amaçları için istismar etmeye çalışması, Gazze’de öldürülen masum sivillerin hatıralarına saygısızlık olduğu gibi, uluslararası  kamuoyuna karşı da zavallıca bir siyasi şov yapma arzusundan başka bir anlam taşımamaktadır” şeklinde devam eden açıklamada, “Bu çerçevede, İsrail Başbakanı’nın 14 Ocak günü Sayın Cumhurbaşkanımızın beyanının kınanması yolunda çağrıda bulunması ve Gazze’de işlediği suçları unutturmaya çalışması, insanlık adına utanç verici ve ikiyüzlü bir durumdur” denildi. 

“İSRAİL HÜKÜMETİ, ANTİ-SEMİTİZMİN ARKASINA SIĞINMAK YERİNE FİLİSTİN HALKININ HAK VE HUKUKUNA SAYGI GÖSTERMELİDİR”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Kalın, açıklamasını şu sözlerle tamamladı: “Öte yandan, başta Fransa Cumhurbaşkanı Sayın Hollande olmak üzere önde gelen tüm dünya liderlerinin Paris’teki terör olaylarını İslam ile ilişkilendirmekten özenle imtina ettiği bir dönemde, Netanyahu’nun “İslami terör” ifadesini kullanarak bu saldırıları açıkça İslam’la ilişkilendirmeye çalışması tek kelime ile İslamofobik bir tavırdır ve kabul edilemez. İsrail Başbakanı’nın Paris saldırısını ve terör karşıtı yürüyüşü kendi siyasi çıkarları için kullanmaya çalışması esef vericidir ve herkes tarafından kınanmalıdır. İsrail hükümeti, anti-Semitizmin arkasına sığınarak başkalarına saldırmak yerine kendi saldırgan ve ırkçı politikalarına son vermeli ve Filistin halkının hak ve hukukuna saygı göstermeyi öğrenmelidir.”

Tüm Haberler